Autor Wątek: [Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja  (Przeczytany 17029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline velka

Odp: [Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 04, 2015, 11:07:52 »
Od marca trochę czasu upłynęło i aplikacja jest w fazie końcowej. Jak wszystko dobrze pójdzie do w lutym jest szansa do ściągnięcia z Google Play.

1. Sprawę detektora lawinowego na razie zostawiłem w spokoju. Po rozmowie z profesorem z mojej uczelni (specjalista od sieci, telekomunikacji) stwierdziliśmy, że to może być osobny temat na obronę doktoratu a nie pracy inżynierskiej. ;)

2. Mam do was pytanie w sprawie 8 funkcjonalności co wymieniłem w pierwszym poście. Szczerze, czy byście używali tego? Zastanawiam się głębiej i tak naprawdę prócz zimowych warunków i poważniejszych "wyryp" to nie ma sensu używania. Wiosna, lato, jesień rzadko co może nas zaskoczyć na szlaku. Zima to inna bajka i na sąsiednim forum TG częste są pytania o warunki panujące wyżej, czy trzeba używać raków, czy śnieg po jaja czy beton. Jest sens według was implementowania tego, potrzebne to wam turystą?  :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 04, 2015, 11:07:52 »

Offline ina

« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 04, 2015, 20:56:59 »
Na ten czas wymysliłem tyle:
 1. sprawdzanie prognozy pogody z różnych stron internetowych w jednym miejscu
    - NEW METEO model UM dla różnych rejonów (Chochołowska, Kondratowa, Morskie Oko)
    - mountain forecast dla różnych szczytów (Rysy, Kasprowy, Wołowiec)
    - pogodynka.pl dla Zakopanego
    - zagraniczny serwis yr.no i accuweather.com
 2. powiadomienie o zagrożeniu burzowym wykorzystujace dane z radaru
 3. sprawdzenie aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego i histori ubiegłych stopni
 4. możliwość zadzwonienia do TOPR'u
 5. ważne telefony do:
    - schronisk
    - TPN
 6. ważne informacje i ciekawostki o:
     - zamknietych zimowych szlakach (lawinowych)
     - stopniach zagrożenia lawinowego
 7. Detektor lawinowy dzieki sieci WIFI. Rozwiązanie przez szukanie sygnału lub
   jeden z telefonów jest HotSpotem.
 8. Spis aktualnych warunków na szlakach. Użytkownik wykonuje notatke według
   szablonu (szlak, data, itp.) i opisuje aktulane warunki. Notatka zapisywana
   jest w bazie danych i każdy użytkownik może ją przeczytać
 9. Podgląd aktualnych warunków dzięki kamerką TOPR'u

1. A skąd wiesz której prognozie wierzyć, jeśli apka pokazuje kilka różnych? Poza tym np. yr.no pokazuje na tyle dokładnie, że inna prognoza jest dla D5SP a inna dla Kasprowego a inna dla Wołowca (tak, potrafi być duża różnica).
2. Fajne, nie trzeba ściągać innej aplikacji pokazującej tylko to zagrożenie.
3. Bardzo przydatne w zimie, nie trzeba szukać w necie.
4. Ten nr powinien mieć każdy w telefonie i tak.
5. Taka informacja turystyczna. Wierz mi, że ci którzy chcą mieć te numery, to je mają w telefonach, a inni mają to w dupie tak jak Twoją apkę. To typowy turysta, który, jeśli już sprawdzi prognozę, to wybierze tę, która pokazuje słońce, choćby ją wygrzebał z piekła internetu i pójdzie nieprzygotowany. Taki turysta nawet nie pomyśli o jakiejkolwiek aplikacji, która może służyć w górach. Ale rozumiem, że niewiele osób ma nr do wszystkich schronisk w telefonie, co może być faktycznie przydatne.
6. Na tak i do stale czasowo zamykanych szlaków i do zmiennych informacji tego typu, np. jak po zeszłorocznym halnym były (i są) zamknięte szlaki, taka info byłaby fajna oraz o otwarciu ponownym tych szlaków.
8. Z doświadczenia wiem, że ilu ludzi, tyle odczuć trudności na szlaku. Jedni Orlą przejdą i powiedzą, że spoko trochę śniegu ale luz, a inni z paniką opowiadają o pionowych śliskich skałach na tym wodospadem Siklawa gdzie usunęli łańcuchy żeby ludzie tam nie chodzili, albo śmigło desantuje ratowników do gościa na Świstówce, bo dostał ataku lęku przestrzeni.
9. Kamerki spoko, nie trzeba patrzyć w necie.

To moje zdanie. Nie wiem czy bym taką aplikację ściągnęła. Jeżeli były by tam bardziej rozwinięte tematy z punktów 2 z poszerzeniem o opady deszczu i śniegu, 3 i 9 ze strony TOPRu, jakoś rozsądnie opracowany 8 to pewnie bym wypróbowała :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline velka

« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 04, 2015, 23:48:22 »

1. A skąd wiesz której prognozie wierzyć, jeśli apka pokazuje kilka różnych? Poza tym np. yr.no pokazuje na tyle dokładnie, że inna prognoza jest dla D5SP a inna dla Kasprowego a inna dla Wołowca (tak, potrafi być duża różnica).
2. Fajne, nie trzeba ściągać innej aplikacji pokazującej tylko to zagrożenie.
3. Bardzo przydatne w zimie, nie trzeba szukać w necie.
4. Ten nr powinien mieć każdy w telefonie i tak.
5. Taka informacja turystyczna. Wierz mi, że ci którzy chcą mieć te numery, to je mają w telefonach, a inni mają to w dupie tak jak Twoją apkę. To typowy turysta, który, jeśli już sprawdzi prognozę, to wybierze tę, która pokazuje słońce, choćby ją wygrzebał z piekła internetu i pójdzie nieprzygotowany. Taki turysta nawet nie pomyśli o jakiejkolwiek aplikacji, która może służyć w górach. Ale rozumiem, że niewiele osób ma nr do wszystkich schronisk w telefonie, co może być faktycznie przydatne.
6. Na tak i do stale czasowo zamykanych szlaków i do zmiennych informacji tego typu, np. jak po zeszłorocznym halnym były (i są) zamknięte szlaki, taka info byłaby fajna oraz o otwarciu ponownym tych szlaków.
8. Z doświadczenia wiem, że ilu ludzi, tyle odczuć trudności na szlaku. Jedni Orlą przejdą i powiedzą, że spoko trochę śniegu ale luz, a inni z paniką opowiadają o pionowych śliskich skałach na tym wodospadem Siklawa gdzie usunęli łańcuchy żeby ludzie tam nie chodzili, albo śmigło desantuje ratowników do gościa na Świstówce, bo dostał ataku lęku przestrzeni.
9. Kamerki spoko, nie trzeba patrzyć w necie.

To moje zdanie. Nie wiem czy bym taką aplikację ściągnęła. Jeżeli były by tam bardziej rozwinięte tematy z punktów 2 z poszerzeniem o opady deszczu i śniegu, 3 i 9 ze strony TOPRu, jakoś rozsądnie opracowany 8 to pewnie bym wypróbowała :)

1. Na ten czas są zrobione 4 prognozy z NewMeteo dla Zakopanego, MOKa, Hali Gąsienicowej i Polany Chochołowskiej (po wspólrzednych geo.) i 3 prognozy z MountainForecast dla szczytów Rys, Swinicy i Wołowca. Zawsze można mieć jakieś rozeznanie.
2. Ot to chodziło ;)
3. jw
4. Powinien :)
5. Ten punkt akurat z autopsji wziąłem podczas pierwszego pełzania po schroniskach. Problem z transmisja danych w okolicach Kasprowego i numeru nie miałem.
6. Informacje będą podstawowe jak i bym sukcesywnie dodawał nowe. Dzięki za zwrócenie uwagi o zamkniętych szlakach po halnym, wyleciało mi to z głowy ;)
9. plusem jest to, że nie ściąga całej strony internetowej tylko same obrazki. Krótszy  i lżejszy "strzał" http ;)

Własnie z 8 punktem mam największy problem. Pierwszą moją wizją było, by użytkownicy umieszczali informacje typu: " po wczorajszych opadach śniegu, czerwone wierchy przetarte" lub "Szlak wołowiec rakoń oblodzony, wymagane raki". Gdybym miał informacje o rozpieprzonym szlaku w Dolinie Olczyskiej to bym nie upieprzył się po kolana w błocie tam. Tylko mam obawy, że udostępnienie tej możliwości wszystkim zrobi więcej szkód niż pożytku. Zastanawiam się, czy samemu nie robić takich wpisów. Codziennie przeglądam forum TG, czytam kroniki topr, więc bez problemu mogę poświecić 10 minut na prześledzenie wiadomości i co drugi dzień aktualizować te informacje. :)

Offline velka

« Odpowiedź #28 dnia: Luty 06, 2015, 09:50:04 »
Tytuł w ubiegłym tygodniu zdobyty, można się mianować inżynierem. ;) Lecz ważniejszą sprawą jest to, żeby ta aplikacja trafiła do większego grona ludzi niż ja i mój promotor :)

Jeśli ktoś chciałby wypróbować aplikacje to byłbym bardzo wdzięczny za ściągniecie, zainstalowanie, przetestowanie i napisanie co zmienić/poprawić etc. Aplikacja jest w pierwszej wersji i od marca mam zamiar ją dalej udoskonalać, dodawać nowe funkcjonalności i przede wszystkim zrobić ją kompatybilną z wszystkimi telefonami (rozdzielczość ekranu) bo wiem, że są już z tym kłopoty.

Link do niej https://drive.google.com/file/d/0B8n8dTQuZJuUcHpoZmxBTDUwS0E/view?usp=sharing

Od spraw technicznych:
 - potrzebny jest system Android w wersji 4
 - na razie testowałem aplikacje na telefonach o rozdzielczości 480 x 854, na innych powinno być okej ale nie ręczę
 - z racji tego, że aplikacja nie jest jeszcze na Google Play aby ją zainstalować trzeba pozwolić w telefonie instalować aplikacje nieznane. W Sony to przykładowo Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Nieznane źródla
 - jak aplikacje zrzucimy na kartę SD, pamieć wewnętrzną odszukujemy przez jakiś menadżer plików plik HiTatry.apk i klikamy na niego.

:)

Offline baczus

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2015, 11:05:47 »
No ma potencjał aplikacja. Ale jeszcze dużo do poprawy. Testowane LG G2
1. Powiększanie na każdej karcie - trzeba zrobić
2. Nie widać żadnych napisów na tym zdjęciu w tle
3. Burze -  nie myślałeś o skorzystaniu z ich API? Można zrobić z tego coś czytelniejszego
4. Zakładka numery telefonów - po co mi one, jak nie mogę sobie ich skopiować do dialera?
5. Settings nie działa (ale to pewnie wiesz).
Wiadomo, trzeba dodać więcej kamer, różne pogody itd. Ale ogólnie fajna apka.

Offline velka

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2015, 11:13:48 »
Dzięki baczus :)

1. Właśnie objaw niedostosowania do rozdzielczości, szczególnie fullHd jaka masz w LG.
2. jw.
3. Nie wiedziałem, że mają jakieś API :). Myślałem by rozwinąć to w sposób powiadomień, czyli na swoim serwerze aplikacyjnym będę mielił informację z radarów i wysyłał w razie zagrożenia burzowego w formie powiadomienia do aplikacji.
4. Nie jesteś pierwszy, który to zauważył. :) To będzie pierwsza zmiana. :)
5. Na ten czas to jest do wywalenia, ale zostawiłem w celu np. wyłączanie w przyszłości powiadomień o burzy jak nie jesteśmy w Tatrach.

Byłbym mega wdzięczny jakbyś zrobił screenshota uruchomionej aplikacji i wrzucił tutaj lub na pw. :)

Offline baczus

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 06, 2015, 12:34:21 »
https://www.dropbox.com/sc/vsof0nkqfp6otjf/AAAiyvJKXhEN0md0Px-0KboWa
Proszę :)
Z API to tylko rzuciła mi się na oczy taka zakładka po lewej stronie, nie wiem co udostępniają :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 06, 2015, 12:34:21 »

Offline sinus

« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2015, 16:51:47 »
Obserwacje z Galaxy S4 Mini:
- nic się nie dzieje po kliknięciu w trzy kropki -> 'Settings'
- tło w 'Ważne informacje' i 'Warunki na szlakach' powoduje, że tekst jest miejscami nieczytelny
Niemniej spoko apka. Plus za to że jest dużo informacji w jednym miejscu!
Climb to Ski

Offline sieku

« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2015, 19:50:24 »
Sony Xperia Z, śmiga aż miło. Bardzo fajny pomysł i wykonanie.

Tak na szybko co mógłbyś wziąć pod rozważenie na przyszłość, to możliwość zoomowania (czy raczej oddalania obrazu) i żeby można było zadzwonić z poziomu "telefony" pod te numery (tak samo jak do Topr).

Czekam na dalszy rozwój ;)

Offline wojtekh

« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2015, 23:02:04 »
My phone s-line dziala :) plynnie, wszystko bardzo przejrzyste, tak trzymac!
Tak na szybko:
1. Wielki plus ze to tak malo wazy ;)
2. Jak juz ktos wspominal fajnie jakby nr tel z zakladki telefony dalo sie skopiowac albo bezposrednio z aplikacji zadzwonic
3. W zakladce lawinowe abc pierwszy obrazek mam do gory nogami xD
4. Ja osobiscie wolalbym zeby warunki na szlakach byly sortowane od najnowszych, czyli zeby inf bardziej aktualna byla na gorze.

Offline velka

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 16, 2015, 07:32:33 »
Dzięki panowie za opinie. :)

sinus, problemy znane i pierwsze pójdą na warsztat :)

sieku, to zoomowanie niby trywialna sprawa, a w kwestii implementacji to nic łatwego. :p Męczyłem się z tym, ale zaprzestałem tego tymczasowo bo gonił termin oddania pracy. Na pewno będzie do poprawione. :)

wojtekh, obrazek o lawinach do góry nogami mnie zaskoczył. Co do sortowania masz w 100% rację, już nawet poprawione i dostępne w aplikacji. :)

Czekam na więcej opinii, bo takie testy są dla mnie bardzo istotne.

Offline rosowka

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 16, 2015, 10:47:05 »
Kilka moich uwag

1. Klikalne lub dające się skopiować numery telefonów
2. Lepsza czytelność tekstów - ciemne na ciemnym tle są słabo widoczne
3. Możliwość zmniejszania ekranów. Klikan na kamerki czy inne i dostaje wielkość strony 100%. Chciałbym zobaczyć cały obraz z kamerki i probuje stronę pomniejszyć, ale nie mogę.
4. Co oznacza przycisk zadzwoń w zakładce toprowskiej? Bałem się sprawdzać - od razu łączy czy wyświetla jakieś info?
5. Przydałoby się ustalenie swojej pozycji. Jeden guzik i dostaje swoje współrzędne - gdzie jestem. Potem jakby je można było skopiować albo od razu wysłać sms na domyślny numer topr to byłby super tak na wszelki wypadek.

Online MaciekZ

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 16, 2015, 12:03:51 »
Co do "obrazka o lawinach" to chyba sprawa jest prosta. Jest to wersja elektroniczna (skan?) swego rodzaju "folderu" papierowego. Leży to właśnie przede mną - strona tytułowa jest wydrukowana "do góry nogami" bo składa się toto w przemyślny sposób i żeby odpowiednio się ułożyło ta "strona tytułowa" (napis "UWAGA LAWINY" plus parę ikonek na tle krajobrazu górskiego) musi być akurat tak wydrukowana. :)

Offline velka

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 16, 2015, 12:47:06 »
Kilka moich uwag

1. Klikalne lub dające się skopiować numery telefonów
2. Lepsza czytelność tekstów - ciemne na ciemnym tle są słabo widoczne
3. Możliwość zmniejszania ekranów. Klikan na kamerki czy inne i dostaje wielkość strony 100%. Chciałbym zobaczyć cały obraz z kamerki i probuje stronę pomniejszyć, ale nie mogę.
4. Co oznacza przycisk zadzwoń w zakładce toprowskiej? Bałem się sprawdzać - od razu łączy czy wyświetla jakieś info?
5. Przydałoby się ustalenie swojej pozycji. Jeden guzik i dostaje swoje współrzędne - gdzie jestem. Potem jakby je można było skopiować albo od razu wysłać sms na domyślny numer topr to byłby super tak na wszelki wypadek.

1.2.3. wcześniej poruszane ;)
4. Tak, od razu dzwoni. Będę to chciał rozwiązać w sposób taki jak jest w aplikacji "Ratunek", czyli 3 kliknięcia i dopiero dzwoni.
5. Podobna sytuacja jak z detektorem lawinowym, nie mogę ręczyć, że odczyt współrzędnych byłby na tyle poprawny aby ratownicy mogli się nim kierować. Takie coś daje wyżej wspominana aplikacja Ratunek. To oficjalne rozwiązanie sieci Plus i GOPR/TOPR. Mi trochę daleko do takich firm. ;)

Co do "obrazka o lawinach" to chyba sprawa jest prosta. Jest to wersja elektroniczna (skan?) swego rodzaju "folderu" papierowego. Leży to właśnie przede mną - strona tytułowa jest wydrukowana "do góry nogami" bo składa się toto w przemyślny sposób i żeby odpowiednio się ułożyło ta "strona tytułowa" (napis "UWAGA LAWINY" plus parę ikonek na tle krajobrazu górskiego) musi być akurat tak wydrukowana. :)

No to chyba wszystko jasne, bo to ten folder właśnie ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 16, 2015, 12:47:06 »

Offline velka

« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 14, 2015, 19:50:26 »
Chwila wolnego czasu i część błędów poprawiona. Prosiłbym o infomację, jeśli Google Play automatycznie zaktualizuje wam aplikacje. Uczę się tego i nie wiem czy czegoś nie popsułem.  ;)

Offline rosowka

« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2015, 08:17:16 »
Mam aktualizacje z Google Play

Online MaciekZ

« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2015, 11:35:09 »
Ja również  :)

Offline kuzon

« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 15, 2015, 16:33:27 »
Tak samo.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline velka

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 16, 2015, 08:20:29 »
Dzięki Panowie za odpowiedź. Na warsztat powoli pójdą kolejne błędy i dodane nowe funkcjonalności.  :)

Online mirecc

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 16, 2015, 17:54:56 »
Proponuje aby naciśnięcie przycisków fizycznych "wstecz" powodowało powrót do wyższego poziomu menu zamiast wychodzenia z aplikacji.
Można by też tym "wstecz"  z głównego menu wychodzić z aplikacji ale po potwierdzeniu jakiegoś komunikatu o zamknięciu apki.
Sama apka fajna :-)

Offline kuzon

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 16, 2015, 20:12:50 »
Dobry pomysł. To jest u mnie instynktowne zachowanie i irytuje mnie inna reakcja, jak powrót do wyższego menu. Chyba większość aplikacji stosuje tę metodę.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline sieku

« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 16, 2015, 20:26:43 »
Albo tak jak jest w np. Dolphin Browser - podwójne naciśnięcie w określonym czasie powoduje wyjście (pojawia się stosowny komunikat)

Offline velka

« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 16, 2015, 20:57:27 »
Problem, który opisujecie był wynikiem mojej niewiedzy w programowaniu w Androidzie. Jest on do naprawienia, ale okazało się, że stosowany taki zabieg zmniejsza użycie ramu w telefonie co przekłada się na mniejsze zużycie baterii (jakie duże, trudno powiedzieć). Już tłumacze o co chodzi. Aktualnie cała aplikacja działa na jednym Activity, można nazwać wątku. Tradycyjne stosowanie, czyli takiego jak się spodziewacie, odpalałoby kolejne Activity zwiększające pamieciożerność telefonu. Podobnie jak jest z przeglądarką Chrome. Każda karta z stroną internetową otwiera nowy proces co jest skutkiem tego, że prawdopodobnie wasza przeglądarka bierze ponad >1gb RAM'u.

Podsumowując, problem irytujący ale muszę zastanowić się czy go rozwiązywać  :)

Online mirecc

« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 16, 2015, 22:28:00 »
Android sobie poradzi ze zwolnieniem ramu używanego przez zbędne activity. Będzie dobrze. Teraz średniej jakości telefon ma kilka razy więcej ramu niż mój pierwszy PC...