Autor Wątek: [Szpej] Mammut Smart Alpine  (Przeczytany 14166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madmun

Odp: [Szpej] Mammut Smart Alpine
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 29, 2011, 19:23:07 »
Moja lepsza połowa, sprawiła mi Smart Alpine :) także pierwsze spostrzeżenia będę miał za jakieś 2 tygodnie :)
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 29, 2011, 19:23:07 »

Offline MarcinekNu2

• Ja nic nie wiem...

« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 10, 2012, 08:42:35 »
Czy można wersją podwójną asekurować na pojedynczej linie?
?

Offline całka

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 10, 2012, 09:30:48 »
oczywiście że tak :)
kubek też jest przecież na dwie żyły a z powodzeniem używa się go dla jednej ;)

tylko zwróć uwagę, że smart alpine jest w dwóch wersjach - na cienkie i na grube liny, no i tej pierwszej zasadniczo dla jednej liny się nie używa chyba ;)

Offline EMES

« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 10, 2012, 10:47:38 »
Moja lepsza połowa, sprawiła mi Smart Alpine :) także pierwsze spostrzeżenia będę miał za jakieś 2 tygodnie :)
minęło a słowo się rzekło - pisz ;D
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline całka

« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 10, 2012, 10:56:51 »
myślę, że mad właśnie jest w Tatrach i o ile się nie mylę... po raz pierwszy od czasu prezentu ;D
więc może po weekendzie będą przemyślenia ;)

Offline madmun

« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 11, 2012, 13:57:11 »
hmm..
narazie nie mam zdania,
Zwykłe przewodnickie, są prostsze w obsłudze, że się tak wyrażę,
Muszę linę podwójną zabrać w skały i się pobawić nim, bo mnie kilka rzeczy frapuje, np. zjazd, bo wychodzi że tylko w jednej pozycji da radę zjechać, a nie tak jak w przewodnickim, że obojętne czy linę do ręki mamy po stronie zębów czy odwrotnie
R.T.F.M

Offline madmun

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2012, 11:40:38 »
Się trochę pobawiliśmy w skałach Smartem i Smart Alpine, luźne spostrzeżenia

- w Smart Alpine 7,7 do 9,5 da się wsadzić linę 10,5
- Różnica w szerokości Smart vs Smart Alpine 7,7 - 9,5 to ok. 2mm - także nie wiele
- Smarty nie są tak logiczne w obsłudze jak Kubki
- Smart trochę ogranicza/komplikuje możliwość asekuracji dynamicznej, jak i również sama dynamika trochę zostaje nam upośledzona - ale to cecha wszystkich przyrządów (pół)automatycznych, to jest chyba najgorszy minus, no ale cecha wszystkich takich hamulców
- Smart się blokuje ;D
- płynne opuszczanie partnera wymaga wprawy, semow miał do mnie żal że trochę szarpnąłem nim ;D
- wydawanie liny również wymaga wprawy, nie jest to takie "łatwe" jak w kubkach - ale to również efekt, tego że przyrząd sam się ma blokować

Krótkie podsumowanie - jest trudniejszy w obsłudze niż kubki, nie jest tak "logiczny", no ale coś za coś...  IMO przyrząd raczej skierowany do świadomego wspinacza,
R.T.F.M

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2012, 11:40:38 »

Offline semow

« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2012, 17:04:40 »
ale to co napisałeś pasuje głównie do smarka alpine <9.5 używanego z liną 10.2 :)
w smarku pojedynczym nie miałem problemu z szarpaniem przy opuszczaniu, moim zdaniem to bardzo wygodny przyrząd. Racja, że wymaga sporo wprawy. Nie jest idealny.

Offline madmun

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2012, 21:47:24 »
w smarku pojedynczym nie miałem problemu z szarpaniem przy opuszczaniu, moim zdaniem to bardzo wygodny przyrząd. Racja, że wymaga sporo wprawy. Nie jest idealny.

no chyba wiem na którym Cię szarpałem ;D

ale to co napisałeś pasuje głównie do smarka alpine <9.5 używanego z liną 10.2 :) 

a co konkretnie oprócz tego domniemanego szarpania ? :)
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 18, 2012, 22:09:49 »
pierwsze primo to jest problem przyzwyczajeń przy używaniu dwóch przyrządów: smark (automaty i półautomaty ogólnie) pozwala mniej kurczowo trzymać dolną linę (dolna - przy dolnej asekuracji nie ta do wspinacza), siłą rzeczy nabywa się takiego odruchu; jeżeli i tak trzymamy mocno dolną linę - nie korzystamy z dobrodziejstwa blokowania
drugie primo - teoretycznie jest taka możliwość, że szarpnięciu i dociągnięciu asekurującego do ściany język zostanie podniesiony i lina zwolniona; tutaj po raz wtóry pojawia się problem j.w.

no i generalnie wokół tego problem się obraca - możliwość wypuszczenia liny jest bardzo pociągająca ze względu na komfort asekurowania, ale może mieć potencjalnie przykre konsekwencje; coś tam jeszcze w związku z tym zauważyłem ale nie pamiętam ;D

tak czy inaczej, biorąc to pod uwagę i tak wydaje mi się że bilans zysków i strat w kwestii bezpieczeństwa przemawia za smarkiem :)

Offline madmun

« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 18, 2012, 22:57:03 »
tak czy inaczej, biorąc to pod uwagę i tak wydaje mi się że bilans zysków i strat w kwestii bezpieczeństwa przemawia za smarkiem :)

Tak zgadzam się, ale tylko dla wspinacza znającego wszystkie aspekty tego hamulca,

p.s to faktycznie, wszystkie moje ALE były ustosunkowane do Alpina  ;D heheh
R.T.F.M

Offline madmun

« Odpowiedź #36 dnia: Październik 07, 2012, 13:31:22 »
Kolejna porcja przemyśleń

- podczas zjazdu, nie jest potrzebny bloker, szybkość zjazdu regulujemy wajchą,
- wykonanie zjazdu płynnego, jest dość trudne, dużo wprawy trzeba mieć, ważny jest użyty hms i średnica liny, na Gargowej linie Beala gładko zjazdy wychodziły, na linie semowa już nie, troszkę większa średnica liny,
- można normalnie zjechać z blokerem, wystarczy przyrząd odwrotnie wpiąć
- smart w górach, będzie dla mnie nieodzownym partnerem, gdyż bardzo podnosi bezpieczeństwo, pomimo jego minusu - brak płynnego wydawania luzu,
R.T.F.M

Offline Koshal

« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 08, 2013, 08:59:36 »
Planuje taki przyspieszony auto-prezent gwiazdkowy. Masz Mad jeszcze jakies przemyslenia/uwagi po dluzszym czasie uzytkownia?
Ewentualnie jakie moga byc ciekawe alternatywy?
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

Offline semow

« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 08, 2013, 09:57:32 »
Ja mam takie przemyślenie, że do bezpiecznego zjazdu konieczny jest bloker.
Sprawdzałem na wielu linach, Smart nie blokuje się pewnie po wypuszczeniu liny z rąk. Powoli przepuszcza linę.
Być może to zależy od wagi? Ja mam 80 kg.

Edelrid jakiś czas temu wypiścił podobny przyrząd:
http://www.youtube.com/watch?v=PEU_R2z4YhY
oraz oczywiście Click-Up Alpine CT.

Mimo wszystko ze smarta jestem zadowolony - najważniejsze jest jednak blokowanie przy asekuracji dolnej.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 10:11:33 wysłana przez semow »

Offline Koshal

« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 08, 2013, 10:17:23 »
Chciałbym nabyć sprzet, który pozwoli mi bezpiecznie bawić się na panelu z kumplem, który mało sie wspina i nie jest zbyt dobrze obeznany z dolna asekuracją.
Szkoda mi kasy na przyrządy wspomagajace asekuracje przy wspinaniu wylacznie w wydaniu sportowym, a dobrze by bylo znalezc taki, ktory przyda sie tez w gorach.

Ten smart alpine zwrócił moja uwage, bo wydaje mi sie, ze moglby spokojnie znalezc zastosowanie przy gorskim drapaniu i pewnie ma szanse uprzyjemnic zimowe belay'e (plus oczywiscie zadba o moje dupsko na sciance) :P
Bez blokera ni chujaszka bym nie chcial zjezdzac!

Widziałem też CT Alpine Up, ale ten już wydaje mi sie przekombinowany.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 08, 2013, 10:17:23 »

Offline semow

« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 08, 2013, 10:34:09 »
Weź pod uwagę że Smart Alpine dedykowany pod połówki teraz używane będzie kiepsko działał z grubszą (<10 mm) pojedynczą.
Poza tym jak wepniesz jedną żyłę w podwójny przyrząd (Smarta w sensie, w zwykły kubek nie ofc), to lubi przeskakiwać między przyrządem a hmsem i blokować się. W tym sezonie zdarzało mi się często używać jednej żyły połówkowej i jest to zjawisko dosyć upierdliwe, wymaga czujności.

No i generalnie Smart jest wymagający jak chodzi o asekuranta, osoby niewprawione mają problemy z płynnym wydawaniem liny, asekuracja dynamiczna stanowi też poważne wyzwanie (choć pewnie jest możliwa). Jeżeli wyznajesz zasadę "stały partner - większe bezpieczeństwo", to pewnie kolega po przyuczeniu ogarnie obsługę. Jeśli to ma być na zasadzie łatania braku doświadczenia w asekuracji, to raczej nie zadziała.

Offline madmun

« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 08, 2013, 15:35:24 »
Michał napisał co myślę,  nie zgodzę się tylko co do blokera, moje spostrzeżenia są takie ze jest to zależne od użytego hmsa. I to jest wymagający przyrząd dla asekuranta to pamiętaj
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 08, 2013, 19:49:08 »
Próbowałem na różnych hmsach i na wszystkich podobnie wyjeżdża.

Offline Koshal

« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 16, 2015, 09:52:19 »
Grzebałem ostatnio apropos tego przyrządu. Znalazłem nawet ciekawy "rewju".

https://www.youtube.com/watch?v=L6SDdi2xCB4