Autor Wątek: [Kuchnia] Jak i w czym przechowywać żywność w górach?  (Przeczytany 27803 razy)

Offline ina

Odp: [Kuchnia] Jak i w czym przechowywać żywność w górach?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:37:17 »
I co w tych cukrach przechowujesz?
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:37:17 »

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 15, 2011, 11:24:00 »
;D ;D

Offline Dusza

• gramy w gramy?

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 15, 2011, 23:33:01 »
Hmm cukier? :) Czy to ten moment kiedy mowie "mea culpa"?

Offline ina

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 16, 2011, 04:10:36 »
Jeżeli meę culpę też przechowujesz w ciekawym miejscu, to tak :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Shwarc

« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 23, 2014, 17:09:15 »
Jakie macie patenty na transport jedzenia w trakcie trekingów? Chodzi mi głównie o sposoby pakowania żarcia na dłuższe wyjazdy gdzie tego jedzenia jest znacznie więcej niż dwa banany, zupka chińska i batonik. Ja w ostatnich latach jedzenie nosiłem w plecaku w dwuch pojemnikach 5 litrowych. Sprawdzało się to gdyż po tygodniu nie musiałem jeść musli z makaronem, kisielem posypanych okruchami chleba i ciastek. Niestety jeden taki pojemnik to 390g! I tu sens pytania, jeśli nie w pojemnikach to jak, by po tygodniu uniknąć miksu wszystkiego co się ma ze sobą?

Offline wojtekh

« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 23, 2014, 17:40:44 »
Ja pakuje gotowe zestawy w worki strunowe, a takie paczki w jeden worek coby nie latały po plecaku.

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 23, 2014, 17:56:07 »
pomysłowy patent na rozpiździaj ziarenkowy od (3min05sec)
https://www.youtube.com/watch?v=Tbo7IZ5WKRY&list=TLb0ifX-9rOwq_-TdAMrvlLk6tS9vH9XYG
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 23, 2014, 17:56:07 »

Offline velka

« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 23, 2014, 19:40:32 »
To bardziej zależy co będziesz chciał jeść. Dla mnie dobrym rozwiązaniem jest przesypanie kuskusu w torebkę "dillerke" do tego biorę parę gorących kubków (zupa serowa najlepsza) i jadam przez parę dni to. Dla mnie jest to smaczne, daje energii a śmieci tyle po tym co nic. Bigosu to w to nie wsadzisz, ale kto bierze bigos na długi trekk :)

Offline lex

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 23, 2014, 20:15:06 »
Tak jak Wojtekh używam woreczków strunowych i jednorazowych siateczek na warzywa/pieczywo. Siateczki biorę w pobliskiej biedronce. Cukier, sól biorę w opakowaniach z macdonalda, kfc itp. Podobnie z papierowymi serwetkami. Słodzę tylko herbatę zimą do termosu to i nie mam niczego specjalnego. Mam jedno pudełko po danone (x lat temu dawali do jakiś serków) gdzie wkładam warzywa, jajka gotowane itp.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline wojtekh

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 23, 2014, 20:30:33 »
Bigosu to w to nie wsadzisz, ale kto bierze bigos na długi trekk :)

Kiedyś brali konserwy to może bigos też ktoś nosi ;D

Offline lex

« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 23, 2014, 22:00:24 »
Eh, ta dzisiejsza młodzież ;D
W latach 80-tych targałem pancerniki (konserwy turystyczne) i wszelkie jedzenie jakie można było kupić w słoikach jakieś pulpety, fasolki itp. ;D
Gotowaliśmy na maszynkach spirytusowych, każdy miał zestaw harcerza, makaron trzeba było normalnie ugotować, dodawaliśmy do podgrzanej fasolki ze słoika, do tego trochę tuszonki, pajda chleba. To były pyszności ;D

Gang Albanii

Offline Shwarc

« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 23, 2014, 22:08:38 »
No tak, ale te wszystkie zupki, makaroniki, kisielki wkładacie luzem do plecaka czy w jakieś większe worki wodoszczelne i dopiero do plecaka? A może wszystko luzem, poupychane gdzie się da?
PS. w moim przypadku na 7/10 dni to nie wychodzi mi 5 zupek, 7 batonów, 3 kisielki i 200g kuskusa. Na tyle dni muszę mieć z 1kg musli, 1kg makaronu, ze 2 chińczyki, 2 woreczki ryżu, kilka kisielków, ze 3 pancerniki z pasztetem, 1kg wursztu, jeden chlebuś + oczywiście jakieś herbaty, kawy, sole, cukry czy białeczka. Jest tego trochę i wpakowane luzem w plecak bardzo szybko się uszkadzają te wszystkie firmowe opakowania, jednorazówki się drą i często gęsto robi się mix miesiąca w plecaku. W pudełku fajnie wszystko się trzymało kupy, luzem to już różnie bywa. No ale pudełka ciężkie :( Dla tego zauważcie, że pytam się o długie wyjazdy wielodniowe, a nie o wycieczkę weekendową po Tatrach gdzie całe żarcie zmieści się w klapie Kestrela 38.

« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 23, 2014, 22:10:25 »
Ktoś na tacticalu pakował w worki próżniowe racje żywnościowe na jeden dzień. MRE bodajże to się nazywa.

Offline Photon

« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 23, 2014, 22:21:09 »
Lekkie worki "wodoszczelne"
np Sea To Summit?
http://www.e-biwak.pl/sea-to-summit-worek-wodoszczelny-ultra-sil-dry-sacks-8-l-sea-to-summit-o_l_452.html
Lekkie, w miarę wodoszczelne, wytrzymalsze od siatek z biedronki

Offline Shwarc

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 23, 2014, 22:24:31 »
Też o takich workach myślę, ale jakaś tańsza alternatywa spożywcza?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 23, 2014, 22:24:31 »

Offline lex

« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 23, 2014, 22:27:32 »
jakieś większe worki wodoszczelne i dopiero do plecaka?
Ja pakuję w siatkę. Taką mocniejszą, grubszą niż te za 10 gr. Niektóre pyszności chowam do kubka alu i tak jak pisałem do pudełka po danone.

Gang Albanii

Offline Shwarc

« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 23, 2014, 22:37:11 »
Ja pakuję w siatkę
Mówisz o takiej zwykłej reklamówce kolorowej z logo Biedry czy innego Tesco?

Offline Photon

« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 23, 2014, 22:38:52 »
http://www.e-biwak.pl/tatonka-worek-wodoszczelny-stausack-s-tatonka-o_l_160.html
Tatonka za prawie połowę ceny STS,
Tatonka 60gr, vs STS 30gr
Tatonka ciut większa.
Tatonki nie miałem w łapie

Offline asyd

• Chemiczny Ali, Baronem Parówkowym zwany :)

« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 23, 2014, 22:45:11 »
My korzystamy z czegoś takiego :)

Na kilka dni dla 2 osób wystarcza, chleb raczej się nie zmieści, a piwo oczywiście musi być luzem w plecaku :)
Dobre toto dla rzeczy, które nie lubią wysokich temperatur (serki, wędliny, słodycze). Wszystko jest w jednym miejscu i nie wala się luzem po plecaku.
Save The Planet, Kill Yourself

Offline Yatzek

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 23, 2014, 22:45:49 »
Albo amerykanskie Ziploc, albo polskie Jan Niezbędny strunowe z suwakiem do mrożonek. Lepiej nie trzeba. Wyglądają jak jednorazówki, a wytrzymują dużo. Mam, używam i mi wystarcza. :)
Lekkie, tanie i wytrzymałe, a w plecaku się nie podrą i nie przebiją, no chyba, że ktoś jest bałaganiarzem. Łatwe w obsłudze, różne pojemności, szczelne. Do środka lekkie woreczki z porcjami owsianki, kuskusu, batoniki i całość ładnie się komponuje i w odróżnieniu od Tatonek i innych mamonek - widać co jest w środku. :)
Wędrówką życie jest człowieka...

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 23, 2014, 22:49:00 »
Shwarc, zważyłeś pudełka - no widzisz... Widzę w tym swój udział  :P

Worki strunowe są nalepsze, praktycznie nie ma innej opcji. Worki wodoszczelne są drogie i dosyć ciężkie, a niszczą się tak samo szybko jak strunówki (chyba że kupisz bardzo mocne, ale one będą też bardzo ciężkie). Lubią się przebić np. zupką w proszku, która ma ostre brzegi.
Ja robię tak, że każdą porcję jedzenia pakuję w jedną strunówkę (robię tak żeby zostało w niej miejsce i zawijam to co zostało). Następnie pewną ilość takich porcji wkładam do dużej strunówki. Te najzwyklejsze nie są trwałe (stąd to rolowanie), dlatego najlepsze są takie do mrożonek. Mam firmy Stella, mam wrażenie że Jan Niezbędny jest odrobinę mniej wytrzymały. Ziploki powinny być ok.
Siatki niespecjalnie sprawdzają się na deszczowych trekkingach - wilgoć zawsze się jakoś dostanie, a tego przecież chcemy uniknąć. Nawet te grubsze są nietrwałe i nie trzymają kształtu - jakoś nie mogłam się tak dobrze spakować.
To wszystko opracowałam pakując do plecaka o pojemności 55l żarcie na trzy tygodnie (no dobra, mało jem, ale mimo wszystko). Miałam kilka takich większych strunówek i układałam je we wnętrzu plecaka tak żeby jak najlepiej wykorzystać jego skromną pojemność. Jeden wielki pakunek się nie sprawdza.
Zawsze polecam przepakowywać również liofy do stunówek (oryginalne opakowanie to bodajże 10 czy 20g). Po spożyciu mamy śmieci o mniejszej wadze i objętości, nie ma też brudnych torebek, bo jedzenie robimy w garnku.
Widać co jest w środku, a ja jeszcze dodatkowo przyklejam sobie kawałek taśmy, gdzie mam napisane co to za potrawa i ile trzeba do niej ugotować wody.

Offline Warzyn

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 23, 2014, 22:54:28 »
U mnie reklamówka lidla i wchodzi to w środkową cześć plecaka. W środku strunowce. Owoce, jajka, rzeczy miekkie czasem plastikowy pojemnik.

EDYTA: Jajka jednak noszę w spodniach ;)
"U nas 20 stopni mrozu to nie zima, 100 km to nie odległość, a wódka to nie alkohol" K. K. Sowa

Mieczem domu broń, głupotę kijem lecz

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 23, 2014, 22:55:46 »
Ja rzeczy które nie boją się wysypania (ryż w torebkach, gorące kubki, batony itp) pakuję do jednej wielkiej siatki by było w jednym miejscu.
Rzeczy bardziej delikatne do menażki (trzeba wyjąć przed gotowaniem  :P).
A tak teraz pomyślałem, że rzeczy sypkie i bojące się ostrych krawędzi, można zapakować każdą do oddzielnego woreczka, zwinąć tak by jak najmniej powietrza zostało, i wsadzić po kilka woreczków do butelki z szerokim wlewem (np: po nestea). O ile waga rzędu 20gr Ci nie przeszkadza  ;).

A co do chleba. Oddaję komuś innemu bo u mnie zamienia się w zestaw 1000 puzzli  ;D.

Pozdrawiam!
Snajk
www.1plecak.pl - mój blog trochę podróżniczy

Offline Shwarc

« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 23, 2014, 23:03:23 »
Shwarc, zważyłeś pudełka - no widzisz... Widzę w tym swój udział
Natchnęłaś mnie :)

To o te opakowania Jana chodzi z tym zipem?
http://janniezbedny.pl/produkty/torebki-strunowe/torebki-z-suwakiem-mix

Stella? Są w marketach czy w necie szukać? I mówisz, że narożnik kisielka tego nie przebija?
To te? http://sklep.stella.com.pl/new/index.php?id_product=175&controller=product&id_lang=3
1 i 2L, trochę małe, Janki większe, ale tych więcej.

Te Janka widzę, że w jednym opakowaniu jest aż 9 worków, tyle by stykło. Nie rozpina się ten suwak samoczynnie? Najpierw w strunowce, a potem wszystko w wodoszczelny, zwijany. To by pasowało.

« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 23, 2014, 23:14:31 »
Stella to takie http://www.stella.com.pl/index.php?page=produkt&dzial=21&kat=8&art=503
W opakowaniu jest kilka małych i ze trzy duże, właśnie ich razem używam. Mają podwójne zamknięcie strunowe - fajna rzecz. Nie wiem czy są marketach, u mnie jest taki sklep typu AGD i tam to kupuję. Kisiel nie przebija, zupka raczej też nie, dopiero tuńczyk w saszetce zrobił dziurę. No ale też trzeba trochę uważać mimo wszystko.
Możesz wziąć worek wodoszczelny, ale to będzie cięższe (worek to 30-60g, duża strunówka może 5g) i nie widać czy bierzesz zestaw śniadaniowy czy obiadowy - trochę wkurzające kiedy chcesz gotować w namiocie i nie możesz się dokopać do owsianki.
Jeszcze jedno - torebki Stella są jakby trójwymiarowe, natomiast ta Jana z suwakiem chyba płaska. Mam tu pod ręką jakąś też płaską "Gosia Fresh dom pełen wygód" chyba jeszcze od Yatzka i ona się rozerwała na krawędzi łączenia. Folia w niej też jest wyraźnie cieńsza niż w Stelli.