Autor Wątek: [Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny  (Przeczytany 20062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grocik

[Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny
« dnia: Wrzesień 01, 2011, 23:45:53 »
Weźcie mi powiedzcie co mam kupić UV czy polaryzacyjny i czym to się różni i z czym to się je?

nie wiem jakie to ma znaczenie ale mam obiektyw kitowy canona 18-55, 58mm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2011, 08:09:30 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

[Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny
« dnia: Wrzesień 01, 2011, 23:45:53 »

Offline arkadoo

Odp: [Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2011, 08:23:35 »
Tak na szybko, to UV nic nie daje. Część osób (w tym ja) stosuje go żeby chronić optykę przed porysowaniem. Filtr polaryzacyjny, to podstawa udanych zdjęć - http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

Offline Piotrek

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2011, 08:36:15 »
I tak i nie.
UV daje niewiele, więcej można uzyskać przy pomocy polara. Ale nie zawsze i nie wszędzie. Warto pamiętać, że każdy filtr, to kolejna szybka i kolejny problem dla światła, więc gdy nie ma potrzeby, to nie należy stosować żadnego filtra. Jest w necie masa poradników gdzie i jak stosować filtry. Choćby tu;
http://www.optyczne.pl/35.1-poradnik-Filtry_polaryzacyjne_w_praktyce.html
Porządne filtry są drogie jak cwist, ale do twojego kiciora wystarczy, gdy kupisz coś lepszego od dna słoika. ;D

Offline Yatzek

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2011, 09:15:45 »
Filtr UV odcina - jak sama nazwa wskazuje - nadmiar promieniowania UV, co ma znaczenie w górach powyżej 2.000 m.
Często stosowany jako osłona przedniej soczewki obiektywu.

Filtr polaryzacyjny ma ma zadanie wygaszenie światła spolaryzowanego, czyli padającego z jednej płaszczyzny - czy to odbicia od wody, szkła, ale także światło spolaryzowane przenikające przez światło rozproszone.
Warunkiem uzyskania dobrego rezultatu, jest odpowiednie ustawienie filtra poprzez jego kręcenie na obiektywie w poszukiwaniu efektu wygaszania bądź wzmacniania udziału światła spolaryzowanego.
Obiektywy w których przednia soczewka obraca się przy ustawianiu ostrości, utrudniają (choć nie uniemożliwiają) stosowanie polara.

Należy zauważyć, że przy ujęciach pod światło, może dochodzić do odbijania światła pomiędzy przednią soczewką a filtrem, co zwiększa ilość blików (kolorowych kręgów świetlnych) i pogarsza jakość obrazu.
Dzieje się tak z tanimi filtrami. Drogie filtry posiadają powłoki antyrefleksyjne, które minimalizują efekt.

Ja mam dwa filtry UV które dostałem razem z obiektywami, ale po próbach pod światło, szybko je odkręciłem.
Filtr nie jest panaceum, tak jak lekarstwo - pomaga, ale użyty nieumiejętnie, przysporzy nam bólu głowy  ;D

Wujek Google z pewnością rozwinie mój wywód.  :D
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline grocik

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2011, 10:27:58 »
no dobra, zczaiłem.. Tak ogólnikowo, UV jako osłona, polaryzacyjny do redukcji odbić.

A czym podciągnąć kontrast zdjęć jak mi blade wychodzą, albo o niskim kontraście? i nie oprogramowaniem bo to wiem ;)

Offline Photon

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2011, 10:59:03 »
Blade? to może ciut prześwietlone...
W każdym aparacie można w pewnym stopniu sterować ustawieniami obróbki obrazu przez soft aparatu. Najczęściej można tam wybrać jeden z predefiniowanych ustawień, np krajobraz, portret (krajobraz - mocniejsze kontrasty, delikatnie podrasowane kolory i ostrość, portret - wprost przeciwnie). W lepszejszych można samemu sterować suwakami od nasycenia, ostrości (poziom wyostrzenia), kontrastu itd ;)
Ustawienia tego należy szukać w... instrukcji aparatu i w menu gdzieś w tych okolicach, gdzie możemy sobie ustawić zdjęcia Czarno-Białe.

Z nakładanych filtrów na aparat poprawiających kontrast to tylko przy fotografowaniu z czerni i bieli. Był cały zestaw filtrów kolorowych, np pomarańcz bardzo przyciemniał niebo, a inny kolor potęgował lub redukował mgłę itd

Jeszcze co do polaryzacyjnych.
Działa on wyśmienicie na przyciemnienie nieba ALE(!) najlepiej gdy oś matryca - obiektyw - kadr jest ustawiona pod kątem 90st względem osi słońce-ziemia (inaczej, gdy podczas kadrowania słońce masz dokładnie po lewej lub po prawej). Każde odkręcenie się od tej osi powoduje osłabienie działania filtru. Przy ultra krótkiej ogniskowej (rzędu 10-15mm) może się zdarzyć, że np w samym centrum kadru filtr zadziała bardzo dobrze, ale już na skrajach (nieba w kadrze) niebo będzie jaśniejsze. Z tego też powodu trzeba bardzo uważać z tym filtrem przy robieniu panoram. Najlepiej działa, gdy słońce jest wysoko na niebie. Gdy słońce nisko to na niebo ma ten filtr wpływ niewielki, tylko zabiera chyba z 2EV światła (czyli cholernie dużo -> z czasu naświetlania 1/1000 robi się 1/250, czyli 4x więcej).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2011, 11:12:11 wysłana przez Photon »

Offline Yatzek

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2011, 11:38:55 »

A czym podciągnąć kontrast zdjęć jak mi blade wychodzą, albo o niskim kontraście? i nie oprogramowaniem bo to wiem ;)

W lustrzankach Canona można ustawić kompensacje naświetlania, ale nie wiem jak reaguje Twój światłomierz.
W amatorskich Nikonach lekko prześwietla, więc zwykle zapodanie -0.33 pomaga. Być może Canon też tak ma. Napisz który masz model.
No i raczej nie rób zdjęć na zielonym "A", a raczej na "P", gdzie właśnie masz możliwość wpływania na kompensację naświetlania.
Zakładam, że ISO utrzymujesz na możliwie niskim poziomie, bo widziałem gościa, który w dzień miał ustawione (z niewiedzy) ISO 3200 i się dziwił, że foty są blade, baz kontrastu, bez kolorów i z ziarnem...
Większość lustrzanek ma też możliwość podciągania kontrastu, nasycenia czy przesunięcia barwowego, ale jak nie czujesz się zbyt mocno w temacie, to raczej z tym ostrożnie.
No cóż, fotografia to obszerna gałąź wiedzy, sprowadzająca się do tego, by zdjęcie wyglądało "tak normalnie..."  :D
Wędrówką życie jest człowieka...

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2011, 11:38:55 »

misio

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2011, 11:48:15 »
no dobra, zczaiłem.. Tak ogólnikowo, UV jako osłona, polaryzacyjny do redukcji odbić.

100% zle ustawienia aparatu.

Offline filemoon

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2011, 11:53:13 »
Dodawanie kazdych nastepnych elementow optycznych do juz istniejacych pogarsza jakosc. Uzywajac tych optychnych elementow wyzszej jakosci degradacja jest mniejsza (ale zawsze bedzie). UV mialo spore znaczenia dla aparatow analogowych ale juz dla cyfrowych jest mniej istotne. Powyzej 2tys metrow mozna sie pokusic o uzycie filtra UV o tyle przy nizszej wysokosci nie ma sensu. Oslona przeciwsloneczna zabezpiecza obiektyw w wystarczajacym stopniu a w przypadku upadku jest lepiej nie miec zalozonego niczego poza oslona przeciwsloneczna bo potluczony filtr UV ("ochronny") czesto rysuje soczewki (co najprawdopodobniej nie mialo by miejsca jak by go nie bylo).

Jako ze weszlismy juz do swiata cyfrowego to filtry (kolorowe/polowkowe itd) znacznie traca na znaczeniu (wszystko da sie w photoshopie zrobic a filtry zawsze degraduja obraz).

Offline grocik

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2011, 13:54:03 »
Blade? to może ciut prześwietlone...

obejrzałem ostatnie zdjęcia i faktycznie, część poprześwietlana... to już wiadomo co i gdzie...

Napisz który masz model. No i raczej nie rób zdjęć na zielonym "A", a raczej na "P", gdzie właśnie masz możliwość wpływania na kompensację naświetlania.
Zakładam, że ISO utrzymujesz na możliwie niskim poziomie, bo widziałem gościa, który w dzień miał ustawione (z niewiedzy) ISO 3200 i się dziwił, że foty są blade, baz kontrastu, bez kolorów i z ziarnem...

No, no, to że "P" i to co to ISO i kiedy jakie to wiem już ;) canon 350D.

Offline kubi

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2011, 15:57:56 »
Oslona przeciwsloneczna zabezpiecza obiektyw w wystarczajacym stopniu

Jak bym mial wydac kase to juz wole filtr jak oslone.

Dodam jeszcze ze jak polar to najlepiej slim bo grubsze lubia winietowac.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline renko

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2011, 18:28:00 »
Moim zdaniem filtr UV jako ochrona obiektywu nie ma żadnego sensu. Osłona przeciwsłoneczna wystarczająco zabezpiecza przed zarysowaniami. A nawet jeśli do nich dojdzie, to spójrzcie sobie na ten artykuł:
http://kurtmunger.com/dirty_lens_articleid35.html

Po co psuć drogi obiektyw niskiej jakości, tanim UV? A za porządny UV to można już coś kupić dużo fajniejszego ;D

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2011, 23:01:08 »
Moim zdaniem filtr UV jako ochrona obiektywu nie ma żadnego sensu.

A ja się średnio zgodzę z taką opinią. Ostatnio niestety aparat (Nikon D90 + obiektyw Sigma) zaliczył dwa małe upadki, i mimo że był w pokrowcu, założone filty popękały. Bez nich obiektyw by bankowo doznał jakiś uszkodzeń.
kto wcześnie spać chodzi sam sobie szkodzi

piwo jest dowodem na to że Bóg istnieje i pragnie naszego szczęścia :)

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2011, 00:58:16 »
Jak bedziesz kupował filtr polaryzacyjny to zainwestuj w coś conajmniej ze średniej półki .
nie ma sensu bawić sie w najtańsze filtry bo mozna tylko sobie pogorszyć zdjęcia .
mój przykład , przed wyjazdem w Alpy kupiłem filtr polaroid ( niby dobra firma ) przez cały wyjazd myślałem że mam zepsuty obiektyw i wiekszość zdjęć fociłem szerokim kątem , dopiero coś po przyjeździe oświeciło mnie i zdjąłem dla porównania filtr , problem zniknał jak ręką odjął .
Z filtrem obraz był rozmyty :
http://imageshack.us/photo/my-images/12/dsc0703q.jpg/
bez filtra :
http://imageshack.us/photo/my-images/822/dsc0704o.jpg/
zdjęcia na maxymalnej ogniskowej 270mm
wiec lepiej zainwestuj w filtr Hoya , albo Marumi - na inne szkoda kasy - sam sie o tym przekonałem .

Ogólnie coraz częściej używam filtra polaryzacyjnego w górach , daje wiekszy kontrast, ładniejsze żywsze kolory , niebo nie jest tak prześwietlone. Przykłąd :
https://picasaweb.google.com/lh/photo/tFb1BsmmEVePVsnXiO3sfkOC52-vUAofA1SwxYdZLp8?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/dmIPtwENbynq31FTmXGVcbvOnoSapq5oHTs4b5iCl-Y?feat=directlink
Tylko też trzeba pamiętać jak już zostało powiedziane , że polar zabiera duzo światła , i żeby uzyskac pożadany efekt , trzeba sobie nim pokręcić ;)

Offline ina

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2011, 03:45:02 »

Dobrymi ustawieniami aparatu :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2011, 03:45:02 »

Offline abbath

« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 03, 2011, 11:48:14 »

misio

« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 03, 2011, 11:56:09 »
Moim zdaniem filtr UV jako ochrona obiektywu nie ma żadnego sensu.

A ja się średnio zgodzę z taką opinią. Ostatnio niestety aparat (Nikon D90 + obiektyw Sigma) zaliczył dwa małe upadki, i mimo że był w pokrowcu, założone filty popękały. Bez nich obiektyw by bankowo doznał jakiś uszkodzeń.

Nocny, ja bym obejrzał jednak wpierw link, który zapodał Renko wcześniej... ;)

http://kurtmunger.com/dirty_lens_articleid35.html

Offline Photon

« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:17:35 »
świetne testy filtrów UV:
http://www.optyczne.pl/5.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_UV.html
http://www.optyczne.pl/9.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_UV_-_uzupe%C5%82nienie.html

i polaryzacyjne:
http://www.optyczne.pl/7.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych.html
http://www.optyczne.pl/8.1-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_-_uzupe%C5%82nienie.html

Co do funkcji ochronnych to osłona przeciwsłoneczna bardzo dobrze spisuje się przy tele-obiektywach lub przy kolosach typy Canon 24-70/2.8 L, gdzie osłona jest bardzo głęboka.
W szerokokątnych przednia soczewka jest już znacznie mniej chroniona przez osłonę i w tym przypadku czasem przydaje się warstwa ochronna w postaci dobrego UV. Ja na szerokim w terenie prawie zawsze mam założoną jakąś połówkę Cokina, więc ochrona jest ;)

misio

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:25:43 »
Polaryzacyjny filtr, to rzeczywiście dobra rzecz, ale wyjaśnij mi, bo nie wiem, co daje użytkowanie filtru UV do tych 2k npm, bo naprawdę, no nie wiem ;).

Offline Photon

« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:31:43 »
w cyfrowych aparatach z optycznego punktu widzenia to w zasadzie nic nie daje, a czasem może nawet przeszkadzać (np powodując dodatkowe odblaski).
Sprawdza się jako armor gdy masz bardzo drogie szkło i np fotografujesz zawody moto-crossu i co chwila dostajesz żwirem po pysku, lub w deszczu, gdy co jakiś czas musisz szlifować szmatą przednie szkło.

misio

« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:44:38 »
Generalnie ku takim rzeczom styknie sam polar, którego praktycznie nigdy nie zdejmujesz...

Offline Photon

« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:47:42 »
pod warunkiem, że nie brakuje światłą

misio

« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:49:33 »
A jak to jest strata przy nałożonym polaryzacyjnym? 1%?

Offline Photon

« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 03, 2011, 13:56:40 »
dochodzi do 2EV, czyli 4x mniej światła. Inaczej - z czasu naświetlania 1/1000 robi się 1/250. Gdy chcesz zbić ISO i domknąć przesłonę do f/5 - f/8 to zaczyna się robić ciemno.
W dobrych UV transmisja przekracza 98%, w polaryzacyjnych 34-36% - wyniki laboratoryjne

misio

« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:01:53 »
2EV? To o jakim filtrze my mówimy w ogóle?