Autor Wątek: Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie w górach - wytyczne UIAA  (Przeczytany 6184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rychu

Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie w górach
Przeznaczone dla lekarzy, osób zainteresowanych,
operatorów wypraw trekkingowych i ekspedycji
Th. Küpper, V. Schoeffl, J. Milledge
2008
[tłumaczenie: Maciej Uchowicz, korekta: Paweł Podsiadło]

-> LINK! format .pdf <-

Ostatnio na naszym forum pojawiła się krótka dyskusja nt. leczenia biegunek w czasie podróży. Zachęciła mnie ona do tworzenia artykułu na temat. Jednak powstrzymuję swoje zapędy, gdyż na stronie PZA właśnie ukazało się polskie tłumaczenie zaleceń Komisji Medycznej UIAA. Jest to solidny tekst i zawiera wiele przydatnych informacji  o profilaktyce i leczeniu biegunek dla udających się w góry.

Pamiętajmy tylko, by przed wyjazdem udać się do naszego lekarza, który dobierze leki adekwatne do naszego stanu zdrowia, oraz wypisze recepty na potrzebne w apteczce antybiotyki.

Pozdrawiam! :)
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

forum.outdoor.org.pl

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

Odp: Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie w górach - wytyczne UIAA
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2011, 13:43:55 »
Tekst komisji przeczytałam w całości i mam pytanie. Co to właściwie jest biegunka podróżnych. Czy jest to biegunka jak każda inna z tą tylko różnicą, że się na nią cierpi w podróży? Z opisu objawów wynika, że tak.

Podoba mi się tabelka, w której podano składniki do przygotowywania napojów nawadniających. Np. to z bananem.

Offline Rychu

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2011, 14:02:02 »
Trzeba by się zagłębić w definicję słowa "biegunka" :)
To stan, którym pacjent oddaje stolce o zbyt luźniej konsystencji (płynne lub półpłynne), z większą częstotliwością (>3/d) i/lub w zwiększonej ilości (>200g/d) - za tzw. małym Szczeklikiem, bo ten pod ręką leżał mi właśnie.
Biegunka jest objawem, nie chorobą samą w sobie :)
W omawianym przypadku biegunka może być wywołana zakażeniem różnymi szczepami bakterii występującymi w innych krajach. Więc "biegunka podróżnych" to tylko kwestia nazewnictwa ;D

Offline kozi

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2012, 20:45:16 »
Łatwo się zamotać bo funkcjonuje jeszcze takie pojęcie jak "Reisefieber"  [o ile dobrze napisałem ]  i to mi się kojarzy z tematem wątku - niektórzy z nerwów przed podróżą mają tego typu dolegliwości

Offline flamingo

• nowa ja :)

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2018, 13:31:26 »
Mnie to się zdaje że chodziło o to żeby wyleczyć w ekstremalnych sytuacjach taki problem z żołądkiem. Czasami nie mamy dostepu przeciez do lekow, do lekarza... A taka biegunke moze wszytsko wywolac, i bakterie, i stres i jedzenie. Wirusy zreszt atez ;)
Zogniskowana fala ultradźwięków pomoże w przypadku wiotkiej skóry? Zobacz: https://stopnadwadze.pl/polecane/zabieg-hifu/

Offline Amelien

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2018, 11:50:21 »
Szkoda, że nie widziałam tego artykułu wcześniej, bo miałam taką biegunkę w Gruzji w górach i nie wiedziałam jak sobie z nią poradzić. miałam tylko miętę w torebkach do picia a tamto jedzenie w gospodach nie było dla mnie korzystne..
Zobacz czego jeszcze nie wiesz o depilacji laserowej na https://www.medme.pl/artykuly/depilacja-laserowa-vectus-gdynia,69540.html

Offline grendel

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2018, 13:55:32 »
Szkoda, że nie widziałam tego artykułu wcześniej, bo miałam taką biegunkę w Gruzji w górach i nie wiedziałam jak sobie z nią poradzić...

Dlatego ja (my), gdziekolwiek nie wyruszamy na krótszy/dłuższy wypad ZAWSZE posiadam(y) kilka listów Laremidu czy Stoperanu, tj. środka wiążącego wodę i spowolniającego perystaltykę jelit.

Takie sytuacje, których doznała Amelien zdarzyły się kilkukrotnie ale minęły całkowicie bezstresowo. Pierwsze objawy biegunki i dwie tabletki. Zawsze już była poprawa. Potem ewentualnie jeszcze co wypróżnienie po jednej. I koniec tematu.

Pigułki tanie, lekkie i do nabycia bez recepty. Dla nas obowiązkowy element apteczki.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2018, 13:55:32 »

Offline Elwood

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2018, 15:16:48 »
To, co polecasz, pomaga tylko w przy łagodnych objawach.
W momencie, kiedy leci już woda tyłkiem (tego stanu nie powstrzymasz w pierwszym stadium stoperanem) pozostaje nifuroksazyd.
Silny i skuteczny w działaniu. Załatwia temat najdalej w 24h. Powinien być bezwzględnie na czekliście lekarstw.
Świat jest do dupy ale życie jest cudem

Offline grendel

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2018, 15:55:49 »
Środka o którym piszesz nie znałem. Te, o których ja pisałem były jak dotąd w moim wypadku wystarczające (na szczęście 😀).

Podany przez Ciebie preparat - też tani, też lekki i też bez recepty. Dopisuję do listy.

Offline Elwood

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2018, 16:16:02 »
W czasach, kiedy węgiel był tani (dzisiaj jego cena jest masakryczna) stosowałem go na pierwszy ogień. Minimum 6-8  tabletek w pierwszym braniu. Dzisiaj jego rolę spełnia stoperan np.
Nifuroksazyd"tnie" wszystko dlatego  dodatkiem do niego powinien być jakiś probiotyk. jako elektolit  zaś np. gastrolit. To mój zestaw.
Leczyłem się z najbardziej uciążliwych zatruć w ten sposób. Wtedy, kiedy jest się już odwodnionym i osłabionym.

Trzeba też umieć ocenić w jakim się jest stadium. Pierwsza sraczka jeszcze wiosny nie czyni. Warto wtedy  zastosować stoperan i z reguły on wystarczy. Jeżeli po nim dalej biegasz, co pół godziny, to już poważniejsza sprawa ale można próbować się przemęczyć. Chyba, że jesteś na górskiej,, cięższej wyrypie, gdzie odwodnienie może cie położyć, wtedy działasz bez ogródek.
Świat jest do dupy ale życie jest cudem

Offline grendel

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2018, 16:25:09 »
Tak, tak. Też stosowałem kiedyś węgiel. Ale trzeba go było w moim przypadku garściami łykać. Stoperany i im podobne załatwiały temat w kilku tabletkach.

Dopisek o probiotyku w przypadku stosowania nifuroksazydu istotny. Zanotowałem.

Offline Rychu

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 21, 2018, 13:15:49 »
Aktualizacja linka:
http://pza.org.pl/wp-content/uploads/download/1842221.pdf

Tak, tak. Też stosowałem kiedyś węgiel. Ale trzeba go było w moim przypadku garściami łykać. Stoperany i im podobne załatwiały temat w kilku tabletkach.
Minimalna pojedyncza dawka węgla medycznego to 4 g (słownie cztery gramy). Max 12 g.
Także u każdego takie ilości tabletek duże trzeba dawać. Przy zawartości 0,15-0,25 g w tabletce to sami widzicie ile tego trzeba zjeść. Aczkolwiek są sytuacje, gdzie jest niezbędny.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 21, 2018, 13:15:49 »