forum.outdoor.org.pl

SPRZĘT TURYSTYCZNY => AKCESORIA => okulary => Wątek zaczęty przez: iwonapro w Listopad 29, 2008, 22:24:55

Tytuł: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: iwonapro w Listopad 29, 2008, 22:24:55
Na pewno są tu tacy co je noszą. Ja się przymierzam. Mam wadę wzroku na tyle dużą, że bez okularów to nie bardzo, a w okularach czasem także... Zaparowują, mokną i nie dają możliwości stosowania okularów słonecznych.
Czy ktoś mi powie jak wygląda górskie użytkowanie szkieł? Na przykład jak je wyjąć brudnymi rękoma? Czy wysokość npm ma znaczenie (ciśnienie)? Jak to maleństwo wetknąć do pojemniczka z płynem na mrozie? I cokolwiek komukolwiek przyjdzie do głowy..
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 29, 2008, 23:00:03
noszę od bodajże 10 lat. ogólnie jest tak, że kupuję jedynie szkła Acuvue Advance z HYDRACLEAR™  (http://www.szkla.com/110_acuvue-advance-z-hydraclear-.html). piszą, że dwutygodniowe, ale ja je zawsze noszę przez miesiąc i jest git. Bausch&Lomb mi w ogóle nie pasują, bo po prostu nie przylegają mi do oka i często się odklejają, dlatego kupuję J&J. na góry sposób mam prosty: te soczewki, które zapodałem, można używać, albo przez dwa tygodnie na co dzień, albo bez zdejmowania przez 5 dób. zatem w góry, zimowe wybieram opcję 5 dób i tak sobie je noszę. oczywiście jak zdarzy mi się noc w schronie, to tam je ściągam na czas snu. nieraz też zdarzyło mi się przenosić ten termin i bywało, że nie zdejmowałem ich przez nawet i 9 dób- problemów nie miałem. na początku, kiedy nie było takich szkieł jeszcze, tylko zwykłe, z potrzebą zdejmowania co noc, to po prostu miałem ze sobą mały ręcznik, a same ręce myłem wpierw w śniegu, a potem płukałem jeszcze płynem przy zdejmowaniu. we wszelakie inne pory roku obywam je po prostu wodą, jaką tylko dorwę i potem oczywiście jeszcze lekkie namoczenie płynem. używam ogólnie takich płynów jak OPTI - FREE™, albo SOLO-care AQUA™, bo w przypadku wszelakich innych jak Baush&Lomb, czy takie żółte dostępne w Vision Express okrutnie wysuszają mi soczewki i przez to skracają ich żywotność.
co do wysokości i ciśnienia: w polskich górach nie ma różnicy. dyskomfort za to zaobserwowałem w przypadku snu na dużym mrozie: te szkła jednak marzną i czuć taki lekki mrozek pod zamkniętymi powiekami. idzie się przyzwyczaić, ale miłe to nie jest zbytnio ;D. ale jak będziesz mocno zmęczona, to nawet nie zauważysz ;D.
podsumowując: nie zdejmuję soczewek z lenistwa, ale naprawdę w każdych warunkach może choćby przepłukać ręce i wtedy zająć się szkłami.
aha i mała porada co do zaoszczędzenia kasy na płynie: przed założeniem szkieł z rana, zamiast używać do ich przepłukania płynu pielęgnacyjnego, zakup sobie w aptece takie małe ampułki z solą fizjologiczną i nimi to je przeczyść przed używaniem. od biedy można też przechowywać w tej soli szkła awaryjnie, ale nie polecam na dłuższą metę, bo jednak szkła wysuszają się szybciej.
no i jeszcze jedna rada: jak nie masz przy sobie płynu, soli, wypadnie Ci szkło i uda Ci się je jednak odnaleźć, to nie płucz go w żadnej wodzie, tylko we własnej ślinie. ino splunąć, poczyścić i zakładać ;D.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: iwonapro w Listopad 29, 2008, 23:29:04
dziękuję bardzo za cały tekst
się napracowałeś
dyskomfort za to zaobserwowałem w przypadku snu na dużym mrozie
trochę w sumie to dziwne, bo przecież one dotykają oka, które jest ciepłe, więc myślałam, że zawsze ogrzewają się do temperatury ciała
a po drodze, gdy na przykład jest silny wiatr też to odczuwasz? przeszkadza to dobrze widzieć?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 29, 2008, 23:45:27
ogólnie wynika to pewnie z tego, że jak masz zamknięte oko, to wtedy masz jakiś tam bezruch i może przez to czuć bardziej szkło. jednak nie ma tego uczucia w momencie, gdy śpię w nich w ciepłym pomieszczeniu, czy ciepłych warunkach. w przypadku wiatru, nawet bardzo mocnego, nie ma takiego problemu.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 29, 2008, 23:51:22
Ode mnie kilka szczegolow - powyzej 4000 metrow brak jakichkolwiek problemow, nosze takie szkla co ich nei trzeba na noc sciagac, nei pameitam jak sie nazywaja. Faktycznie na mrozie moze dac popalic rano, ale to nic strasznego. No i zawsze bez wyjatku miec oprzyrzadowanie do czysczenia itp, kilka lat temu musialem w trybie naglym pomajstrowac w oku i skonczylo sie tak, ze wracalem slepy do domu, kumpel musial z emna na przystanku czekac i mi powiedziec czy to moj autobus ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: iwonapro w Listopad 29, 2008, 23:57:07
musialem w trybie naglym pomajstrowac w oku i skonczylo sie tak, ze wracalem slepy do domu, kumpel musial z emna na przystanku czekac i mi powiedziec czy to moj autobus ;D
o maaaatkoooo
a dlaczego właściwie musiałeś w tym oku majstrować????
i dlaczego tak się skończyło? nie miałeś tego oprzyrządowania co go radzisz mieć?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 29, 2008, 23:57:36
co do zgubienia: ja w nich startowałem też przez kilka lat na zawodach, codziennie też mam je na treningach. zdarzało się, a i owszem, że szkło wypadało, ale to już naprawdę musiał mi ktoś władować palucha w oko. to tyle w ramach trzymania się gałki. co do paprocha: zawsze staram się mieć przy sobie jedną małą ampułkę soli fizjologicznej, a jak nie mam, to tak jak pisałem: na śliniacza ;D. co do ceny tej soli: jakieś 0,25 PLN za ampułkę 5 ml, a naprawdę się opłaca, bo w tym momencie płynu 355 ml styka mi na czasem i ponad 3 miesiące, a nie, jak to bywało bez tejże soli, na max. 2.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 00:08:26
Nie pameitam co mi sie wtedy dzialo, to gdzies z 6, 7 lat temu bylo ;D Ale chyba sobie zasypalem oko czyms albo brudnym paluchem podraznilem. Czego mi zabraklo? Ano mialem sobie pudeleczko na szkla, mialem plyn ale k... nie mialem lusterka, zeby je ponownei zalozyc ;D ;D ;D
Ale ogolnei od lat nie mam ze szklami zadnego problemu. Jedyny problem to jest taki, ze czasem jak je sciagne na noc to zrobie to ZANIM sie zorientuje gdzie sa okulary i potem szukam ich jezdzac nosem 10 cm od biurka ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 00:10:24
problem znany ;D. ja się w sumie od razu nauczyłem wkładać i zdejmować szkła bez lusterka, po tym jak pierwszy raz zobaczyłem, że mi go brakuje przy zakładaniu, a co śmieszniejsze: gorzej mi się bez niego wyjmuje szkła, niż zakłada ;D.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: iwonapro w Listopad 30, 2008, 00:17:12
a ile kosztuje ten płyn dla porównania?

ten pewnie zamarznąć może więc trzeba go do śpiwora chować nocą, jak zresztą parę innych rzeczy, nie otwiera się podczas nocnego wierzgania?

potem szukam ich jezdzac nosem 10 cm od biurka ;D
chyba mamy taką samą wadę wzroku :):)
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 00:20:27
nie zamarznie, bo jest na soli fizjologicznej robiony. mi nigdy przynajmniej nie zamarzł. płyn 355 ml kosztuje ok. 60 zł i powinien starczyć na obsługę soczewek gdzieś na 2 miechy. 30 ampułek soli fizjologicznej, to koszt ok. 8 zł.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 00:32:13
Ja bez lusterka zdejme szkla w sekunde, ale zalozyc nie umiem, nie trafiam ;D

A wade mam minus 4, niby nie tak skrajnei duzo, ale jak czlowiek sie przyzwyczaja do super wzroku calodobowo i nagle to sciagnie to jakby oslepl ;D

Co do plynu - mi starcza na skrajnei dlugo bo ja szkla sciagam srednio raz na tydzien.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 00:33:41
Ty się spytaj swej Rodzicielki, i to migiem, jakie masz szkła, bo ja bym sobie chętnie też takie zakupił!
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: coma w Listopad 30, 2008, 00:37:34
nie zamarznie, bo jest na soli fizjologicznej robiony. mi nigdy przynajmniej nie zamarzł

A mój płyn ze szkłami zamarzł kiedyś w bacówce w temp. bodajże ok. -4 C. Trochę się rano zdziwiłem. Lepiej jednak schować do śpiwora. Nie pamiętam już jaki to był płyn, bo używam różnych.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 00:40:45
Ty się spytaj swej Rodzicielki, i to migiem, jakie masz szkła, bo ja bym sobie chętnie też takie zakupił!

Chyba johnson i johnson, w sensie, ze dwa johnsony ;D a sie toto nazywa bodajze "day and night". Takie miesieczne nosze, ale kazda pare nosze spokojnie 2 miesiace bez najmniejszych problemow.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: iwonapro w Listopad 30, 2008, 00:41:09
ten test z biurkiem działa wyjątkowo dobrze :) - też mam minus 4
szukanie okularów po domu jest niezłym wyzwaniem, nie wyobrażam sobie absolutnie szukania szkła gdzieś tam w terenie
Lepiej jednak schować do śpiwora
i jak z nim śpisz to się nie wylewa czy cóś?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 00:42:10
Coma, a z ciekawości spytam: jaki miałeś?

mi te dwa co zapodałem w postach wyżej nie zamarzły, ani razu, nawet przy ok. -20. a i jeszcze jedno: ja na wyjazdy kupuję te mniejsze pojemniki- 125 ml- bo nie chce mi się tych wielkich dźwigać już nawet nie ze względu na wagę, ale wielkość i trudności z zapakowaniem tego.

Chyba johnson i johnson, w sensie, ze dwa johnsony ;D a sie toto nazywa bodajze "day and night". Takie miesieczne nosze, ale kazda pare nosze spokojnie 2 miesiace bez najmniejszych problemow.

a o widzisz! dzięki! poszukam i jak cena mnie zadowoli, to se zakupnę od przyszłego roku, jak mi się zapas moich obecnych skończy.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 00:53:22
One maja taka wlasciwosc te szkla moje, ze sa szczegolnei hiper oddychajace jak normalnei softshell ;D Tyle, ze jak to orzekla okulistka - owszem, mozna ich niesciagac, ale nei w nieskonczonosc bo to ze oko oddycha sobie to jedno, ale brud i tak sie zbiera.

Co do wady wzroku - ja to jak zakladam okulary wieczorem to si eczuje jakbym patrzyl przez wizjer czolgu ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: coma w Listopad 30, 2008, 00:57:03
No przecież napisałem:

Nie pamiętam już jaki to był płyn, bo używam różnych.


Cytuj (zaznaczone)
i jak z nim śpisz to się nie wylewa czy cóś?
Nic się nie wylewa, tam są uszczelki.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 00:59:27
Coma, dzięki. przeoczyłem.

Tyle, ze jak to orzekla okulistka - owszem, mozna ich niesciagac, ale nei w nieskonczonosc bo to ze oko oddycha sobie to jedno, ale brud i tak sie zbiera.

dlatego właśnie kupuję i noszę max. miesięczne.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 01:09:33
Ty kolo nei zrozumiales ;D Mozesz sobie miec calodobowe szkla nawet roczne, tylko czysc je czasem ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 30, 2008, 01:12:52
e nie do końca. miałem szkła i półroczne i całoroczne i naprawdę o nie zajebiście dbałem jebiąc się z nimi jak wiewiórka z jeżem nawet po pijaku: zawsze czyszczenie, płukanie etc. ale nie ma bata i one w pewnym momencie są po prostu i tak zabrudzone już na stałe. to jest za długi okres czasu, przynajmniej w moim wypadku, żeby móc je używać. po jakimś miechu/ dwóch zawsze miałem jakąś kropkę na stałe.

EDIT:

do tego te półroczne i roczne są dużooo grubsze niż miesięczne i mi już naprawdę przeszkadzały po jakimś czasie. te roczne, to chyba raz miałem z 4 miesiące najdłużej, a półroczne, to chyba nigdy 3 miechów nie przekroczyły. sobie takie eksperyment ze 4 razy zrobiłem i dla mnie kasa wyrzucona w błoto była. no, ale w sumie wiele też od oka zależy. mi nie pasują, ale komu innemu mogą.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: cynik w Listopad 30, 2008, 13:54:52
Aaa to ty na ten temat ok, to sie zgodze, tez kiedys polroczne nosilem i zrezygnowalem ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 19, 2010, 18:23:11
No więc tym razem ostrzeżenie: szkła kontaktowe firmy Aqua (http://www.szkla.com/171_air-optix-aqua-6-szt-plyn-do-soczewek-gratis.html) potrafią nieźle dać po oczach. Po dwóch dniach noszenia przy dobrze dobranej wadzie oraz w miarę dopasowanym [zamiast 8.7 kupiłem 8.6, bo nie ma po prostu wymaganego] promieniu krzywizny łeb mi odpada z bólu. Szkła wywaliłem, zakupiłem od razu te, które noszę od lat [acuvue advanced] i ból przeszedł, jak ręką odjął. Tak naprawdę nie wiem jaki jest tego powód, bo zdarzało mi się nosić i o promieniu 8.1 i 8.4 i takich problemów nigdy nie miałem. Zatem ja odradzam.
A i w 3mieście polecam sklep optyczny z bardzo tanimi szkłami kontaktowymi [bo w cenie tych ze szkla.com- łącznie z wysyłką wychodzi nawet złotówkę, w moim przypadku, taniej] przy ul. Subisława na Żabiance [deptak, schodami do góry nad sklepem AGD za Groszem].
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: semow w Kwiecień 19, 2010, 18:44:15
Mi swego czasu okulistka pomyliła soczewki strona - przepisała na odwrót, tak też założyłem, wsiadłem w auto... a że różnicę mam sporą, jazda była niezła ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 19, 2010, 18:49:53
Ja mam tą samą wadę na obydwa oka, więc nie mam tego problemu, ale znam takich, co to nie pamiętają rano, w które pudełko włożyli daną soczewkę. A rankiem zazwyczaj się jednak ludziom spieszy. Wtedy jest jazda ;D.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Grudzień 25, 2010, 11:27:53
Zatem w ruch poszły szkła kontaktowe i płyn do soczewek sprzedawany w drogeriach Rossmanna. Cena rewelacyjna, bo szkła miesięczne kosztują [za dwie sztuki] około 20 zł, płyn duży około 25 zł, a do tego często i gęsto można załapać się na promocje, kiedy to ceny tego drugiego spadają i do 15 zł za 360ml.
Co do płynu: może być. Ideałem dla mnie jest SOLO-care AQUA i do niego porównuję wszystkie inne. Początkowo używałem go ze szkłami J&J Acuvue Advance, o których wspomnę za chwilę, i muszę stwierdzić, że nie czyści tak dokładnie i nie nawilża szkieł jak właśnie ww Solo. Często i gęsto potrzebne jest po całnocnym leżakowaniu szkieł drugie czyszczenie. Zatem jego cena przestaje w pewnym momencie odgrywać decydującą rolę, ponieważ zużywamy go po prostu więcej. Dodać należy, że widoczne są często białe plamy na szkłach po wyjęciu z dłuższego przechowywania, co oznacza, że pozostają po nim resztki białkowe, czyli i bakterie, zatem naprawdę nie czyści on dobrze. Rzadko też możliwe jest, co w przypadku Solo-care było naturalne, użytkowania szkieł bez czyszczenia po wyjęciu z pudełka po nocy. Zatem kolejne zużycie płynu gotowe.
Szkła: miesięczne, dostępne są co ćwierć dioptrii od -6 do +6 z tego co zauważyłem i płaszczyźnie krzywizny wyłącznie 8.6. Porównuję je do dwutygodniowych szkieł J&J Acuvue Advance, które są moim ideałem, i które dysponują promieniem krzywizny 8,3 i 8,7. I rzec można, że porównania nie ma. Szkła Rossmanna podrażniają oczy, a do użytku nadają się maksymalnie przez 3 tygodnie, w trakcie to których mogę je nosić jedynie około 8 godzin na dobę, gdzie szkła J&J bezproblemowo noszę przez czasem i kilka dób [można w nich zamiast 2 tygodniu spać podziałać 5 razy 24h] i nie ma z nimi żadnego problemu, mimo, że zwyczajowo przeciągam ich czas użytkowania do miesiąca. W przypadku szkieł Rossmana po ww 8 godzinach szkła zaczynają zasychać do tego stopnia, że konieczne jest ich wyjęcie i nawilżenie płynem.
Kolejną ich wadą jest podrażnienie oczu- nie wiem dokładnie czego, ale wiem czym się to objawia: dużo bardziej wrażliwe na ostre światło, kurz i inne pyłki oczy, które są wiecznie zaczerwienione. W przypadku wyjęcia szkieł zaczerwienienie znika, po kilku dniach nienoszenia tychże szkieł znika też nadwrażliwość.
Fazit: odradzam, mimo bardzo fajnej ceny zarówno i płyn, który jest w miarę do zaakceptowania, jak przede wszystkim szkła z ww powodów.
Moje typy, które nie zawiodły mnie od lat, to:
1. http://www.szkla.com/110_acuvue-advance-6-szt-.html
2. http://www.szkla.com/92_solo-care-aqua-360-ml-super-etui-na-telefon-gratis.html
Osobiście kupuję te szkła i płyn w szkla.com, albo u mnie w sklepie optycznym, gdzie ich ceny oscylują w granicach 30 zł za parę szkieł i 35 za płyn 360ml.
Oczy ważna rzecz, zatem ciepłym moczem olewam te akurat wymysły Rossmanna.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Marzec 09, 2012, 10:25:06
Obecnie przerzuciłem się z zakupów na szkla.com do sklepu stacjonarnego Fielmanna. Taka jak Vision Express ma najdroższe szkła i płyny, tak Fielmann ma tańsze, wliczając przesyłkę, od szkla.com. Także jak ktoś ma blisko do tego sklepu, to polecam.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 10:48:58
Ostatnio wyszedł ten płyn: http://www.szkla.com/418_opti-free-puremoist-300-ml.html
Jest rewelacyjny! Po 20 godzinach noszenia zero poczucia suchości na szkłach.
Obecnie mi się skończył i używam zwykłego Opti-Free i różnica jest jak między piekłem a niebem.
Już sobie zamówiłem dwie butelki tego Puremoist. A i na szkla.com dają do niego od razu dodatkowo mały pojemniczek tego samego płynu.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 11:10:55
Mi zuzel pod powiekami skonczyl sie z momentem przestawienia na jednorazowki. Uwazam, ze to najlepszy plyn :)
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 11:13:10
Jednorazówki mają wyłącznie jedną krzywiznę, czyli 8,4, która jest dla mnie katorgą i czuję się jakbym założył szkła niewłaściwą stroną a poza tym są kurewsko drogie w porównaniu ze szkłami np. miesięcznymi.
Żużla nie mam, ale przy wcześniejszych płynach po jakichś 12/14 godzinach użytkowania trzeba je było czasem nawilżyć.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 11:30:22
Dziwne, na moich jak byk stoi 8,7 i fi 14. Znalazlem jeszcze paczke innego modelu i maja 8,6. Jedne i drugie Ciba Vision.

Ja nie uzywam regularnie, jak mam robote tylko przed komputerem w domu, to siedze w okularach i potrafie soczewek przez tydzien nie zakladac. U mnie to wychodzi bardziej ekonomicznie. Poza tym juz tyle razy mialem problemy z oczami przez niedbanie o szkla, ze wole te 60pln/msc wydac i miec z bani.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 11:43:29
Ciba wysychają mi po 2h, także patrzyłem na Dailys jedynie.
Ja noszę soczewki po 14h godzin, czyli tyle ile pracuję plus dojazd do pracy.
Okulary nie wchodzą w grę na treningach.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 12:20:38
Ciba Vision robi Dailies:). Zakladam srednio co drugi dzien, 15-18h. Zazwyczaj jest ok w kwestii wysychania, tylko, ze ja mam te bardziej uwodnionone - AquaComfort Plus. Wiadomo, ze na dym w knajpie czy mega klime to nic nie pomoze.

Oczywiscie nie mam zamiaru udawadniac, ze jednorazowki sa najlepsze. Podaje tylko, ze jest to jakas mozliwosc. W moim wypadku to sie sprawdza.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 12:25:47
Kiedyś były do kupienia oddzielnie: takie w żółtym opakowaniu.
Raz użyłem Dailis, raz Ciba i więcej jednodniówek nie chcę, bo mi zmasakrowały nieźle oczy.
Ale jednemu one pasują, innemu nie.
Ja stosuję tylko i wyłącznie te: http://www.szkla.com/110_acuvue-advance-6-szt.html
Noszę je zdecydowanie dłużej, bo minimum z 25 dni i nie mam problemów z wysychaniem.
Często zdarza mi się w nich też kimnąć. Jak jadę w górki, to w ogóle ich nie zdejmuję przez cały pobyt: jak mi wyjdzie dłużej niż 5 dni, to zmieniam na nową parę.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 12:40:54
Ciba robi od pyty soczewek, polowa asortymentu to ich rozne linie.
Ja za to jestem zrazony do acuvue, ale to przez to, ze kiedys wpadlem na genialny pomysl kupienia polrocznych... powodowaly "uczucie folii budowlanej na oku" :).
Z ciekawosci bym sprawdzil takie calodobowe.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 12:45:43
Ja miałem półroczne i roczne Bauscha i wyrzucíłem po tygodniu użytkowania. Nie kupuję soczewek miesięcznych, ale właśnie dwutygodniowe z możliwością wydłużenia noszenia: inne po prostu, jak piszesz, są zbyt grube.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: andy w Wrzesień 22, 2012, 13:57:51
e, naprawdę są takie soczewki, które da się trzymać na gałach dłużej niż dobę bez zdejmowania?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 14:28:18
tak, np: http://www.bezokularow.pl/i18_air_optix_night_day_aqua_6_szt.html

W ramach testow mam zamiar dzisiaj jakies tego typu nabyc.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 14:45:05
Są, np. te co podałem: albo na dwa tygodnie, albo 5 dób bez przerwy.
Ale też są specjalne całodobowe. Są specjalne do kompów, ekranów i kij wie do czego jeszcze.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: andy w Wrzesień 22, 2012, 14:46:59
no to muszę przetestować, bo za często mi się zdarza zasnąć w soczewkach ;D
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Wrzesień 22, 2012, 14:55:12
Pobudka to i tak zawsze kijówka dla oczu i chyba nic tego nie zmieni.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Koshal w Wrzesień 22, 2012, 15:28:42
Ja korzystam z 1-day Acuvue moistów:
http://www.acuvue.com/products-acuvue-1day-moist-for-astigmatism

Noszę non-stop, nie zdejmując na noc. Zdarza się, że nie zmieniam nawet 5-6 dni i nic się nie dzieje. Optymalnie, żeby nie przeszkadzały staram się wymienić co 4ty dzień.
Na poranną "suchość" nie ma metody, wpuszczam po kropli http://www.bausch.sk/products/hyal/index.htm i z głowy. Zauważyłem jednak, że nie można przeginać z kroplami, bo oko się w jakiś sposób przyzwyczaja i zaczyna się "domagać" częstszego nawilżania.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: RH w Wrzesień 22, 2012, 19:17:03
Niestety VisionExpress nie pozwolil mi nabyc testowej pary Day n night. Mieli dziure w systemie :). Test musi poczekac.

Co do zasypiania w szklach. Zauwazylem, ze z wiekiem coraz gorzej to znosze. 10 lat temu w miesiecznych moglem 3 dni i noce na okraglo i dalo rade z tym zyc. Teraz przy jednorazowkach Dailies rano mam cale oczy w spiochach na gesto i 3 godziny widze jak przez smalec...
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: andy w Grudzień 18, 2012, 09:17:14
czy ktoś z gda robi tu zakupy www.kontaktowe.pl
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: semow w Marzec 22, 2013, 14:08:07
Ja korzystam z 1-day Acuvue moistów:
http://www.acuvue.com/products-acuvue-1day-moist-for-astigmatism

Noszę non-stop, nie zdejmując na noc. Zdarza się, że nie zmieniam nawet 5-6 dni i nic się nie dzieje. Optymalnie, żeby nie przeszkadzały staram się wymienić co 4ty dzień.
Na poranną "suchość" nie ma metody, wpuszczam po kropli http://www.bausch.sk/products/hyal/index.htm i z głowy. Zauważyłem jednak, że nie można przeginać z kroplami, bo oko się w jakiś sposób przyzwyczaja i zaczyna się "domagać" częstszego nawilżania.
zastanawiam się czy też nie spróbować takich pod kątem wspinania, biwaków itd.
macie jakieś szersze doświadczenia z łażeniem w takich soczewkach dłużej, są jakieś problemy poza potrzebą zakraplania?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Marzec 22, 2013, 14:16:22
Używałem i nie polecam dla osób, które mają płaszczyznę krzywizny taką jak ja, czyli 8,4: ma się uczucie, jakby ciągle coś w oku siedziało. Same soczewki też potrafią wypaść. Ale mój bracki ma krzywiznę 8,6 i jemu pasowały idealnie te z 8,5 [bo są dwie: 8,5 i 9,0].
Te jednodniowe jak przenoszę to jest dla mnie makabra w porównaniu z tymi dwutygodniowymi, czy tam miesięcznymi.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: andy w Marzec 22, 2013, 14:32:08
nosiłem te dwutygodniowe non-stop przez 4 dni, rano tylko jest uczucie jakby było za jasno, ale po kilku minutach wszystko wraca do normy

więcej wad nie zauważyłem, będę stosował w przyszłości

opinia mocno nieobiektywna, bo soczewki noszę bardzo rzadko i kompletnie się na nich nie znam
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Marzec 22, 2013, 14:36:13
bardzo nie zalecam noszenia soczewek jednodniowych po kilka dni, to wbrew pozorom może być niebezpieczne
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: andy w Marzec 22, 2013, 14:40:57
te akurat ponoć są przystosowane do krótkiego noszenia bez zdejmowania

no i ja np. stosuję to bardzo rzadko
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: slavio w Marzec 22, 2013, 14:47:04
zastanawiam się czy też nie spróbować takich pod kątem wspinania, biwaków itd.
macie jakieś szersze doświadczenia z łażeniem w takich soczewkach dłużej, są jakieś problemy poza potrzebą zakraplania?

Komfort noszenia soczewek kontaktowych to bardzo mocno indywidualna sprawa uzalezniona od budowy oka danej osoby. Sam używam jedniodniowych wlasnie na narty, zagle, biwaki itd. Po całym dniu noszenia, w szczegolnosci kiedy mocno wieje w oczy pomimo zakraplania wieczorem juz marze tylko o tym, zeby je sciagnac. Raz czy dwa zdarzylo mi sie w nich zasnac (po spozyciu ma sie rozumiec..) i po przebudzeniu efekt sklejonych powiek, 'kroliczych oczu' itd.
Na co dzien zdecydowanie wole okulary, ale na wypad jedniodniowki sa jak dla mnie rewelacyjne. Ja uzywam Focus Dailies Toric All Day Comfort.

Nowoscia na rynku sa tzw. soczewki wielodniowe, ktore sa dedykowane do noszenia non-stop nawet do 7 dni np. Coopervision Biofinity toric. Interesowalem sie tematem i nawet zagadnalem znajomego okularnika pracujacego w firmie produkujacej takowe soczewki i oto co mi w skrocie o nich napisal:

Cytuj (zaznaczone)
O ile nie podlaczyli mnei niepostrzezenie do matrixa, I to czym nas “karmia” jest prawdziwe to wg roznych roznistych badan, jakos jest z grubsza bardzo podobna do odpowiednika tego co ma CIBA I J&J. Silicony wypadaja nawet czesto lepiej, zalezy kto bada I jak  - podobno.
 
A z tym noszeniem 28 czy 30 dni ; ja toricow nie nosze. ALE : nasza technologia robienia tych toricow jest identyczna do tej stosowanej dla sferycznych (tez silicony) a te to juz sobie pozwolilem stestowac pare lat temu, jak tylko pierwsza linia zdolala je wypluc.
Ogolnie sprzedaz zapier*** jak ceny benzyny na stacjach, wiec wyglada na to, ze nosicicele sobie chwala (generalnie).
 
A tak po sobie I znajomej - powiem Ci ze to chyba zalezy od konkretnego oka. Znajoma nalozyla te soczewki z tej samej linii I prawie srala z rozkoszy; mowila ze faktycznie lazi caly dzien, spi I tylko raz na kilka dni wyjmie zeby je przeczyscic I jest git. Ja je nosilem I bylo niezle, ale jednak z rana po przebudzeniu (po tylko lekko przepitym wieczorze) mialem przez pierwsze 15-20 minut nieco wkur*** mgielke, a potem jzu ok, ale jednak czyscilem co jakies 2-3 dni bo sie syf I tak zbieral.

Koniec koncow pozostalem przy jedniodniowkach.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: semow w Marzec 22, 2013, 15:44:54
pare lat temu zrezygnowalem z noszenia miesiecznych bo mi ciagle przeszkadzaly, ale teraz to mnie interesuja tylko takie non-stop..
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misiak76 w Kwiecień 04, 2014, 16:14:48
Air Optix Night&day 30 dniowe całodobowe i czasem więcej ;-) na urlopie 3 tygodnie na pływaniu, bieganiu po lesie i kajak 0 problemu z nimi.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 04, 2014, 18:47:43
aż mnie ciarki przechodzą po plecach jak pomyśle o trzymaniu soczewek w oku przez miesiąc bez wyciagania, szczególnie w warunkach "obniżonej higieny".
Dbajcie o oczy, bo powikłania po soczewkach mogą być fatalne, i to że jedna osoba coś robi nie znaczy że wszyscy mogą !


Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: semow w Kwiecień 04, 2014, 18:57:34
Dlatego też podziękowałem takim soczewkom, dalekie to jest od komfortu.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 04, 2014, 19:06:14
Swego czasu nie zdejmowałem soczewek przez kilka dni będąc w górach, ale obecnie, prócz tego, że w nie nie jeżdżę, to sobie poczytałem i nie ma więcej opcji, żeby tak robić.
Generalnie dla mnie szkła są mega komfortowe i na pewno, o ile lekarz pozwoli na niezaprzestanie noszenia, to okulary będę stosować jedynie po i przed spaniem.
Obecnie mija 15 lat odkąd noszę je codziennie i na tę chwilę brak, odpukać, problemów. Fakt jest też taki, że prócz gór, to mega dbam i jestem ostrożny z użytkowaniem.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 04, 2014, 21:17:05
Przy soczewach higiena to podstawowa sprawa, nie oszczędzać płynów, nie bagatelizować zaczerwienienia oczu itd.
Jeśli ktoś nie jest w 100% sumienny w czyszczeniu i dbaniu o higienę to najlepiej niech zainwestuje w soczewki jednodniowe - wywali się na koniec dnia do kosza i nie ma problemu z wsadzaniem do oka czegoś co już tam było i może być nie do końca czyste.
Innym minusem jest zahamowanie naturalnego odruchu zamykania powiek przy zbliżaniu się czegoś do oka co może skutkować większym narażeniem na urazy ale to już inna bajka.
I pamietać proszę że jak się nosi soczewki, nawet codziennie to okulary i tak trzeba miec obowiązkowo, bo jak coś się zacznie dziac z oczami to nie ma czasu na chodzenie i robienie okularów, trzeba je miec i już.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 04, 2014, 21:24:12
Tak jest, pane Doktore! ;)
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misiak76 w Kwiecień 05, 2014, 09:07:37
Ja i tak dbam o oczy i co pół roku chodzę do lekarza na kontrolę. Poza tym w płynie lądują co 2-3 dni i tylko w wyjazdach noszę je ciągle. Akurat te są dla mnie mega wygodne. Wcześniej dałem się namówić na soczewki promowane przez vision express jednodniowe, po których oczy mnie bolały i były mega niewygodne. Poza tym co 4 lądowała w koszu bo miała wadę fabryczną. Z resztą i tak zbieram kasę na laserową korekcję wzroku.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 05, 2014, 09:34:12
Się dowiedz tylko od okulisty czy zaćmę Ci wyleczą po tej korekcie...
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 05, 2014, 09:53:09
wyleczyć wyleczą, kwestia tylko jeszcze na jaką metodę kolega zbiera kasę bo operacja operacji nie równa.
Ja mogę tylko podpowiedzieć że 80% okulistów w Polsce nosi okulary i żaden do tej pory nie zoperował sobie wady wzroku.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 05, 2014, 15:39:38
Dokładnie...
Laser tnie nieodwracalnie...
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misiak76 w Kwiecień 13, 2014, 20:42:53
No cóż, pomysł mam ze Szwecji od znajomych, ktorzy tam mieszkają, gdzie państwo dopłaca do tych zabiegów. A skoro oni będący pedantami w dbaniu o zdrowie to robią to chyba nie jest aż tak źle ;)
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 13, 2014, 20:49:01
Zatem dlaczego tylu okulistów na robi sobie tej operacji, skoro to takie bezpieczne?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Doczu w Kwiecień 15, 2014, 11:48:21
Zatem dlaczego tylu okulistów na robi sobie tej operacji, skoro to takie bezpieczne?
Hmmm racjonalnie myśląc, to nie ma tez jakiejś masy pozwów o uszkodzenie wzroku itp. Nie sądzę by z tego powodu należałoby uogólniać, że jest to niebezpieczne bardziej niż jakakolwiek inna ingerencja chirurgiczna.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 15, 2014, 11:59:36
A nie wiem ile jest pozwów, ale skoro pacjent podpisuje zgodę na taką ingerencję i nie jest ona konieczna w celu ratowania zdrowia a raczej należy do grupy, przynajmniej w Polsce, operacji chirurgicznych, to nie ma się też co dziwić, że nie ma spraw.
To jedna rzecz.
Druga rzecz, którą nadal podtrzymuję: dlaczego okuliści nie robią sobie tej operacji?
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Doczu w Kwiecień 15, 2014, 13:09:18
Druga rzecz, którą nadal podtrzymuję: dlaczego okuliści nie robią sobie tej operacji?
Jacy okuliści ?
Ilu ich jest ?
ilu ma dostęp do najnowszej wiedzy/informacji medycznej ?
Ilu się tym interesuje ?
Niestety w PL wielu lekarzy i to wszystkich specjalności ma dość marny dostęp do wiedzy i najnowszych osiągnięć w medycynie. Do tego spora część zwyczajnie się nie interesuje najnowszymi zdobyczami nauki w medycynie. Ma to miejsce z różnych powodów ,najczęściej bardzo przyziemnych: brak czasu, kasy na sympozja, targetu pacjentów i można mnożyć te powody bez liku. Mało jest specjalistów, którzy są na bieżąco z nowinkami, badaniami stąd i nie traktowałbym ich słów bezkrytycznie nie mając odpowiedzi na pytania, które zawarłem na początku posta.
Oczywiście fajnie wygląda taki wpis że ileś tam procent okulistów nie zrobiło sobie operacji wzroku. Tylko co z tego wynika ?
To samo co ze stwierdzenia że 90% stomatologów poleca Oral-B
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 15, 2014, 18:12:50
Jest tylko jedna metoda którą mogę poleciś z w miarę czystym sumieniem : Femto-Lasik, reszty własnej rodzinie bym nie polecił.
A okulistów znam bardzo bardzo wielu, wszyscy z tych których znam znają najnowsze techniki, ale jakoś nikt sobie oczu nie zoperował :)
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Doczu w Kwiecień 15, 2014, 19:21:22
A okulistów znam bardzo bardzo wielu, wszyscy z tych których znam znają najnowsze techniki, ale jakoś nikt sobie oczu nie zoperował
Rozumiem że soczewki kontaktowe także wyrzucicie do kosza, bo "80% okulistów nosi okulary". ROTFL.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 15, 2014, 19:30:11
Soczewki sa świetnym rozwiązaniem o ile ktoś dba o higiene. I okulisci tez często je noszą i nie mają nic przeciwko :) nie mozna nic upraszczczac, sprawa jest bardziej złożona.  Ja tylko mówię to co widzę i co bym polecil dla rodziny. Decyzje kazdy sam podejmuje samodzielnie. Trzeba tylko umiejętnie przeanalizować plusy i minusy każdego rozwiązania. 
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Doczu w Kwiecień 16, 2014, 11:05:33
Soczewki sa świetnym rozwiązaniem o ile ktoś dba o higiene.
Wnioskuję zatem, że Ci okuliści którzy nie noszą soczewek, nie dbają/umieją dbać o higienę. Współczuję zatem ich pacjentom ;D
Decyzje kazdy sam podejmuje samodzielnie. Trzeba tylko umiejętnie przeanalizować plusy i minusy każdego rozwiązania.
Ano właśnie. Teraz już poważnie. Mam nadzieję, że teraz już nawet nieprzekonani widzą jak można manipulować takimi informacjami, w zależności od potrzeb.
Od początku mojego udziału w tej dyskusji próbuję dac do zrozumienia, że budowanie swojej opinii li tylko na podstawie stwierdzeń "ileś % okulistów nie robi operacji, więc pewnie nie jest to bezpieczne" jest błędne. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni na tej podstawie budować swojej opinii, ale ja traktuję to jako element składowy ryzyka, a nie jako wyrocznię.
Dziękuję. Skończyłem.
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Jacku w Kwiecień 16, 2014, 15:47:43
Doczu nie rozumuj jak dziecko. Nie noszą bo nie maja takiej potrzeby, nie chca sobie nic wsadzac do oka, wygodniej im w okularach itd. Sam mam mala wade i wole ubrac okulary niż zakladac soczewki bo nie mam takiej potrzeby, ale jak ktos chce nosić to mu nie odradzam. Sa sytuację w których soczewki sa niezastąpione ale to juz by duzo opowiadać. 
Tytuł: Odp: [Szkła kontaktowe]
Wiadomość wysłana przez: Doczu w Kwiecień 17, 2014, 06:17:52
Doczu nie rozumuj jak dziecko.
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem drugą część mojego ostatniego posta.
Z mojej strony EOT, bo spory offtop wyszedł.