Autor W±tek: [¦piwory puchowe] Jaki puch i obicie wybrać ?  (Przeczytany 16160 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline lex

Odp: [¦piwory puchowe] Jaki puch i obicie wybrać ?
« OdpowiedĽ #25 dnia: Listopad 26, 2012, 23:11:42 »
Z fizyki nie byłem orłem to nie wiem ;D ale po głowie mi chodzi jaki¶ punkt rosy czy co¶ takiego ;D
wolno¶ć to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest strat± czasu

Gang Albanii

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #25 dnia: Listopad 26, 2012, 23:11:42 »

Offline semow

« OdpowiedĽ #26 dnia: Listopad 26, 2012, 23:15:56 »
Obawiam się że za dużo zmiennych żeby odpowiedzieć na to pytanie.
Za to można z pewno¶ci± stwierdzić, że wagowo PQE wychodzi zajebi¶cie w porównaniu z płacht±.
A optymalna by była pewnie płachta z epicu, tak na marginesie.

Offline madmun

« OdpowiedĽ #27 dnia: Listopad 26, 2012, 23:17:55 »
Obawiam się że za dużo zmiennych żeby odpowiedzieć na to pytanie.
Za to można z pewno¶ci± stwierdzić, że wagowo PQE wychodzi zajebi¶cie w porównaniu z płacht±.
A optymalna by była pewnie płachta z epicu, tak na marginesie.

hammet miał  chyba
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline lex

« OdpowiedĽ #28 dnia: Listopad 26, 2012, 23:25:29 »
Najnowasza seria ¶piworów wyprawowych Cumulusa powstała we współpracy z potomkami vikingów, którzy testowali je podczas wyprawy na dalek± północ.
Na tak± wyprawę bierze się kilka ¶piworów, gdy zbyt zawilgoci się ¶piwór po prostu wyrzuca się go i z suchego worka bierze nowy. Nikt nie suszy, bo nie ma jak. Ogranicza się tylko szybko¶ć zawilgocenia przez zastosowanie m.in. wykończenia endurance.
Na weekendowe biwakowanie nie przejmowałbym się i brał zwykły pertex quantum aby zbić masę. Planuj±c dłuższy wypad trzeba tylko z góry przewidzieć, że będzie konieczno¶ć zaj¶cia do jakiego¶ schronu w celu dosuszenia i roztrzepania puchu.
Nadto jak za dnia będzie słońce wystarczy na trochę wystawić ¶piwór. Dlatego spiwór trzeba mieć czarny (ciemny) aby szybciej "nagrzał" się, a nie tylko po to aby nie upierdolił się.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 23:37:16 wysłana przez lex »

Gang Albanii

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #29 dnia: Listopad 26, 2012, 23:40:40 »
W tym sęk że ja zim± jak jadę to na minimum tydzień, wprawdzie jak na razie dostępno¶ć schroniska jest częsta ale co wymy¶lę w przyszło¶ci?
Punkt rosy tak ale pomińmy te zagadnienie, pytanie jak się zabezpieczyć przed szronem z zewn±trz?

Na s±siednim forum kto¶ wspomniał o płachtach bezmembranowych, bardzo lekich. Może to było by jakim¶ rozwiazaniem? Po 2 nocach zwijam i chowam na dno plecaka ¶pi±c już w samym ¶piworze bo płachta kompetnie zaszroniona i sztywna. Teoretycznie można by w ten sposób przedłuzyc życie suchego puchu?

Offline atanor

« OdpowiedĽ #30 dnia: Listopad 26, 2012, 23:48:08 »
Zawilgocenie ¶piwora przy głowie bierze się z wydychanego powietrza im zimniej tym szybciej się skrapla, opada na ¶piwór i zamarza. Tego nie da się unikn±ć. Najgorsze jest pakowanie takiego zawilgoconego powierzchniowo ¶piwora, co się często zdarza na trekkingach.
Plachta membranowa za to zawsze będzie zatrzymać wilgoć w ¶rodku. Ciekawym rozwi±zaniem może być płachta z oddychajacego pertexu, wilgoć powinna się zatrzymać na zewnętrznej warstwie. Potem łatwo rozdzielić mokr± czę¶ć od suchej.

Zastanawiam się nad katalicznymi grzałkami na benzynę. Więcej energii, której sami nie jeste¶my w stanie aż tyle wytworzyć powinno lepiej mobilizować wilgoć w ¶piworze.
Na ten moment to jest teoria do sprawdzenia. Poza tym mog± się  też przydać do suszenia i rozmnażania np. butów i innego ekwipunku. Takie grzałki chodz± za mn± od dawna.

Offline lex

« OdpowiedĽ #31 dnia: Listopad 26, 2012, 23:50:50 »
Zarówno w Robertsie jak i w Cumulusie powtarzano mi aby nie demonizować zawilgocenia puchu. Owszem straci na termice ale nie jest to postęp geometryczny i drastyczny. No chyba, że zamoczy się ¶piwór.
Nalezy także zwrócić uwagę, że quantum, z którego robione s± ¶piwory zimowe to nie to samo quantum, którego robi się swetry puchowe czy ¶piwory letnie.
atanor jak wróci to się wypowie, bo zadał mi przed chwil± pytanie czy aby z pewno¶ci± ta teneqa jest z pq ;D
atanore, sprawdĽ i porównaj także dwr ;)

Gang Albanii

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #31 dnia: Listopad 26, 2012, 23:50:50 »