25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: [Plecaki] ABS Escape Freeride  (Przeczytany 15501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej

Odp: [Plecaki] ABS Escape Freeride
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 25, 2007, 14:45:22 »
Maciej, to teraz mi jeszcze ładnie napisz, do jakich z tych dwóch rzeczy zaliczyłbyś naukę realnej oceny sytuacji lawinowej? do prewencji czy usuwania skutków? po co wtedy tego uczyć skoro masz swoją święta trójcę.

Nie bede jej zaliczal do zadnej z tych kategorii, bo (jak juz pisalem) to nie ma wg. mnie wiele sensu, podtrzymam swoje rozroznienie na wyposazenie podstawowe i opcjonalne i taka wiedza jest zdecydowanie czescia „wyposazenia podstawowego”.

zaczynasz popadać w szczegóły na temat wyposażenia

Jakie szczegoly?? Podalem bodajze 1 przyklad mozliwej sytuacji a szczegolow sprzetowych zadnych dotychczas nie poruszylem.

podział w autach powodowany jest sytuacją materialną, a takiej tutaj nie poruszam, bo szukam jedynie sensu/ lub jego braku posiadania takiego plecaka.

Sytacja materialna??, produkcja modulu ESP pewnie nie jest drozsza niz przykladowo koszt belki wzmacniajacej drzwi, a jednak to te belki sa obecnie praktycznie wyposazeniem podstwaowym. Podobnie jest z poduszka powietrzna, a jednak to poduszki sa wymagane prawnie przy dopuszczeniu wozu do produkcji w UE, a nie ESP (ostatnio nawet TVR montuje poduszki).
Co do szukania sensu lub bezsensu tego rozwiazania, to w zakupie jako wyposazenia opcjonalnego, sens na pewno jest, tylko czy wart takiej inwestycji i noszenia dodatkowej masy to nie wiem. Majac piepsa i wyszkolona kompanie o podobnym wyposazeniu czuje sie na tyle bezpiecznie, ze nie szukalbym dodatkowego balastu.

nie interesują mnie w tym momencie Twoje opinie na temat mojego sposobu argumentowania i dyskusji, ale jedynie sens tego co mi odpiszesz.

Tyle ze owy sens tworzy logiczna argumentacja oparta na czyms wiecej niz „bo nikt mi nie będzie chrzanił, że”, „bo nie”  itp.

na chłopski rozum styka przyjąć, że lepiej zapobiegać, niż ponosić konsekwencje.

Tylko czemu przyjac? Ja zebym cos przyjal musze byc przekonany a nie jestem i pisalem juz dlaczego:
Cytuj (zaznaczone)
"Lepiej zapobiegac, niz leczyc" moze i jest sluszna maksyma, szkopul  jednak w tym, ze majac ABSa a nie majac swietej trojcy nie pomozesz inkomu innemu, jesli inni wyposaza sie tez tylko w absy, to w razie gdy zawiedzie jeden z waszych plecakow, nikt wam nie pomoze.

trzeba byc po prostu przygotowanym nie na przejscie lawiny z ktorej wszyscy wyjda calo (bo to dla mnie wielka wiara w Opatrznosc, co potwierdzaja poruszone wyzej przez Starszego i Waltera statystyki), tylko na najgorsze, tak by moc z nadzieja czekac na pomoc lub byc przygotowoanym, by pomoc innym. Zalozenie ze po lawinie pomoc nie bedzie nam potrzebna jest sporym optymizmem.

Twój kolega ma Twoją świętą trójce=> ma ok 15 minut na odnalezienie Ciebie pod zwałami śniegu. połamania, zaduszenie śniegiem- 99% pewności, że takie coś Ci się przydarzy.

Przy nowoczesnym piepsie lokalizacja zasypanych jest blyskawiczna. Przykladowo Ortovox S1 pokaze Ci lokalizacje zasypanych na ekranie wraz z podaniem glebokosci na jakiej sie znajduja i odleglosci. Fakt ze na ten model niekazdego stac i ze to sprzet High End, ale i tak jest tanszy od plecaczka (no i nie trzeba do niego po kazdym uzyciu gazu kupowac). A polamania i zaduszenie groza tez z dzialajacym bez zarzutu plecakiem.

są jeszcze jakieś pytania co jest lepsze?

Nie, i jest to mocno poparte dowodem – autorytetem „chlopskiego rozumu”. Ja pozostane jednak przy podziale na wyposzazenie podstawowe i opcjonalne dopoki nie uslysze jakichs innych argumentow mogacych mnie przekonac.

do tego trzeba instytutów?
Nie, faktycznie wszystkie sa zbedne, ze tez jeszcze nikt tego nie dostrzegl...

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Luty 25, 2007, 14:45:22 »

misio

« Odpowiedź #26 dnia: Luty 25, 2007, 14:55:13 »
dziękuję Ci Maciej za dyskusję.
Ty pozostaniesz przy swoim ja przy swoim.

misio

« Odpowiedź #27 dnia: Luty 25, 2007, 15:07:16 »
tak na marginesie przeczytałbym Maciej na Twoim miejscu kilka artykułów na temat systemu ABS na ich stronie, podawanej już przez Waltera, na stronach związanych z IKAR również znajdziesz kilka ciekawych informacji. to są chyba te właśnie instytucje o których Ty mówisz co?

Offline Maciej

« Odpowiedź #28 dnia: Luty 25, 2007, 15:44:19 »
Rowniez dziekuje za dyskusje i sugestywna glose (choc spozniona), niekoniecznie pozostane przy swoim, musialbym jednak miec powody do zmiany zdania.
pozdr.

misio

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 25, 2007, 16:19:09 »
nie mam sobie nic do zarzucenia- ja swoje przeczytałem i swoje dowiedziałem się na temat trójcy wcześniej i stąd zabieram głos w temacie twierdząc, że ABS jest lepszym rozwiązaniem. statystyki mówią zresztą same za siebie.

Offline Starszy_Pan

• Jeszcze jeden z "Klubu Miłośników Kofoli"

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 25, 2007, 16:31:40 »
OT:  "... statystyki mówią zresztą same za siebie... "  jeśli można wierzyć statystyce toć to żonglowanie liczbami.  Praktycznie można otrzymać wynik jaki się chce !!!
And he saw a dangerous soul of the Man...

misio

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2007, 16:40:15 »
porównanie liczby osób, które poleciały z lawinką mających ze sobą tego ABS lub nie. tutaj raczej same suche liczby są.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2007, 16:40:15 »

Offline Łużyn

« Odpowiedź #32 dnia: Luty 26, 2007, 01:15:38 »
fajna rzeczy, tylko że dość nieporęczna i stosunkowo mało funkcjonalna. bo cały zestawik waży pewnie parę kilogramów i do tego ograniczona pojemność, czyli nadaje się tylko dla narciarzy. a to, że ofiary są częściowo lub całkowicie przysypane nie dziwi - wydaje mi się, że ważniejsze jest to, iż balony z wystają na powierzchnię. Wtedy dużo szybciej można gościa wydostać (zwłaszcza, że jest płytko!).

Swoją drogą ciekawie czy można to przypadkowo odpalić, np. w kolejce do wyciągu. Jak nic zrobi się luźniej dookoła ;D
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline Maciej

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 29, 2007, 19:04:11 »
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2007, 19:07:55 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 29, 2007, 19:04:11 »

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę