Autor Wątek: Łączność radiowa w górach (Walkie -Talkie PMR)  (Przeczytany 16303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kuusamo

Odp: Łączność radiowa w górach (Walkie -Talkie PMR)
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 25, 2016, 12:11:39 »
Odnośnie radyjek PMR, które od dziś są w sprzedaży w Lidlu - mają rewelacyjną funkcję ładowania bezpośrednio przez ładowarkę USB, odpada nam tachanie stacji dokującej, ładowarki do akumulatorów lub zapasowych baterii; możemy wykorzystać powerbank, ładowarkę w samochodzie lub ładowarkę od telefonu. Miodzio.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Luty 25, 2016, 12:11:39 »

Offline necik

« Odpowiedź #26 dnia: Luty 26, 2016, 16:53:52 »
Zaciekawił mnie temat, więc jako kompletny amator mam kilka pytań (na przykładzie krótkofalówek z Lidla):
- Co oto znaczy, że radio ma 8 kanałów?
- Jak przez takie radio wezwać pomoc?
- Czy takie radio może też działać jako CB w samochodzie (do komunikacji z innymi "mobilkami")?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #27 dnia: Luty 26, 2016, 20:25:44 »
Zaciekawił mnie temat, więc jako kompletny amator mam kilka pytań (na przykładzie krótkofalówek z Lidla):
- Co oto znaczy, że radio ma 8 kanałów?
- Jak przez takie radio wezwać pomoc?
- Czy takie radio może też działać jako CB w samochodzie (do komunikacji z innymi "mobilkami")?

Ja też jestem amatorem - radioamatorem  :)

Ad 1 - Radio ma 8 kanałów, co znaczy, że można rozmawiać na 8 różnych częstotliwościach nie słysząc się i nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Podobnie jest z WiFi - tam też są kanały do odseparowania łączności. Jeśli w górach idą np. trzy grupy, to pierwsza używa kanału np. 2, kolejna 4 a inna 6. Można ustalić sobie kanał wspólny - np jeden z tych trzech bądź jeszcze inny. Oczywiście kombinacje są dowolne.

Ad 2 - Niektóre służby i niektórzy ludzie nasłuchują w górach na kanale 3 z 14 tonem, czyli 3.14  - jak liczba Pi. Ton otwiera blokadę szumów i słychać tylko tę stację, która na tym samym kanale nadaje z tym samym tonem. Można nie używać tonu i wtedy rozmawia się na kanale otwartym, tudzież słucha się wszystkich nadających na tym kanale, bez względu na fakt, czy radia mają ustawiony jakikolwiek ton, czy też nie.

Ad 3 - Radia PMR mają całkowicie inną częstotliwość niż stare CB i między nimi nie da się komunikować bezpośrednio. Spotyka się urządzenia wielopasmowe, które pracują na szerokim spektrum częstotliwości, ale to już odrębna kwestia. Oczywiście można się nadal komunikować np. z kolegą mającym PMR i jadącym w niewielkiej odległości. Łączność PMR jest prowadzona z maksymalną mocą 0,5W i ze stałą anteną (w teorii), w CB można nadawać mocą 4W przez zewnętrzną antenę, Ponadto pasmo CB (27MHz) sprzyja dalszym zasięgom w odróżnieniu do pasma PMR (443MHz).
Urządzenia CB nie są drogie, - można mieć osobno CB do samochodu, gdzie jest powszechne wśród kierowców ciężarówek, busów i niektórych kierowców zawodowych, a PMR mieć do łączności ręcznej, np. w górach.
Do wzywania pomocy w paśmie CB służy kanał 9.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline necik

« Odpowiedź #28 dnia: Luty 26, 2016, 23:41:47 »
Ad 2 - Niektóre służby i niektórzy ludzie nasłuchują w górach na kanale 3 z 14 tonem, czyli 3.14  - jak liczba Pi. Ton otwiera blokadę szumów i słychać tylko tę stację, która na tym samym kanale nadaje z tym samym tonem. Można nie używać tonu i wtedy rozmawia się na kanale otwartym, tudzież słucha się wszystkich nadających na tym kanale, bez względu na fakt, czy radia mają ustawiony jakikolwiek ton, czy też nie.

Dzięki Yatzek za wyjaśnienie. Jak oceniasz przydatność takiej krótkofalówki np. na GSB - miałeś okazję nasłuchiwać na szlaku? Pytam o to ponieważ na wiosnę czeka mnie kontynuacja GSB od Komańczy w kierunku zachodnim, a z tego co czytałem, to Beskid Niski jest najbardziej "dziką" krainą w Polsce, więc pewnie z zasięgiem komórkowym też może być kiepsko.

Offline kuusamo

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 27, 2016, 00:17:31 »
PMR'ka ma sens jeśli idziemy w grupie. Do pogaduszek z nieznajomymi są inne pasma CB/2m/70cm itd...

Offline Yatzek

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 27, 2016, 03:14:03 »
Z uwagi na niezbyt imponujący zasięg w łączności PMR, jego przydatność wychodzi przy krótkich dystansach i korzystnych warunkach propagacyjnych, czyli z wysokiego, eksponowanego miejsca, a najlepiej z tatrzańskich szczytów to stacji otwartych optycznie, czyli najlepiej gdy pomiędzy antenami nie ma przeszkód fizycznych i gdy anteny "się widzą". Wtedy zasięg może być większy od deklarowanego. W Tatrach też jest większe zagęszczenie ludzi, a zatem większe prawdopodobieństwo nawiązania łączności.
Jednak PMR jest dość niszowym rodzajem łączności, zatem najczęściej bywa wykorzystywane w znanych sobie grupach niż do łączności spontanicznej.

Na GSB nie liczyłbym na nawiązanie takiej łączności, sam też nie nasłuchiwałem. Jedynie w Bieszczady zabierałem radio na 2m (145MHz) i ze szczytów miałem łączności krótkofalarskie (z Bukowego Berda).
W dobie powszechności GSM, łączność radiowa odchodzi do lamusa, bądź jest stosowana w bardzo specyficznych zastosowaniach.
Jeśli idzie zastęp harcerzy czy inna duża grupa, to taka łączność między pierwszym a ostatnim w grupie czy wozem technicznym jest akurat dla PMR.

Zabieranie takiego radia na szlak typu GSB może być bezcelowe, bo ciągły nasłuch czy skanowanie kanałów wymagają zabezpieczenia zasilania na bieżąco, a usłyszenie lub dowołanie się do kogoś stoi po dużym znakiem zapytania. Zwykle poza celowym użyciem, takie radio w domu zalega wyłączone w szufladzie.
Stacjonarnie na tym paśmie słuchają co najwyżej pojedynczy (!) krótkofalowcy i pojedyncze służby w Tatrach. Pozostała część Beskidów jest tu regularnie głucha, a przypadki są absolutnie niereprezentatywne.

Jeśli już mówimy o awaryjnej łączności radiowej, to w grę wchodzą przemienniki amatorskie, ale to już dla posiadaczy pozwolenia radiowego, czyli dla krótkofalowców.
W paśmie 2m są "uwolnione" (o ile nadal to obowiązuje) cztery kanały ogólnodostępne z mocą nadawania 1Watt. Ale tam spotkasz budowlańców, ochroniarzy i innych przypadkowych użytkowników.
Przed erą komórek pasmo CB święciło tryumfy, - wtedy ręczniak miałby rację bytu. Dzisiaj dowołasz się "mobilka" na pobliskiej drodze. Ale przenośne radio CB to już nieco większy gabaryt, a uzysk wątpliwy.

Na GSB zabierz telefon - dziur w pokryciu już jest coraz mniej, a wewnętrzny roaming poprawia sytuację.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Rychu

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 28, 2016, 00:00:13 »
PMR'ka ma sens jeśli idziemy w grupie. Do pogaduszek z nieznajomymi są inne pasma CB/2m/70cm itd...
albo do komunikacji między wspinaczami
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 28, 2016, 00:00:13 »

Offline szukamzony

« Odpowiedź #32 dnia: Luty 28, 2016, 20:49:01 »
ahoj, kupilem walkie talkie t-668 skuszony zasiegiem 5km!!! hahaha, coz kto czyta nie bladzi  ;D

w miescie zasieg na ta chwile wyszedl moze z 500m, na terenie otwartym zapewne wiecej, w gorach pewnie tez slabo? mozna go jakos powiekszyc zasieg  domowymi sposobami?

Offline misiak76

« Odpowiedź #33 dnia: Luty 28, 2016, 20:51:47 »
Mógłbyś jak ma możliwość wymiany anteny na większą.