Autor Wątek: [Aparaty fotograficzne] Wybór odpowiedniego aparatu w teren  (Przeczytany 351822 razy)

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

Odp: [Aparaty fotograficzne] Wybór odpowiedniego aparatu w teren
« Odpowiedź #1775 dnia: Marzec 22, 2020, 12:29:16 »
Stałka to nie jest stała ogniskowa?

Jest. Shwarcowi coś się pomerdało.
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1775 dnia: Marzec 22, 2020, 12:29:16 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1776 dnia: Marzec 22, 2020, 16:22:56 »
Jak to mini stałkę o ogniskowej 16-24 ?
Stałka to nie jest stała ogniskowa?

:D
Nie wiedziałem jak napisać wartość pojedynczej ogniskowej więc napisałem tak. Mnożnik dla M4/3 wynosi 2 czyli 16mm x2 = 32mm jako ekwiwalent dla pełnej klatki. W APS-C mnożnik wynosi 1,5 (Nikon) lub 1,6 (Canon) czyli 24x1,5/1,6 = 36/38mm. Są to świetne i bardzo uniwersalne ogniskowe do fotografowania wszystkiego. Taka ogniskową zrobisz i krajobraz i mały portrecik na szybko. Da się tym focić w mieście i nad jeziorem, wszystko się da, a jak będzie potrzeba większej panoramy, to z dwóch klatek taka sobie łatwo zrobimy w Lightroomie. Na oko licząc, to w smarkfonach będzie ekwiwalent dla FF ok. 28mm.
A zaproponowałem dla tego stałkę, bo one z reguły są lżejsze, a te starsze sa dodatkowo bardzo tanie i dzięki doskonałej skali DOF na nich wyrysowanej praktycznie można obejść się bez AF. Zdjęcia z powyższego albumu sa własnie zrobione stałką 28mm na APS-C jeszcze na 9 letniej lustrzance. Z bezlusterkowcem sprawa jest jeszcze łatwiejsza, bo one mają pomiar światła w body z obiektywami bez procesora. W konsekwencji mamy tanio, lekko i świetnie jakościowo. Znacie aparaty Leica? Tam mamy głównie obiektywy stałoogniskowe bez AF. Leica M to zwykłe bezlusterkowce własnie.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #1777 dnia: Marzec 23, 2020, 09:58:05 »
Panasonic 12-32 w zasadzie nic nie waży. :) Nie spotkałem jeszcze obiektywu starej generacji, który byłby lżejszy. Nawet taka Minolta 50mm 1.7 była cięższa. Podobnie mają inne obiektywy do bezluster. Do cyfrowych czasów decydowały jakość kliszy, jakość obiektywu no i dokładność pomiarów światła i jego odwzorowania na kliszy. Przy cyfrze doszły, albo nawet i decydują rodzaj oprogramowania i szybkość procesora. Dlatego dzisiaj mi się nie chce nosić aparatu, kiedy mam komórkę, jako tako przyzwoitą. Przyklejanie starych obiektywów do nowych body, to jedna z licznych aberracji, które towarzyszą fotografii. U jednych, to próba obejścia cennika, u innych poszukiwania świętego Grala plastyczności. Zabronione nie jest, ale... :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1778 dnia: Marzec 23, 2020, 13:04:37 »
200-250g ważą, bo to jednak 100% szkła i metalu. No ale cena za to rewelacyjna i prostota obsługi na skali, której praktycznie nie posiada żaden nowoczesny obiektyw z AF. Oczywiście to tylko opcja/propozycja, bo są przecież nowoczesne manualne obiektywy typowo do bezlusterkowców Olympusa czy Fuji, posiadające właśnie skalę GO, procesor, mega niską wagę i objętość.

Tak jak napisałem wczesniej, 2 lata temu dyskutowałem tu o opcji odchudzenia sprzętu foto i padła taka propozycja. Bałem się bo jak to, jak sobie z tym radzić, przecież to istna fizyka kwantowa. A jednak zaryzykowałem, najpierw kupiłem manuala 15mm z procesorem, na ktorym skapowałem o co w tym biega, a teraz 28mm bez procesora. Jak kiedyś męczyłem się celowaniem, jakieś 1/3 kadru bo hiperfokalna, ostrzenie w LV i inne spisoby, tak teraz wzrokowo oceniam odległość od przedmiotu, ustawiam przysłonę wg skali, pstryk i ostre to co chciałem. Ba, im przedmiot dalej tym celniej i żadnego AF nie potrzeba, aparat sam dobierze czas do zapodanego ISO oraz wartości przysłony, a ja tylko naciskam i naciskam, dosłownie jak w smartfonie. Nie ma opcji by system się pomylił z ostrością, nawet w totalnej ciemnicy.

Z drugiej strony smartfon, pokaż mi taki, który ma lampę z LP na poziomie 12. Nie zawsze pstrykamy w idealnych warunkach, bywa ciemno i bez lampy ani rusz. A jak tu doświetlić pomieszczenie bacówki tą mikro diodą? Będziesz wywalał iso do absurdalnych wartości dla tych mikroskopijnych matryc, by cokolwiek wyszło.

Szybkość procesora w górach? Nieprawda. To ma znaczenie w zdjęciach seryjnych gdzie potrzeba tej szybkości dla 8kl/s i bufora dla 100 zdjęć. W normalnym pstrykaniu wystarczy nawet 10 letni procesor, ba nawet 15 lestni. Liczy się wielkość powierzchni matrycy, to od niej zależy jakże wkurzająca w słabym świetle ilość szumów, jakość szkła i niezawodność AF. Wszystkie te rzeczy zapewniają wspomniane w moim pierwszym poście propozycje bezlusterkowców.

Oczywiście to temat jaki aparat w góry, a nie aparat czy smartfon. Ja wychodzę z założenia - jeśli chodzi na wyjezdzie o wagę, to tylko smartfon i żaden mu nie podskoczy. Jeśli skolei chcemy jakiś aparat zabrać, to bezlustro z kitem lub lekką stałką manualną.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #1779 dnia: Marzec 23, 2020, 14:52:07 »
Szybkość procesora w górach? Nieprawda. To ma znaczenie w zdjęciach seryjnych gdzie potrzeba tej szybkości dla 8kl/s i bufora dla 100 zdjęć. W normalnym pstrykaniu wystarczy nawet 10 letni procesor, ba nawet 15 lestni.

Noo, chyba jednak nie. Każde zdjęcie musi aparat przeliczyć. Myślę, że tu mieści się skala sukcesów aparatów w telefonach komórkowych. Te najlepsze są w aparatach z wydajnymi procesorami. Stary proc, to powolność i stare algorytmy, co się przekłada na jakość zdjęcia. Zobacz sobie sample zdjęć robionych komórką w trudnych warunkach, na przykład nocą. Są takie, że kopara opada, a sporo z nich walone z ręki. Zrób coś takiego kilkuletnim aparatem (albo kilkunastoletnim!). Już nawet główne problemy małych matryc, czyli szumność i duża głębia ostrości zostały rozwiązane z powodzeniem. :) A wszystko to przy wadze sprzętu do ~200g.   
Co oczywiście nie znaczy, że aparaty umarły, ale mają solidnie w plecy. Jeszcze do niedawna nosiłem aparat z powodu filtrów i szerokiego kąta. Dziś mam już w komórze szeroki kąt i sprawny, nienachalny HDR. Zdjęcia oglądam i ew. publikuję w max FHD i nie widzę różnicy. A jeżeli już na na plus dla komórki. Chyba, że potrzebuję się pobawić, to wtedy wyciągam aparat, statyw i się bawię.
PS. Co do błysku, to sprawa jasna. Na razie. :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1780 dnia: Marzec 24, 2020, 16:11:08 »
Nie, skala sukcesów smartwonów to automatyczne i inteligentne oprogramowanie, które z tak fatalnych plików RAW potrafi zrobić takie cuda. Zwykłe aparaty nie są wyposażone w takie oprogramowanie, tu surowe pliki RAW dopiero się obrabia do JPEG zewnętrznymi programami lub w uproszczony sposób robi to samo body. Oczywiście jeśli szukamy jakości, to lepiej jest to zrobić samemu, bo różnica w końcowym efekcie widoczna jest momentalnie.
Robiłem już takie testy i w szranki stanął 9 letni Nikon D5100 oraz najnowszy, flagowy Honor 20 Pro i jego starszy o 2 lata brat 8 Pro. Statyw, dzień, nieco gorsze warunki oświetleniowe (pochmurno). Aparat w RAW, ISO 100 i plik poddany w auto obróbce Lightrooma. Oba Honory w auto, ISO dały natywne czyli 50. Córka nie mogła uwierzyć jak fatalne zdjęcia wyszły ze smartfonów, tego dosłownie nie dało się oglądać. Owszem, na ekranie smartfona wyglądało to całkiem ok, ale już na ekranie komputera fatalnie. Zakres dynamiki tonalnej był dosłownie tragiczny, wszystko szare, niebo białe, a szpaler tui czarny.
Tak to wygląda w praktyce. Aparaty to proste urządzenia, one robią głównie pliki RAW, czyste, surowe zdjęcia i ich procesory są potrzebne głównie do obsługi pomiaru światła, autofocusa oraz szybkiego zapisu danych w zdjęciach seryjnych. Reszta to obróbka, a tu najlepiej wychodzi ta samodzielna w zewnętrznych programach, bo ta zaimplementowana w body jest raczej uproszczona, ot żeby tylko była i nikt nie narzekał.

Jak będę pamiętał, to zrobię ci specjalnie zdjęcia w nocy, zwykłe strzały z okna, ze statywu, oba urządzenia ustawię na natywnym ISO. Zobaczysz czy komórka ma jakiekolwiek szanse stanąć w szranki z tak starym aparatem jak mój 9 letni na matrycy Sony APS-C. Ja wynik znam, bo już takie porównania robiłem, ba, nawet z 2 letnim kompaktem Sony robiłem, który kosztował ok. 1200zł, ale ma matrycę wielkości paznokcia.

Już nawet główne problemy małych matryc, czyli szumność i duża głębia ostrości zostały rozwiązane z powodzeniem.
Tak, poradziły, agresywnym odszumianiem kosztem spadku szczegółowości. Fizyki pan nie oszukasz. Ustaw aparat na ISO 3200 i ustaw komórkę na ISO 3200. Pstryknij 2 foty, a zobaczysz o czym mowa. Najlepiej pstryknij dwa RAWy i porównaj te dwa surowe pliki, a zobaczysz z czym musi sobie poradzić oprogramowanie smartfona i czy te mazaje można nazwać zdjęciem. A porównaj winietę, porównaj rozmazane boki kadru, o dynamice tonalnej już wspominałem. Nie sztuką jest zrobić zdjęcie smartfonem w piękny, słoneczny dzień i porównać wyniki na jego ekranie 6", sztuką jest zrobić zdjęcie o wschodzie lub zachodzie, w pochmurną pogodę, po zmierzchu. A spróbuj zrobić zdjęcie gwiazd tą pstrykawką tak, by wylazła droga mleczna. Powodzenia.

FHD to powoli przeżytek, za 3 lata na półkach będą stały tylko monitory 4K, a miejsce obecnych 4K zajmą monitory 8K. Powoli już się to dzieje w TV. Jeśli do tego czasu smartfony nie dostaną matryc przynajmniej 1 calowych, to wszystko z nich wylezie.

Zresztą na potwierdzenie mych słów wystarczy wpis Łukasza na jego blogu:
http://lukaszsupergan.com/aparat-w-gory-fotografia-gorska-omd-em5/
Jakby nie patrzeć jest on guru od spraw UL, a jednak nie wybrał smartfona, a pełnoprawny aparat bezlusterkowy z już ok matrycą M4/3 kosztem noszenia 500g wagi.
https://allegro.pl/oferta/olympus-om-d-e-m10-mark-iii-14-42mm-ez-nowy-7903996350
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2020, 16:25:17 wysłana przez Shwarc »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1781 dnia: Marzec 24, 2020, 18:52:01 »
Mam:
Raw z H20Pro:
https://tiny.pl/tz4zc

JPEG wypluty przez smartfona z powyższego RAWa:
https://tiny.pl/tz4zj

Zdjęcia wykonane flagowym Honorem 20 Pro, który kosztuje 2400zł. ISO natywne 50, telefon sam dobrał czas naświetlania, statyw. Starałem się kadrować w te samo miejsce, kilkadziesiąt metrów przed aparatami.

Dwa kolejne zdjęcia to 9 letni Entry Level Nikon D5100 o rozdzielczości 16Mpix. Tak samo, ISO natywne 100, przesłona F8, aparat sam dobrał czas, statyw.

RAW z D5100:
https://tiny.pl/tz4zn

JPEG uzyskany po automatycznej obróbce RAWu w Lightroomie z poprawą ostrości i delikatnym odszumieniem:
https://tiny.pl/tz4z3

No chyba zwycięzcę łatwo wskazać :)

Niestety nie mam wykupionej opcji na Google i zdjęcia są automatycznie zmniejszone, a szkoda, bo w pełnej rozdzielczości przewaga staruszka Nikona jest jeszcze bardziej widoczna.

Lecimy dalej:

RAW H20Pro, ISO 3200, F1.4, 1/17s:
https://tiny.pl/tznqk

JPEG uzyskany z powyższego RAWa przez smartfona:
https://tiny.pl/tznxq

RAW z D5100, ISO 3200, F8.0, czas 2s
https://tiny.pl/tznxf

JPEG z powyższego RAWa + automatyczna obróbka z szybkim odszumieniem i wyostrzeniem:
https://tiny.pl/tznxn

Zapewniam, że dzisiejsza technologia matryc M4/3 jak np. w w/w Olympusie mimo, iż mniejsza od APS-C, to szum jest na podobnym lub może lepszym jeszcze poziomie. Myślę, ze jest to wystarczający dowód na to, że nawet najdroższy obecnie smartfon z najnowocześniejszą technologią AI nie ma najmniejszych szans z jakimkolwiek aparatem w podobnej lub często niższej cenie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2020, 19:20:32 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1781 dnia: Marzec 24, 2020, 18:52:01 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1782 dnia: Marzec 24, 2020, 22:24:27 »
2 letni Sony HX60, matryca 1/2.3" czyli 6,16 x 4,65mm (z 10x mniejsza od APS-C). Ten sam moment, wyciskałem ile wlezie z tego kompaktu, a efekty są takie w porownaniu do jpeg z puszki Nikona:

https://photos.app.goo.gl/ah76eB7YJ46SetGbA

https://photos.app.goo.gl/Memc2exqQqUz67zY6

Tak, kompakty zostały wyparte przez smarkfony, ale nadal dzieli je przepaść do normalnych aparatów na APS-C czy M4/3, nawet tych 10 letnich.

Online mikel

« Odpowiedź #1783 dnia: Marzec 25, 2020, 21:50:52 »
Różnice widać ewidentnie na korzyść aparatu. A próbowałeś może zrobić takie porównanie przy dobrym świetle? Ciekawi mnie jak, to wyjdzie i czy tyły są tak ewidentne tylko przy słabym oświetleniu.

kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1784 dnia: Marzec 26, 2020, 12:16:52 »
Robiłem, dużo światła czyli słońce, zaciera różnice choć nie niweluje i na pierwszy rzut oka nic nie widać. Trzeba by faktycznie robić zbliżenia 1:1, by to zobaczyć. Na monitorach poniżej FHD jest naprawdę spoko. W świetnych warunkach różnica sprowadza się do łatwości obsługi aparatu, tego co daje wartość dobranej przysłony, czasu czy szybkostrzelność itp. Szydło wychodzi z worka gdy tylko warunki się pogorszą. Tej zimy byliśmy w mega miejscu (polana Gicza w Gorganach), bacówka na środku łąki otoczonej lasem, w oknach blask świec, niebo czarne z milionem gwiazd na wyciągnięcie ręki. Wyszedłem pstryknąć fonem i się nie dało, 5 gwiazdek widocznych i tylko jakieś drobne blaski z okien, a na tym śniegu powinny wyleźć wszystkie gwiazdy, blask śniegu, cała bacówka, wszystko. Nie dało się niestety, nie tym dziadostwem. Małe matryce nie są w stanie zarejestrować małej ilości światła, trzeba by dać ISO na poziomie 3200 lub wyższym, a jaki to daje efekt widać powyżej.

https://tiny.pl/tz3rc

https://tiny.pl/tz3r4

Totalna ciemnica, a wystarcza ISO 200 czy 400 + kilkanaście sekund, by takie obrazy zarejestrować. Nie do zrobienia smarkfonem.
Z aparatem nawet nie chodzi o filtry, są inne techniki jak Bracketing ekspozycji, który świetnie pozwoli zrobić poprawne zdjęcie w sytuacji, gdzie mamy bardzo dużą rozpiętość tonalną (jasne niebo/bardzo ciemne góry). Moje smartfony nie mają tej opcji, a HDR w nich nie jest tym samym, bo nie robi 3 czy 5 zdjęć z różną wartością ekspozycji i nie skleja ich w jedno.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2020, 12:40:55 wysłana przez Shwarc »

Online mikel

« Odpowiedź #1785 dnia: Marzec 26, 2020, 13:53:57 »
No i fajnie pokazany dystans między smartfonem i bezlusterkowcem/lustrzanką.

Wniosek jest prosty dla mnie, małpki kaput i ich miejsce zajęły smartfony, można zaoszczędzić trochę wagi :) Ale do większych matryc jeszcze im daleko.
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1786 dnia: Marzec 26, 2020, 22:16:35 »
Tak jest, te daleko można liczyć w setkach lat świetlnych, może nie w miliardach, ale w setkach tak.

Smartfony są lekkie, mieszczą się w kieszeni, robią wystarczająco akceptowalne zdjęcia (po jednym kliknięciu) dla przeciętnego Kowalskiego, ktory i tak umieszcza je na instagramie czy fejsie, a ogląda przeważnie na fonie max 6,5" lub tv fhd.

Dla bardziej ambitnych są aparaty typowe z ktorych można wyczarować cuda, ale trzeba się trochę temu poświęcić czyli poznać zasady ekspozycji, obrobić rawa itd, a co za tym idzie wymaga to zdobycia pewnej wiedzy i umiejętności, ktorej nasz Kowalski nie posiada i nawet nie ma ochoty posiadać.

Dla tego, jak ktoś pyta o aparat bo chce być/jest tym ambitniejszym, to bez sensu jest mu doradzać fona czy kompakta, doradzić trzeba aparat na miarę 2020 roku, ktory sprosta jego ambicjom.

Offline Sted

« Odpowiedź #1787 dnia: Marzec 27, 2020, 18:56:48 »
Żeby nie było ja kompletnie nie znam się na fotografowaniu i z małpki która robiła lepsze zdjęcia świadomie przesiadłem się na słabiutkiego smartfona  ;) Stwierdziłem, że za dużo czasu poświęcam na robienie zdjęć i jak idę to co chwile bym tylko cykał te cuda dookoła. Trochę chciałem pójść radykalnie i całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek fotek na rzecz przystanięcia w tym danym miejscu i nacieszenia nim oka  :P Ale od kiedy wszedłem w 21 wiek i sprawiłem sobie 2 lata temu pierwszego smyrfona to jednak nawet tym smyrfonem sobie zrobię ::) Wyjdą jakie wyjdą ale jak będę chciał sobie wrócić do wspomnień to jednak coś zostanie  ;)
ps.   przyznać mi się tutaj ilu natrzepie tysionc pincet zdjeć których samu mu się potem nie chce oglądać  ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1788 dnia: Marzec 28, 2020, 20:42:42 »
No i bardzo dobrze postępujesz, jeśli to cię zadowala co robisz, to tak ma być własnie.

Ilu natrzepie? Nie wiem, ja z 3 tygodni robię ok. 200/250 max.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #1789 dnia: Marzec 28, 2020, 22:07:59 »
Mam:
Raw z H20Pro:

Ty jesteś niebezpieczny, Shwarc. Bo z pasją wywalasz otwarte drzwi i później triumfalnie obwieszczasz, że drzwi są otwarte. :)
Ale, jak ochłoniesz z pasji udowadniania racji, to dochodzisz do całkiem sensownych wniosków:

Smartfony są lekkie, mieszczą się w kieszeni, robią wystarczająco akceptowalne zdjęcia (po jednym kliknięciu) dla przeciętnego Kowalskiego, ktory i tak umieszcza je na instagramie czy fejsie, a ogląda przeważnie na fonie max 6,5" lub tv fhd.

Nic, dodać i nic ująć.

PS. A tak swoją drogą, to podziwiam, że chciało ci się siedzieć nad rawami ze zdjęciami tego ogródka. :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #1789 dnia: Marzec 28, 2020, 22:07:59 »

Offline kuzon

« Odpowiedź #1790 dnia: Marzec 29, 2020, 11:44:29 »
przyznać mi się tutaj ilu natrzepie tysionc pincet zdjeć których samu mu się potem nie chce oglądać  ;D
No ja to klepię w trybie seryjnym (6k/s - Sony a6000) jak mam ludzi w obiektywie... chyba, że zapomnę wyłączyć przy martwej naturze :D Tak więc, po zakończeniu wycieczki, mordęgą jest przejrzeć to wszystko i zdecydować co zostaje.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline Sted

« Odpowiedź #1791 dnia: Marzec 29, 2020, 12:45:18 »

No ja to klepię w trybie seryjnym (6k/s - Sony a6000) jak mam ludzi w obiektywie... chyba, że zapomnę wyłączyć przy martwej naturze :D Tak więc, po zakończeniu wycieczki, mordęgą jest przejrzeć to wszystko i zdecydować co zostaje.

Onegdaj jak były tylko aparaty na kliszę to się człowiek kilka razy zastanowił zanim zrobił zdjęcie  ;D

Offline kuzon

« Odpowiedź #1792 dnia: Marzec 29, 2020, 18:11:52 »
Zaletą serii jest to, że jak ktoś w towarzystwie mrugnie, mlaśnie to jest szansa, że któraś klatka złapie "normalną" twarz. Bo ja niby się zastanawiam zanim kliknę :D
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline Shwarc

« Odpowiedź #1793 dnia: Marzec 30, 2020, 13:53:34 »
Nie Piotr, pokazuję jak wygląda prawda o smartfonach w najprostszy z możliwych sposobów by udowodnić, że nie są to urządzenia bez ogromnych wad, a cała rozkminka sprowadza się tylko do tego, by każdy wybrał sobie świadomie to co mu wystarcza wiedząc, na co się godzi i co traci w danym systemie.

PS. 1000 słów niekiedy nie zastąpi jednego zdjęcia :)