forum.outdoor.org.pl

OUTDOOR => GÓRY, WSZECHŚWIAT I CAŁA RESZTA => Na wodzie i pod wodą => Wątek zaczęty przez: atanor w Kwiecień 07, 2011, 13:41:48

Tytuł: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: atanor w Kwiecień 07, 2011, 13:41:48
wydzielone z Packrafting Drwęca 03.04.2011
wycięte primaaprisowe OT

Stopa, www.alpackaraft.com/
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: andy w Kwiecień 07, 2011, 13:50:34
Zajefajna sprawa

Zapraszam na rzeki pomorskie, albo walka, albo relaks z piwkiem w dłoni

Dla większej zabawy pływaliśmy z kumplem tylko w nocy ;D , polecam


My pływaliśmy na najtańszych INTEXach http://www.intex.pl/baseny,pontony,3,34 , też wprowadza dodatkowy element zabawy ;D
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 07, 2011, 14:10:41
Zmotowanie filmu zabiera znacznie więcej czasu niż napisanie relacji z tak krótkiej wycieczki, a i relacja też się napisała.

Nie podałem linku bo nie zdążyłem.
Raft Rzeza: http://flyweightdesigns.com/default.aspx
Raft mój: https://www.alpackaraft.com/index.cfm?fuseaction=store.catalog&CategoryID=53&ProductID=67
Są i tańsze: Sevylor HF 160 TRAIL (http://www.wszystkowgory.pl/produkt-913.html)
ale różnice w wykonaniu, materiałach, trwałości, użyteczności są kosmiczne.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Ivan w Kwiecień 07, 2011, 14:38:14
Zawalisty pomysł! I nie wiedziałem, że da się zrobić nie-dziecięcy ponton o wadze 1,5kg :o
Są i tańsze: http://allegro.pl/sevylor-hf160-ponton-wedkarski-karpiowy-1-5kg-hit-i1433321961.html
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 07, 2011, 14:59:49
Sevylor jest naprawdę mały. Nie da rady zmieścić się do niego żeby nogi nie wystawały, a przewiezienie plecaka jest karkołomną sprawą. Jako coś do spływania małych rzeczek górskich to może się sprawdzić (jak ktoś ma dużo łatek i cierpliwości), ale jako sprzęt do większych rzek, ekspedycji itp to już za mały i zbyt delikatny. Mam jeden całkiem nowy na zbyciu jakby ktoś reflektował. Inaczej będę musiał go zutylizować na potrzeby plażowe mojego syna :P
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: misio w Kwiecień 07, 2011, 15:17:21
Ja to się boję pływać na takich gumowych cudach ;D. Dawaj szerszą relację i nie pierdocz tutaj, bo Ci spalę te ciuchy co masz i będziesz musiał pisać dla udziału w zamówieniach grupowych ;D.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: andy w Kwiecień 07, 2011, 15:27:37
Te gumowe cuda są stabilniejsze niż kajak, jak jest miękki brzeg to kładziesz się wygodnie z browarkiem w ręku, patrzysz na gwiazdki a rzeka sama cię niesie, tylko odbijasz się od brzegu do brzegu ;D
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 07, 2011, 15:57:10
Alpacka jest mega stabilna. Ludki tego używają na wodach nawet do WW5 :D Aż wstyd spływać na tym po Drwęcy, ale w weekend to nie było zbytnio gdzie lecieć daleko.

Hucrut - tak mnie naszło na ten sport, że szukam rzeczek o górskim charakterze spławnych, ale pozbawionych zwałki (lub by dao się ją chociaż obejść) ze względu na gumowość mojego cuda. Co prawda przebicie tego nie jest łatwe ale wolę nie nadużywać szczęścia. Jakbyś mógł podpowiedzieć coś odnośnie takich rzek to będę wdzięczny.

Widać zainteresowanie i powoli będzie się zbierała jakaś grupa ludzi chętnych do tego typu wycieczek, krótszych i dłuższych więc warto badać miejsca zdatne do używania tego typu pojazdów. Ja złapałem bakcyla na Islandii rok temu kiedy spotkaliśmy dwóch objuczonych na maxa gości - Anglika Alistaira Humphreysa i Kanadyjczyka Chrisa Herwiga. Mieli ze sobą Alpacki. Spływali nimi po największej islandzkiej rzece lodowcowej/górskiej o nazwie Pjorsa od jej źródeł (czli lodowca Hofsjokull) do jej ujścia do oceanu.
Tutaj jest filmik Alistaira Humphreysa:
http://www.alastairhumphreys.com/adventures/transiceland/

Wydawali mi się śmieszni bo mimo, że starali się zabrać lekki sprzęt, ich bagaże ważyły 40 kg na głowę. Sami przynajmniej o takiej wadze mówili. Trochę żeśmy pogadali bo przesidzieliśmy dobę w schronie podczas przejścia frontu niżowego podczas którego Islandia robi się nieprzyjemna i niebezpieczna. Po powrocie oglądnąłem kilka filmików i jakoś udawało mi się przez pół roku natręctwo od siebie oddalać. Aż w końcu pękłem ;) a po pierwszym spływie to już nie wyobrażam sobie innego sposobu podróżowania. Jednak chciałbym pozostać packrafterem niż raftpackerem. Ten drugi uważa za cel spływ, a sposób dotarcia do cieku wodnego jest dla niego obojętny. Packrafter to ten co rafting traktuje jako urozmaicenie i sposób na szerszą wycieczkę.

Jak ktoś lubi oglądać filmiki to polecam filmy Romana Dial:
http://www.youtube.com/user/romandial#p/a
i jego blog:
http://packrafting.blogspot.com/
oraz książkę.

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: andy w Kwiecień 07, 2011, 16:55:33
Masz niedaleko, popatrz sobie na nasze rzeki na północy niktóre mają chakter górski abo odcinki o charakterze górskim np. Łeba, Słupia, Wierzyca, Drawa

Ze spokojnych dla relaksu to standardowo Wda i Brda, ale to inna bajka

Znajomi z którymi pływałem, spławiali się też zimą, ponoć też jest fajnie, ja nie doświadczyłem

My mieliśmy większe pontony bo spaliśmy w nich, no i kasa tez ograniczała wybór. No i ważne szczególnie zimą pompowane dno, nie ciągnęło tak od wody.

Co do przebić, to nie raz się to zdarzało, kleisz i płyniesz dalej. Gorzej ponoć było zimą jak trzeba było kleić na mrozie, ale też dawali radę. Raz jak płynęliśmy to nie było gdzie się zatrzymać to płynąłem i cały czas dopompowywałem jedną komorę ;D


ed

Dodam jako ciekawostkę nasze pontony ważyły 17kg ;D ;D ;D
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 07, 2011, 17:35:25
No pontony z hypalonu/nitrylonu potrafią tyle ważyć standartowo.

Na dno Alpacki pasuje mata TaR Prolite czy jak jej tam teraz w wersji small i izolacja zapewniona.

O tych rzekach właśnie myślałem. Trzeba będzie spróbować :D Na Islandię też mam zamiar wrócić i popływać. Tamtejsze rzeki (a jest ich sporo) są wprost idealnie dostosowane do tego typu wynalazków.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: semow w Kwiecień 07, 2011, 17:43:31
Film jest fajnie zmontowany, dobrze się ogląda :) Idea mi się poza tym podoba, bo człowiek nie jest uwiązany plastikowym kajakiem do rzeki.

Taki, dajmy na to, linkowany wyżej przez Ciebie sevylor za 300 zł - czym się w praktyce różni od droższych raftów?
Ciuchy jakieś specjalne mieliście?

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: atanor w Kwiecień 07, 2011, 17:52:56
Kiedyś się zastanawiałem nad tym Seylorem, ale (bez zbytniego wgłębiania się w szczegóły) doszedłem do wniosku, że można sobie tym popływać nad jeziorem czy wywieźć zanętę, ale szeroko pojęta turystyka wodna na tym odpada.

przynajmniej tak mi się wydaje, a chciałbym sie mylić, bo idea zacna i popływałbym sobie po sudeckich rzekach.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 07, 2011, 20:57:22
Sevylor jest zrobiony z badziewnego winylowego materiału, a co za tym idzie bardzo łatwo ulega przebiciom. Np. punkty mocowania są w nim  takie delikatne, że jak się ich raz użyje to łódka ulega rozszczelnieniu. Jeśli już myśleć o podróżowaniu to lepiej dozbierać i kupić tego ze stanów tańszego za 260 usd. On to przynajmniej gwarantuje, że byle co nas nie zatopi. Firma flyweigtdesign wspomniała, że zamierza wprowadzić jakiś nowy model do swojej oferty który bedzie bardziej przemyślany niż ich obecny produkt, ale tańszy od Alpacki. Alpacka zdecydowała się wyprowadzić zmiany konstrukcyjne by wyprzedzić konkurencję i pozostać na pozycji lidera. Zdecydowanie im się to udało. Najnowsza konstrukcja jest bardzo sterowca, szybka, utrzymuje kierunek nadaje sie do pływania również po spokojnej wodziei jest bardziej stabilna na rzekach górskich.

Padło tam pytanie o ubrania: Rzez był ubrany w zwykłe spodnie i kurtkę z gore, ja miałem suchą kurtkę i spodnie firmy Hiko, neoprenowe skarpety i rękawice. Bardziej zabrałem te rzeczy dla testu, niż z musu bo rzeka spokojna, wąska i jakby co dałoby radę przeżyć wodowanie bez suchych ciuchów. Testu doczekał się customowy odchudzony plecak Nevis - przeróbka konstrukcji wyprodukowanej kiedyś dla Vicka przez Wisport. Plecak okazał się nadzwyczaj wygodny, ale najważniejsze, że jest to w istocie nosiłka do suchego worka. Umożliwia przenoszenie zrolowanego rafta, worka, złożonego wiosła i innych tego typu rzeczy. Idealna konstrukcja do packraftingu.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: atanor w Kwiecień 10, 2011, 13:55:20
Przeszukałem polski rynek, co maja ciekawego i można mieć większe winylowe pontony w wadze 3-5kg (np. Sevylor KK55D Caravelle), ale Sevylor HF 160 TRAIL ma ta przewagę prócz wagi, że jest z zewnątrz powleczony nylonem, więc jak jego można łatwo przebić to czysty winyl przedziurawimy ostrym spojrzeniem ;D
Z racji, że Alpacka jest finansowo nieosiągalna, zacząłem drążyć temat Seylora. Nie pisze tu o wyprawach, ale na jednodniowe/weekendowe wycieczki może się sprawdzić.
Generalnie jest mało informacji, nawet zdjęć, ale jest mały test z cennymi radami, oraz porównanie z Alpacka

http://www.aktrekking.com/beyondSpec/raft.html

(http://www.aktrekking.com/beyondSpec/sevylor.jpg) (http://www.aktrekking.com/beyondSpec/hole.jpg)

i krótka opinia z wymiarami klienta

http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/backpackinglight/forums/thread_display.html?forum_thread_id=19752

(http://cache.backpackinglight.com/backpackinglight/user_uploads/1237856624_11359.jpg)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Bacownik w Kwiecień 10, 2011, 14:34:23
Ja Sevylorem nie pływałem (zresztą, wolę sztywniaki) ale znam doświadczonego bardzo kajakarza, który z lenistwa kupił sobie właśnie Sevylora na takie pomniejsze spływy i stanowił przez parę lat nieformalny fanklub Sevylora
(Użytkownik >Gruby<  jak ktoś  by chciał poszukać) :-)
Oglądałem toto, i ze wszystkich tanich dmuchanek to jest najsensowniejsza firma.
Natomiast do poważniejszych wycieczek packraftingowych nie polecam - jak wydasz kasę na podróż samolotami do Mongolii na ten przykład, i sprzęt klęknie w drugim dniu, to go pogryziesz ze złości....  ;D ;D ;D   
Na takie coś lepsze sa Gumotexy.
PS. Atanor, we Wro masz akurat ludzi, którzy się na tym bardzo dobrze znają  - pozdrów ich ode mnie i wypytaj. Namiary na PW
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: atanor w Kwiecień 10, 2011, 14:40:49
ale znam doświadczonego bardzo kajakarza, który z lenistwa kupił sobie właśnie Sevylora na takie pomniejsze spływy i stanowił przez parę lat nieformalny fanklub Sevylora

ale piszesz o dmuchanym kajaku Sevylora czy rzeczonym pontonie Sevylor HF 160 TRAIL?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Bacownik w Kwiecień 10, 2011, 17:00:19
ale piszesz o dmuchanym kajaku Sevylora czy rzeczonym pontonie Sevylor HF 160 TRAIL?
Miałem na myśli ogólnie wyroby Sevylora, Janusz vel "Gruby" przerobił kilka różnych.
Teraz dopiero doczytałem  :-[, że dyskusja rozwinęła sie wokół konkretnego modelu - Sevylor HF 160
Pierwszy raz go widzę; a zresztą, nawet gdybym zobaczył wcześniej, to mój wstępny filtr selekcji informacji nie dopuściłby tego do dalszego przetwarzania, z powodu.... wyporności. [80 kg]  :-[
Nawet bez bagażu i kąpielówek, byłby to w moim przypadku... ponton podwodny.  ;D
No chyba, że ten cały  Packrafting to ma być taki odpowiednik jakichś zawodów trialowych /przełajowych, czy skiturowych z goleniem fok i nawiercaniem butów. ;-)
Ale jeśli to ma być jakaś wycieczka, a dmuchawiec jest po to, aby zabrać się do środka komunikacji, tudzież przejść z buta pomiędzy akwenami, to jednak wybrałbym coś konkretnie większego.
Trzeba zasadzić się na Allegro i spokojnie poczekać na okazję  - prędzej czy później, ktoś się znudzi dymaniem i kupi coś sztywnego. ;-)
A optymalnym rozwiązaniem jest coś z oferty Gumotex.cz (http://www.nafukovacilode.cz/nafukovaci-cluny)
Popatrz też u Ruskich - tam mają duże doświadczenie i tradycję:
http://www.raftmaster.com/catalog.shtml (http://www.raftmaster.com/catalog.shtml)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: semow w Kwiecień 10, 2011, 17:08:56
A jak się ma użyteczność pontonów do kajaków dmuchanych w tego typu zastosowaniu?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: madmun w Kwiecień 10, 2011, 17:10:22
Ja się nie znam, ale chyba najważniejszy to waga. Czyli 2kg vs ....
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: atanor w Kwiecień 10, 2011, 17:29:10
A jak się ma użyteczność pontonów do kajaków dmuchanych w tego typu zastosowaniu?

ale użyteczność na wodzie czy na lądzie?
jak zaczniemy się zgłębiać nad dzielnością wodną, pływalność czy jak to się tam zwie ;D to oczywiście, że kajak wygrywa i ponton sie nie umywa, ale zostaje drugie pytanie - kto te 10-20 kg będzie niósł przez 25, 50 czy 100km? ;D

jak dojeżdżasz to początku i końca trasy komunikacja publiczną, taszczysz sprzęt na niewielkie odległości już nie jest packrafting tylko zwykły spływ.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: semow w Kwiecień 10, 2011, 17:35:36
No jasne, to mi o samo pływanie chodziło.
Kajak dmuchany z gumotexu waży 6 kg
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 13, 2011, 10:33:35
To sobie wtedy można kupić za równą lub nawet niższą kwotę kajak polietylenowy.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Zirkau w Kwiecień 14, 2011, 08:24:08
A jak się ma użyteczność pontonów do kajaków dmuchanych w tego typu zastosowaniu?

imho, zależy, ponieważ wiele konstrukcji miewa cechy jednych i drugich (czeska Palava) . Fakterm natomiast jest, że im stosunek długości do szerokości jest większy, czyli im bardziej smukły kadłub, tym większa szybkość i stabilność kierunkowa.
Przy pewnej szerokości nie jesteś w stanie równie sprawnie obsługiwać obydwu stron łódki i wymagany jest dodatkowy wioślarz. Ale tam gdzie kajakarz zaczyna walczyć, duzy ponton idzie jak autobus...., ale wymaga już odpowiedniej obsady.
Dla osad 2-3 osobowych zdecydowanie lepszy kształt podłużny (kajak) na szybkie wody. Na kręcenie się z piwem w ręku na kąpielisku wystarczy nawet "ponton" z dętki ;)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Kwiecień 14, 2011, 08:48:13
Nie jestem ekspertem ale pływam na długiej Palavie i na krótkiej Alpace. Palavą zrobiłem już duży dystans i myślę, że nauczyłem się nią pływać (oczywiście z wykorzystaniem pagaja). Nowa i mimo że krótka Alpacka płynie szybciej z napędem jednoosobowym, niż Palava z napędem dwuosobowym. Nie sprawdziłem tego wg. urządzeń pomiarowych ale takie odnoszę wrażenie. Co do zwrotności - są podobne. Pagajem skręca się naprawdę szybko jeśli wie się jak to zrobić.

Ale Palava nie jest kajakiem dmuchanym lecz kanadyjką i tak powinno się jej używać. Niestety waga 16 kg zniechęca do spacerów.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: graf w Maj 24, 2011, 17:29:09
Ooo!
Ale fajna zabawa.
Można zabrać pontonik bez trudu na własny grzbiet i możliwości podróżowania zdecydowanie się poszerzają.
Bardzo mnie to pociąga.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: obserwator w Maj 24, 2011, 18:27:53
też mi się spodobało to i przypadkiem jeźdząc na rowerze natrafiłem na kilku gości co za pomocą tanich pontonów chcieli spłynąć jedną z małych rzeczek w Oslo

(https://lh5.googleusercontent.com/_mviFo5X82Aw/TdvbIxcyDRI/AAAAAAAAAi8/7LxpjxLao6M/s800/Photo0261.jpg)

już na tym progu rozszczelniły się dwa duże pontony

(https://lh3.googleusercontent.com/_mviFo5X82Aw/TdvbIDHLZwI/AAAAAAAAAi0/HazFSME-VtE/s800/Photo0265.jpg)

potem było już tylko gorzej

(https://lh6.googleusercontent.com/_mviFo5X82Aw/TdvbIDIiuCI/AAAAAAAAAi4/Q9KlkRykMJY/s800/Photo0270.jpg)

mimo znoszenie pontonów przez progi i tak nie dawały rady

(https://lh5.googleusercontent.com/_mviFo5X82Aw/TdvbJD9d8OI/AAAAAAAAAjA/6PhPctJUAuU/s800/Photo0274.jpg)

po około 100 metrach ostał się jeden gość
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Gargamel w Maj 24, 2011, 18:43:51
Ja chciałbym tylko nieśmiało wtrącić że kajaczek sevlyora tahiti przedziurawił się na podkrakowskim stawie (kryspinów). To tak odnośnie wypraw do mongolii. Sterowanie  kajakiem dmuchanym to jak sterowanie tirem na parkingu bez wspomagania. Praktycznie zerowe i to mimo iż mam Skeg'a .
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Caliph w Listopad 14, 2011, 18:35:02
Ja pływam na takim wynalazku i jak na razie jest wyjątkowo odporny na wszelkie np. gałęzie po których przepływam.
Zdjęcie ze szlaku Krutyni - okolice Babięt.
(http://img823.imageshack.us/img823/5043/img6841w.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/823/img6841w.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Sterowalność dobra, wytrzymałość ok, a co ważne spora wyporność (3 osobowy tzn 2+1)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: misio w Listopad 14, 2011, 18:36:23
A co to za model dokładnie jest?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Caliph w Listopad 14, 2011, 20:42:10
Sevylor Hudson http://www.decathlon.com.pl/PL/kcc-360-hudson-3p-33058986/
Mam go od 2008 roku i jestem z niego bardzo zadowolony. Tak jak pisałem jest dość łatwy w manewrowaniu, wytrzymały - jakiś wytrzymały gumowany laminat od spodu. A co najważniejsze jest to 2+1 i można dzieciaczka zabierać :)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Tomcio w Listopad 29, 2011, 19:13:17
a ja od 4 latek śmigam na takim dmuchanym wynalazku za 700 zł MODEL 40107-B w cenie był zestaw naprawczy jeszcze nie użyty dobra pompka i dwa kiepskie ale zawsze wiosła
http://www.youtube.com/watch?v=QjxzlqAMZrg (http://www.youtube.com/watch?v=QjxzlqAMZrg)
jego powłoki są wykonane z zatopionej w pcv siatki poliestrowej i jak do tej pory jest nie do przebicia ale za to ciężki
na spływy po polskich rzekach jest fajny i dość tani ale ma wady podane w opisie filmiku
 w tym roku przymierzam się do kupna sevylor sk 200 DS

 niestety ale sztywny kajak ma jedną kluczową wadę trzeba mieć  gdzie go trzymać i z transportem sporo problemów
a dmuchawca dzwonisz  po kogokolwiek z autem i wracasz i frajda większa  takim cudem techniki pływać 
kolega ma Sevylor  Pointer K2  i tez daj radę

(http://img189.imageshack.us/img189/3260/img0315qq.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/189/img0315qq.jpg/)
(http://img577.imageshack.us/img577/5445/p1150148s.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/577/p1150148s.jpg/)
(http://img546.imageshack.us/img546/998/img3723u.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/546/img3723u.jpg/)

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Luty 15, 2013, 21:37:31
Alpacka jest mega stabilna. Ludki tego używają na wodach nawet do WW5 :D Aż wstyd spływać na tym po Drwęcy, ale w weekend to nie było zbytnio gdzie lecieć daleko.
Odnawiam temat.
Jaki model alpacki używasz ?
Czy ktos zna tansze zrodło niż Alpacka w USA ?
Chcę kupić Denai i szukam użytkowników
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Dusza w Luty 16, 2013, 16:21:38
Ramol, w EU tylko packrafting-store z Niemiec sprzedaje, są oficjalnym dystrybutorem. Ceny mocno zaporowe, chociaż na święta mieli promocje -10%. Przy sprowadzaniu i doliczeniu wszystkich "pechowych" opłat wychodzi to samo co z Niemiec, a może nawet drożej... Najlepiej mieć kogoś z USA, kto sprowadzi prywatnie.
Napisz do chłopaków, na pewno chętnie odpowiedza na Twoje pytania.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Marzec 14, 2013, 14:44:59
Alpacka jest mega stabilna. Ludki tego używają na wodach nawet do WW5 :D Aż wstyd spływać na tym po Drwęcy, ale w weekend to nie było zbytnio gdzie lecieć daleko.
Odnawiam temat.
Jaki model alpacki używasz ?
Czy ktos zna tansze zrodło niż Alpacka w USA ?
Chcę kupić Denai i szukam użytkowników

Sorki za zwłokę - korzystam z Yukon Yak.

Naprawdę nie ma sensu kupować w DE. Podatki w EU zabijają. Kupuj w US przez pośrednika jak możesz.
Panie pracujące w Alpace są bardzo miłe i można spokojnie sobie z nimi pogadać. Niestety nie wysyłają bez deklaracji prawdziwych kosztów ani jako "Repaired".
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Marzec 14, 2013, 19:31:05
Dzięki, już uzgodniłem wysyłkę na adres w USA,
póki co chcę kupić Denali i szukam Kogoś kto jest mi w stanie powiedzieć czy Denali z fartuchami to dobry wybór na zajebiście duże rzeki z cześcią 4, a może 5 klasy białej wody?
Jestem niski i chcę pod nogi wrzucić graty. Denali prawdopodobnie ma mozliwość schowania bagażu w komorach ?
Czy na Denali da się przepłynąć krótki odcinek w dwóch ( po 80 kg x 2) ?
Jakby ktoś wiedział  ;D
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Marzec 15, 2013, 08:53:17
Najlepiej sprowadzać przez osobę prywatną z USA, która zrobi Ci piękny "prezent", zadeklaruje wartość przesyłki poniżej progu naliczania cła (50 USD) i napisze, że to "pool toy" ;)

Denali jest większa ale dwie osoby to chyba za dużo. Szczególnie na dystans 160km. Nie widzę tego.

Ja mam 181cm i do swojego Yaka nie wcisnąłbym nic pod nogi. Jedynie troczyłem towar z przodu pasami. Jest to całkiem wygodne. Mieści się tam naprawde duży plecak/wór. Nie widzę sensu wkładać sobie czegokolwiek pod nogi.

Ile masz wzrosu ramol ?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Marzec 15, 2013, 14:11:25
172 cm ,
widziałes patent z chowaniem rzeczy w komory Alpacki ?
To jest tylko w Denali , czy w każdym ?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Marzec 19, 2013, 08:25:50
Widziałem patent z tzw. Fly Cargo. Z opisu na stronie wynika że montują go w każdej Alpace. Jednak nie nastawiaj się, że zmieści Ci się tam wszystko. Z doświadczenia powiem, że montowanie plecaka z przodu przy pomocy pasów daje możliwość przenoszenia pontonu pomiędzy spiętrzeniami itp. Zakładasz łódź na plecy razem z plecakiem i idziesz z wiosłem w ręku. Nie widzę jakby to zrobić w ciężarek w rufir pontonu. Niewykonalne.

 Denali dla Ciebie będzie mega duży. Ja mam 181 cm i w Yaku mieszczę się w butach z wyprostowanymi nogami (zależnie od napompowania oparcia siedzenia). Jednak jak już pisałem - 2 osoby to będzie hardkor na dłuższą metę. Tak czy siak kupuj. Nie będziesz żałował. Fly Deck sobie odpuść chyba, że pontonu będziesz używał na długich spokojnych rzekach, na których rzadko będziesz wysiadał i przenosił.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Marzec 19, 2013, 10:24:07
Zakładam, że luka pod nogami będzie na plecak. Przy dużych szybkich rzekach boję się zgubienia bagażu z burty, a pod nogami będzie stabilny .
Najchętniej to wypróbowałbym to na Dunajcu, ale muszę najpierw kupić  :(
Fly cargo pod zapasowe suche rzeczy - niewielki bagaż - max 2 kg.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: PA w Marzec 19, 2013, 13:27:19
Nie ma co się bać. Niczego nie zgubisz jak dobrze przytroczysz.

Opcja na zapasowe suche rzeczy fajna ale droga.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Snajk w Marzec 23, 2014, 16:36:57
Odkopię temat po rocznej przerwie. Jak wam się sprawują wasze Alpaki? Żyją?
Bo mnie ostatnio temat dmuchańców zaciekawił i chcę go sobie trochę przybliżyć.

1- Czy są jakieś tańsze alternatywy dla Alpaki? Bo ceny w packrafting-store.de zabijają, a sevylor hf160 jest już trochę trudno dostępny.
2- Zauważyłem jeszcze takie minimalistyczne cudo: Supai Flatwater Canyon II
http://www.packrafting-store.de/Packrafts/Supai-Flatwater-Canyon-II::497.html
http://www.supaiadventuregear.com/supai_adventure_gear_6_004.htm
Ale nie wiem ile jest warte.

Pozdrawiam!
Snajk
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Marzec 23, 2014, 18:20:53
Moja alpacka jeszcze leży w USA, mam nadzieję , że przyjedzie w kwietniu,
Zobacz forum na www.alpackaraft.com , są ogłoszenia po 600, 700 USD .
Chciałem mieć specyficznie zrobiony z komorami wewnętrznymi to zamówiłem nowy.
Gdzieś widziałem odnośniki do konkurencji, ale opiniami alpacka wygrywa.
Ten Twój to rzeczywiście lekki , ale strasznie mały i mała wyporność
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: leśna dusza w Marzec 23, 2014, 22:53:43
Jak packraft to tylko Alpacka. Niedawno byłam bardzo bliska zakupu, ostatecznie na razie go odłożyłam. Zakup w Europie niestety jest kompletnie nieopłacalny, nawet w bożonarowej promocji (-10%).
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Snajk w Marzec 24, 2014, 16:33:36
Widzę że albo będzie tanio albo dobrze. No to może trzeba zacząć zbierać na alpakę...  ::)...
Ramol jak już dotrze do Ciebie to się koniecznie pochwal i porób zdjęcia.
I jaki rozmiar wziąłeś do jakiego wzrostu? Ale to już pewnie ocenisz jak przyjdzie czy się mieścisz  :P.

Pozdrawiam!
Snajk
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Marzec 24, 2014, 19:30:51
Yukon Yak na 172 cm, ale przy dużym bagażu. komora wewnetrzna , fartuchy do białej wody i wiosła na kijkach. kupilem na jesieni, ale czekam na przejazd rodzinny , zeby nie placic cła.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Sierpień 18, 2014, 13:51:57
Witam
Nazywam się Wojciech Szczepańczyk. Reprezentuję MAYFLY. Proszę nie traktować tego postu jako reklamy i proszę o niezbanowanie. W zamian podzielę się wiedzą w zakresie packraftingu i turystyki ultralekkiej. W tym roku wprowadzamy na rynek pierwsze packrafty. Jednoosobowe w trzech rozmiarach, z przeznaczeniem na wody górskie do WWIII oraz dwuosobowy na wody do WWI. Kazdy jednoosobowy packraft jest wyposażony w fartuch, pompowane siedzisko i worek do pompowania. Packrafty ważą od 2,8-3,1 kg (waga całkowita z fartuchem i siedziskiem). Dokładniejszy opis znajdziecie tu: www.mayfly.com.pl (http://www.mayfly.com.pl) . Jezeli admin od razu mnie nie zablokuje, to pozwolę sobie tutaj opisywać i odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące packraftingu.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: Dusza w Sierpień 20, 2014, 14:55:46
Reprezentuję MAYFLY.

Toczka w toczkę jak Alpacka Raft - robicie to na licencji czy ułańsko kopiujecie? Pytam bez złośliwości.
Cena nieco lepsza jak za oryginał w pewnym niemieckim sklepie, ale wyższa niż nieoclone Alpaki ze stanów.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Sierpień 20, 2014, 18:52:42
Nie kopiujemy, tylko się wzorujemy na sprawdzonych rozwiązaniach. Wymiary i kształt są różne. Gdyby tak się czepiać to przed Alpaka był np. radziecki Striż, Palava Gumotexa jest bliźniacza do XR-Trekking Metzelera itd.  Co do ceny. Packrafty MAYFLY są tańsze o 1300 zł (-30%)  no cóż, to rzeczywiście tylko "trochę" lepsza cena.  Nawet w Stanach Alpacka jest w tym momencie droższa 895$(łódź)+200$(spraydeck)=1095$x3,15=3450 zł. Za oceanem nie ma VAT. Żeby legalnie sprowadzić trzeba doliczyć koszt transportu(70$) cło 2,7% ((99zł) VAT 23%(844zł) Razem 4613 Czyli dokładnie tyle samo co we wspomnianym sklepie. Zaznaczam, że nasze rafty w standardzie mają fartuchy, płacimy podatki i VATy.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Sierpień 20, 2014, 23:35:46
Tutaj porównanie mojego pierwszego packrafta Striża (równo 4 kg) i Alpacki z 2003r
(https://lh3.googleusercontent.com/2eYgwWYXw1mw6JDA2zpP0ZeG6RQsnGMjgm5358UgRZI=w613-h207-p-no)

Czeska Palava i niemiecki XR-trekking (kiedys Metzeler obecnie austryjacki Grabner)
(https://lh4.googleusercontent.com/VmCVW993CtjuIpmwJ6STIEAZJK8jlrtQauNIpNJzgp8=w391-h207-p-no)

Jak ktoś chce tanio to niech zajrzy tutaj, konkurencji się nie obawiamy, inna półka:
http://kokopelliraftco.com/collections/packrafts (http://kokopelliraftco.com/collections/packrafts)

Sąsiedzi zza wschodniej granicy też nie próżnują:
http://vk.com/club55064387 (http://vk.com/club55064387)

MOD: PROSIMY O NIEDUBLOWANIE POSTÓW, MOŻESZ PRZEZ GODZINĘ EDYTOWAĆ NAPISANEGO POSTA, TYMCZASEM WRZUCIŁEŚ KOLEJNO TRZY POSTY: 23:15, 23:19, 23:35
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 06, 2014, 13:57:32
Alpacka raft wstępna ocena.
Mam Yaka, https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Packrafts/YukonYak (https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Packrafts/YukonYak)
z pełnym fartuchem  https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Spray-Decks/Cruiser-Spray-Deck
 i komorą wewnątrz burt na dwa suche worki
https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Cargo-Fly/CargoFly
Wiosła starałem się wybrać jak najlżejsze i nabyłem dwa rodzaje węglowych skladanych, jedne nakładane na kijki turystyczne.
Teraz już wiem , że na górską rzekę mają za małe pióra. Da się pływać, ale będę chciał dorobić większe na to samo mocowanie.
Materiał - moim zdaniem bardzo wytrzymały - wczoraj wjechałem na blachę słowackiego pomostu i na szczeście cały.
Bardzo wygodny i nadaje się na długie pływanie. Pompowane podparcie pod plecy, dobry poddupek.
Fartuch zaciągnany z jednej , prawej strony, bo z lewej jest klapa wyjścia awaryjnego, do zerwania całego fartucha, gdy trzeba się uwolnić.
Fartuch podchodzi pod pachy i ma pompowany wałek na brzuchu odbijający wodę.

Stabilność- pierwsze wrażenie - sportowy kajak jedynka - czyli można kichnąć i się wy---lić,
ale po chwili zrozumiałem, że balony burt dają świetną stabliność.
Najgorsze miejsce na Dunajcu to tor kajakowy w Krościenku obok wyspy- wąsko, duże kamienie itp.
Połamałem tam duży kajak. Alpacka dała radę. W niedzielę była duża woda to w pewnym momencie nakryłem się nogami ( zrobiłem świecę) , ale obciażyłem tył i ponton wrócił do poziomu.
Pompowanie - pierwsze pompowanie robi się workiem - patent równy wynalezieniu koła. Mi zajmuje to około 10 minut i potem kilka dmuchów w ustnik- max 30 sekund.
Niestety dodmuchiwanie w spływie jest trudne, trzeba się rozpinać z fartucha.
Muszę zrobić przedłużkę.
Zabawy cdn :-)

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 07, 2014, 07:58:00
Stabilność- pierwsze wrażenie - sportowy kajak jedynka - czyli można kichnąć i się wy---lić,
ale po chwili zrozumiałem, że balony burt dają świetną stabliność.
Najgorsze miejsce na Dunajcu to tor kajakowy w Krościenku obok wyspy- wąsko, duże kamienie itp.
Połamałem tam duży kajak. Alpacka dała radę. W niedzielę była duża woda to w pewnym momencie nakryłem się nogami ( zrobiłem świecę) , ale obciażyłem tył i ponton wrócił do poziomu.
Packrafty Alpacka i Mayfly zostały stworzone do spływania rzekami górskimi. Do WWIII wystarczy fartuch, do WW IV nalezałoby uzbroić raft w pasy udowe.
Nigdy nie pływałem bardziej stabilnym i bezpiecznym dmuchańcem. Do pływania po spokojnych wodach wystarczy raft poniżej 1 kg.
Kilka zdjęć z Białki T.
(https://lh3.googleusercontent.com/-afEl3AfJH1g/VDN5oQ7kXMI/AAAAAAAAFeg/JyzgO5Vk_CI/w769-h577-no/P6190023.JPG)
(https://lh4.googleusercontent.com/-q_h33sPyvIA/VDN6DQaznrI/AAAAAAAAFfE/p8nKg4IyhP4/w769-h577-no/P6190024.JPG) Przed ujściem Jaworowego Potoku
(https://lh3.googleusercontent.com/-su-_c5bK2ks/VDN7JuBJ8OI/AAAAAAAAFf4/kGhNlX9HM-E/w346-h260/P6190042.JPG) Metrowy próg....
(https://lh4.googleusercontent.com/-sV74ANB0jA8/VDN7m3EZfAI/AAAAAAAAFgc/xVwQ7VsS7_0/w346-h260/P6190044.JPG)...i seria mniejszych, w żadnym nie zostałem w odwoju.
(https://lh5.googleusercontent.com/-Zrvy68xEFxA/VDN7sNysTmI/AAAAAAAAFg4/V1Ozunom1qk/w346-h260/P6190041.JPG) Mayfly poradził sobie także z 10cm płyciznami.
(https://lh4.googleusercontent.com/-1x-DTZ86-PE/VDN83oqqU1I/AAAAAAAAFiM/bASO_RtewDo/w346-h260/P6190062.JPG)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: tp w Październik 07, 2014, 08:20:28
@MAYFLY
Mógłbyś więcej zapodać o CADDISFLY? Waga, wymiary, przeznaczenie, fartuch. Jak się sprawuje na bystrzach, jak śmiga na spokojnej wodzie.
I czy można te mini rafty kupić bez fartucha.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 07, 2014, 09:08:38
CADDISFLY-nasza dwuosobowa jednostka. Wymiary: Dł. zew. 350 cm, Dł wew. 230 cm, Szer. zew. 98cm, Szer. wew. 36 cm Średnica komory 31 cm.
Dwa pompowane siedzenia (do stabilizacji). Dno niepompowane. W zestawie stelaż aluminiowy do ustabilizowania tak długiej konstukcji, ale można używać też bez.
Masa: sam raft (z siedzeniami)4900 g, stelaż 1250 g.  Po złożeniu śr 25 cm dł.35 cm (18 litrów) + stelaż po złożeniu śr 7 cm dł 66cm (2litry).
Caddisfly pod względem  ładowności i przeznaczenia można porównać do Palavy Gumotexu. No może nie zalecamy spływania ze stelażem z wysokich progów. Generalnie 2-osoby+pies lub dziecko lub duży bagaż. Przód i rufa ostro zakończone, dzięki temu zabiegowi łódź posiada znakomite właściwości nautyczne i trudno ją zalać. Nie posiada fartuchów.
Nasze mniejsze rafty standardowo tylko z fartuchami. Jeżeli produkt się przyjmie na rynku  na wiosnę wznowimy serię. Wtedy na zamówienie, będą dostępne bez fartuchów (ale bez fartuchów jednostka wiele traci) oraz w kolorze ciemnozielonym. FARTUCH JEST W RAZIE POTRZEBY ZDEJMOWANY (-350g)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: tp w Październik 07, 2014, 20:08:39
Daleko mam do białej wody a i w okularach trudno się walczy ze spienioną wodą  więc fartuch mi niepotrzebny. Do WW2 i bez fartucha da radę.
Obawiam się też że solidniejszy plecak nie zmieści się pod fartuchem.

Z jakiego materiału są Wasze rafty? Czy wytrzymałość jest zbliżona do tego co reprezentują alpaki?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 08, 2014, 08:57:52
Tak jak wspominałem można sobie odpiąć "fartucha". A że jest przydatny również na spokojnej wodzie widać na zdjęciu poniżej. (https://lh5.googleusercontent.com/-llKzog9wHM4/VDTV6Q2_k6I/AAAAAAAAFkQ/wFPs6ApRHDQ/w1044-h455-no/20140907_155925.jpg)
Nie tylko chroni przed zielskiem, ale także przed wodą skapująca z wioseł czy śluzem ze złowionych ryb. Na fartuchu rozłożymy mapę lub przygotujemy posiłek. Jeżeli koniecznie musimy umieścić niezabezpieczony bagaż w środku raftu, to w razie wywrotki nie stracimy dobytku.
Na przyszły sezon przygotowujemy projekt jeszcze mniejszego raftu, bez fartucha, na spokojne wody. Tym razem priorytetem jest masa. Ze wstępnych wyliczeń powinien ważyć pomiędzy 1,5-1,8 kg. Cenowo powinniśmy się zamknąć poniżej 2200 zł.
Używamy bliźniaczych materiałów do Alpacki. Siatka nylonowa zatopiona pomiędzy warstwami poliuretanu. Materiał gramaturowo troszkę cięższy (mocniejszy?) od Alpacki. (średnio na rafcie ok. 400g). Kamienie, gałęzie są mu niestraszne. Na płasko trudno przeciąć nożem, a żeby zrobić dziurę też trzeba się postarać. Bardzo odporny na ścieranie, słoną wodę, promienie UV. To właśnie materiał robi koszt łódeczek. Poza materiałem, na wytrzymałość ma wpływ sama konstrukcja . Materiały nie są zgrzewane czy tylko sklejane. Fragmenty są początkowo sklejane, potem ZSZYWANE, a następnie naklejane są z dwóch stron taśmy wzmacniające.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 12, 2014, 18:15:17
Godzinę temu połamałem kijek do chodzenia na którym są mocowane wiosła,
Pękł na dużej wodzie, na szczęście miałem zapasowe w plecaku.
Wiosła lekkie i mocne są póki co głównym problemem
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: tp w Październik 14, 2014, 07:42:02
@ramol
Witaj!
Tez się przymierzam do zakupu rafciku i miałbym parę pytań. Maltretuję też Duszę L. za co tu publicznie jej dziękuję za cierpliwość, ale Ty masz tą przewagę żeś już praktyk.

Dlaczego Yukon Yak a nie coś większego np. jakiś explorer? Nie brałeś pod uwagę możliwości dłuższych spływów  z większym bagażem i rowerem? Różnica wagi to tylko 40 deko.
Ex. Fiord ma podniesione siedzisko, nie boisz się w swoim Y. solidnego kontaktu kamienia z kością ogonową?  Kiedyś raz mi się to zdarzyło na wiślanej ostrodze (na PCVce). Do dziś pamiętam.
Próbowałeś oszacować ile czasu by ci zajęło przepłynięcie powiedzmy 5km na spokojnej wodzie?
Jak bardzo jest toto wrażliwe na wiatr? Da się płynąć skosem pod wiatr o umiarkowanej sile?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 14, 2014, 15:04:23

tp :,,,,,,Dlaczego Yukon Yak a nie coś większego np. jakiś explorer? Nie brałeś pod uwagę możliwości dłuższych spływów  z większym bagażem i rowerem? Różnica wagi to tylko 40 deko.

r------O pomoc  w wyborze poprosiłem gościa  z Alpacki, podając wzrost, wagę swoją i bagażu,
Yak bez problemu uniesie dowolnie ciężki plecak i mnie, a nogami jestem w stanie wesprzeć się o dziób, co pozwala przejść na kilku centymetrach wody. Wożenia psa , czy roweru na dłuższe trasy nie widzę. Tak do kilku godzin , albo na szerokiej rzece. Yaka brałem właśnie ze względu na długi samotny spływ gdzie 50 % trasy to chodzenie.
----------------------------
Ex. Fiord ma podniesione siedzisko, nie boisz się w swoim Y. solidnego kontaktu kamienia z kością ogonową?  Kiedyś raz mi się to zdarzyło na wiślanej ostrodze (na PCVce). Do dziś pamiętam.
r--------------siedzisz na dmuchanej poduszce, bardzo wygodnie i bezpiecznie. Yak to zdecydowanie sprzęt na wody górskie, a tam pływanie na dwóch wiosłach jak w łódce jest bardzo utrudnione przez konieczność manewrowania miedzy głazami. Yakiem da się robić zwroty jak kajakiem górskim.
---------------------------------------------------------------------------------------
Próbowałeś oszacować ile czasu by ci zajęło przepłynięcie powiedzmy 5km na spokojnej wodzie?
r. -------------------------od godziny wzwyż bez napinania. Kwestia dobrych wioseł. WOLNIEJ niż w kajaku, ale mniejszej siły używasz.
Jak bardzo jest toto wrażliwe na wiatr? Da się płynąć skosem pod wiatr o umiarkowanej sile?
r------------------------ podobna powierzchnia jak w kajaku, więc wiatr nieco hamuje, płynać się da, fale nie straszne.

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 14, 2014, 16:07:16
Godzinę temu połamałem kijek do chodzenia na którym są mocowane wiosła,
Pękł na dużej wodzie, na szczęście miałem zapasowe w plecaku.
Wiosła lekkie i mocne są póki co głównym problemem
Takie wiosełka to świetny pomysł, ale tylko na spokojne wody z ultralekkim rafcikiem. Na "poważniejsze" wody nie wyobrażam sobie takiego sprzętu, gdzie odpychanie się od skał czy "orka" po kamieniach są na porządku dziennym. Czy trzymanie drążka o średnicy kijka trekkingowego po kilku godzinach nie wydaje się być męczące? A  dłonie nie cierpną?
Ja zszedłem z wagą wiosła do 800g budując je na plastikowych piórach wioseł z Polsportu. Na głębokiej wodzie machało się przyzwoicie, szerokie pióro, ale w kontakcie z kamieniami pękło nawet nie wiem kiedy
(https://lh6.googleusercontent.com/-LjK2GLaM7DA/U6QnvptVkAI/AAAAAAAAEhQ/h1MmH2bQ4SM/w769-h577-no/P6190078.JPG)

W niedziele próbowałem bikeraftingu na Wiśle.
(https://lh4.googleusercontent.com/-maOaLI6w-uY/VD0lZlW1jzI/AAAAAAAAFrs/CQ-Bbw3UJhA/w960-h238-no/Bikerafting1.jpg)
(https://lh4.googleusercontent.com/-XyrgR45s3sM/VD0lagboEFI/AAAAAAAAFr0/InQFeZR6rBQ/w638-h239-no/Bikerafting2.jpg)
(https://lh4.googleusercontent.com/-Zaq1U2y_VSU/VD0lbR16aaI/AAAAAAAAFr8/HPHKzVOF2HM/w641-h238-no/Bikerafting3.jpg)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 14, 2014, 21:53:01
sam jestem zdziwiony, ale pomimo kilkugodzinnego plywania w pazdziernikowym Dunajcu ręce nie męczą sie i nie drętwieją. Może to kwestia niskiego ciężaru węglowego pióra .
Wiosło pękło w wodzie, a nie na kamieniach. Zdecydowanie trzeba mieć kevlarowe lub węglowe pióra- tworzywo prędzej czy później pęknie, a węgiel sie ugina.
Rozebranie roweru rzeczywiście umożliwia plywanie.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 16, 2014, 11:21:33
Kilka liczb:
Pompowanie - pierwsze pompowanie robi się workiem - patent równy wynalezieniu koła. Mi zajmuje to około 10 minut i potem kilka dmuchów w ustnik- max 30 sekund.
Całkowite napompowanie raftu możemy zamknąć w 2 min. (od momentu wyjęcia z plecaka po napompowanie siedziska)
Rozwinięcie łodki i wkręcenie worka 15sek., pompowanie workiem 60 sek., wykręcenie worka i wkręcenie zaworu 15 sek. Dopompowanie ustami 20 sek. Pompowanie poduszek(3 szt.) 20 sek.

Średnia ze spływów na spokojnej wodzie ok. 3,5-4 km/godz.(2 i 3 godz. machania)
Max. prędkość na 1 km 6 km/godz.

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 17, 2014, 08:58:21
Niestety , może trochę szybciej pływam, ale słabiej dmucham  ;)  ;D
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 17, 2014, 11:58:10
To jakie prędkości osiągasz?!!!
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 17, 2014, 12:17:58
To jakie prędkości osiągasz?!!!
4-5 /h , to był zart
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 21, 2014, 21:25:44
Połamałem dzisiaj drugie wiosło na przełomach Białki Tatrzańskiej, właściwie nad mostem w Krempachach.
Tym razem metalowa rura wytrzymała, ale równo ucieło mi pół jednej karbonowej łopaty - prawdopodobnie o kamienie.
No i zaliczyłem pierwszą ewakuację z pontonu.
Na wprost wąskiego nurtu masa gałęzi , na których woda skręcała pod kątem 90 stopni.
Przez to ułamane wiosło i małą wodę nie zdążyłem odbić. Wcisneło mnie pod gałęzie. Musiałem się wypiąć , zdjąć plecak z pontonu i powoli wyciągnąć alpackę. Z przerażeniem patrzyłem jak woda ciśnie burtą o gałęzie .
I nic się nie stało. Materiał wytrzymał , także spychanie dupy po kamieniach.
I nie mam trzeciego wiosła, Będę chodził jak wariat z plecakiem i wiosłem kajakowym :-)
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 22, 2014, 09:02:46
Odpowiednie narzędzia do odpowiedniej pracy. Tak jak pisałem takie wiosełka będą idealne z Alpaca Scout czy Supai Flat water, wtedy zestaw (raft+wiosła) zamkniemy poniżej 1kg!!!Ale to sprzęty na spokojne wody, górskie jeziora czy nizinne reki. Nie pojeździmy w terenie MTB z kołami od kolarzówki. Włókno węglowe  elastyczne i bardzo lekkie to jednak kruche. Przyjrzyj się specyfikacji wioseł do kajakarstwa górskiego, w większość "węglowych" wioseł(nie licząc kilku modeli w astronomicznych cenach), drążek jest wykonany z kompozytu węglowego ale pióro to już mieszanka węgla i tworzyw sztucznych. Wiem masa i uniwersalność wioseł-kijków kusi. Ale niestety jeżeli wiosło ma wytrzymać kontakt z górską rzeką to trzeba się liczyć z masą wiosła pow. 900g. Nie tylko uderzenia o kamienie, ale i podpórki, odepchnięcia od skał czy krzaków. Te 300 g które oszczędziłeś na wiosłach dołożyłeś sobie wyposażając rafta w cargo fly (nie kwestionuję użyteczności). Dlaczego jak wariat, 4-5 częściowe wiosło(po złożeniu 50-60 cm) w plecaku lub przypięte na zewnątrz, nie przeszkadza.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 22, 2014, 09:21:55
4-o częsciowe tak, ale zanim kupię to będę chodził z moim jednoczęściowym - 2 metry .
Wyobraź sobie miny ludzi na 3-koronach ?  ;D
Męczę ( dosłownie ) alpackę bo tam gdzie chcę jej docelowo używać wiosła nie zamówię.
Wolę teraz rozwalić co tylko jest do popsucia.
Na 800 km spływu muszę i tak mieć zapas, a dwóch dużych wioseł nie wezmę.
30 dcg to dzień albo dwa jedzenia.
Robią mi teraz zawodniczą 4-o częściowkę w Poznaniu. Zobaczę czy wytrzyma.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 22, 2014, 09:41:21
4-o częsciowe tak, ale zanim kupię to będę chodził z moim jednoczęściowym - 2 metry .
Wyobraź sobie miny ludzi na 3-koronach ?  ;D
NOE...?
Przybliż trochę temat tego nowego wiosła.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 22, 2014, 10:58:52
Polaczyka kojarzysz . Szczawnica pod goralem. Olimpijczycy w kajakarstwie gorskim. Robi kajaki ,
ale wspolpracuje z kims z Poznania, ktory wykonuje dla nich wiosla.
Maja mi zrobic kewlarowo+karbonowe 2,05 ze zdejmowanymi piorami i laczone w srodku, calosc ok. 90dcg.
piora bedzie mozna osadzic na kiju w razie zlamania.
musze czekac okolo miesiaca.
Dostane , sprawdze i opowiem.
ps. wylaczyly mi sie polskie znaki
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: tp w Październik 22, 2014, 13:52:07
@ramol
"Na 800 km spływu muszę i tak mieć zapas"
Mógłbyś zdradzić co to za 800km traska na alpackę?
To że przyparło Cię do gałęzi to żaden sprawdzian. Problemem są sterczące sęki, gałęzie często zaostrzone przez bobry na które napływasz pod kontem +- prostym popychany siłą nurtu i własną bezwładnością.
Przebity jednokomorowiec o0d razu flaczeje i w głębszej wodzie od razu przyciska Cię i wciąga pod te przeszkody.
Ile kosztuje takie wiosło jak zamawiasz?

@Mayfly, to kiedy będziecie mieli rafciki w zielonym kolorze?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 22, 2014, 17:02:48
Kochany TP  :)
Nie powiem już nic , bo jak zaplanowałem w tym roku to trzy miesiące przeleżałem z nogą do góry,
Pojadę , zrobię , albo nie itp. W każdym trenuję :-)
Galęzie i drzewa  na które wepchała mnie Białka - moim zdaniem najgorsza polska rzeka do spływu, zwłaszcza taka niska jesienna, były ostre , i sterczały na wszystkie strony. Bobrów Ci u nas dostatek.
Wiosło - ok. 800 zł  :'(
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: leśna dusza w Październik 22, 2014, 23:17:48
Też mnie ciekawi to wiosło, co prawda na razie nie mam czym pływać, ale przynajmniej w wyobraźni. Moje niedoszłe wiosło to miało być to:
https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Paddles/Sawyer
Wiosło TP ma się nadawać jako stelaż do tarponamiotu, tyle że wtedy tylko jako centalnego pałąka, nie starczy na "V". Chyba wszystkie regulowane się do tego nadają?
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 23, 2014, 01:09:01
Też mnie ciekawi to wiosło, co prawda na razie nie mam czym pływać, ale przynajmniej w wyobraźni. Moje niedoszłe wiosło to miało być to:
https://www.alpackaraft.com/index.cfm/store.catalog/Paddles/Sawyer
Wiosło TP ma się nadawać jako stelaż do tarponamiotu, tyle że wtedy tylko jako centalnego pałąka, nie starczy na "V". Chyba wszystkie regulowane się do tego nadają?
Ten Sawyer pancraft paddle to chyba najbardziej uniwersalny wybór. Niestety w Polsce nie znalazłem sprzedawcy.
Składane wiosła da się złożyć w V , trzeba uchwycik z tworzywa dopasować, ale widziałem kilka namiotów podpartych kijkiem trekingowym :-)

Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: leśna dusza w Październik 23, 2014, 23:24:46
No też mi się tak zdawało, że będą uniwersalne. Najbliżej to w tym niemieckim sklepie packraftstore.de, w grudniu zapewne szarpną się na 10% zniżki :)
A myślałam, że tylko ja zabieram na spływ kijki trekkingowe...
Ale czy złożone w "V" wiosła nie będą za krótkie? Trzeba nam coś 2x150cm.
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: ramol w Październik 24, 2014, 14:00:24
Maksymalna długość wioseł 220 , jak dla ciebie to 2,00-2,10.
Czyli połowa plus zakładka to max 1,15 m
Tytuł: Odp: [Packrafting] Jaki ponton?
Wiadomość wysłana przez: MAYFLY w Październik 25, 2014, 22:55:26
Wystarczy.....
(https://lh5.googleusercontent.com/WMAbSUqAm_m1gBzVKlc-AY0Ege4D6ORLAXn60dmi9m0=w443-h577-no)
Mój pierwszy "packrafting" San 2002