Autor Wątek: [Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież kompresyjna  (Przeczytany 7027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline admin

[Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież kompresyjna
« dnia: Sierpień 01, 2011, 22:04:59 »
Sportowa odzież kompresyjna to nowość na polskim rynku, jednak na zachodzie zdążyła się już na dobre zadomowić kilka lat temu. Z wielkim entuzjazjem została przyjęta zarówno przez wyczynowych sportowców oraz przez zwykłego Kowalskiego, a raczej Smitha czy Schmidta. Na początku należałoby jednak przybliżyć samo zagadnienie odzieży kompresyjnej- czym jest i czemu ona służy?

Na dalszą część artykułu Eddiego zapraszamy na portal:

[Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież komrpesyjna

forum.outdoor.org.pl

[Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież kompresyjna
« dnia: Sierpień 01, 2011, 22:04:59 »

misio

Odp: [Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież kompresyjna
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2011, 22:35:41 »
Ładnie, krótko i z sensem.
Dziękuję za przyjemny i wartościowy tekst do przeczytania, a co ważne, być może i wdrożenia ;).

Offline obserwator

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2011, 23:29:15 »
w artykule zabrakło sprecyzowania przy doborze skarpet

łydkę mierzymy na stojąco, nie napinając mięśni. Najlepiej zresztą z rana mierzyć gdy nogi są wypoczęte i nie są już opuchnięte po całym dniu (ma to znaczenie gdyby rozmiar wypadał na pograniczu)

fajnie byłoby również gdyby Eddie napisał o różnicy pomiędzy skarpetami kompresyjnymi a recovery
Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań - G. K. Chesterton

Offline Eddie

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:04:23 »
Oooo właśnie się dowiedziałem, w Kielcach na targach od Waszego kolegi, że to wrzucił na forum. Cieszę się, że tekst strawny i stylem nie zabił :)

misio

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:21:56 »
Ja wrzucilem, ale mnie na targach nie bylo ;D.

Offline Eddie

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2011, 21:56:23 »
A to przepraszam :) Nie znam ekipy forumowej, w każdym razie, z którymś z waszych kolegów miałem przyjemność zamienić kilka słów :)

misio

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2011, 22:00:33 »
Spoko, toć się śmieje ;D.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2011, 22:00:33 »

Offline Jacku

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2011, 01:26:40 »
Przeczytałem artykuł zupełnie przypadkowo ale muszę wtrącić swoje 3 grosze bo rozumiem że temat można upraszczać ale część informacji jest kompletnie nieprawdziwa i chciałem to wyjaśnić, ale po kolei:

"Osoby narażone na żylaki, zakrzepicę i inne dolegliwości – czyli właściwie większość z nas" po pierwsze powinno się wyraźnie rozróżnić żylaki i zakrzepicę bo żylaki będzie miała jedna trzecia dorosłych po 50 r.ż. (w przewadze kobiety) ale żylaki, jako że powstają z układu żył powierzchownych oprócz tego że bolą i są nieładne to nie są tak niebezpieczne jak zakrzepica, która powstaje w żyłach głębokich ale na szczęście zapadalność jest o wiele mniejsza a konsekwencje poważne.

" Poprzez zastosowanie stopniowego ucisku żyły się lekko zwężają a zastawki w nich domykają, dzięki czemu krew jest wypychana szybciej w stronę serca"  Działanie ucisku jest z goła inne. Jak już wspomniałem, posiadamy dwa układy żylne w kończynach, powierzchowny i głęboki. Jeśli mamy problemy z układem powierzchownym, robią się nam żylaki i przepływ krwi jest spowolniały, wtedy uciskiem powodujemy że krew chcąc nie chcąc musi płynąć układem głębokim, przebiegającym między mięśniami, które tworzą tzw. "pompę mięśniową" która uciskając rytmicznie (np przy chodzeniu) na żyły powoduje przepychanie krwi w stronę serca bez zastoju.
U osób bez predyspozycji do żylaków takie uciskanie nic nie da a u osób z silnie rozwiniętą muskulaturą, u których działa głównie układ powierzchowny bo duże mięśnie za bardzo uciskają żyły głebokie (widać dokłądnie u kulturystów) może to tylko zaszkodzić.

"w rezultacie następuje resorpcja kwasu mlekowego i toksycznych resztek przemiany materii" Resorpcja mleczanu następuje na poziomie mikrokrążenia czyli naczyń kapilarnych i ucisk dużych żył nie ma noc do tego.

"Stąd krew bogata w wiekszą ilość tlenu wraca tętnicami do mięśni"  to zupełnie bez sensu bo ie wiem co ma piernik do wiatraka

"dzięki kompresji mięśnie łydek, wiązadła, oraz ścięgna są stabilizowane" mięśnie jak najbardziej, nie ulegają przesunięciom względem siebie podczad szybkich ruchów, ale więzadła (nie wiązadłą) i ścięgna nie będą stabilizowane w żaden sposób

"przeciwskazania (...) Osoby z miażdzycą" tylko zaawansowana miażdżyca ze zmianami troficznymi była by przeciwskazniem, miażdżycę ma większość osób które stosują leczenie kompresyjne

"Bezpieczną klasą jest klasa pierwsza i druga. Przykładowo biegowe skarpety CEP mają ucisk na poziomie 18-25 (25 na poziomie kostki przechodzące stopniowo w 18 na poziomie łydki) mmHg co podpada pod drugą klasę medyczną."  pierwsza klasa medyczna to przedział ciśnienia 20-30 mmHg i w tym zakresie mieści się działąnie tych skarpet i dobrze bo profilaktycznie w medycynie stosuje się przede wszystkim 0 stopień czyli do 20 mmHg i ewentualnie 1 stopień. Reszta jest zarezerwowania do leczenia a nie profilaktyki.

Wiem że może się czepiam ale jest uczulony na pseudomedyczne reklamowanie produktów.
Wracając do samych skarpet strikte uciskowych, to oczywiście wybór zostawiam Wam, proponuję tylko zanim wydacie na skarpety reklamowanej firmy prawie 2 stówki, warto kupić w aptece ich medyczny odpowiednik w stopniu ucisku 0 lub 1, o wiele tańszy a działanie identyczne.
Ja osobiście medyczny sens stosowania profilaktyki uciskowej (mówimy o skarpetach) widzę tylko u osób które mają predyspozycje rodzinne (jeśli oboje rodzice mieli żylaki to prawdopodobieństwo pojawienia się ich u dziecka wynosi 50%) i tylko u osób prowadzących stojący lub siedzący tryb życia lub pracę.
Co innego oczywiście np krótkie spodenki kompresyjne, które jeśli by działały rzeczywiście kompresyjnie na układ żylny, to szybko dorobilibyśmy się obrzęków.
Działanie tego typu odzieży sprowadza się jedynie do utrzymywania mięśni "w kupie" co zmniejsza ich drgania dociskając je do powięzi, co jednym przeszkadza a innym pomaga.

misio

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2011, 09:05:39 »
Wiem że może się czepiam ale jest uczulony na pseudomedyczne reklamowanie produktów.

I bardzo dobrze!
Cieszę się, że chciało Ci się to prostować i wtrącić konkretne uwagi wytykając konkretne błędy, o których szary człek nie ma pojęcia ;)!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2011, 09:27:11 wysłana przez misio »

Offline Jacku

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2013, 21:51:25 »
wiem że wyjdę na marudę ale to też uważam za ściemę, szczególnie że nie ma rożnych rozmiarów w zależności od obwodu łydki.