Autor Wątek: [Szpej] Przyrządy do asekuracji  (Przeczytany 54695 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EMES

Odp: [Szpej] Przyrządy do asekuracji
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 21, 2012, 23:06:56 »
nawet bardzo ;D a ile to to?

tu trochę więcej dla mniej anglojęzycznych ;D :
http://4outdoor.pl/news/7889/alpine-up-nowa-ods%C5%82ona-przyrz%C4%85du-click-up-climbing-technology
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2012, 23:22:27 wysłana przez crimson »
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Luty 21, 2012, 23:06:56 »

Offline semow

« Odpowiedź #51 dnia: Luty 21, 2012, 23:10:12 »
80 jurków... i biorąc pod uwagę, że click-up'owi zdarza się za słabo zblokować linę przy mało dynamicznych odpadnięciach to trochę ryzykowna sprawa. Ale uniwersalność jest fajna.

Offline uysy

« Odpowiedź #52 dnia: Luty 22, 2012, 02:48:09 »

Offline semow

« Odpowiedź #53 dnia: Luty 22, 2012, 09:43:45 »
mammut ma małą rozpiętość obsługi średnicy lin
mi jest półautomat potrzebny i w skałki i w góry
poza tym mammut jest bardzo ok szczególnie że można go tanio dostać
no i być może taniej wyjdzie wziąć do lin pojedynczych grubych półautomat campa albo jakiegoś chincha a w góry smarta alpine...

Offline całka

« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 14, 2012, 12:52:35 »
pytanie do użytkowników (i nieużytkowników również jeśli mogą pomóc ;D)

czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia jeśli chodzi o używanie przyrządu ravetlik reflex?
http://www.raveltik.cz/product/reflex/

czy ktoś mógłby mi zwizualizować jak wygląda asekuracja z górnego stanowiska z tym przyrządem? bo ja sobie tego nie wyobrażam (umiem tylko asekurować z góry przyrządami które mają "ucho", być może nie ma w tym wielkiej filozofii i działa to z grubsza tak samo, niemniej jednak, ciężko mi to sobie wyobrazić)

rozważam zakup jego vs reverso (stare!) vs aviator (atc za drogi)

Offline Rychu

« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 14, 2012, 14:21:37 »
pytanie do użytkowników (i nieużytkowników również jeśli mogą pomóc ;D)

czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia jeśli chodzi o używanie przyrządu ravetlik reflex?
http://www.raveltik.cz/product/reflex/

czy ktoś mógłby mi zwizualizować jak wygląda asekuracja z górnego stanowiska z tym przyrządem? bo ja sobie tego nie wyobrażam (umiem tylko asekurować z góry przyrządami które mają "ucho", być może nie ma w tym wielkiej filozofii i działa to z grubsza tak samo, niemniej jednak, ciężko mi to sobie wyobrazić)

rozważam zakup jego vs reverso (stare!) vs aviator (atc za drogi)
http://www.raveltik.cz/file/reflexoprava.pdf

Ma złe opinie w necie, do tego wygląda na przekombinowany.

Nie kombinuj, bierz coś sprawdzonego i działającego na ogólnie znanych zasadach: shuttle, aviator, piu, piu2, albo dozbieraj na atc-guide.
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline madmun

« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 14, 2012, 14:32:16 »
Gdybanie mode on 

Jakoś dziwnie to działa, no bo liny idą prostopadle w dół od przyrządu, a przeto asekuracja górna polega na tym że lina od partnera stale powinna naciskać na dolną i blokować układ, no dziwnie to wygląda, ale skoro sprzedają to to pewnie działa ,
gdybanie mode off

Cytuj (zaznaczone)
Ma złe opinie w necie, do tego wygląda na przekombinowany.

wystarczy się nauczyć, wtedy przekombinowany już nie będzie, także myślę że tu lajcik,

co nie zmienia faktu, że mi się nie podoba jak Rychowi, i wolałbym piu, choćby - no ale ja się przyzwyczaiłem do ko "klasyków" ATC/Piu/Reverso czyli zwykłych przewodnickich kubków,

Takie mnie jeszcze coś nachodzi,
Jak wygląda porównanie gołych kubków do uzbrojonych, czyli PIU vs Aviator przy dolnej asekuracji,
Przy zjazdach w PIU nie czuję różnicy jak wsadzę linę, zapitalam z taką samą prędkością  - ale w Aviatorze który ząbki ma, wydaję mi się że o wolniej jadę jak dolną linę mam w zębach, a jak odwrócę kubek o 180, to wtedy szybciej jadem, choć to trudno mierzalne jest, no mniejsza z tym.
Chodzi mi o to jak dużą siłę trzeba przyłożyć do trzymania bloku/wyłapania lotu w końcowej fazie aby zablokować linę w kubku który ma zęby, a w takim których takowych zębów nie ma ? Ktoś ma jakieś spostrzeżenia na ten temat ?

R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 14, 2012, 14:32:16 »

Offline semow

« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 14, 2012, 14:38:09 »
to ja poproszę o te złe opinie

tutaj konstrukcja jest podobna do reverso I i II - które moim zdaniem jest bardzo ok, choć mi osobiście równie podobają się przyrządy typu ATC czy piu. Warto zauważyć, że mimo różnic w wyglądzie metoda działania jest identyczna i praktycznie należało by dzielić właśnie na przyrządy symetryczne i asymetryczne - to na co madmun zwraca uwagę:
Cytuj (zaznaczone)
Przy zjazdach w PIU nie czuję różnicy jak wsadzę linę, zapitalam z taką samą prędkością  - ale w Aviatorze który ząbki ma, wydaję mi się że o wolniej jadę jak dolną linę mam w zębach, a jak odwrócę kubek o 180, to wtedy szybciej jadem, choć to trudno mierzalne jest, no mniejsza z tym.

Offline Ivan

« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 14, 2012, 14:47:21 »
Chodzi mi o to jak dużą siłę trzeba przyłożyć do trzymania bloku/wyłapania lotu w końcowej fazie aby zablokować linę w kubku który ma zęby, a w takim których takowych zębów nie ma ?
Z zębami lot wyłapać łatwiej. Ale zależy też od kształtu szczelin, przez które przesuwa się lina i ,,głębokości" kubka, więc ciężko porównywać różne modele. Używałem Piu, ATC Guide, kubka Wildcountry, starego i nowego Reverso, płytki Stichta.

~Integral ;)

Kup sobie Reverso 3

Gdyż tylko ono jest zielone ;)

A tak serio to dobry przyrząd: Takie jak ATC Guide, ale ma większą dziurę do przewleczenia repa w celu odblokowania przy odpadnięciu drugiego. Ponadto ucho do wczepienia w górne stanowisko ma otwór równoległy do otworów na linę, więc się wszystko lepiej układa (ale to mały szczegół).

Offline Rychu

« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 14, 2012, 14:56:50 »
to ja poproszę o te złe opinie
Pierwsze wyniki z googla ;D

tutaj konstrukcja jest podobna do reverso I i II - które moim zdaniem jest bardzo ok, choć mi osobiście równie podobają się przyrządy typu ATC czy piu. Warto zauważyć, że mimo różnic w wyglądzie metoda działania jest identyczna i praktycznie należało by dzielić właśnie na przyrządy symetryczne i asymetryczne - to na co madmun zwraca uwagę:

Reverso I i II miały jednak ucho, co czyniło je IDENTYCZNYMI z pozostałymi kubkami przewodnickimi.
Brak ucha Reflaxa zmusza do innych metod działania niż przy innych kubkach, i to mnie nie przekonuje, bo cenię sobie uniwersalność szpeju.
Inna sprawa, że nie widzę jak to się odblokowywuje.

A tak serio to dobry przyrząd: Takie jak ATC Guide, ale ma większą dziurę do przewleczenia repa w celu odblokowania przy odpadnięciu drugiego. Ponadto ucho do wczepienia w górne stanowisko ma otwór równoległy do otworów na linę, więc się wszystko lepiej układa (ale to mały szczegół).

ATC Guide ma tą przewagę nad pozostałymi, że lepiej pracuje na starych, "spurchlałych" linach na ściance ;)

Offline semow

« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 14, 2012, 15:02:01 »
No to jeśli masz na myśli dyskusję na forum npm to chyba niewiele wnosi.

Cytuj (zaznaczone)
Reverso I i II miały jednak ucho, co czyniło je IDENTYCZNYMI z pozostałymi kubkami przewodnickimi.
Brak ucha Reflaxa zmusza do innych metod działania niż przy innych kubkach, i to mnie nie przekonuje, bo cenię sobie uniwersalność szpeju.
Przecież działa w tym zakresie identycznie jak reverso I i II? Wpinasz uchem do stanowiska, drugi hms w pętlę z liny.

Inne są kąty działania, wydaje mi się że to może być jedyny sensowny argument.

Offline madmun

« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 14, 2012, 15:05:47 »
Ponadto ucho do wczepienia w górne stanowisko ma otwór równoległy do otworów na linę, więc się wszystko lepiej układa (ale to mały szczegół)

trochę zrobiłem wielowyciągówek, i jakoś nie widzę różnicy, choć może nigdy na specjalnie nie patrzyłem,

bardziej mnie ciekawią kąty liny/kubka/mocowania przy górnej, ale skoro działa ..
R.T.F.M

Offline Rychu

« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 14, 2012, 15:09:57 »
O właśnie o to mi chodzi najbardziej. :)

Offline Ivan

« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 14, 2012, 15:29:56 »
Używałem zarówno ATC Guide i Reverso

Jedno ma ucho służące do wpięcia w górne stanowisko prostopadłe do linii lin, drugie równoległe. W układzie równoległym trochę się wszystko lepiej układa, choć ja mało wielowyciągówek zrobiłem i odpadnięć nie wyłapywałem, więc możecie tego nie czytać ;D

Offline madmun

« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 14, 2012, 15:59:26 »
Ivan nie zgodzę się z Tobą, jeśli obciążysz układ wszystko ślicznie się ułoży, a ja se przypomniałem dlaczego PIU mi się podoba :) choć nie zawsze ta wada wychodzi na jaw, a i tak przy ściaganiu, są inne problemy i  bardzo  to nie przeszkadza

wszystko samo się układa, i to w którą stronę jest dziura nie ma znaczenia,

ALE, jeśli mamy krótkie stanowisko, zaraz przy skale, a idziemy w pionie, to w przypadku PIU, karabinek układa się prostopadle do skały, i stale nam skręca, a jak masz równolegle, to wtedy nie ma znaczenia, bo karabol jest równolegle do skały i nic sie nie skręca,

ale to są niuasne, bo zwykle na stanie są inne problemy, jak nie wygodne stanowisko, skręcająca się lina, śnieg, przegiecia liny itd.

p.s z ciekawostek mammut który ma do 9,5 liny ładnie przyjoł 10,5 linę ku mojemu zdziwieniu
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2012, 16:16:23 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 14, 2012, 15:59:26 »

Offline semow

« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 14, 2012, 17:50:50 »
jeszcze mi się przypomniało, że poza raveltikiem też madrock robi coś a'la reverso I:

swoją drogą, to co mnie martwi: generalnie ludzie narzekają jednak na te półautomaty :(

O właśnie o to mi chodzi najbardziej. :)
no ale o tym mowy nie było ;D jedyne sensowne zastrzeżenia są do obsługiwania cienkich lin, co chyba nie jest dziwne.

http://www.outdoorgearlab.com/Belay-Device-Reviews/ratings

Offline madmun

« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 14, 2012, 18:07:25 »
swoją drogą, to co mnie martwi: generalnie ludzie narzekają jednak na te półautomaty :(

rozwiń
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 14, 2012, 18:14:42 »
płynność wydawania liny, opuszczania;
w sumie nie jest to nowością, że obsługę trzeba opanować... pytanie tylko, po co mi półautomat który muszę bardzo uważnie obsługiwać?

Offline madmun

« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 14, 2012, 18:16:45 »
w sensie mówisz o choćby o SMARcie czy też Click-Up ?
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 14, 2012, 18:30:41 »
no generalnie takie konstrukcje, nie wiem jak z automatami bo się nie interesowałem nigdy

Offline madmun

« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 14, 2012, 18:46:57 »
to że click-up nawala czasem to czytałem, ale że Smart to mnie zszokowałeś - dawaj info,

Nocny, co powiesz o swoim smarcie ?

IMO Smartem lepiej się opuszcza, a na pewno bezpieczniej, bo jak puścić linę przez przypadek  to sie samo zablokuje
R.T.F.M

Offline madmun

« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 14, 2012, 18:59:48 »
no szkoda gdybać, nocny ma dłużej i chwali, a i pierwsze jest grigri z urywającą rączką i wygrywa ...

weź w skały podwójną to se sprawdzisz sam :)
R.T.F.M

Offline EMES

« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 14, 2012, 19:18:22 »
aleście wymieszali - i co jak mam se teraz kłerwa kupić ???
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Rychu

« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 14, 2012, 19:31:52 »
Kup półwyblinkę ;D

no ale o tym mowy nie było ;D
No bo nie umieąłem tego wyrazić słowami, a już chciałem rysować w paicie rysunki. Ale mnie ubiegłeś i jeszcez lepszy doboru słów dokonałeś.

Generalnie nie podoba mi się w tym to, że przy asekuracji z góry lina będzie ustawiona blisko pozycji, w której inne przyrządy są już odblokowane.