Autor Wątek: Pomiar litrażu plecaka  (Przeczytany 10952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misio

Pomiar litrażu plecaka
« dnia: Sierpień 13, 2009, 12:56:59 »
A ja ma pytanie do Wisportu, które chciałem zadać zawsze, to sobie teraz na to pozwolę:
- na jakiej zasadzie mierzycie pojemność Waszych plecaków? Chodzi mi o metodę.
Skąd to pytanie?
Sprawa jest prosta: mam, czy tam miałem kilkanaście plecaków łącznie- kilka Waszej firmy, kilka innych, ale wszystkie przeciętnie w litrażu ok 70L i mam jeden wniosek: Wasze produkty są strasznie przy nich małe!
Jak postawiłem obok siebie Deutera 65L i Wolverine 70, to ten drugi wyglądał przy nim jak małe dziecko. Ale wygląd to jedno! Nie dało się upchać tej samej ilości ciuchów co Wolverina, ile udało się wetknąć do Deutera.
Zresztą foty mówią sama za siebie:

Jak zauważyłem tyczy się ta nieścisłość plecaków Waszej firmy o litrażu powyżej 50L, bo do tej wartości jest w miarę tak samo. Możecie to jakoś mi wyklarować?

forum.outdoor.org.pl

Pomiar litrażu plecaka
« dnia: Sierpień 13, 2009, 12:56:59 »

Offline crimson

• rocznik '89

Odp: Pomiar litrażu plecaka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2009, 13:14:26 »
to i ja dorzucę, że rzecz nie tyczy się tylko plecaków powyżej 50l, bo jak chciałem kupić Quarka 40l, jak przymierzyłem to był mniejszy od deuter'owskiego Guide 35, w związku z tym zakupiłem 50l i dodam, że plecak ten postawiony przy jakimś żużlowatym Bergsonie 55l wygląda jak woreczek na kanapki ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline seba - wisport

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2009, 12:22:47 »
Pojemność w modelach do końca 2007r. była wyliczana ze wzoru (pole podstawy razy wysokość) i o kilka procent pomniejszona ze względu na puste przestrzenie, nierówne układanie się materiału itp. - w tym czasie powstawały pierwsze wspomniane W70.

Pojemność każdego modelu plecaka z serii wyprodukowanych po 1 stycznia 2008r. (wprowadzenie nowych systemów nośnych oraz właśnie korekty wielkości) była mierzona tzw. "rzeczywista" materiał użyty do pomiaru pojemność to plastikowe klamerki i stopery wsypywane pojemnikiem 1l.

W tym momencie nie pozostaje nam nic innego, jak po targach outdoorowych w Kielcach 21-23.08.2009r, gdzie nastąpi prezentacja nowej kolekcji plecaków (zbieranie ostatnich uwag i ewntualne wprowadzanie zmian) zainwestować w granulat i przeprowadzić kolejny "pomiar rzeczywisty". Wtedy będziemy wiedzieć o ile plecaki WISPORTU są "za małe" lub plecaki innych firm "za duże" :)

misio

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2009, 12:26:06 »
I ślicznie dziękuję za odpowiedź i czekam na pomiar granulatem ;D.

Offline PA

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2009, 14:18:41 »
misio - a czy Ty na pewno masz W70 ? Może kupowałeś W70, a dostałeś W50 ;)
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter.
Ciężki plecak może zabić ---> http://tiny.cc/13me2

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2009, 14:32:48 »
ja mam na pewno Quarka 50l ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

misio

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2009, 14:42:52 »
Na pewno 70.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2009, 14:42:52 »

Offline seba - wisport

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2009, 15:34:53 »
Aktualnie (między sezonami) znalazło się trochę więcej czasu i dokończyłem temat.
Mamy odszyte woreczki o różnych pojemnościach z granulatem (2-4mm) i można dokonywać, nawet osobiście w siedzibie WISPORTU, "pomiaru rzeczywistego" plecaków lub dla bardziej dociekliwych pomiaru ilości granulatu w woreczku :) Modele tutaj wymieniane miały iść na pierwszy rzut, jednak posiadam ostatnią sztukę WOLVERINE w pojemności 50l i ta jest bez zarzutu. Do QUARKA 50 również weszło 50l granulatu, jednak zapełnił on również komin.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2009, 15:54:43 »
jednak posiadam ostatnią sztukę WOLVERINE w pojemności 50l i ta jest bez zarzutu.
"ostatnią" w jakim sensie ? Ostatnia sztukę, którą Wisport szył dla Arizzona, czy też ostatnią, czyli najnowszą wersję Wolverine Monolith ?

Offline seba - wisport

« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2009, 08:38:46 »
Ostatnie sztuki, czyli WOLVERINE MONOLITH, posiadamy tylko na wzór produkcyjny i kupić je można wyłącznie za pośrednictwem ARIZZONA lub ich sieci dystrybucji.

Ja mam w sklepie fabrycznym model WOLVERINE wyprodukowany w końcówce 2006r. (kolor czarny, pojemność 50l), do którego odnosił się misio.

« Odpowiedź #10 dnia: Październik 15, 2013, 16:20:04 »
Witajcie !

Mam pewien pomysł.

Otóż chciałem kupic plecak, mam pewną ilość rzeczy (pakunku) ale nie wiem czy się zmieści w litraż.

A to moje rozwiązanie - jeśli plecak ma 20l to 4 butelki po 5 litrów mają taką samą ? Wystarczy wypełnic butelki produktami żeby sprawdzić pojemność litrażu? Wiem to strasznie trywialne, ale wolę zapytać. Rozczarowania są straszne; wejść ma wszystko na styk.

Mylę się czy wpadłem na wspaniały pomysł?

Offline Photon

« Odpowiedź #11 dnia: Październik 15, 2013, 16:56:34 »
Paaaaanie.. temat rzeka.
Każdy producent liczy te litry trochę na swój sposób. Jedni wliczają wszystkie możliwe kieszenie, schowki i  klapy, drudzy liczą tylko komorę główną.
dalej... typ plecaka, przeznaczenie?
Plecaku z siatką, rozpiętego na pół-okragłym pałąku nie zapakujesz tak swobodnie i nie wykorzystasz miejsca tak efektywnie jak w prostym worku.

Nawet między seriami jednego producenta bywają różnice.. jak np w Osprey'u, gdzie litry w Variantach to zdecydowanie jedne z największych "litrów" na rynku.
Lepiej będzie obejrzeć kilka plecaków w sklepie, kilka firm, a potem starać się na forum znaleźć jakieś porównanie... zresztą.. plecak nie but, nie musi pasować co do centymetra.

PS. no i spróbuj wepchnąć taki 5l baniak do plecaka "z siatką".... już lepiej jakiś mocny worek na śmieci... To może da jakieś mgliste pojęcie o litrażu plecaka... pytanie, czy w plecaku nosisz worki z wodą, czy np garnek, kartusz i większy aparat czy termos... które są mniej pakowne (znowu uwaga na "wygięte plecy") niż worek z wodą

Offline semow

« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2013, 17:10:25 »
Pomysł jest wspaniały, ale lepiej mierzyć granulatem ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Październik 15, 2013, 17:12:05 »
Najdokładniejszym sposobem na zmierzenie pojemności komory głównej jest wlanie wody do jego środka. Do tej czynności będzie nam potrzebny odpowiednio duży worek na śmieci i druga osoba trzymająca plecak. Ja tak zmierzyłem swojego Cerro Torre LA i wyszło mi, że komora główna zamiast 75 litrów ma ok. 70/72L. Komin pewnie ma swoje 20L ale gdzie podziała sie reszta? Podejrzewam, że w klapie.
Deuer jak podaje w plecakach wyprawowych to nawet wylicza - k. główna 60 + kieszenie 2x3L + 5L klapa + 10L komin. Osprey chyba faktycznie podaje całkowitą objętość razem z wszelkimi kieszeniami, klapami i kominami. Do Wisporta trzeba dodać ok. 10/15 L, a inni?

Granulatem tak dokładnie nie zmierzy się jak wodą, litr wody to litr wody. Granulat zawsze można ubić bardziej np. taki cukier wsypany do słoiczka. Właściwości podobne do granulatu plastikowego, wsypany bezpośrednio wypełni całą objętość ale wystarczy kilka razy nim stuknąć o stół i objętość cukru się zmniejszy. Podobnie pewnie zachowa się granulat, woda nigdy.

Offline Pablo666

« Odpowiedź #14 dnia: Październik 15, 2013, 17:27:21 »
Kolega chce odwrotnie ;) nie plecak sprawdzic tylko swoje graty ile zajmuja...
Bierzemy skrzynke, koszyk, pudelko po butach i wkladamy wyjdzie nam ilosc cm szesciennych, nawet cos tam da sie poupychac. Butelki moga byc zdradliwe bo to beda osobne pakiety o mniej przyjaznych gabarytacj niz ksztalt plecaka. Ale tak zabrac wsio w worku do sklepu i sprawdzic dokladnie to bedzie najlepsze.
Całe życie z wariatami....

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Październik 15, 2013, 17:27:21 »

« Odpowiedź #15 dnia: Październik 15, 2013, 17:59:34 »
raczej małe gabarytowo rzeczy typu koszulki skarpetki kubek palnik psiworek na który się czaję cumulusa do 10oC. Raczej nic co nie da się upchać. Z tym workiem chyba najlepsze rozwiązanie. wezmę wszystko i polecę do wrocka atakować wisporty ;) Skoro wodą da się zmierzyć to i butelkami. Strasznie zamotany jestem w tym momencie  :-X

Offline Photon

« Odpowiedź #16 dnia: Październik 15, 2013, 18:52:24 »
wrocka atakować wisporty
Czytaj posty wyżej, Wisporty zaniżają te litry, czyli jak wyjdzie Ci 20L, to szukaj worka 25 ;)

« Odpowiedź #17 dnia: Październik 15, 2013, 20:24:57 »
Pojemność w modelach do końca 2007r. była wyliczana ze wzoru (pole podstawy razy wysokość) i o kilka procent pomniejszona ze względu na puste przestrzenie, nierówne układanie się materiału itp. - w tym czasie powstawały pierwsze wspomniane W70.

Skoro mamy 2013 rok strzelam, wisporty mają normalną pojemność. Chyba, że sparrow był produkowany przez 2007 rokiem. Posiada ktoś takową informację?

Offline PRS

« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2013, 17:38:24 »
Objętość ciuchów możesz zmniejszyć poprzez zastosowanie ,,próżniowego" worka kompresyjnego. Do nabycia w Yskach lub innych marketach.
Wisport Sparrow to tak naprawdę plecak szkolny udający zasobnik wojskowy. Nawet troki na deskorolkę ma  ;D
http://www.wisport.com.pl/Sparrow%2020-137,,pr,shop.html?PHPSESSID=b0bc0bbb529a17e24e8e9babfff2d5eb
Jeżeli potrzebujesz czegoś (niedrogiego) w czym będziesz przenosił śpiwór w środku, trochę ciuchów iżarcia/wody to może w militarnym deseniu Spider http://www.pajaksport.pl/spider.html