Autor Wątek: Deuter Air Contact  (Przeczytany 650 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fredzel

Deuter Air Contact
« dnia: Czerwiec 03, 2020, 01:13:32 »
Witam.

Jestem dość zadowolonym posiadaczem plecaka Berghaus Atlas na systemie nośnym Cyclop2. Plecak używałem z obciążeniem od 17 do 23 kg mniej więcej - w czasie wolontariatu i wędrówek na Karaibach i w Maroko w 2016 roku.

Plecak jest ciężki ale nie jest turbo ciężki jak na wykonany z grubej wojskowej cordury i litraz 100 litrów = 80 plecak+10+10 (dwie dopinane boczne kieszenie).

Ma solidny system nośny i jest dla mnie komfortowy, ale - nie mam porównania z innymi plecakami przystosowanymi do pracy z dużymi obciążeniami.

A jak wiadomo ciekawość podpowiada, że zawsze może być lepiej (wygodniej) więc zacząłem się zastanawia, czy gdybym przerzucił się na Deutera Aircontact (klasyczny) /lub bardzo ewentualnie w przypadku lżejszego sprzętu w mniejszej ilości na act lite/ to czy system nośny deutera byłby bardziej wygodny??

Czy ma sens odstawić tego Berghausa i zwrócić się w kierunku Deutera Aircontact - poczytałem także na tym forum, że deuterowski system nośny uchodzi wśród wielu doświadczonych górołazów za bezkonkurencyjny jeśli chodzi o wygodę.

Dlatego reasumując poproszę o opinie doświadczonych kolegów i koleżanki (nawet jeśli nie mieliście z alasem do czynienia) jak według waszego doświadczenia wypada porównanie, choćby teoretyczne tych dwóch plecaków pod kątem systemu nosnego i co za tym idzie wygody w przenoszeniu ich zawartości

forum.outdoor.org.pl

Deuter Air Contact
« dnia: Czerwiec 03, 2020, 01:13:32 »

Offline mikel

Odp: Deuter Air Contact
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2020, 07:56:11 »
Miej na uwadze, że w zeszłym roku Deuter odświeżył linię Aircontact i ofiarą odchudzenia padł system nośny.
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który

Offline fredzel

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2020, 11:17:22 »
A.. nie wiedziałem. To znaczy - myślałem, że odchudzony aircontact to po prostu wersja act lite - i tu jestem świadomy, że siłą rzeczy oberwał system nośny. Natomiast nie byłem świadomy, że kupując obecnie ze sklepu nowego klasycznego aircontacta otrzymam inny system nośny niż w starszych modelach. To niestety komplikuje mi trochę zamiary...;/

Dzięki za info.

A wracając do osi tematu to jak porównałbyś tego Berghausa Atlasa do starego Aircontacta pod względem systemu nośnego?

Może wyjaśnię w skrócie skąd pomysł na temat: otóż ja jestem zadowolony z wygody i nośności mojego berghausa. I zmienię go TYLKO w przypadku, gdy jakiś plecak będzie DUŻO wygodniejszy przy przenoszeniu od 16kg-22 kg. Jeśli według doswiadczonych trekkerów nowy nabytek miałby być porównywalny lub nieodczuwalnie wygodniejszy to nie będę kupował nowego - bo to byłoby bezcelowe.

Wiem, że może ciężko Wam sie wypowiedzieć i porównać skoro pewnie mało kto popyla z takim militarnym worem, ale to dla mnie jedyna szansa na zasięgnięcie różnych opinii - bo przecież w żadnym sklepie raczej nie obciążą mi plecaka 20kilogramowym wkładem, żebym mógł poczuć jak leży.

Więc chętnie poczytam wszelkie nawet luźne rozważania (mimo ze kandydatem do zamiany jest Deuter chętnie usłyszę także o innych producentach o których wiecie że mają solidny i wygodny system nośny przy dużych ciężarach).

Tak jak mówiłem nie mam doświadczenia z plecakami czysto turystycznymi do trekkingu (kiedyś miałem okazje targać Lowe Alpine Mountain Attack - ale mi nie podszedł do zastosowań trekingowych w zakresie wygody systemu nośnego - wszak jest to plecak wspinaczkowy i pewnie właśnie dla tego. Pewnie turystyczne LA spisałyby się lepiej, ale boję się to sprawdzać więc skierowałem się w stronę Deutera)

Offline dave

« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2020, 11:26:45 »
Wiem, że może ciężko Wam sie wypowiedzieć i porównać skoro pewnie mało kto popyla z takim militarnym worem, ale to dla mnie jedyna szansa na zasięgnięcie różnych opinii - bo przecież w żadnym sklepie raczej nie obciążą mi plecaka 20kilogramowym wkładem, żebym mógł poczuć jak leży.

Nie no, dlaczego? Gdy mierzyłem plecak w poznańskim Tuttu mogłem sobie naładować tyle obciążenia, ile tylko zmieściłem do środka. Żadna normalna obsługa nie będzie robiła problemów, jak zobaczy że chcesz zostawić u nich pieniądze.

Odnośnie meritum - musisz mierzyć, worek musi pasować do anatomii noszącego. Ja sobie ten plecak zamówiłem w ciemno (już nową edycję), przymierzyłem i... odesłałem. Mi on zupełnie nie podszedł. Zawijał się pas biodrowy i szelka uwierała w lewe ramię, powodując dyskomfort. W stosunku do starej wersji kilka rzeczy poprawili, kilka moim zdaniem popsuli. Niestety nie mam porównania do Berghausa

Offline mikel

« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2020, 11:54:08 »
Jak Dave rzecze, plecak musi pasować Tobie. Dla 9 osób będzie wygodny, Tobie nie przypasuje i te 9 osób tu nic nie zmieni. Mamy różną budowę anatomiczną, co jednemu super pasuje, dla drugiego będzie męczarnią.

Polecam albo zamówić plecak i w domu na spokojnie porównać, albo jechać do sklepu. Znajdź najlepiej taki, gdzie będą mieli parę plecaków w podobnym litrażu, różnych firm. Będziesz miał szersze porównanie. W moim przypadku w sklepach stacjonarnych też nie spotkałem się z problemami przy obciążaniu plecaków.

PS. Nowy Deuter też nie podbił mojego serca
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który

Offline fredzel

« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2020, 13:21:11 »
W sumie macie racje. Skoro nie powinno być problemów z obciążeniem plecaka, to najlepiej będzie obadać to na miejscu, ewentualnie zamówić i  w razie niepodpasowaia odesłać.
Dzięki za info Panowie
Pozdrawiam