Autor Wątek: Systemy nośne  (Przeczytany 34340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline atanor

Systemy nośne
« dnia: Marzec 24, 2007, 14:54:54 »
Które systemy nośne/plecaki są Waszym zdaniem są wygodne, najwygodniejsze, a które się nie sprawdziły?

forum.outdoor.org.pl

Systemy nośne
« dnia: Marzec 24, 2007, 14:54:54 »

Matek

Odp: Systemy nośne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2007, 16:23:36 »
sololight2 (alpinus himountain) wersja uproszczona: nigdy więcej
Wedge (alpinus) ja jestem zadowolony w 100%
Ale pamietaj że ja jestem niewymiarowy :) opinie 100% subiektywne

Offline atanor

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2007, 16:37:52 »
a to mnie dziwi, bo solo II wygląda na stworzony dla wysokich osób. czyli wszelkie Woody są niewygodne?

Matek

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2007, 17:11:29 »
ja w swoim woodpekerze 1 mam wedge (na moim avatarze nawet jest ;D )

misio

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2007, 18:08:57 »
osobiście korzystałem z kilkunastu systemów nośnych, ale ogólnie rzadko trafiałem na jakieś badziewne i tak pochwalić mogę spokojnie następujące:
- Natalex - nie wiem jaka to nazwa, ale był to aluminiowy stelaż, który bardzo fajnie dało się dopasować do własnej sylwetki, a pas biodrowy całkiem znośne zbierał co miał. była to wersja pierwsza modelu Solothurn 70+10. tachałem ten plecak przez ok 8 lat i naprawdę po przejściu na Deutera mogę powiedzieć, że był niezły. jedyną wadę jaką miał, to to, że lewe ramię ubiło się i czasem po kilku godzinach potrafiło się zacząć wbijać w bark. oto ten plecaczek w wersji drugiej- jedyna różnica to ruchoma klapa:

- Deuter AirContact 65+10- tutaj system Deuter Aircontact + Vari Quick. system bez dwóch zdań bardzo komfortowy, pomijając inne wady plecaka. pas nośny znakomicie zbiera obciążenie, szelki bardzo wygodne.

- Wisport Wolverin 70 - konstrukcja tego systemu nośnego bardzo przypomina tę z Natalexa, a co ważne, tak samo jak jego, można plecak regulować bezpośrednio na sobie, co np w Deuterze jest niemożliwe. istotną różnicą między systemem Natalexa a Wisportu jest pas biodrowy, który w przypadku tej drugiej firmy jest dużo bardziej potężny. plecaka tego jeszcze nie udało mi się użytkować dłużej z większym ciężarem, ale patrząc na jego budowę, wydaje mi się, że komfort będzie porównywalny z tym w Natalexie, a liczę na to, że nawet większy. szelki wyłożone są podobnie jak te Deuterowe, więc nie obawiam się problemów w tym zakresie, jak to miało miejsce przypadku Natalexa.

pozostałe plecaki i ich systemy nośne jak Orzeł czy inne Podhale pominę w błogim milczeniu. nie wspomnę też o takich cudach jak system nośny któregoś z Campusowskich Extreme czy też Fjordowskiego Adrenalin 45L, którego odradzam każdemu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2007, 18:16:25 wysłana przez misio »

Offline walter02

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2007, 10:14:32 »
Jak dla mnie system nośny powinien być maksymalnie prosty, a jego ewentualnych zaawansowanych możwliwości regulacji totalnie nie poważam.  Rozumiem, że są one konieczne, bo jest bardzo dużo różnych sylwetek, ale czy ubranie szyte na miarę nie jest lepsze od taśmowej produkcji?

Dlatego mój następny duży plecak (jeżeli oczywiście sobie coś takiego sprawię) najprawdopodobniej będzie miał odmianę wisportowskiego SAS-u wymierzoną specjalnie na moje plery + ciut bardziej pancerny pas biodrowy (np taki jak od Guida)
Moim zdaniem główną zaletą tego systemu jest stabilność spowodowana ramiączkami przyszytymi po bokach plecaka, żadne tam wychodzenie z jednego punktu na środku, mała waga i prostota (żadnych tam klamerek, troków, ściagaczy itp)

To tyle, jeżeli chodzi o ideał, natomiast chciałbym przestrzec przed systemem Anatomic Alpin (Vaude Expedition Rock).

Jedyne dobre w nim to pas biodrowy (chyba wymontuję do innego plecaka), natomiast jeżeli chodzi system wydłużania ramiączek (od góry i od dołu) i konstrukcje pleców, to moim zdaniem pierwsze jest niepotrzebne i tylko zajmuje niepotrzebnie wagę a drugie po prostu chore: jak można zastosować tylko jeden płaskownik. Przy nawet uważnym pakowaniu plecy robią się półokrągłe, jakby beczkę nosił...
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2007, 10:24:10 wysłana przez walter02 »

menel

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2007, 18:53:39 »
eksploatując Guide 80l oraz Ventus 75l Wiport-a-na system nosny FAS absolutnie nie narzekam..

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2007, 18:53:39 »

Offline lechu

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2007, 00:18:13 »
Oto mój Berghaus Antaeus 65 + 10, system nośny Biofit, całkiem niezły, bardzo prosta regulacja jedną ręką, ciągnie się za taśmę znajdującą się pod prawą ręką,  a luzuje za pomocą pomarańczowej klamry, system bardzo wygodny, szelki jeżdżą po dwóch płaskownikach aluminiowych, pas biodrowy składa się z pianki miękkiej, twardej i usztywnienia z plastyku, gąbki zasługują na spore uznanie są wyjątkowo twarde i nie uległy jeszcze zbiciu, największy ciężar jaki niosłem w tym worku to coś około 50kg, albo inaczej mówiąc 3m2 glazury ;D

Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

misio

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2007, 09:16:05 »
to co z nim jest nie tak, że go chcesz sprzedać ?

Offline lechu

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2007, 11:16:03 »
za mały jest, chce coś większego
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2007, 16:31:22 »
Systemy nośne  w Natalexie były żywcem zerżnięe z Karrimorów (łącznie z identycznymi wymiarami płaskowników, poduch, etc.), co nie podważa ich funkcjonalności :)

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2007, 22:01:52 »
Ja oprócz systemu Wisportu musze jeszcze pochwalić system nosny Tatonki V1 i V2. V2 tylko widziałem, ale z uzywania V1 byłem bardzo kontent.
Całkiem przyzwoity system tez miał VauDe w Assymetricu 40, jednak regulacja a w zasadzie dopasowanie rozmiaru była utrudniona, ale jak się wyregulowało, to super.
Za to wogole nie spasował mi, tak zachwalany przez wielu, system nośny z Wooda 1

Matek

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2007, 22:13:50 »
doczu- który system z wooda? sololight, czy wedge?

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2007, 13:46:39 »
doczu- który system z wooda? sololight, czy wedge?
hmmm... nie pamiętam, ale chyba sololight

Offline MooseDlb

• Back to The Roots... ;D

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2007, 20:54:56 »
Jesli moge sie podzielic swoimi refleksjami na temat systemow nosnych to pochwalic moge SMOOTH ADJUSTABLE BACK SYSTEM (SABS), czyli plynnie regulowany system nośny w Wedrowcu III. jak na razie przetestowalem go w Karkonoszach tylko. Moim zdaniem bardzo dobrze rozwiazany jest tam pas biodrowy. Ogólnie jest wygodnym systemem nośnym. Mam wersje 80 l. i zapakowany byl on dosc mocno liczac troche jedzenia na noclegi w chatkach oddalonych od szlakow, system foto,jakas kurtke, spiwor, cos na zmiane... Ogólnie powiedziawszy cholera wazyla ale bylo to znosne przy dorze uregulowanym systemie nośnym. bede go dalej sprawdzal wiec cos moze jeszcze napisze:) chcialem wstawic obrazek ale nie potrafim...:(
wrzuce link na strone producenta tylko jesli moge... jesli nie prosze go kasowac:)
http://wolfgang.pl/?p=shop&product_id=33

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2007, 20:54:56 »

misio

« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 02, 2007, 11:03:21 »
wiele się mówi o kopiowaniu systemów nośnych jednej firmy od drugiej. zatem pierwszy przykład jaki znam i wydaje się być potwierdzonym na fotach:

Pajak Rock’n’Ice i Deuter Guide

« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2007, 11:04:51 wysłana przez Terrorist »

Offline Warzyn

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 02, 2007, 12:16:47 »
Co do systemów nośnych to:
- Alpinus K2 - Bardzo wygodny, ja go wybrałem ze względu na najszersze szelki, cały pokryty jest jakąs taką smiszną siateczką. Bardzo wygodny przy większym obciążeniu. Tylko cały czas mam wrażenie że nie umiem go wyregulować.

- Pajak Ha Negev - Prosty i w miarę wygodny. Tylko dobrze trzeba go wyregulować. Bo jak nie to jest w stanie człowieka dobić.

Najgorsza jest przesiadka z jednego na drugi. Pierwszy dzień zawsze mi coś ni leży i jest walka z plecakiem.

Co do kopiowania.
jeżeli system jest wygodny to nich kopiują do woli. Mam to w D... Puki plecak jest wygodny. Ile można wymyślać różnych systemów nośnych tylko po to coby powiedzieć... nasz jest unikalny.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2007, 12:25:28 wysłana przez Warzyn »
"U nas 20 stopni mrozu to nie zima, 100 km to nie odległość, a wódka to nie alkohol" K. K. Sowa

Mieczem domu broń, głupotę kijem lecz

misio

« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 02, 2007, 12:23:24 »
przesiadka jest zawsze tragiczna na początku- ten drugi zawsze się wydaje porażką przez kilka pierwszych użytkowań.

nie chodzi o unikalność. raczej o coś zwane - no nie wiem "prawami autorskimi", patentem czy jak tam wolisz. nie wydaje mi się po prostu by było to legalne i tyle.

Offline akacja

• Pani Warzynowa

« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 02, 2007, 13:54:37 »
gdyby tylko systemy nosne byly kopiowane... nieraz kopiuja caly plecak czy jakis inny produkt, ktos tu opowiadal o kopii vaude'w przez HiM i  o tym ze gosc z vaude'a sie nia potem zachwycal...

Offline jędruś

« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:05:04 »
Wracam jeszcze do Wisportu i jego systemów nośnych.
Co myślicie o FAS -ie,
 http://www.wisport.com.pl/index.php/plecaki/full_adjustable_system

FAS -ie plus i Independent-cie .
http://www.wisport.com.pl/index.php/plecaki/independent

ten pierwszy jak czytam jest sprawdzony i zdał egzamin świetnie,
plus - jest jego jakąś tam przeróbką ( mam nadzieję że na lepsze) - ale jak ma się do nich Independent
(jest on stosunkowo świeży)?

Czy warto próbować przekładać któryś z nowych systemów do Guida ?

misio

« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:11:14 »
o Independance pisał tutaj Piotrek:

http://outdoor.org.pl/forum/index.php/topic,1014.msg15225.html#msg15225

Tak, pas biodrowy taki sam (wielkościowo), może nawet troszkę sztywniejszy. Co najważniejsze, wysokość mocowania każdej szelki regulujemy niezależnie, co pozwala świetnie dopasować system nośny ludziom np. z lekkim bocznym skrzywieniem kręgosłupa :)
A dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na dokładną regulację plecaka, zwłaszcza, gdy środek ciężkości nie znajduje się idealnie w osi (np.przytroczone z boku, lub leżące wewnątrz coś ciężkiego, co powoduje, że plecak się "giba" na boki:) ).

a ten FAS plus, to zapewne rozwiązanie z podwójną poduszką lędźwiową jak w Raccoonie.

Offline jędruś

« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:22:23 »
Czy warto próbować przekładać któryś z nowych systemów do Guida - biorąc pod uwagę fakt ich prototypowości( szczególnie Independ.?)
czy też lepiej zostać pzry sprawdzonym rozwiązaniu FAS ( ew.FAS plusie) ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2008, 23:26:35 wysłana przez jędruś »

misio

« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:27:13 »
poprzymierzaj. ale na moje warto.

Offline atanor

« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:28:16 »
warto nie warto, ale czy to się opłaca

misio

« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2008, 23:29:08 »