Autor Wątek: Panoramki  (Przeczytany 23301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Panoramki
« dnia: Maj 14, 2007, 11:37:09 »
od admin: posty wydzielone z wątku [Kościelec (prawie jak Rysy) 21-22.04.07]

Walter program się nazywa The Panorama Factory (nie pamiętam która wersja).  Akurat te zdjęcia średnio skleił, ale panoramy które robiłem ze zdjęć z ostatniego zlotu wyszły lepiej, praktycznie nie widać było połączeń.

« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2007, 08:13:56 wysłana przez misio »
kto wcześnie spać chodzi sam sobie szkodzi

piwo jest dowodem na to że Bóg istnieje i pragnie naszego szczęścia :)

forum.outdoor.org.pl

Panoramki
« dnia: Maj 14, 2007, 11:37:09 »

Offline walter02

Panoramki
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2007, 06:08:43 »
he he też sobie go ściągnąłem (Panorama Factory, a nie ubranko Gopru/Topru) i wydaje mi się całkiem niezły, na pewno lepszy od jakiegoś płatnego cuda, które dodają do Canonów na płytce z softem. Dopiero zaczynam przygodę z panoramkami i próbuję wszystkiego jak leci....

misio

Panoramki
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2007, 07:58:04 »
a`propos panoramek: panowie ja jestem deko tępy w tym fotografowaniu, niektórzy powiedzą, że nie tylko, ale lata mi to ;D, i ostatnio pierwszy raz takową postanowiłem zrobić. jakież było moje zdziwienie, gdy po wrzuceniu na kompa fotek, okazało się, że kurde, są pojedyncze, a nie w całości jako panorama ;D ;D ;D. po prostu myślałem, że włączając tę funkcję w aparacie, zaczynają się dziać cuda z jpgami, które się jakoś tam ze sobą integrują ;D.
no cóż- po krótkich poszukiwaniach okazało się, że jednak nie miałem racji ;D ;D ;D.
to teraz se zrobię tym fajnym Zmazkowym programem, bo nie chciało mi się szukać wcześniej żadnego, panoramkie jakąś ;D.

Panoramki
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2007, 08:38:59 »
W sumie program się zapisuje całkiem dobrze, osobiście nie zagłębiałem się w opcje programu, tylko puszczałem sklejanie z automatu :D

Offline michun

Panoramki
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2007, 11:37:49 »
"A droga wiedzie w przód i w przód
 Skąd się zaczęła , tuż za progiem..."

Offline walter02

Panoramki
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2007, 07:57:21 »
ta, napisał ładnie, ale to są podstawowe wiadomości, ja szukam bardziej technicznych kruczków np gdzie najlepiej wybierać miejsca łączenia: czy wydaje się, że w miejscach o małej szczegółowości, ale czy lepiej ciemnych czy jasnych, w jaki sposób można "pomóc" programowi łączyć zdjęcia (ja zauważyłem, że im większą dam zakładkę, tym gorzej lepi ), jak można łączyć zdjęcia zrobione z różną ogniskową (bo można !) itp..

Offline Łużyn

Odp: Panoramki
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2007, 18:19:49 »
po prostu myślałem, że włączając tę funkcję w aparacie, zaczynają się dziać cuda z jpgami, które się jakoś tam ze sobą integrują ;D.

hehe... Chróst nie tylko Ty dałeś się tak wrobić ;D

w sumie to zastanawia mnie co w końcu daje ta funkcja ::)
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2007, 18:19:49 »

Offline Sebastian

« Odpowiedź #7 dnia: Maj 26, 2007, 06:33:25 »
Maciek może za dużo nie doradzę, ale polecam na miejsca łączenia wykorzystywać elementy poziome lub (awaryjnie) ukośnie biegnące przez zdjęcie. Łączenie na pionowym elemencie zakłócać będzie jego szerokość.
Kolejną sprawą jest wyszukiwanie miejsc o mieszanej i ciemniejszej kolorystyce, których oko nie jest w stanie odpowiednio przeanalizować.
Jak na razie mam na koncie tylko jedną panoramkę, ale niestety w związku z tym że robiłem ją z ręki, to jedno ze zdjęć jest obrócone o jakiś stopień  w lewo, czego nie potrafiłem obrobić (trza by wycinać trójkąty ze zdjęcia zamiast prostokątów) i efekt końcowy jest obarczony tą skazą.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2007, 06:35:04 wysłana przez Sebastian »

Offline michun

« Odpowiedź #8 dnia: Maj 27, 2007, 12:58:01 »
tu się facet narobił do wyrzygania tych panoram : patrzcie na część II Góry przede wszystkim
http://www.cyfronet.krakow.pl/rowery/panoramy/
(a na samym dole są linki do programów , m.in. Panorama   Factory)
"A droga wiedzie w przód i w przód
 Skąd się zaczęła , tuż za progiem..."

Offline walter02

« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2007, 22:54:01 »
faktycznie do wyrzygania. Robił ze statywem; dowód jest na:
Grudniowy zachód słońca na Hali Stumorgowej pod Mogielicą  360°

Offline Sebastian

« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 09, 2007, 11:17:24 »
Co to za miejsce? ;D
Przepraszam za kiepskie składanie, bo robiłem z ręki.

Offline walter02

« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 09, 2007, 18:19:40 »
Zwardoń (.jpg) :D ???
leciutko, ale widać klejenia:
1) nieciągłość chmurki na po lewej od drzewa
2) różnica w kolorze nieba poparta nieciągłością szosy i domku po lewej od kępy drzew
3 (?) "ząbek" w zalesionym grzbiecie po prawej od białego domu (pierwszy plan po lewej) jest zastanawiający, ale z drugiej strony druty się zgadzają....

czym kleiłeś???

Offline Sebastian

« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 09, 2007, 18:58:12 »
Ad.1, 2 i 3. Wszystko się zgadza i z góry przeprosiłem. Chyba przyjęte?
Prawie 100% dałem, bo fotosik nie chciał mi 100% przyjąć, a to bagatela 10540 x 1700 pikseli i 11.78 MB objętości.
Czym kleiłem? Irfanem View z 4 kawałków.
"Ząbek"? Chyba nie rozszyfrowałeś prawidłowo lewego składania. Podpowiedź - nie szukaj w górze, ale popatrz się na dół.
Jak zalecałem wcześniej, tak i składałem, ale zdjęcia do obróbki zrobiłem niechlujnie, czego dowodzi środkowe składanie. Polecam porównanie ostrości części z moim kumplem do sąsiednich partii - cała część był obracana o -2.50 stopnia w lewo. Efekt jest straszny, więc wystrzegajcie się kręcenia aparatem wokół osi obiektywu, bo stąd się biorą takie paskudztwa jak niebo i urwana droga, której nie dociągłem "Paintem" do równości. Wziąłbym po prostu wyciął ją i skopiował 11 pikseli poniżej, a resztę zretuszował.

Odbiór efektu końcowego zależy od tego jakim materiałem dysponujecie (zdjęcia), umiejętności wyszukiwania zakładek (tam, gdzie oko nie wyłapie, czyli generalnie "ciemnota bez prostych linii") i rozmiaru w jakim panoramę chcecie zaprezentować. Jest rzeczą pewną, że 800 x 129 nie wzbudziłby żadnej krytyki warsztatowej. No może prawie żadnej.

Czy można robić bez statywu? Można, ale trzeba sobie dobrać widok z mniejszą ilością szczegółów, niż ja sobie wybrałem, bo na takim np. domku można się wyłożyć raz, dwa oraz poświęcić pierwszy plan - nie muszę chyba wyjaśniać, że 2 ulice na pierwszym planie, to ta sama ulica i to w dodatku w realu prosta.
Jak się spotkam z teściową-matematyczką to pogadam z nią o krzywiźnie po jakiej trzeba przesuwać środek aparatu, aby zachować prostoliniowość ulicy i mam nadzieję, że mi pomoże.

Mam jeszcze do poskładania 360-stopniówkę z Ochodzitej, ale już widzę, że będzie problem z "drutami" wyciągu.

P.S.
Serdeczne pozdrowienia z Frankfurtu, gdzie burza zablokowała lotnisko - jutro  a najpóźniej w poniedziałek to do nas przyjdzie, więc uważajcie.

Offline walter02

« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2007, 22:34:54 »
burza już jest (przynajmniej we WRO)

faktycznie kręcenie wokół obiektywu jest prawie nie do nadrobienia przy ręcznym łączeniu fotek (automaty też sobie z tym średnio radzą...)

rewanżuję się widoczkiem z Przełęczy Walimskiej  (Góry Sowie)

Offline Sebastian

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2007, 10:50:09 »
Widok przepiękny, no i właśnie drugie zdjęcie od lewej jest obrócone chyba, ale walić to.
Na forum fuji, gdzie jestem zarejestrowany, wspominają o łączeniu pionowych zdjęć (zboczeńcy jedni :D), no ale ku temu trzeba mieć bardzo dobry statyw. Nie wiem, czy się wyrobię finansowo w tym roku, ale po ilości wypowiedzi, które czytałem tu i ówdzie wnioskuję, że odsetek pajacy, którzy targają dodatkowe 4 kg w teren jest nawet duży, więc chyba do nich dołączę. Bo czegóż nie robi się dla oka.

Przy okazji to wspomnę kwestię drukowania takiego cudeńka i jeśli dobrze pamiętam to mój kumpel miał takiego Epsona, który umożliwiał puszczenie arkusza chyba o długości 80 lub 100 cm nawet przy szerokości 21 cm - fajne byłoby walnięcie czegoś takiego na ścianę. Co myślicie?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2007, 10:50:09 »

misio

« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 11, 2008, 19:56:49 »
sobie dziś porobiłem polecanym przez Nocnego programikiem PF 4.4 panoramki takich stylowych pomieszczeń jak kuchnia i sypialnia, no i zadowolony jestem z niego jak nic ;D. poczytałem też tutaj co piszecie, Crimsona też się poradziłem i normalnie nie ma co gadać: se porobię jeszcze kilka panoramek, bo to jednak całkiem sprytna rzecz ;D.

Offline ina

« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 11, 2008, 23:09:34 »
Fakt, broniłam się przed tym programem, ale jak go wypróbowałam, to w kosmos poleciały wszystkie inne do sklejania panoram :)

Dowód:
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 11, 2008, 23:43:37 »
I po cholere komu ultrawide za 4500 zl ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline Jagienka

Odp:
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 06, 2009, 09:48:56 »
Wydzielone z działu: Tatry i Pieniny

mam nadzieję skończyć 3/5 pracy do 16.07, kiedy to zawitam w tamtych landszaftach :)

a czym robisz te zaje... fajne panoramy?

chyba mam taka funkcję w aparacie, ale boję się do niego zbliżyć z powodu krytyki moich dzieł - słusznej zapewne - przez lepszą osobę w moim teamie.

mod: Jagienka, tu znajdziesz odpowiedź na pytanie o panoramy :-)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2009, 11:09:12 wysłana przez ina »

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2009, 18:31:42 »
zasadniczo jeżeli chodzi o panoramy wykonuję je w PhotoShopie CS 3, w którym jest funkcja bodajże photomerge, tam są różne opcje, ja najczęściej korzystam z opcji auto, czasem cyrindrical, a jak są zdjęcia kiepsko zrobione, to z opcji reposition only; najważniejsze dla dobrej panoramy jest dobre zdjęcie, stąd trzeba robić na manualu, ażeby każde ze zdjęć miało takie same parametry (automat tego nie da, bo w zależności od ilości światła dobiera sobie sam parametry), ważną rzeczą jest by robić zdjęcia ze statywu (najmniejsze przesunięcie) z zakładką około 25% (kadry zachodzą na siebie, drugie zdjęcie nakłada się na pierwsze w ok. 25%); PhotoShop ma chyba najlepszy mechanizm łączenia panoram, bo nie dostawia, tylko wyszukuje punktów zbieżnych i nie łączy po lini prostej, tylko "wcina" jedno zdjęcie w drugie, poza tym uśrednia wartości likwidując tym samym różnie w natężeniu barwy itp.
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 07, 2010, 18:50:55 »
Jako że mam do wykonania kilkanaście panoram które mi się już uzbierały od jakiegoś czasu, postanowiłem pokatować zarówno Photoshopa CS3 oraz The Panorama Factory 5 w tym temacie. I wnioski są następujące. Większość panoram zrobiłem w TPF 5 i wychodziły bardzo dobrze, natomiast przy gorzej zrobionych zdjęciach, gdy w TPF zdjęcia nie były do końca poprawnie zrobione, to  lepsze efekty uzyskałem używając Photoshopa. Zauważyłem jednak że przy niektórych panoramkach Photoshop lekko rozciągał mi zdjęcia. Ogólnie rzecz biorąc oba programy są godne polecenia. Aha TPF w porównaniu do poprzednich wersji zdecydowanie szybciej klei panoramy.

Offline renko

« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 07, 2010, 18:52:38 »
Spróbuj porównać efekty z PTGui. Wg mnie absolutny nr jeden, jeśli chodzi o sklejanie panoram.

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 07, 2010, 19:03:20 »
A gdzie można kupić i ile kosztuje The Panorama Factory ???
Pragnę zaznaczyć, że piractwo mnie nie interesuje. Jak mnie na coś nie stać, to nie kupuję a nie kradnę.

misio

« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 07, 2010, 19:06:49 »
Na 30 dni masz wersję darmową, a potem jak widzisz na stronce- trza se kupić.

http://www.panoramafactory.com/

« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 07, 2010, 19:18:13 »
No niestety Irek trza wybulić kasę na programy żeby mieć czyste sumienie, zdecydowanie taniej wychodzi jednak TPF niż Photoshop... chociaż 79.95$ przyprawiają o dreszcze. PTGui też wychodzi drożej bo to 117$ :/

Ogólnie ceny programów są powalające...

Ale to trzeba uzbierać dużo panoram i wtedy na takiej 30 dniowej wersji zrobić je wszystkie ;D