Jak Was lubię tak pieprzycie jak potłuczeni. Do tego chcecie dziewczynie zafundować problemy. To, że Dahlia nie używa google to inna sprawa bo na ten temat to już wiadra atramentu wylali (elektronicznego).
Był czas, że damskie buty biegowe robiono tak, że obniżano rozmiarówkę buta męskiego zmniejszano i przemalowano go na "babskie" kolory (różowy, błękitny, fioletowy i jakieś takieś). Mało kto (japończycy?) uwzględniał różnice anatomiczne między stopą kobiety i mężczyzny.
Technika poszła jednak naprzód a i coraz więcej kobiet zaczęło biegać. Powstawało coraz więcej urazów a i rynek rósł więc firmy zatrudniły ortopedów, technologów, naukowców i inżynierów i kogo tam jeszcze chcecie i zaprojektowali buty odpowiadające anatomii kobiecej stopy i nie tylko... o tym za chwilę.
Dobra - jakie są te różnice między kobietą i mężczyzną jeżeli chodzi o biomechanikę ich biegu.
Puryści i specjaliści znajdą ich więcej ale dla wyboru buta wystarczą 3
1.Kobiety mają szerszy kąt Q Kąt Q (nie mylić z punktem G polega na tym, że kobiety posiadają z natury szersze biodra niż mężczyźni i z tym wiąże się właśnie szerszy kąt Q, czyli kąt pomiędzy osią mięśnia czworogłowego uda i więzadłem rzepki. W wyniku tego u kobiet częściej występuje pronacja czy też mówiąc najprościej przechylanie się stopy do środka podczas chodu lub biegu. Stopa stawiana jest bardziej na wewnętrznej stronie (tak jak przy kolanach iksowatych).

Z tego powodu obecnie projektuje się podeszwy damskich butów biegowych względnie szersze niż męskie, żeby stworzyć stabilniejszą platformę i większe wsparcie dla kobiecej stopy i zapobiec jej wychylaniu się do środka.
2. Kobiety są lżejsze
Statystycznie, kobieta mają o 15% mniejszą masę ciała niż mężczyzna o tym samym rozmiarze stopy. Ten fakt także trzeba brać pod uwagę projektując piankę występującą w podeszwie środkowej, która daje amortyzację. Pianka w butach damskich powinna być niższa i/lub bardziej miękka, ponieważ będzie ona pochłaniać wstrząsy o sile nacisku mniejszej o 15%.
Z tego samego powodu damskie buty powinny mieć wyraźniejsze nacięcia w przedniej części podeszwy spodniej, aby but stał się bardziej elastyczny i ułatwiał odbicie z palców podczas biegu. Po prostu osobie o niższej wadze trudniej jest ugiąć piankowy materiał umieszczony w podeszwie środkowej, po to aby zadziałał jak sprężyna wybijająca nas do następnego kroku.
3. Kobiece stopy mają inny kształt
Mężczyźni mają ogólnie szersze i dłuższe stopy niż kobiety. Jednak badania anatomiczne wskazują, że kobiety mają trochę inny kształt stopy, szczególnie jeśli chodzi o podbicie, paluch, i spodnią przednią część stopy. Tak istotna informacja musi być uwzględniona przy konstruowaniu damskiego buta, a konkretnie jego górnej części czyli cholewki. Buty damskie powinny być projektowane przy użyciu specjalnego kopyta wykonanego wyłącznie dla kobiecej stopy.
Dlatego lepiej nie nabierać się w sklepie na okazje cenowe czyli tanie męskie buty biegowe w małym rozmiarze. To nie są buty dla kobiet. Może przy pierwszej przymiarce wydadzą się wygodne, ale z czasem mogą spowodować nieprawidłowe stawianie stopy albo ból.
Lepiej zainwestować w odpowiedni sprzęt niż za parę lat w ortopedę.PS. Dwa razy spotkałem się z kobietami, które zniechęciły się do uprawiania biegu w jakiejkolwiek postaci z powodu bólów w kolanie i gdzieś tam jeszcze. W obu przypadkach powodem bólu okazał się zły dobór obuwia choć przyznaję uczciwie, że w jednym przypadku tylko było to but męski (w drugim pomylenie pronacji z supinacją).
EDIT: Jeśli chodzi o szerokość stopy to i tu jest zróżnicowanie chociaż to zależy od firmy i poziomu "profesjonalności" buta. Np New Balance ma obok rozmiaru B (Standard) i D (szeroki).