25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: Jak robić zdjęcia? Pytania od ignorantów i kompletnie zielonych!  (Przeczytany 40941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cynik

• Kometa Halleya

Odp: Jak robić zdjęcia? Pytania od ignorantów i kompletnie zielonych!
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 02, 2008, 15:06:09 »
Wiem wiem ;D Niestety to szklo ma jedna wade - loteria. Srednio 1 na 5 egzemplarzy nie ma problemow z BF/FF, do tego ostrza migawki sie zle skladaja w niektorych modelach no i cena calosci jest dosyc porazajaca w stosunku do jakosci. ja wiem,z e mozna puszke wyslac ze szklem do kalibracji, ale mimo wszystko. Dlugo dumalem nad tym szklem i w koncu sobie odpuscilem.
najmlodszy emeryt malopolski.

forum.outdoor.org.pl

misio

« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 05, 2008, 21:54:48 »
Warzyn odezwij się na priv. Jak będę we Wrocku, za jakieś 4-5dni, to podeśle Ci parę poradników.

Arkadoo, ja bym również poprosił o te poradniki, bo się wdrażam ;D.
na razie jestem przerażony ;D.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 05, 2008, 22:17:42 »
Chrost - jak cos to pytaj.
Miesiąc supportu wliczony w cene aparatu ;D

misio

« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 05, 2008, 22:23:13 »
kurwa, tego jest za dużo do wiedzenia ;D.
część już wypytałem Machoneya, ale dalej nie wiem jak co się robi z przesłoną, czasem ;D. w sensie zaczynam to łapać powoli ;D, ale pytania zapodam z czasem, jak już nic nie będę wiedział co robić ;D.

zastanawia mnie jedna rzecz, już konkretnie w tym Fuji S5600: program pt. P: co w nim można zmienić? w A- przesłonę, w S- czas, w M, to i to, i nie tylko, a co się dzieje z, albo raczej w P i jak to zmienić ;D?

Offline Knophi

« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 05, 2008, 22:41:00 »
W trybie P aparat sam dobiera warunki ekspozycji (czas naświetlania, przesłona), natomiast użytkownik sam decyduje o użyciu lampy błyskowej, o ekwiwalencie czułości ISO, o korekcie ekspozycji, o balansie bieli. Tak chyba jest w większości aparatów.

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 05, 2008, 22:42:31 »
P - to program AE, czyli programowe ustawienie czasu migawki i przesłony - taki automat

misio

« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 05, 2008, 23:28:17 »
no to co raz więcej staje się dla mnie jasne! dzięki panowie!
ISO se ustawiłem na razie na 200- tak mnie podpowiedziane ostało się- plus możliwość jakiejś tam niewielkiej ingerencje we te lub we drugie stronę ;D.
a wstępnie, to jak ustawiać przesłonę i czas do jakiś takiś przykładowych fotek? w sensie np. słoneczna pogoda i landszafcik, portrecik jakiś w terenie np. danej osoby, zdjęcia sportowe, czy tam obiektu w ruchu. ja zasadniczo i tak wiem, że metoda prób i błędów, ale pi razy oko co jak się łapie bym chciał wiedzieć. jakieś rady z praktyki by się mnie przydały!
a i filter mam polaryzacyjny [tak to się chyba nazywa] ;D.

forum.outdoor.org.pl

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 06, 2008, 00:55:12 »
Iso stawiaj jak najmniejsze sie da, to wciaz tylko kompakt a kompakty szumia zdrowo na wyzszych iso.

Polecam ci ksiazke bryana petersona "tajemnice ekspozycji" - tam masz wszystko zajebiscie wyjasnione, pozycz od kogos jak mozesz ;D

tryby tematyczne olej i omijaj szerokim lukiem, to jest dla matolow - nei po to kupiles aparat z ustawieniami manualnymi, zeby w cos takeigo si ebawic

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 06, 2008, 05:28:44 »
Iso stawiaj jak najmniejsze sie da, to wciaz tylko kompakt a kompakty szumia zdrowo na wyzszych iso.

nie ten. Tutaj spokojnie na ISo 200 cykasz foty, ktore na innych aparatach są robione na ISo 100.
Powaga - to jest spora zaleta tego Fujika. Na ISO 400  da sie spokojnie patrzeć podczas gdy z innych kompaktów ISO 400 daje śnieg wielkości piłki golfowej.

tryby tematyczne olej i omijaj szerokim lukiem, to jest dla matolow - nei po to kupiles aparat z ustawieniami manualnymi, zeby w cos takeigo si ebawic

no dajże się chłopakowowi trochę nacieszyć nowym nabytkiem ;D
Tak to się szybko zniechęci.
A co do trybu P. W tym aparacie w trybie P możesz sobie ustawić przyslonę, a aparat sam dobierze czas naświetlania, można zmienić ISO, BW, korektę  ekspozycji. Można by rzec taki pół manual to jest.
Ja najcześciej właśnie z tego programu korzystałem.
Jak jesteś na dworze i jest mocne slońce ustaw ISO64
Jak nie ma slońca lub jest ranek, wieczór - ISO 100
wmieszkaniu w zalezności od jasności Iso100-200
Jak cykasz foty w górach, w  sloneczny dzień to ustaw sobie przyslonę na 5.6 - daje dobry stosunek czasu naswietlania do wartości przysłony. To takich kilka moich obserwacji.
Poszukam Ci tego PDFa z instrukcją, to wiele Ci się wyjaśni.

misio

« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 06, 2008, 07:47:31 »
co do tej instrukcji- po germańsku jest, czyli po polskiemu mi nie trza, bo wsio tam dla mnie jasne jest. kapkę ją poczytałem- czyli 10 razy tam i we w tą ;D. ale tak to jest jak się przesiada z typowego tematycznego kompakta na coś inszego ;D. nic nie kumałem wczoraj rano jak aparat zawitał. przestawiłem sobie ma germański jazyk w maszinu i jakoś idzie powoli z instrukcją ;D.
ale już powoli ładnie mi wychodzą zdjęcia robione z dłuższym czasem, albo z różnymi przesłonami- coś tam zacząłem kombinować!

teraz pytanie kolejne: co to jest korekta ekspozycji?

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 06, 2008, 09:47:30 »
Tu masz fragmenty ( 3 ) "Ekspozycji bez tajemnic" : http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6751  tam ladnie i na przykladach jest opisane jakie efekty daje uzywanie roznych przyslon i czasow naswietlania i co i jak.

Poszeperaj po artykulach na fotopolis.pl tam troche info jest.

Co do korekty ekspozycji to sam jeszcze jej nie opanowalem do konca , ale podam Ci ciekawszy termin " Odległość Hiperfokalna" ;D ;D ;D

"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline Knophi

« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 06, 2008, 09:56:44 »
Korekta ekspozycji służy do celowego "prześwietlenia" bądź "niedoświetlenia" zdjęcia względem wskazań światłomierza. Może być przydatna, gdy w kadrze masz obiekty o dużej rozpiętości "jasności", co może powodować niewłaściwe naświetlenie interesującego Ciebie obiektu. Trochę to pokrętnie wytłumaczone, jakby co to pytaj dalej :)

misio

« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 06, 2008, 11:46:56 »
dzięki panowie!
na razie poczytam, potem popytam ;D.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:18:58 »
Jak widzisz w ekraniku,z e ci za jasne fotki wychodza bo jestes w taterkach zima - to dajesz np -0.7 albo -1.0 EV czyli tejze korekty ekspozycji W kompaktach to mnei przydatne, w lustrzance to najczesciej uzywany przycisk ;)

misio

« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:29:38 »
to jest ten przycisk:

pt. exposure compansation ???
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2008, 12:31:45 wysłana przez Terrorist »

forum.outdoor.org.pl

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:34:59 »
Tajest, ale to jak czesto go uzywasz zalezy tez od sposobu pomiaru swiatla jaki stosujesz, w kompakcie to zazwyczaj jezdzisz obiektywem po kadrze lapiac odpowiednie swiatlo, chwytasz spustem, kadrujesz tak jak chcesz i wio ;D Inna sprawa, ze ja w moim canonie musialem miec w gorach -1 caly czas a w olympusie -0.7

misio

« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:36:22 »
i od razu mam pytanie do Focusa:
czym się różnią:
- autofocus - tzw tutaj S-AF,
od
- focus kontynuujący [czy coś w tym stylu] - tutaj C-AF,
- no i jest manualny, ale to dla mnie jest jasne, bo tutaj ustawia się wszystko samemu,
???

no i kiedy je stosować oczywiście!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2008, 12:37:44 wysłana przez Terrorist »

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:53:00 »
W instrukcji tez ci to opisali ;D

S - focus to chyba normalny autofocus
C- focus to taki tryb, kiedy aparat caly czas ostrzy na obiekt znajdujacy sie w celowniku (w srodku ekraniku) czyli np do obiektow w ruchu

"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 06, 2008, 13:04:05 »
C - dobry do fot sportowych :D
pytanie jak skuteczny, bo w tańszych aparatach to często jest badziew - za wolny

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 06, 2008, 13:49:40 »
Zalezy od modelu, gdzieneigdzie continous sam non stop namierza obiekt do ostrzenia a gdzieniegdize dopiero po nacisnieciu spustu do polowy i przytrzymaniu. Chrost, to wszystko w instrukcji jest ;D

misio

« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 06, 2008, 14:19:05 »
ijo, dokładnie to samo było w instrukcji ;D.
myślałem, że zapodacie coś nowego ;D ;D ;D.

no teraz robię jakieś próby z czasem i przesłoną- na razie "coś" [wątpliwe, ale jednak coś] wychodzi ;D.
teraz obecnie pracuję nad głębią ostrości: robię fotę poręczy balkonu, a w tle ja chcę w miarę wyraźnie widzieć tą obsraną szkołę, co mi widok psuje z balkonu ;D.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 06, 2008, 14:33:38 »
dajesz f 8 i na kompakcie widzisz praktycznie w nieskonczonosc ostro ;)

misio

« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 06, 2008, 14:40:39 »
dobra- ze szkoły zrezygnowałem i zapodałem sobie trawnik i plac zabaw. oto pierwsza próbka:

i ustawienia takie:
czas: 1/60
przesłona: 3.3
ISO: 200 - czyli tutaj chyba za wiele!

EDIT:

i filtr do tego był polaryzacyjny

i pytanie mam takie: jak ustawiać na funkcji manualnej korektę ekspozycji? ten przycisk w tej funkcji może być użyty wyłącznie jako przycisk funkcyjny i wtedy służy do ustawienia przesłony. a jak działa wtedy sama ekspozycja? czy sugerować się wtedy wyłącznie pomiarem, który zależny jest od przesłony i czasu?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2008, 14:43:27 wysłana przez Terrorist »

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 06, 2008, 14:46:43 »
Na manualu to robiles? Czas za duzy. Podbijaniem iso baw sie dopiero wtedy kiedy nie dasz rady zrobic nieporuszonych zdjec.

Co do przyciskow - kazdy aparat, kazdy system ma to nieco inaczej wiec na takie pytania odpowiada tylko instrukcja ;D

misio

« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 06, 2008, 15:42:36 »
na manualu.
czyli obniżyć czas do ilu twoim zdaniem i w jakich sytuacjach to robić- ze względu na światło, czy ze względu na jasność obiektu? i co to oznacza obniżyć w sensie liczbowym: iść powyżej 1/60, czyli np. 1/100, czy niżej np. 1/20?

forum.outdoor.org.pl

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę