Autor Wątek: [Szpej] Raki - kilka słów (przed) zimą  (Przeczytany 30681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: [Szpej] Raki - kilka słów (przed) zimą
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 29, 2012, 22:52:43 »
Mam buciory Lowa  Silberhorn i w perspektywie czeka mnie zakup automatów do nich. Na razie jadę na starych koszykach CT.   Chciałbym raki kupić przez net i tu moje pytanie - orientuje się ktoś jaki model bądź producent będzie z LOWAmi najbardziej kompatybilny?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #75 dnia: Maj 29, 2012, 22:52:43 »

Offline uysy

« Odpowiedź #76 dnia: Maj 31, 2012, 09:12:23 »
Musisz przymierzyć, liczą mm.

Offline Rychu

« Odpowiedź #77 dnia: Październik 14, 2014, 22:04:48 »
Taka mnie dziś myśl naszła, bo na kupnie raków jestem.

Czy mając  buty pod półautomaty lepiej kupić raki półautomaty? Czy może koszykowe by móc je założyć także pod lekkie letnie buty?

Poddaję pod dyskusję.
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline aro5406

« Odpowiedź #78 dnia: Październik 14, 2014, 23:01:12 »
Koszykowe pod letnie lekkie buty ?? Ma to sens ?? Ja bym brał półautomaty jeśli masz buty z rantem z tyłu.

Offline christo

« Odpowiedź #79 dnia: Październik 15, 2014, 11:22:48 »
Ja jestem za koszykowymi.
Ostatnio na Rysy od słowackiej w dolinie ciepło jak fiks wiec spoko w podejściówkach - jakies 15-16 st a przy żabim plesie lód i szklanka - założone raki na podejściówki i śmigamy dalej .

Dla mnie półautomaty to taka bardzo wąska półeczka - rozsądnie wydane pieniądze to koszyki lub automaty.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #80 dnia: Październik 15, 2014, 13:27:30 »
też tak uważam albo automaty albo lekkie koszykowe, które do trekingu zakładam na sztywne zimowe buty
nie do końca kumam ideii półautomatów

i też zakładam na podejściówki

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline semow

« Odpowiedź #81 dnia: Październik 15, 2014, 13:40:04 »
lżejszy but (w porównaniu do podeszwy D), który nosisz na plecach w ścianie, no i podeszwa wygodniejsza na podejściach tam gdzie śniegu nie ma
jednocześnie mniej lata na nodze niż koszyk i na pewno wygodniejsze są w lodzie czy mikście

stąd podejrzewam popularność wśród przewodników alpejskich

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #81 dnia: Październik 15, 2014, 13:40:04 »

Offline aro5406

« Odpowiedź #82 dnia: Październik 15, 2014, 18:30:59 »
też tak uważam albo automaty albo lekkie koszykowe, które do trekingu zakładam na sztywne zimowe buty

i też zakładam na podejściówki

Wbrew pozorom nie głupi pomysł z półautomatami jako ideii bo jednak łatwiej je dopasować do obuwia w porównaniu z automatami a jednocześnie szybciej się je zakłada niż koszyki i pewnie nie mniej szybciej niż automaty a w pewnych warunkach pewnie i szybciej. Zauważyłem też, że stanowią częsty wybór  wsród uczestników ekspedycji w wysokie góry. Tłumaczę sobie to tym ( być może się mylę ), że nie wymagają w trudnych warunkach tyle uwagi przy zakładaniu niz np. automaty gdzie jednak trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość przedniego rantu buta, który może być np oblodzony i wymagać żmudnego czyszczenia itp. co w warunkach ekstremalnych może być problemem.

Offline Rychu

« Odpowiedź #83 dnia: Październik 26, 2014, 23:53:39 »
Tak sie dziś zastanawiałem nad jednym aspektem cenowym raków. Czemu automaty są droższe od półautomatów?

Przecież przednie mocowanie to tylko powyginany drut ;D W półautomatach trzeba dać mocny plastik i dwa nity... toż to bardziej skomplikowane. ;D
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline semow

« Odpowiedź #84 dnia: Październik 27, 2014, 00:30:23 »
Panie, nie tacy dyrektorzy jak my zastanawiają się nad tym od dłuższego czasu.
Wymyślili, że cena nie jest związana bezpośrednio z kosztami produkcji ;D

Offline christo

« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 20, 2015, 17:30:10 »
No i przyszła na mnie kolej - pojawiły sie u mnie Scarpy Rebel Ultra GTX i pora na automaty - celuje w Lynxy - w sumie to pół i pełne automaty w zależności od konfiguracji - sporo możliwości konfiguracji i cena chyba rozsądna 692 zyla .... szanowne grono koleżeńskie ma jakieś cenne uwagi - ew. co innego ? Kajman z brytana mierzył te rebele do lynxów i pasuja elegancko.

Offline chmurek

« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 20, 2015, 17:59:56 »
692 zl to wcale nie rozsadna cena jak na nasze warunki , no ale tak juz jest :) .  O Ile masz rozmiar wiekszy niz 45 konieczny bedzie dodatkowy lacznik . MIalem ten problem  kupilem ostatnio Lynxy liczac , ze byc moze tak sobie pisza ze standardowy lacznik obejmuje rozmiar do 45 . Niestety musialem dolozyc 91 zl bo ni chu na rozmiar buta 46 nie daly sie zalozyc .Jak masz jakies pytania sluze pomoca /fotkami .

Offline christo

« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 20, 2015, 18:16:20 »
To dziwne bo Kajman mi pisał ze ma scarpy 46 i pasowały mu - chyba ze przypadkowo dostał łącznik L ? Ja mam rozmiar 42 wiec spoko

Offline petelicki

« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 20, 2015, 18:53:40 »
Długość podeszwy (mierząc na zewnątrz buta) niekoniecznie odpowiada rozmiarowi buta tzn. w Haix'ach KSK o rozmiarze 44.5 rozstaw w rakach mam o bodajże dwie dziurki większy niż w Aku SL PRO o rozmiarze 45. Na logikę powinno być odwrotnie.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline christo

« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 20, 2015, 20:28:32 »
@Chmurek - długo je masz ? gdzie w nich łaziłeś ? jak ogólnie wrażenie ?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 20, 2015, 20:28:32 »

Offline chmurek

« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 20, 2015, 20:51:52 »
No mam je dopiero tydzien , nie byly jeszcze uzywane ;) . Niemniej to raki strikte wspinaczkowe, choc oczywiscie nie wyklucza to ich z zastosowan turystycznych ( to miales na mysli piszac lazenie  ?:)   ) . Generalnie swietnie wykonane , wydaja sie lepiej dopracowane niz moje BD Sabretooth , zeby sa "wyzsze " ostrzejsze . Jesli chodzi o regulacje / zmiane z auto na pol auto - nie przyspaza wiekszych problemow . U mnie problemem byla sama" regulacja " po zmianie z pol auto na auto .  MOze bede mial chwilke na dniach to powrzucam kilka fotek , ew porownanie z BD .

Offline christo

« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 20, 2015, 21:00:02 »
No łażenie w pione lub poziomie :D
Czyli też nowy nabytek jeszcze przed premierą - właśnie interesuje mnie w nich ta wielozadaniowość - zdaje sobie sprawe ze nie mogą być we wszystkim bardzo dobre i raczej więcej mają pracować w pionie niz poziomie ale na lodowcu chyba dadzą rade i jakies spokojne trekingi też ogarną :)

Offline chmurek

« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 20, 2015, 21:13:07 »
Alez oczywiscie  lodowiec , czy treking nie jest tu przeszkoda , pytanie  jesli kupujesz je tylko pod to czy warto wydawac 700 zl ?a nie kupic jakis w nizszym przedziale cenowym . U mnie sprawa wyglada tak :  mialem dwie pary BD , jedne sprzedalem Petelickiemu i w zamian za nie kupilem Lynxy . Teraz mam zestaw juz odpowiedni jedne mniej agresywne (choc wspinalem sie w nich do tej pory i tez sa ok ),drugie typowo pod lod i trudniejsze drogi mikstowe

Offline christo

« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 20, 2015, 21:55:10 »
Do łażenia byle gdzie to mam CT nuptse koszykowe ( jeszcze koszyki nie poleciały w piz... od 2011r. :) ) . Wiesz tak przeglądałem te raki i zakres niższy to jakies 400-500 zł ze stałymi przednimi wiec dołożenie 2 stów i taka możliwość kombinacji jaką dają lynxy ( pół auto - pełne auto , duo mono , niesymetrycznie ... ) wydaje mi sie rozsądnym krokiem ... myle się ?

Offline chmurek

« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 20, 2015, 23:09:34 »
A nie mylisz sie . Skoro do dreptania masz koszyki , to te beda dobrym uzupelnieniem jakby pchnelo Cie kiedys w strone wspinaczki lodowej czy mikstowej oczywiscie . Choc pewnie nie raz uslyszysz pytanie " Po co Ci takie raki ?" :) jak bedziesz smigal w nich na Zawrat :)

Offline Avek92

« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 10, 2016, 20:10:55 »
Cześć,
Wiecie czy są raki w których można zmieniać tylne zapięcie tzn. półautomaty/koszykowe?
Koszyki ze względu na to, żeby pasowały do trekingowych butów, ew. latem do podejściówek awaryjnie a półatomaty do TLT5 zimą.
Czy lepiej od razu szukać jakiś konkretnych koszykowych? Na razie nie nastawiam się jakieś ambitne wspinanie  w mikscie tylko turystyka.
Pozdrawiam

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 11, 2016, 08:38:33 »
Edelrid Shark. https://www.polarsport.pl/raki-edelrid-shark-night-oasis.html
Z tym że u nas słabo dostępne, ale jak ci zależy - szukaj. Może na ebayu?
Z tym że nie ma pewności jak siądą na TLT5 jako automaty - ponoć bywają z tym problemy, i to bynajmniej nie ze względu na raki...