Autor Wątek: [Sport i zdrowie] Żywność Liofilizowana  (Przeczytany 60105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stopa

Odp: [Sport i zdrowie] Żywność Liofilizowana
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 23, 2011, 16:01:17 »
Stopa opowiadał teraz coś o tych liofach z Eleny, z tego co pamiętam to niezbyt pochlebnie (konkretnie chyba o jakiejś owsiance).

Z Eleny brałem kilka lat temu parę sztuk na próbę to o ile obiady były spoko to śniadanie (płatki, mleko, owoce) miały konsystencję pawia :P

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 23, 2011, 16:01:17 »

Offline kozi

« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 23, 2011, 17:41:41 »
Jadłem z eleny risotto , kurczaka i suszone owoce, wszystko dobre (kurczak nawet chrupiący po zalaniu wodą), jedyne co zauważyłem, to że risotto czasem zmieniało smak (widocznie zaleznie od partii)

Offline Jacku

« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 18, 2012, 02:36:04 »
próbował może ktoś liofóz z decathlona ?

Łazik

« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:02:01 »
Chciałbym zakupić trochę lifofiliżarełka firmy Mountain House, orientuje się ktoś czy jest jakiś przedstawiciel/dystrybutor na Polskę?

Offline semow

« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:04:04 »
Chyba nie.
My braliśmy z ellis-brigham.com
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2012, 19:05:59 wysłana przez kubi »

Łazik

« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:25:34 »
Chyba nie.
My braliśmy z ellis-brigham.com
Dzieki za info, a może ktoś ma na zbyciu żarcie Mountain House, z chęcią odkupie  ;D

Offline kubi

« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:28:05 »
35zl/sztuke ;D
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:28:05 »

Łazik

« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:34:10 »
35zl/sztuke ;D
no to git, szczegóły napisze na priv

Offline kubi

« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:35:07 »
Zartowalem, przeciez w sklepie masz taniej ;D
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

Picasa & Wikiloc

Łazik

« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:48:51 »
Zartowalem, przeciez w sklepie masz taniej ;D
fajny żart...
gdyby był polski przedstawiciel MH to bym zakupił w sklepie. Podejrzewam że bez credit card (a takowej nie posiadam) nie zrobię zakupów za granicą wiec pozostanie mi Travell lunch albo inne wynalazki.

Offline kubi

« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 28, 2012, 19:55:30 »
Jakby byl przedstawiciel w PL to gwarantuje ze by kosztowaly wiecej ;)
Mozesz placic karta platnicza jak i PayPalem, kredytowka nie jest potrzebna.

Picasa & Wikiloc

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 28, 2012, 20:20:26 »
Posiadam LYO-FOOD Penne Bolognese,  Gulasz wieprzowy z ziemniakami, Farfalle w sosie szpinakowo - serowym, owoce: egzotyczna rozkosz(25% Mandarynka, 25% kiwi, 25% banan, 25% ananas) i truskawki, na dniach napiszę coś o Penne Bolognese i truskawkach, później kolejne opiszę

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 30, 2012, 20:36:56 »

Dzięki firmie LYO-FOOD stałem się posiadaczem żywności liofilizowanej:
Penne Bolognese,  Gulasz wieprzowy z ziemniakami, Farfalle w sosie szpinakowo - serowym, owoce: egzotyczna rozkosz(25% Mandarynka, 25% kiwi, 25% banan, 25% ananas) i truskawki

Na wstępie niektórzy za pewne zadadzą pytanie a co to ta żywność liofilizowana? Liofilizacja: proces odwadniania substancji czyli mrożenia i odparowania produktu. Dzięki temu produkt jest bardzo lekki, a przy tym zachowuje swoje składniki odżywcze, smak, zapach, kolor. Przez taki proces praktycznie każde jedzenie może przejść, a dzięki temu możemy jeść to co lubimy.

Do testu aktualnie wybrałem: Gulasz wieprzowy z ziemniakami.

Waga produktu: 92g
Skład: mięso wieprzowe 29%, ziemniaki 28%, marchew 6%, papryka czerwona 6% pieczarki 6%, zielony groszek 5%, cebula 4%, papryka słodka, lubczyk, mąka pszenna, mąka ziemniaczana, olej rzepakowy, naturalna mieszanka przypraw, sól, pieprz

Wartości odżywcze:na 100 g  w jednej porcji
Kalorie3641 kJ/ 870 kcal  3349 kJ/ 800 kcal
Białko46 g  42 g
Węglowodany51 g  47 g
Tłuszcze57 g  52 g

Opakowanie:
Kształtem przypomina trochę butelkę, na górze mamy po dwóch stronach znacznik gdzie powinniśmy opakowanie oderwać. Na przodzie  napis LYO EXPEDITION, niżej po angielsku i po polsku nazwę produktu. Z tyłu opakowania zaś znajduje się naklejona Instrukcja obsługi, skład, wartości odżywcze, waga oraz dane producenta.

Przygotowanie/Smak:
Po otwarciu opakowania ukazuje nam się na górze pochłaniacz powietrza

Tak wygląda zawartość

Na sucho po spróbowaniu mięsa, ziemniaków trochę przypominają w smaku chipsy o smaku pieczonych żeberek.   Woda już na palniku gotuje się, brakuje w opakowaniu znacznika ile wody powinno się wlać. Na opakowaniu napisane żeby przesypać produkt do naczynia i zalać 400ml. Postanowiłem zrobić jedzenie jednak w opakowaniu wlałem wodę od razu zniknęła w produkty, zalałem 350ml bo patrząc 400ml wlewając za dużo by było.

Po zalaniu wodą opakowanie nabrało taki kształt:

Zamieszane i odstawione na 10min. Opakowanie gorące nie do trzymania. Po 10min zamieszałem ponownie i tak wygląda:

Teraz co najważniejsze to smak. W Smaku nawet dobre pozytywnie zaskoczony, myślałem że gorzej będzie smakować ale jest ok, smakowało tak jak by normalne produkty tego typu jeść . Trochę tylko mięso nie bardzo, delikatnie twarde (ciekawe czy jak by zalać jednak tymi 400ml by było lepsze), mięsa było dość sporo i spore kawałki, ziemniaki nie rozleciały się w papkę. Przydało by się tylko jednak doprawić przyprawami, troszkę pikantniejsze, odrobinkę soli dodać.

Sytość:
Zjadłem porcję BIG 92g opakowanie gotowy produkt to 500g, jest jeszcze mniejsza porcja 68g gotowy produkt 370g. Po zjedzeniu tej porcji BIG czułem się na jedzony, ale nie przesadnie nie był uczucia sytości na max żołądka zapchanego że nic więcej nie wejdzie.   

Pozostałe:
Termin przydatności do spożycia to luty 2015, cena 26,25zł .

Plusy:
+ Smak po doprawieniu według mnie jest w porządku
+ Łatwe do przygotowania

Minus:
- Brak w opakowaniu znacznika ile wody wlać
- Zamknięcie uważam że przydało by się dać strunowe

Jak macie sugestię jeszcze co dodać lub zmienić to chętnie wysłucham, pierwszy raz takie coś opisuje. Będę wiedział przy kolejnym daniu jak lepiej opisać
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2012, 12:22:59 wysłana przez madmun »

Offline THOR

« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 30, 2012, 22:51:04 »
Przeczytaj skład  zupek ;D i poczytaj o technologii robienia liofilizatów. Lifilizat jest tylko odwodnionym produktem - bez polepszaczy, konserwantów, chemii. Różnica pomiędzy nim, a zupką z kubka jest gigantyczna
Taaaa... a na przykład pakowany w co niektóre liofile E250 to co...?!

Osobiście ni żre liofilizatów bo według mnie za drogie(stosunek jakość/wartość odżywcza/cena). Samo czytanie składu tez nie daje 100%-owej pewności że nie ma żadnego syfu!
Staram się kupować takie żarcie które przynajmniej wydaje się być OK... Choć zjadanie od czasu do czasu jakiegoś E... mnie nie omija to uważam że przy sporadycznym jedzeniu tego syfu nie robię sobie aż tak wielkiej krzywdy. Ostatnio obczaiłem w Tesco coś takiego http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/Product/BrowseProducts?taxonomyID=Cat00000279&pageNo=5 Jadłem w sosie serowym i bolońskim - nawet dobre. Po takiej porcji zjadłem dwa batony ala musli z Kauflandu za 69 groszy i byłem najedzony dość konkretnie. Tak więc w miarę konkretny posiłek wyszedł mnie 3,87zł(makaron 2,45+dwa batony po 0.69zł sztuka).

Online Shwarc

« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 30, 2012, 23:27:28 »
To jest zajebiste: w 100 gramach produktu jest 154g składników ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 30, 2012, 23:27:28 »

Offline Pablo666

« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 30, 2012, 23:31:28 »
Suszona wołowina dostępna w sklepach to 200% towaru, tak średnio ;) zejście ze 154 do 100 to nie taki mega wynik ;)
Całe życie z wariatami....

Offline madmun

« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 01, 2012, 12:22:19 »
Dzięki firmie LYO-FOOD stałem się posiadaczem żywności liofilizowanej:
Generalnie to fajnie wygląda ... porównując do tych papek ;D
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Online Shwarc

« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 01, 2012, 19:03:49 »
Suszona wołowina dostępna w sklepach to 200% towaru, tak średnio ;) zejście ze 154 do 100 to nie taki mega wynik ;)

Nie, bo:

Cytuj (zaznaczone)
Wartości odżywcze:   na 100 g
Kalorie   3641 kJ/ 870 kcal    
Białko   46 g    
Węglowodany   51 g    
Tłuszcze   57 g    

I wg. specyfikacji nie ma tam żadnej mowy jakimś uwodnieniu co zresztą i tak nie ma znaczenia. Nie może w danym produkcie być więcej składników niż on sam waży. W twoim przykładzie te 200% wołowiny to i tak nadal taka sama ilość białek, węgli i tłuszczy niezależnie ile w nią wody wlejemy. Kilogram cukru nie może zawierać 1,5kg węglowodanów itd.

Offline THOR

« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 01, 2012, 21:47:57 »
Jak dla mnie jest to logiczne... wysuszono 154g do takiego stopnia że ważą 100g... co tu niejasnego...? Jabłek nigdy nikt nie suszył ? Z 10kg zrobiło mi się 5kg po wysuszeniu. To tez niemożliwe ?

Offline bobas

« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 01, 2012, 22:37:57 »
Shwarc ma racje etykietka jest nielogiczna i przekłamana.

Thor:
100 g jabłek

Wartość energetyczna w 100 g:   50,00 kcal
Białko w 100 g:   0,26 g
Węglowodany w 100 g:   11,41 g
Tłuszcz w 100 g:   0,17 g

suma składników odżywczych to ~12g/100g produktu w dużym stopniu reszta to woda.

wiec w 10 kg masz 1200g gram składników odżywczych. Susząc to do 5 kg dalej masz łącznie 1200g W B T ale wysusz te 10 kg jabłek tak aby ważyły kilogram to  jestes naprawdę  dobry :)

Online Shwarc

« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 02, 2012, 00:33:40 »
THOR, tak jak kolega napisał, wysuszenie=pozbycie wody. Składniki odrzywcze pozostaną w niezmienionej ilości niezależnie ile w produkcie bedzie wody. Nie może więc w 100g suchego produktu byc 154g składników!!!

Offline Jacku

« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 02, 2012, 00:40:19 »
kaloryczność wydaje się też zawyżona przy tym daniu, które jest całkiem "dietetyczne"

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 02, 2012, 08:57:20 »
kaloryczność wydaje się też zawyżona przy tym daniu, które jest całkiem "dietetyczne"
nawet nie trochę :P
dwa razy więcej niż czekolada ? jakaś bomba kaloryczna ;D , pewnie rodem z NASA ;D

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline THOR

« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 02, 2012, 11:59:16 »
THOR, tak jak kolega napisał, wysuszenie=pozbycie wody. Składniki odrzywcze pozostaną w niezmienionej ilości niezależnie ile w produkcie bedzie wody. Nie może więc w 100g suchego produktu byc 154g składników!!!

Zgadza się, chyba nie doczytałem...

Online Shwarc

« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 02, 2012, 13:27:27 »
Kaloryczność przy tej ilości składników co podają się zgadza, mi wyszło 874kkal czyli niemal tak samo. Tylko skąd takie ilości? Może naklejki pomylili i tyczy sie to porcji 200g?