Autor Wątek: [Czołówki] Black Diamond Storm  (Przeczytany 22601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline arkadoo • Pomógł: 51

[Czołówki] Black Diamond Storm
« dnia: Luty 18, 2011, 22:27:45 »
Nowe dziecko BD. 100 lumenów zasilane 4 małymi paluszkami. Co ciekawe zasięg taki jak w Spocie, czyli 70m. Większa ilość baterii wydłuży czas świecenia na przyzwoitej mocy. Ciekawy jestem, czy ta zwiększona waga wpłynie negatywnie na komfort noszenia. Uszczelniona na poziomie IPx7, czyli odporna na zanurzenie w wodzie do 1m na 30 minut.

Sugerowana cena 50 $, czyli znając życie będzie u nas za ca. 200 zł.Link:
http://www.blackdiamondequipment.com/en-us/shop/mountain/lighting/storm/
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

forum.outdoor.org.pl

[Czołówki] Black Diamond Storm
« dnia: Luty 18, 2011, 22:27:45 »

Offline ina

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2011, 23:52:00 »
Czyli od spota różni się tym, że dłużej świeci, jest cięższa przez dodatkową baterię i trochę wodoodporna?
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline arkadoo • Pomógł: 51

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2011, 08:14:18 »
Wyjściowo ma więcej lumenów, więc może szerzej świecić - dawać więcej światła. Z tego co widziałem na wykresie, to zdecydowanie dłużej poświeci na przyzwoitym zasięgu. Najbardziej ciekawi mnie czy ta dodatkowa bateria ujemnie wpłynie na komfort noszenia.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2011, 19:06:55 »

Producent : Black Diamond
Produkcja : Chiny

Ilość światła : 100 lumenów (tyle deklarują i tyle ma a nawet troszq więcej).
Tryby : punktowy / flood - płynnie regulowane 2-100%, czerwony - włączany indywidualnie.
Zasilanie : 4xAAA baterie alkaliczne, litowe, akumulatorki NiMH.
Czas pracy : trudno sprecyzować - zależnie od baterii / akumulatorków, ok 1,5 godziny w high
Stabilizacja : jest, można stosować akumulatorki bez spadku ilości światła.
Wodoodporność : IPX7 - 1m przez 30 minut :).

Cena : 219 (sklepy polskie) / 160 pln (ebay).

Podsumowanie : 100 lumenów, wodoodporna, stabilizowana, różne tryby, łatwo dostępna.

Pełny opis i zdjęcia => Black Diamond Storm
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2016, 15:50:59 wysłana przez uysy »

misio


Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2011, 19:09:27 »
Dominik, a nie możesz wstawiać całości tutaj? Tak by lądowało na portalu, a w ten sposób po prostu będzie zostawało na forum...

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2011, 19:19:51 »
Ok, jak tylko opracuje wersje angielską dla cpf - tam muszę wszystkie zdjęcia wystawić na zewnętrzny serwer, więc wtedy mogę wcisnąć tu wersje polską. Może w międzyczasie jeszcze wyłapie jakieś błędy w tekście to się poprawi przed wysyłką, bo u siebie to poprawiam do skutku nawet 1/2 roku po publikacji czasem...  ;D

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2011, 22:57:15 »
Obiecana recka : ;D

Black Diamond Storm - na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie od Spot’a - zasilanie z 4 ogniw AAA i 100 lumenów zamiast 75.  Jednak po bliższym poznaniu okazuje się, że nie jest to czołówka konkurująca z Tikka 2 XP tylko Princeton Tec EOS 70. W dodatku wygląda na to, że projektanci osiągnęli wszystkie założone cele:  100 lumenowa, stabilizowana, wodoodporna, czołówka w rozmiarze kompakt.Trochę danych marketingowych.

Jeśli potrzebujesz jasnego, pewnego światła które sprawdzi się w najgorszych warunkach, w pełni wodoodporny Black Diamond Storm oferuje 100 lumenów światła do poszukiwania kotew na skalnej ścianie lub oświetlania szlaku. Poza trybami pozwalającymi na oświetlanie blisko i daleko położonych obiektów, trybem migającym, Storm oferuje dodatkowo dwa czerwone ledy dające się włączyć bez przechodzenia przez tryby wykorzystujące światło białe, co pozwala użytkownikowi na zachowanie akomodacji. Dodatkowo czołówka jest wyposażona w tryb blokady, zabezpieczający przed przypadkowym rozładowaniem w czasie, gdy lampka znajduje się w plecaku.

Typy ledów : DoublePower/2 SinglePower
Ilość światła : 100 lumenów *
Maksymalny zasięg : 70 metrów - TriplePower LED ; 15 metrów -2 SinglePower LEDs*
Maksymalny czas pracy : 200 godzin - TriplePower LED; 125 hours -2 SinglePower LEDs*
Baterie : 4 AAA (dołączone do opakowania)
IPX Rating : 7 (Ochrona przed zanurzeniem w wodzie – zanurzenie na głębokość 1 metra przez 30 minut.)
* - wszystkie wartości są szacunkowe

Cena : 219 zł

Wrażenia.

W sumie podobna do Spot’a, ale jednak jakaś inna, przednia szybka zespolona z obudową, zamknięcie na śrubę, szaro pomarańczowa kolorystyka… Gdzie ja to widziałem ? Wypisz wymaluj Princeton Tec EOS na sterydach, no prawie śrubka zamykająca jest odrobinę mniejsza co trochę utrudnia otwarcie, zakres regulacji odchylenia głowicy także jest mniejszy. System sterowania znany mi już ze spota, wiec za bardzo nie marudzę ;). Pierwsze 1)łączenie i pierwsze olśnienie , wow to maleństwo naprawdę nieźle świeci!Ten TriplePower Led wygląda jakoś znajomo, to Cree XP-E - ekonomiczna wersja Cree XP-G, które pakuje do wszystkich modowanych obecnie czołówek. XP-E to dobry przemysłowy standard na dzień dzisiejszy, sporo tańsze, ale tylko trochę mniej wydajne - te maleństwa z 350mA dają przynajmniej 90 lumenów światła w najniższej selekcji.Zamknięcie na śrubę, połówki obudowy nie są idealnie dopasowane, ale tym razem nie oznacza to szczeliny - dodatkowy rant idealnie styka się z powierzchnią gumowej uszczelki co zapewnia szczelność całej obudowy.
Znany ze spota wskaźnik poziomu baterii - zaraz po włączeniu przez 3 sekundy led sygnalizuje zapas energii :

Zielony - ponad  75% - to bardzo istotny wskaźnik, bo w tej czołówce oznacza również czas w którym ilość światła jest stabilizowana.
Pomarańczowy - od 25 do 75%
Czerwony – poniżej 25%Mimo wszystko wolał bym, aby ta śrubka była trochę większa. Gumka przycisku jest także wklejona w obudowę, więc i tutaj nic nie będzie przeciekać.

Co w środku piszczy ?Tym razem pojemnik baterii został bardzo dokładnie przemyślany, baterie wchodzą dokładnie na swoje miejsca, dają się łatwo wyjąć, dodatkowy pasek z tworzywa pozwala na łatwe wyjecie czwartego ogniwa. Na środku pojemnika mała zagadka – ale o tym później ;).4 śrubki później wszystko jest na wierzchu, ten dodatkowy element w pojemniku baterii to radiator przykręcony do mcpcb na którym osadzone są ledy. Jest to ciekawe rozwiązanie, bo delikatne podgrzanie tak w przypadku baterii jak i akumulatorków pozwala na wyciśnięcie z nich większej ilości energii – na zimę wręcz genialne rozwiązanie.Wspomniane wcześniej mcpcb (pcb o rdzeniu z metalu – pozwala na znacznie lepsze odprowadzenie ciepła od ledów w odróżnieniu od zwykłego pcb zastosowanego w spocie).  Dioda, cewka, procesor sepic odpowiedzialny za wysterowywanie tranzystorów – typowy układ przetwornicy Buck DC-DC.

Zasilanie.

W odróżnieniu od Black Diamond Spot, Storm jest czołówką oferującą stabilizację ilości emitowanego światła co oznacza, ze w określonym zakresie napięcia ilość światła pozostaje stała. Producent deklaruje stabilizację do momentu, gdy napięcie zasilania nie spadnie do około 4,7V czyli akurat gdy napięcie na ogniwie spadnie poniżej 1,2V co pozwala na zastosowanie w niej akumulatorków typu NiMH bez straty ilość światła względem zasilania z baterii. Jest to także fajny zapis, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo dokładnie po jakim czasie napięcie spadnie do tego poziomu – więc omijamy deklarację dotyczącą stabilizowanego czasu pracy. Dla użytkownika pozostaje informacja „zielone – stabilizacja włączona, pomarańczowe – już nie masz stabilizacji” :D.
Wyniki pomiarów potwierdzają działanie stabilizacji - co prawda osiągane wydajności szału nie robią ale jest dobrze ;-).
Black Diamond Storm - 4xAAA akumulatorki NimH - 5,26V bez obciążenia.
          V-In    I-in    P-In     V-led    I-led   P-led   Eff.
XP-E high 4,87V  336 mA  1,64W     3,17V   407 mA   1,29W  78,9%
XP-E low  5,21V    7 mA  0,04W     2,56V    10 mA   0,03W  71,0%
SMD-high  4,76V  410 mA  1,95W     3,09V   443 mA   1,37W  70,1%
SMD-low   5,19V   35 mA  0,18W     2,67V    45 mA   0,12W  66,8%

Jak by wyniki poboru prądu podzielić przez energię zgromadzoną w 4 ogniwach AAA NiMH o pojemności 950mAh otrzymamy 4,56Wh / 1,64W = 2,78h, czyli z pełną mocą mogła by świecić przez ponad 2,5 godziny. Zagadką pozostaje marny wynik wydajności dla oświetlenia bliskiego zasięgu.

Tryby pośrednie - z tym jest problem, ponieważ regulacja pomiędzy minimum a maksimum jest płynna - każdy użytkownik uzyska inną ilość światła i czas pracy :).

Jak to świeci ?

Black Diamond Storm jest rozwinięciem idei marketingowej Spota, nie deklarujemy ilości światła na ledzie tylko ilość światła emitowaną przez czołówkę. Jest to o tyle ważne, że stosując nawet bardzo dobrą optykę, straty światła na optyce wynoszą około 10%. Dzięki czemu uzyskujemy w bezpośrednim porównaniu bardzo dobry „wow factor” - oni deklarują 100 i my deklarujemy 100 ale nasza świeci jaśniej ! Zasilając leda Cree XP-E prądem ponad 400mA nawet przy dosyć marnej selekcji dostaniemy 112 lumenów co akurat pozwala na uzyskanie 100 lumenów na wyjściu :).

Black Diamond Storm – high


Black Diamond Spot 2011 – high


Princeton Tec EOS 70 – high


Petzl Tikka 2 XP - high


Podsumowanie.

Muszę przyznać, że Black Diamond dogonił Princeton’a i przegonił Petzla w wyścigu czołówek kompaktowych, ktoś się zastanawiał jak czwarte ogniwo wpłynie na masę czołówki – nieznacznie – jest tylko o 4 gramy cięższa od EOS’a zasilanego z 3 ogniw AAA (90 vs 86g – bez pasków).  Dobry projekt, dobre wykonanie, spełnione oczekiwania i deklaracje. Wygląda na to, że Black Diamond Storm na dłuższy czas zagości na naszym rynku outdoorowym, bo pod względem ilości światła deklasuje Tikkę 2 XP a jest znacznie łatwiej dostępny od PT Eos 70. Do systemu sterowania można się przyzwyczaić – po kilku godzinach ze Spotem ze Stormem nie miałem już najmniejszych problemów. Warto było na niego poczekać i na pewno warto dopłacić różnice w cenie względem Spot’a, niby logo to samo, ale aż się nie chce wierzyć, że to ten sam producent.

forum.outdoor.org.pl

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2011, 22:57:15 »

Offline renko

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2011, 23:01:21 »
Czy dobrze zrozumiałem, że to wreszcie czołówka, której nie ma potrzeby modować, bo ma dobrą diodę? ;)

Offline madmun • Pomógł: 143

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2011, 23:06:06 »
Te ledy 5 mm nadają się do czegoś ?
Czy tryb pośredni da się zapmiętać czy jest tak jak w spocie ? Czyli za każdym razem trzeba powtarzać operacje ?
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2011, 23:15:16 »
madmun - to nie ledy 5mm - to są czerwone 3mm - nadają się od tego aby po przyzwyczajeniu się łazić sobie po obozie.

Jesli chodzi ci o ledy floodowe - to tutaj sa to te duże smd-ki na końcach mcpcb - do obozówki i czytania w sam raz, choć trochę zimne moim zdaniem, zasięg żaden. Ilość światła taka ze ledwo wychodzi mi na zdjęciach indor - modowanie tego wyjątkowo upierdliwe.

Co do zmiany trybów - to soft jest dokładnie ten sam - przeskakujesz flood / spot i możesz sobie przyciemniać, ale pamięci niet.

renko led jest ok, ale zawsze można coś zamieszać np z kolorem, tak jak zrobiłem w wersji dla lex'a.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2011, 00:13:11 wysłana przez Dominik.M »

Offline madmun • Pomógł: 143

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2011, 23:39:13 »
Podziękował, faktycznie się ciapnąłem.
Ta zmiana trybów mnie powstrzymuje.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline marekm • Pomógł: 0

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 18, 2011, 09:13:45 »
Wczoraj dotarła do mnie czołówka BD Storm. Nocne testy w ogrodzie wypadły bardzo pozytywnie.  :)

Dla mnie, olbrzymią zaletą jest możliwość płynnej regulacji natężenia światła. Przy tej mocy, to w zasadzie konieczność. Wykonanie jest poprawne, ale w porównaniu do produktów Petzla wydaje mi się nieco toporne.

Przełączanie trybów rzeczywiście lekko zagmatwane, ale przy tej ilości funkcji i tylko jednym przycisku, pewnie trudno wymyślić coś lepszego.

Czołówka mieści się do etui Petzla.  ;)

Offline Shwarc

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 15, 2011, 17:34:40 »
Też stałem się posiadaczem Storma. Faktycznie, ta płynna zmiana trochę upierdliwa ale tragedii nie ma. Mała śrubka w ogóle mi nie przeszkadza, da się żyć. Jedyną rzeczą która mnie wkurza to brak pamięci ostatniego trybu. Każde kolejne włączenie powoduje zapalenie bądź diody XP-E bądź SMD. Trochę to wkurzające. Powinna być ta pamięć ostatniego trybu bo uniknie się dzięki temu dodatkowego kliknięcia. No i gumka opaski też sama się luzuje, trzeba co kilka nałożeń na głowę ją poprawić.

Offline mrpawcio

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2011, 19:54:22 »
Mnie denerwuje trochę fakt, że jak włączam czołówkę i trafiam na mocniejszą diodę to chcąc szybko przełączyć na 2 słabsze włącza się tryb migający. Rozwiązanie proste, trzeba dłużej poczekać, ale wnerwia  ;) Plus to, co napisał Shwarc, za wyjątkiem luzującego się paska. Ogólnie jestem zadowolony po przesiadce ze starej Tikki+, różnica ogromna.

Offline EMES

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2011, 23:01:50 »
Przed wyjazdem na jesienne gorce byłem po garki w skalniku i akurat mieli właśnie storma, na którego napaliłem się po przeczytaniu recenzji Dominika (dzięęęki dominic). Płynne ustalanie mocy światła uważam za zaletę a złapanie poszczególnych ustawień za pomocą jednego przełącznika nie zabiera dużo czasu na przyzwyczajenie się. Przy czym latarkę można załączyć w trybie światła białego lub czerwonego na stałe. Moc na pełnym prądzie jest porażająca i lepiej nie świecić komuś po oczach. Otestowałem ją w czasie nocnego wejścia na turbacz i pozwoliła nam kilka razy złapać drogę na rozdrożach dzięki swojemu dużemu zasięgowi. Boczne lampki na pełnej mocy dają po bokach tak mocno, że raziły atanora idącego obok mnie ze swoją tikką. Do jej wykonania nie ma jakichś zastrzeżeń i uważam, że jest świetny sprzęt a obawy o problemy z obsługą nie powinny odstraszać potencjalnych nabywców - w terenie to się sprawdza bez wielkiego problemu a do tego zachowuje tryb jasny/zamaskowany w pamięci. Co do barwy to już bez przesady - może Dominik to widzi ale ja osobiście nie czuję takich niuansów a kilka typów latarek używałem (nie tylko czołówek). Szczerze polecam.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

forum.outdoor.org.pl

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2011, 23:01:50 »

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 02, 2011, 23:10:02 »
W sumie jeszcze jedna informacja dla tych co "pragną mocy", w 4xAAA mocy jest tyle co kot napłakał => lampka wysysa to w 3 godziny i woła jeszcze - to jedyna poważna skarga jaką na nią miałem.

Offline EMES

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 02, 2011, 23:24:37 »
Ale kto tym świeci na full all time!?!? Nie znajduję zastosowania :/ Toż od tego jest regulacja. 3 h marszu na słabszym świetle ok 40-50 % plus okresowe powerowanie i nawet nie widać zużycia. Jest jeszcze kwestia co to jest to 4 aaa. Jak się wsadzi g... to się potem ma g.. światło :)
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline ina

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2011, 00:52:43 »
Ale kto tym świeci na full all time!?!?

Terenowy rowerzysta nocny.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline EMES

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 03, 2011, 00:56:44 »
To niech sobie kupi lampkie na rower z akumulatorem samochodowym :P.

Ale nawet on nie potrzebuje całej tej mocy non stop - ona naprawdę dobrze świeci. Bez jaj nikt - nie jedzie całej nocy po aż takich wertepach.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline andy

 • tato


 • Pomógł: 65
 • pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 03, 2011, 10:55:18 »
To niech sobie kupi lampkie na rower z akumulatorem samochodowym :P.

Ale nawet on nie potrzebuje całej tej mocy non stop - ona naprawdę dobrze świeci. Bez jaj nikt - nie jedzie całej nocy po aż takich wertepach.
wszystko zależy od prędkości, mam Tikkę XP - pieszo, rewelacja, na rower i na narty nie nadaje się kompletnie
kiedyś z Szyndzielni na dół jechałem po ciemku 1h i chyba moje tarcze bardziej świeciły niż Tikka ;D

na rowerze chyba nigdy nie jest dość światła
_________________
dopóki nie skorzystałem z internetu nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów /stanisław lem/

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline EMES

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 03, 2011, 12:29:35 »
Otóż to - po pierwsze primo ile możesz pop... rowerem na full prędkości? Po drugie primo możesz na rower załadować więcej więc i baterie czy akumulatorki to nie problem. A na takie eskapady ta lampka ma moc, zaprawdę powiadam wam... :D (ci goście z rekonstrukcji, których oślepiałem z kilkudziesięciu metrów mogą potwierdzić :D).
Oczywiście nie neguję innych rozwiązań - jak większe baterie na drucie w kieszeni albo z tyłu głowy. Ale ja osobiście wolę takie rozwiązanie i dlatego tak je chwalę - może trochę stronniczo.
BTW Andy - a ta tikka to nie podlega modowaniu czasem?
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline atanor

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 03, 2011, 13:43:46 »
Odnośnie rażenia, te boczne diody mimo, że słabej mocy maja skoncentrowane światło w dwóch punktach i to daje po oczach, przy stosowaniu deflektorów (jak w Tikka XP) światło jest rozproszone na większej powierzchni i bardziej znośne dla osób trzecich.
Druga sprawa to idąc obok Storma z tymi bocznymi diodami doskonale je widać i walą po oczach, problemu nie ma jak jest włączona mocna dioda.

Offline Shwarc

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 11, 2011, 10:22:25 »
Dominik, a jak bym chciał zmodować mojego Storma wymieniając mu diodę na XP-G to jaki bin czy coś mam wybrać? Gdzieś w sieci wyczytałem, że XP-G S2 daje aż 148-156lm przy 350mA! Ta latarka zasila diodę 400mA więc lm powinno być jeszcze więcej.

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 11, 2011, 13:07:36 »
Tak ale nie ma S2 w dobrej barwie... Ja kupuje R4 outdoor white 4750-500K - poza tym jest problem z modowaniem tej lampki - bez hot-air nic nie zrobisz.

Offline Shwarc

Odp: [Czołówki] Black Diamond Storm
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 11, 2011, 13:54:19 »
a co to takiego ten hot-air???
Z tej R4 ile by wyciągnęła ta lampka? ok 125lm by chyba wyszło?