Autor Wątek: [Aparaty fotograficzne] Wybór odpowiedniego aparatu w teren  (Przeczytany 378145 razy)

Offline Shwarc

Odp: [Aparaty fotograficzne] Wybór odpowiedniego aparatu w teren
« Odpowiedź #1800 dnia: Sierpień 06, 2020, 12:15:10 »
Zła nie jest, bo jednak matryca kilkukrotnie większa niż w smartfonie i obiektywy znacznie lepszej jakości (nawet kit). Jednak to nie wszystko w fotografii i potrzebna jest także łatwa i szybka obsługa czyli na wierzchu tryby PSAM i choć jedno kółko nastaw z szybkim dostępem do korekty ekspozycji. Bez tego w praktyce nadal fotografujemy w trybie Auto czyli pozbywamy się na siłę zalet aparatów. A jaka jest jakość zdjęć z trybu Auto? Wystarczy popatrzeć na cały szereg filmów demonstrujących "fantastyczną" jakość zdjęć smartfonów vs aparaty. To własnie z tego wynika, z braku umiejętności obsługi aparatu i pstrykania w Auto, a nie z ich rzekomo niskiej jakości w porównaniu do doskonałych smartfonów.

A wyobraźmy sobie fotografię zimową gdzie nastaw można dokonywać tylko poprzez Menu dotykowe ekranu, którego nie da się obsługiwać w rękawicach :) Przeżywałem tę traumę ostatnio i to podczas łagodnej zimy ze smartfonem. Każdy pstryk to zdejmowanie rękawicy, a w konsekwencji obsługa tego nosem. Śmieszne, ale prawdziwe.

Mając A7 doskonale wiesz jakie zalety w kontroli ekspozycji ma wizjer elektroniczny. Jak mamy strzelać przez ekran, to równie dobrze można kupić sobie taniutkie i małe D3400/3500 i pstrykać przez LV. Pal licho te 40 zdjęć, to i tak są wyliczenia w jakimś strzelaniu seriami, a nie z pola walki. Mój strzela niby 950, a w praktyce jak zrobię 300 to wszystko, bo to zajrzy się w podgląd, to zmieni ustawienia, to zapomni wyłączyć, doświetli lampą itd. itd. Głównie w wizjerze chodzi o kontrole ekspozycji i ewentualnie ostrzenie za pomocą Focus Peaking z obiektywami manualnymi bez procesora. To są zalety aparatów nad smartfonami, musi być odpowiednio duża matryca, wizjer (w przypadku lustrzanki da oszczędność aku), kółka nastaw, bo inaczej mamy nieco tylko lepiej rozbudowanego smartfona.
Dla tego druga propozycja z A6x00 jest znacznie lepsza jeśli trzymać się Sony.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2020, 12:41:42 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1800 dnia: Sierpień 06, 2020, 12:15:10 »

Offline andrewthesailor

« Odpowiedź #1801 dnia: Sierpień 06, 2020, 13:00:29 »
Z tym, że a6000 jest droższe, w sumie pytanie jaki jest budżet(@Grzesiek dorzuciłbyś info o tym), bo bez tego ciężko doradzić coś innego. D3xxx z kitowcem to trochę inna klasa rozmiarów( https://camerasize.com/compact/#681.36,562.360,ha,t ) a cenowo wypada podobnie, lub drożej(w przypadku d3500 body kosztuje tyle co 5100 z kitem), nie wciśniesz tego do kieszeni, co do kompensacji to możesz podpiąć pod dpada z tyłu, do tego domyślnie masz tam też zamapowaną zmianę przysłony i reszty, nie trzeba używać ekranu. Nie jest to oczywiście tak wygodne jak dedykowane pokrętła, ale za te kwoty nie ma dramatu. A tylni ekran wbrew wszystkiemu też potrafi dać radę. Moje a7 potrafi wyciągnąć do 400 zdjęć z tej samej baterii co a5100(a wg producenta powinien 290), dużo zależy od stylu użytkowania.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1802 dnia: Sierpień 06, 2020, 16:53:14 »
W skrócie  o co mi chodzi w fotografii ( właściwie w fotografowaniu, bo z fotografią to niewiele ma wspólnego).
Zdjęcia zacząłem robić na początku lat 90 aparatem Canon AE-1 , w 94 dołączył do niego Nikon f90xd (d to nie dygital , tylko nazywało się to "data system", system wpisywał na zdjęciu datę i godzinę zrobienia zdjęcia) i takim zestawem bawiłem się do początku lat 2000. Zdjęć robiłem dość dużo , tak ze dwie-trzy rolki filmu tygodniowo (fuji Reala , lub Superia), więc myślę ,że doświadczenie w różnego rodzaju nastawach, korekcjach, ...mam.

W 200..którymś tam stwierdziłem , że w dobie cyfryzacji za dużo noszenia takiego majdanu, i po wizycie w Słowackim Raju ,zanabyłem za kilka złotych  Canona A 610, którego mam do dzisiaj. Tyle, że chciałbym jednak coś więcej, bez wielkości , wagi i upierdliwości manuala.
Chciałem kupić Sony "Rx10r", ale stwierdziłem , że pełnej klatki nie wykorzystam nawet w połowie. Zdjęcia z rx100 jakoś mi nie podchodzą. Poszedłem do salonu Sony po A6600 , ale wtedy znalazłem A5100. A6600 przy nim wydał mi się straszną cegłą. Pan w salonie strasznie zachwalał tego 5100 , ale myślę , że taką ma pracę a widział że A5100 mi się podobał.
ale do finału Grzesiek.. do finału..
Chciałbym kupić mały aparat z bardzo dobrą jakością zdjęc. Uzyskać dobrą głębię obrazu, dobre odwzorowanie kolorów i żeby żona na zdjęciach miała znowu 25 lat i może trochę mniej pyskata była...

Offline andrewthesailor

« Odpowiedź #1803 dnia: Sierpień 06, 2020, 17:52:09 »
A6600 to nowa topka sony, fajne body ale trochę za drogie na apsc. Myślałem, że celujesz w ostro niską kasę, ale jak tak, to zobacz sobie rzeczywiście na serię 6xxx, bo 5100 to trochę staruszek zwłaszcza jeżeli chodzi o AF, może na a6100 i do tego jakieś 18-105 f4, albo z innych producentów Fuji x-t, ma lekko gorszy AF od nowych sony, ale bardzo przyjemne jpegi prosto z puszki, fajny alternatywny kitowiec 18-55 f2.8-4 i jakąś stałkę do portrecików w stylu 50mm 1.4(jak pogodzisz się z brakiem afa to jakiegoś klasyka(bo zaadoptujesz wszystkie stare szkła) , albo 7artisana)

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1804 dnia: Sierpień 06, 2020, 18:58:12 »
A po polsku można? ;)
A poważnie to a5100 jest po prostu malutkie w porównaniu do serii 6.
jest wielkości serii rx100 a matrycę ma dużo większą. Według pana ze sklepu przekłada się to na dużo lepszą jakość zdjęć.
Seria 6 , te wyższe modele, ma dodatkowo uszczelnienia co też by mi się podobało. Tylko są duże.....
Co do kosztów, to rzeczywiście jeżeli jakość zdjęć byłaby wystarczająca, to wolałbym wydać mniej. Nie byłoby mi żal gdyby np. zalał go deszcz, czy gdybym na nim usiadł.

Wcale się nie zdziwię jak za chwilę objawi się Piotrek i napisze: "to se kup"  ::) ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1805 dnia: Sierpień 06, 2020, 19:15:49 »
D3xxx z kitowcem to trochę inna klasa rozmiarów
Idż do dowolnego marketu RTV i go oblukaj, a się zdziwisz. Pamiętaj, ze to aparat z gripem, a taki A6000 do A6300 tego gripa nie mają praktycznie. W skrócie, D3x00 jest za co trzymać co wbrew pozorom też jest ważne, szczególnie podczas spaceru z aparatem w dłoni czy obsługi jedną ręką.

nie wciśniesz tego do kieszeni
Aparaty nie służą do wciskania do kieszeni, z żadnym tego nie zrobisz, nawet z M50 Canona czy OMd10 Olympusa. Do kieszeni to można wsadzić smartfona, a nie normalny aparat. A zatem trzeba się zdecydować, czy chcemy smartfona czy aparat?

3500 to tylko przykład najmniejszej obecnie lustrzanki (415g z aku i kartą), tani aparat mający wszystko co potrzeba. Tylko 20g cięższy jest D3400, w praktyce może nawet i lepszy, bo ma wyciągnięty na zewnątrz guzik Fn pod który można zaprogramowac ustawienie ISO. W D3500 robić to trzeba poprzez menu.

Grześ, tak jak kolega napisał, Fuji X-T i wystarczy ci model 30, bardzo dobre aparaty, ale drogie obiektywy, a i jak widzę te nastawy i możliwości programowania, to lekko się zmarszczyłem (przekombinowane). Ale jeśli oglądałeś A6600 (to taka profesjonalna seria APS-C od Sony, zbędna dla nas, ale ma dobry grip) i taką aż półkę cenową, to jednak proponuję Nikona Z50 z kitem 16-50 i ewentualnie 55-250 do pary. To obecnie najlepszy amatorski aparat formatu APS-C jeśli chodzi o jakość zdjęć w bezlustrach za kwotę 3-4kzł. Jest w nim matryca rodem z profesjonalnego D500 i D7500 (niskie szumy na wyższych czułościach i bardzo wysoka dynamika tonalna). Do tego te obiektywy są mega ostre i bardzo lekkie, 16mm na szerokim końcu też jest zdecydowanie lepsze od 18mm. Grip, pełny manual, mała waga i wielkość po złożeniu obiektywu, uszczelnione body!!!, lampa błyskowa, ładowanie przez usb, przesył zdjęć na smartfona, świetny wizjer, dwa tryby programowalne U, pod które zaprogramujesz sobie dowolne ustawienia np. do zdjęć sportowych i krajobrazu osobno.

Tak jak napisałem wcześniej, aparat typu A5100 to zabawka niewiele więcej dająca w obsłudze niż smartfon. Mając F90 powinieneś wiedzieć czego oczekiwać i to dadzą tylko te nieco lepsze instrumenty.

PS. 50g się nie przejmuj, zejdą na dalszy plan jeśli aparat będzie ci wypadał z ręki, będzie niewygodny w przenoszeniu czy obsłudze. I bez przesady, aparatu za 4tyś nie będziesz nosił w przepoconej kieszeni spodni, a w jakimś futerale przy pasie.

PS2. Pan w sklepie dobrze ci powiedział, większa matryca w tej samej technologii = lepsza jakość zdjęć. Ale aparat to nie tylko matryca, to także obsługa i ergonomia, a ta jest fatalna w tym A5100.

Pytając czym fotografują guru Ultra Light:
http://lukaszsupergan.com/aparat-w-gory-fotografia-gorska-omd-em5/
Tak, półprofesjonalnym Olympusem OMD EM5. Nie, to nie jest aparat do kieszeni, to rozmiar Z50 z małą matrycą m4/3.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2020, 19:40:54 wysłana przez Shwarc »

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1806 dnia: Sierpień 06, 2020, 19:43:17 »
co do wciskania do kieszeni.
Na wiosnę zeszłego roku kupiłem Panasonica lx100. Nosiłem go w kieszeni piersiowej w kurtce JW Blizard. Po kilku wyjazdach przestał działać. Oddałem do serwisu i okazało sie ,że załatwiłem go własnym potem. Ponoć środek wyżarła sól zawarta w pocie. Słyszałem już o takich przypadkach wcześniej , ale nie pamiętałem. Teraz zapamiętam.
 Szkoda ,bo zrobiłem nim może ze 200-300 zdjęć.
p.s.
Dzięki shwarc, zobaczę tego nikona.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1806 dnia: Sierpień 06, 2020, 19:43:17 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1807 dnia: Sierpień 06, 2020, 19:51:18 »
A no właśnie. Panas pewnie nie był uszczelniony jak te droższe Olympusy EM1 i 5, Z50 czy XT30, ale nawet one przy długotrwałym działaniu potu mogą paść. One chyba spełniają raptem normę IP1, może taki D5 czy 1DX jakąś wyższą? Nie wiem.

Tak, popatrz na tego Z50, autentycznie ma same bdb opinie i gdybym nie siedział w systemie F Nikona z obiektywami, to wybrał by własnie jego zamiast D7500.

Offline andrewthesailor

« Odpowiedź #1808 dnia: Sierpień 07, 2020, 09:12:50 »
Jeżeli chcesz lepszego uszczelnienia, to olympus, albo jednocyfrowe fuji xt-2, albo x-t3, gdzie tylko Olympus ma rzeczywiste certyfikaty IP, inne firmy po prostu mówią 'uszczelnione'. Mój jedyny problem z Z50 jest taki, że nie ma pod niego szkieł i jak chcesz wyjść poza ciemny kit(16-50mm f/3.5-6.3 VR) lub ciemne tele(50–250mm f/4.5–6.3) to albo adaptujesz szkła pod bagnet F, albo podpinasz większe i droższe szkła od pełnoklatowych zetek a Nikon nie planuje wypuścić nic dedykowanego w najbliższym czasie(przez najbliższy rok). Na 3rd party też nie ma co liczyć, bo nadal walczą z odtworzeniem protokołów komunikacji. Tymczasem Fuji i Sony mają już cały ekosystem dedykowanych obiektywów, które będą mniejsze i tańsze, do tego masz innych producentów(zwłaszcza viltrox i sigma) robiących fajne stałki pod te systemy[sigma tylko pod sony, ale podobno już szykują serię pod fuji].

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1809 dnia: Sierpień 07, 2020, 10:04:40 »
I do czego w podróży używasz przysłony f1.4/1.8/2.8? Już odpowiadam, do niczego. Te wartości generują tak niską głębię ostrości, że aby ludzka postać była cała ostra w swej grubości, trzeba ją fotografować z kilku metrów. Zabawy w makro? To da się wystarczająco dobrze zrobić na tych kitach. W praktyce i tak pstrykamy od f4.0 do f11, bo to zapewnia wystarczającą GO dla tego co zwykły pstrykacz chce pokazać (krajobraz, architektura, foto przy stole rodzinnym, portret postaci itd. itd). Mit o zdjęciach nocnych? :D Tak, to mit, nie jesteś w stanie zachować odpowiedniej GO na zdjęciu całego Wawelu w blasku świateł na f2.8, trzeba i tak przymykać i stosować statyw.
Jedno do czego przydatne jest niskie f, to zdjęcia astro, ale ile % ich wykonujemy? Człowiek chce uniwersalnego aparatu i może obiektywu, a nie specjalizacji do astro, portretu studyjnego czy makro mrówek noszących na plecach ziarnka piasku.
I dwa, sprawdź ceny obiektywów Sony czy Fuji, tych zaczynających się od chociaż 1.8, bo przecież zysk 0,3 czy 0,7ev to w prakyce zerowy zysk.

Na tegorocznych wakacjach miałem 3 obiektywy do APS-C, stałkę 15mm f2.4, kita 18-55 od f3.5 i tele 70-300 od f4.0. 95% zdjęć wykonałem na 15mm, a z nich 95% na f8. Przymykałem tylko do 5 zdjęć astro na f3.2 i do kilku zabaw zbliżeń np. zabloconych butów.
Tele użyty może do 10/15 zdjęć i też na wysokim f w krajobrazie i kilku zbliżeń. Kit 18-55 tylko raz założony, bo jak już miałem, to trzeba wykazać, że to dobry wybór :D
Tu rezygnujemy z UWA na rzecz kita od 16mm, a być może także tele, bo to trzeba lubić takie fotki i mieć miejsce na tego noszenie z siłami włącznie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2020, 11:03:42 wysłana przez Shwarc »

Offline andrewthesailor

« Odpowiedź #1811 dnia: Sierpień 09, 2020, 20:31:07 »
Zakładam, że aparat nie będzie stricte tylko do podróży, astro to ok 30% moich zdjęć z gór, z płytkością DOFa na 2.8 lekko przeginasz(zwłaszcza na aps-c, gdzie to jest ekwiwalent f4 na ff), a możliwość kupienia jaśniejszego szkła, chociażby tele może się przydać np na przedstawienia szkolne, zdjęcia w budynkach itp. Chyba, że lubisz robić na iso 10k, wtedy spoko, możesz dziabać na 6.3;). Tak, znam ceny szkieł do fuji i sony, kita f2.8-4 można wygarnąć w zestawie dorzucając 1,2k do ceny body(czyli mniej niż 1600zł, które kosztuje kit od zetki poza zestawem). Co do mitu o zdjęciach nocnych, ponownie przesadzasz, jeden stop dodatkowego światła pomaga przy chociażby portrecie a nie każdy robi tylko Wawel w nocy, a powodzenia z zdjęciem w alejce z f6.3 na dłuższym końcu. Patrząc się na system warto też patrzeć, czy będzie rozwijany, a szklarnia pokazuje jak bardzo nikon przejmuje się aps-c. Masz 2 ciemne szkła z plastikowym bagnetem, zero uwa pod aps-c, ciężko to nazwać przyszłościowym systemem, bo nie wiadomo, czy w przeciągu najbliższych lat pojawią się jakiekolwiek nowe szkła czy body(a sam nikon od lat traci kasę i nie jest w stanie wypuścić czegoś, co by go postawiło na nogi, przez co może skończyć jak Olympus). Samo z50 nie wyróżnia się też niczym wśród konkurencji, jest cięższe od sony, czy fuji, ma słabszą baterię i autofocusa, jest ok aparatem w raczkującym systemie bez szkła.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1812 dnia: Sierpień 15, 2020, 22:56:57 »
Myślę, ze w tej chwili się okazało, ze bez wydania 15kzł, 4 szkieł z f1.8 z lini Pro w cenie +4000/szt nie da się robić zdjęć :D

Zejdź kolego na ziemię, amatorowi w podróżny i życiu codziennym wystarczy nawet jeden obiektyw, max dwa i te dwa modele już posiada Nikon Z w DX. 16mm to ekwiwalent 24mm w FF, w pełni uniwersalna ogniskowa nawet z tą jej przysłoną.

PS. Niedługo Nikon wyda Z30, a własnie na mapie obiektywów pojawił się kolejny pod DX, 18-140. Młody system, za rok pojawi się z pewnością UWA 10-20 tak jak to miało miejsce w F z modelami AF-P.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1813 dnia: Sierpień 16, 2020, 06:17:06 »
Zdecydowałem się na Sony a6300. Na razie z kitowym obiektywem. MOŻE kiedyś kupię jakiś inny. Może..... ale wątpię.
Zakres ogniskowych jakie dawał mi wspomniany wcześniej Panasonic był jak najbardziej wystarczający.
A dlaczego nie Nikon? Stwierdziłem , że jednak uszczelnienia są dobrą rzeczą i Sony jest trochę mniejszy.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1814 dnia: Sierpień 16, 2020, 12:21:05 »
Też dobry wybór, będziesz zadowolony przez co najmniej 10 lat (aż nie zgubisz ;) )

Nikon Z50 jest w pełni uszczelniony, jedynie obiektyw nie, ale wątpię, by w kitowym obiektywie Sony takie uszczelnienie tez było. To jednak domena obiektywów bardziej Pro, znacznie droższych.

A jaki zakres ogniskowych?

Podpowiem ci coś, zainteresuj się ekspozycją metodą ETTR czyli wykorzystującą cały zakres dynamiczny matrycy. Będziesz miał o tyle łatwiej, bo masz tryb Zebry w wizjerze i ustawiając ją w Sony na 109+ (tak ponoć ustawiają) oraz tryb Picture Control na Flat (nie wiem czy w Sony jest płaski Flat, ale można zawsze w neutralnym zejść z kontrastem do zera) łatwo tę metodę opanujesz. Co to daje? Możliwość zmniejszenia szumów w cieniach do minimum z jednoczesnym brakiem przepaleń chmur i innych świateł. Przeszkoda? Tylko w trybie RAW trzeba focić i potem dopiero obrabiać zdjęcia w jakimś Lightroomie w profilu np. Camera Standard. Różnica w jakości jest spora, widoczna gołym okiem, nawet bez powiększeń do 100%.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 12:51:07 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1814 dnia: Sierpień 16, 2020, 12:21:05 »

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1815 dnia: Sierpień 16, 2020, 16:16:34 »
W tym artykule, zacytowanym przez ciebie parę postów wyżej , jest napisane jak byk "brak uszczelnień". jak zrozumiałem , dotyczyło to korpusu, nie obiektywu.
W artykule w spiders web w relacje z Kazachstanu to samo "korpus nie jest uszczelniony"

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1816 dnia: Sierpień 16, 2020, 16:36:19 »
Faktycznie tak piszą, a byłem przekonany, że gdzieś czytałem że ma uszczelnienia choć nie tak dobre jak D7500. Czyli bardziej jest to półka D5x00 niż D7x00 co nie znaczy, że to słaby aparat, to nadal świetna pstrykawka i jedna z najlepszych obecnie na rynku w segmencie amatorskich APS-C.

Bardziej by mnie te opinie martwiły:
https://www.optyczne.pl/index.html?producent=62&obiektyw=1075&typ=0&moc=0&sort=
a szczególnie spadek ostrości na brzegach. Tego nie ma Z16-50, on jest wręcz rewelacyjny jak na kitowca.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #1817 dnia: Sierpień 16, 2020, 17:53:48 »
O tym obiektywie piszesz?
https://fotoforma.pl/obiektyw-sony-e-pz-16-50mm-f35-56-oss-selp1650

p.s.
Czyli lepiej kupić osobno korpus a6300 i osobno obiektyw .

Szwarc... qu...a     już byłem w ogródku , już się z gąską witałem , a tu odbyt...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1818 dnia: Sierpień 25, 2020, 09:24:19 »
:D

No tak, link dałem. To kit dołączany do aparatu. Wg opini ma słabe boki zdjęcia, nawet jeden film testera znalazłem teraz, że musiał wymienić na inny egzemplarz, bo pierwszy miał fatalne boki.

Czy lepiej osobno? To zależy co dają do zestawu. Dla tego proponowałem Z50, bo w nim kit jest bardzo dobry. Tym niemniej zostaw go, bo jest mały i lekki, a po testach (najlepiej sprawdzić go na tablicy testowej ze statywu na różnych przysłonach i ogniskowych) sobie zdecydujesz, czy nie dokupić kiedyś jakiegoś bardziej pro, uszczelnionego i bez kompromisów.

https://youtube.com/watch?v=RjrPfTwvUuk
Różnicę na bokach przede wszystkim, widać nawet na ekranie smartfona :(
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2020, 10:23:58 wysłana przez Shwarc »

Offline andrewthesailor

« Odpowiedź #1819 dnia: Wrzesień 01, 2020, 04:36:44 »
Myślę, ze w tej chwili się okazało, ze bez wydania 15kzł, 4 szkieł z f1.8 z lini Pro w cenie +4000/szt nie da się robić zdjęć
No bez przesady, to co polecałem, czyli fuji z lepszym kitem jest do wyrwania za rozsądną kasę a pod względem jakości obrazka przebija nikona. Wytrzymałościowo metalowy bagnet zawsze będzie też mocniejszy od plastiku szkieł pod aps-c nikona, no i ponad 1 stop jaśniej na długim końcu. Imho w kategorii cena/jakość w aps-c fuji jest ciężkie do przebicia, system jest rozwinięty i wiadomo jak się sprawuje w długim terminie.
Przysłona 1.8 nie definiuje, czy szkło jest pro ;)[zresztą nikon swoje stałki 1.8 nie pozycjonuje jako szkła super pro], a jakaś stałka może się przydać, u sony i fuji kupisz coś jasnego, z afem pod portrety partnerki za mniej niż 1500zł, więc gdzie tu 4k/szt(chyba, że piszesz o stałkach nikona, to wtedy tak, wszystko poza kitami i nifty-fifty chodzi za min 3.7k ;)), czy 15k za zestaw[tyle to ja nawet w swoje a7r2+28-70 f2.8+85mm 1.4 nie włożyłem], kumpel x-t20+18-55+55-200+23mm f1.4 obrobił za mniej niż 3.5k. Nie proponuję jakiś super drogich zabawek, ale też zwracam uwagę na opcje rozbudowy[a te na dzień dzisiejszy nie wyglądają dobrze i nie poprawi się szybko jak nikon będzie wrzucał 1 szkło na rok i dalej trzymał zamknięty bagnet(przez co nie będzie konkurencji od innych producentów)].
Co do sony, to żeby mieć uszczelnienia w szkle, to chyba dopiero w topowej serii. Ten kit ma już swoje lata, no i widać, że cięli gdzie się dało, chyba lepiej spróbować znaleźć kita np z 18-105(ale też nie ma uszczelnienia). Inni producenci nie robią zoomów dedykowanych pod cropa[na dzień dzisiejszy], są tylko stałki sigmy, viltroxa i samyanga(o bardzo dobrej jakości i cenie) i ew obiektywy pod pełną klatkę, które będą ofc działały, ale będą większe, cięższe i często droższe od odpowiedników tylko pod aps-c.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1820 dnia: Wrzesień 25, 2020, 13:57:55 »
Gdzieś umknęło - twoim zdaniem lepszy ;)

DR Fuji XT30 - 8,9
DR Z50/Sony 6500 - 9,5
Dla porównania, najlepsze obecnie matryce FF wyciskają ok. 10/10,2. Poziom 8,5 prezentowały aparaty 10 lat temu. Oczywiście potrzeba ok. 14ev by dorównać naszym oczom, ale i tak, im więcej tym lepiej, szczególnie w krajobrazie.

Szumy sam porównaj. Reszta to obróbka RAW i tyle jeśli chodzi o aspekt techniczny jakości obrazka. Reszta to rzecz względna, indywidualna taka sama jak kolor włosów kobiety :)

Wytrzymały może i metal jest, a co z ergonomią chwytu, którego praktycznie Fuji i Olki nie posiadają? Także ten tego...

Szczerze? Wczoraj byłem w sklepie i specjalnie przymierzyłem się do większości najnowszych modeli bezlusterkowców. Gdybym miał budżet rzędu 8-10kzł, to dla siebie kupił bym Nikona Z6 lub jakiegoś Canona z serii R. Totalne maleństwa od Olympusa i Fuji dwucyfrowe, to jakieś nieporozumienie ergonomiczne. Te mikro pokrętła Fuji nadają się dla malutkich kobiecych paluszków, a nie w teren i do obsługi często w rekawiczkach, zabaweczki a nie aparaty. Ujdzie jedynie Sony 65/6600, Z50 i Olek E-M1, reszta to porażka. Ergonomia A7 też mnie nie urzekła, niewygodny klocek ze źle umieszczonym głównym kółkiem nastaw.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2020, 14:19:16 wysłana przez Shwarc »