Autor Wątek: [Szpej] Przyrządy do asekuracji  (Przeczytany 54843 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline julek28

Odp: [Szpej] Przyrządy do asekuracji
« Odpowiedź #225 dnia: Czerwiec 20, 2013, 15:53:38 »
nowe dziecko Edelrid-Micro i Mega Jul ciekawe jak sie sprawdzi http://www.toprope.pl/artykuly/34-opisy-sprztu/574-edelrid-micro-i-mega-jul

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #225 dnia: Czerwiec 20, 2013, 15:53:38 »

Offline TJ

« Odpowiedź #226 dnia: Czerwiec 29, 2013, 16:47:57 »
Panowie że aż zapytam z ciekawości ; asekurował ktoś jeszcze prócz mnie na RIGu ?

nowe dziecko Edelrid-Micro i Mega Jul ciekawe jak sie sprawdzi http://www.toprope.pl/artykuly/34-opisy-sprztu/574-edelrid-micro-i-mega-jul

Wie ktoś jaka będzie cena ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2013, 17:02:19 wysłana przez TJ »

Offline TJ

« Odpowiedź #227 dnia: Czerwiec 30, 2013, 16:33:05 »
Panowie, znalazłem partnerkę do wspinania po kursie, ma ona jedynie jedna wadę ; boi się asekurować na kubku. Jaki przyrząd w miarę tani polecilibyście dla niej ?

Offline Ivan

« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 30, 2013, 16:51:47 »
To dziwne, bo przecież na kursie umiejętność asekuracji z kubka (bo niby z czego innego?) jest jedną z podstawowych jaką się ćwiczy.

ma ona jedynie jedna wadę
Pamiętaj! Kobieta to nie jest jedynie samobieżny przyrząd asekuracyjny! ;)

Offline madmun

« Odpowiedź #229 dnia: Czerwiec 30, 2013, 17:01:16 »
Panowie, znalazłem partnerkę do wspinania po kursie, ma ona jedynie jedna wadę ; boi się asekurować na kubku. Jaki przyrząd w miarę tani polecilibyście dla niej ?

Mammut Smart, na forum masz wątek,
Albo ClikUp CT
Albo GriGri
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Przemek

« Odpowiedź #230 dnia: Czerwiec 30, 2013, 21:17:47 »
Smart. Sam kupiłem dla dziewczyny ale ze względu na swoje zdrowie ;)

Poza tym tych partnerów/partnerek to znajdź jeszcze co najmniej z 5. Zawodność jednej osoby jest dość wysoka (coś jej wypadnie i nici ze wspinu).

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #231 dnia: Październik 21, 2013, 17:47:00 »
Smart. Sam kupiłem dla dziewczyny ale ze względu na swoje zdrowie ;)

Click UP,  po testach obu wyżej wymienionych click up mniej się zacinał przy szybkim wydawaniu liny.
Może to kwestia wprawy.

Natomiast karabinek do click-up'a wyciera się szybciej niż moje buty wspinaczkowe ;)
Nowe click upy mają inne karabinki w zestawie, oby było lepiej...

pozdrawiam
Cygnus

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #231 dnia: Październik 21, 2013, 17:47:00 »

Offline Rychu

« Odpowiedź #232 dnia: Kwiecień 24, 2015, 12:15:38 »
Na polskim rynku jest już DMM Pivot
http://www.camper.pl/climbnow/kubek-dmm-pivot.html#

Śliczny. Strasznie go zachwalają (i jadą przy tym na swojej renomie i nawet tego nie ukrywają ;D )
Tylko obawiam się czy ten sworzeń będzie odpowiednio wytrzymały. Choć mam nadzieję, że DMM wie co robi. (Niby twierdzą, że każdy indywidualnie testowany...)
W każdym razie jak pokażą film ze swojej zrzutni to odszczekam i go kupię. A będzie to bolało... 109,99 zł u campera. Bardzo dużo. Jest już na rynku mnóstwo kubków przewodnickich za połowę tej ceny.  :/ Pryz tym nieco lżejszych :/
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #233 dnia: Kwiecień 24, 2015, 13:12:39 »
Pojawił się też DMM grip , odpowiedź na click-up it inne temu podobne urządzenia.

Nie bawiłem się - nikt ze znajomych jeszcze nie posiada, a że mam już click-up'a nie planuję zakupu  ;)

I jak to działa :
https://vimeo.com/122452365
pozdrawiam
Cygnus

Offline całka

« Odpowiedź #234 dnia: Kwiecień 24, 2015, 13:28:12 »
matko i córko, kolejny z "uszkiem" z dupy strony.
jedyny słuszny przyrząd to ATC
AMEN ;D

Offline Rychu

« Odpowiedź #235 dnia: Kwiecień 24, 2015, 13:38:08 »

;D

Offline całka

« Odpowiedź #236 dnia: Kwiecień 24, 2015, 13:52:21 »
tylko ten pierwszy do mnie przemawia ;D

Offline Rychu

« Odpowiedź #237 dnia: Kwiecień 26, 2015, 10:58:19 »

Offline busik

« Odpowiedź #238 dnia: Maj 09, 2015, 23:18:34 »
Cześć. Ostatnio trochę rozpędziłem się w temacie o linach i wywołałem dyskusję na temat ATC Guide oraz Reverso 4. Po zapoznaniu się ze zdaniem innych forumowiczów zdecydowałem się na ATC Guide. Następnie trafiłem na ten temat i dwa urządzenia, które zwróciły moją uwagę. Chodzi mianowicie o Mammut Smart Alpine oraz Edelrid Mega Jul.

Wspinam się na hali od około półtora miesiąca. Teraz w maju będę robił pierwszy kurs (wspinaczka po drogach ubezpieczonych) i mam zamiar przez cały sezon ćwiczyć zdobyte umiejętności w hali oraz przede wszystkim w skałkach. Zaznaczam, że będę się wspinał z osobami na moim (zerowym ;)) poziomie i na pewno będziemy ćwiczyć odpadanie z asekuracją dolną oraz wszystkie inne rzeczy, których się nauczę na kursie.

Ale do sedna. Moje pytanie brzmi jaki przyrząd do asekuracji polecilibyście mi? BD, Mammut, czy Edelrid. Chyba, że jest coś innego godnego polecenia w tej cenie? Przyrząd będzie pracował zarówno ze statykami jak i dynamikami o różnych średnicach, a w przyszłości (maksymalnie za dwa sezony) również z linami połówkowymi o ile się jeszcze nie rozleci.

PS Dodam, że ważę 50kg (myślę, że niedługo co nieco nabiorę masy :D). Tak więc praktycznie każdy jest ode mnie cięższy o te minimum 10-20kg.

Offline Rychu

« Odpowiedź #239 dnia: Maj 10, 2015, 12:50:11 »
jaki przyrząd do asekuracji polecilibyście mi?
GriGri 2

Potem jak pójdziesz w góry to ATC-G (lub tańszy ale zapewne to samo Eliot ze zdjęcia powyżej)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #239 dnia: Maj 10, 2015, 12:50:11 »

Offline velka

« Odpowiedź #240 dnia: Maj 11, 2015, 09:33:31 »
GriGri do lin połówkowych?  :) Jak pasuje Ci ATC to kupuj ATC, a nie wynalazki :)

Offline busik

« Odpowiedź #241 dnia: Maj 11, 2015, 10:09:09 »
Gri Gri odpada bo za drogie i nie jestem jakoś przekonany do tego wynalazku gdyż wolę konstrukcje prostsze w budowie.
Do tej pory asekurowałem na ATC G (na wędkę, statyk), na Mammut Smart Belay (na wędkę, statyk) oraz na Reverso 4 (na wędkę, nowy dynamik 9.4 albo 9.6mm) i na tym ostatnim lina szła trochę za szybko jak dla mnie.

Pytanie jak lina by szła przez więcej ekspresów, a nie tylko przez jeden punkt na górze? No i jak by wyglądało wyłapanie lotu na linie 9.6mm z ATC G osoby o 20kg cięższej ode mnie?

Dlatego właśnie zastanawiałem się nad czymś co się samo blokuje. Ale jeżeli dam radę na ATC G dobrze wyłapywać loty i sprawnie się nim posługiwać mimo różnic w wadze to pewnie go wezmę. Chociaż ciekawi mnie Edelrid Mega Jul. Najbardziej mi zależy na wypowiedziach osób, które miały styczność z ww. Edelridem oraz osób o podobnej wadze "pracujących" na Black Diamondzie.

Offline Ivan

« Odpowiedź #242 dnia: Maj 11, 2015, 10:21:02 »
To, czy wyłapiesz lot zależy od umiejętności a nie wagi. Nie raz widziałem jak 45 kilogramowe dziewczyny wyłapywały loty swoich 60-70 kilogramowych partnerów. Jeżeli ktoś preferuje, to lekki asekurujący może się przypiąć taśmą o jakąś skałę czy korzeń na ziemi, ale rzadko kto tak robi.

Offline Rychu

« Odpowiedź #243 dnia: Maj 11, 2015, 17:09:53 »
GriGri do lin połówkowych?  :) Jak pasuje Ci ATC to kupuj ATC, a nie wynalazki :)
Velka, są w internecie miejsca do pisania głupich postów :P

Czemu GriGri uważacie za zły pomysł dla chłopaka?
Waży 50 kg, czyli mniej niż średnia dla społeczeństwa, buły też pewnie nie ma z żelaza. Jest na początku swojej wspinaczkowej kariery. Będzie miał różnych partnerów, zapewne dużo z nich po 15 i więcej kilogramów cięższych. Każdego będzie musiał asekurować, opuszczać, trzymać podczas patentowania. Setki i tysiące razy. Zwłaszcza, że podaje, że mieszka w Wiedniu. Czyli skał ma fchuj wokół i fchuj wspinania.
Będzie musiał trzymać gości biorących rest na bloku na każdej wpinie, szarpiących się na patentowaniu i po wspinaniu ich wszystkich jeszcze bezpiecznie i kontrolowanie opuścić. Stanie z zablokowaną liną na kubku też męczy jeśli partner jest cięższy. Samoblokujący się przyrząd zmniejsza konieczną siłę z jaką trzeba trzymać linę ręką blokującą.

Kubek i tak sobie będzie musiał kupić, choćby do zjazdów. Czy to będzie atc-g czy inny to już mniej istotne. A jak już będzie kupował szpej w góry to już są takie kwoty, że nawet nie poczuje.

Offline busik

« Odpowiedź #244 dnia: Maj 11, 2015, 20:16:37 »
W sumie nie patrzyłem na to pod tym kątem (dlatego właśnie wolałem zapytać). Dzięki Rychu. Sprawdzę jak się będę czół po kursie i wtedy najwyżej zdecyduję. A co do tych, które wymieniłem (Mammut, Edelrid) one blokują się tylko przy odpadnięciu, czy można je też zablokować jak ktoś potrzebuje odpocząć na ścianie i potem odblokować aby mógł kontynuować? W tym sensie, żebym ja też się nie nadwyrężył jako asekurujący.

Offline Rychu

« Odpowiedź #245 dnia: Maj 11, 2015, 20:24:59 »
Mammut, Edelrid
Obu nie używałem ale
- Co do Mammuta Smart poczytaj tutaj lub poczekaj na powrót ekipy z Hiszpanii, Semow to ma
- Co do Edelrida Żula to ludzie narzekali, że trudno się na tym zjeżdża.

Jako alternatywę masz jeszcze clicka.

Gwoli uzupełnienia: Ręka blokująca zawsze na linie! ;) ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2015, 20:38:10 wysłana przez Rychu »

Offline velka

« Odpowiedź #246 dnia: Maj 11, 2015, 23:21:46 »
Velka, są w internecie miejsca do pisania głupich postów :P

Powiem szczerze, że nie skumałem.  :-[  ;)

Ja wychodzę z założenia, że lepiej mieć przyrząd, który mogę użyć w każdej sytuacji z każdym typem liny. Na kursie mi to wpojono (Rychu pewnie sam wiesz przez kogo :P ) tak jak tego, że noszenie lonży do pedalenie.  ;)

Offline Rychu

« Odpowiedź #247 dnia: Maj 11, 2015, 23:27:53 »
Ja wychodzę z założenia, że lepiej mieć przyrząd, który mogę użyć w każdej sytuacji z każdym typem liny. Na kursie mi to wpojono (Rychu pewnie sam wiesz przez kogo :P )
PRAWDA ;D
Przecież mu zalecam posiadanie dwóch zabawek* ;)

noszenie lonży do pedalenie.  ;)
PRAWDA ;D

* nie, nie handluję nimi. ;)

Offline asyd

• Chemiczny Ali, Baronem Parówkowym zwany :)

« Odpowiedź #248 dnia: Maj 12, 2015, 20:48:46 »
Żaden, nawet najwymyślniejszy, najdroższy, automatyczny "narząd" do asekuracji nie zastąpi znajomości prawidłowych nawyków, myślenia itd...
Asekuruje CZŁOWIEK.

GG2 ma swoje ograniczenia, jednak do sportowego wspinu po drogach ubezpieczonych jest bardzo dobry np. szybkość wydawania liny jest zdecydowanie większa i płynniejsza niż w "klasycznym" kubku np. ATC, wygoda przy "patentowaniu" niezastąpiona. Podobnie "komfort psychiczny" dla asekurowanego i asekuranta w przypadku gdy "lotnik" waży o 20 kg więcej.

Gwoli uzupełnienia: Ręka blokująca zawsze na linie! ;) ;D
Save The Planet, Kill Yourself

Offline busik

« Odpowiedź #249 dnia: Maj 13, 2015, 23:06:19 »
Oczywiście, że ręka na linie ;D
Zobaczę jak to będzie wyglądało na kursie. A w wolnym czasie przewertuję wątek jeszcze raz. Dzięki.