Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Cumulus Excuistic 1000  (Przeczytany 14979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Odp: [Śpiwory puchowe] Cumulus Excuistic 1000
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 24, 2013, 13:13:44 »
THOR, te ostatnie komory w stopach mi wyglądają na przepełnione. Nie można bezkarnie dokładać puchu bez poszerzenia komór bo to niewiele daje. Wyraźnie na tym przykładzie widać, że puch nie ma gdzie się rozprężyć. Klient chciał to ma (pamiętam, że koleżanka chyba chciała) ale podejście firmy do tematu jest nie fer, powinni od razu podpowiedzieć, że to nie najlepszy pomysł i musieli by zmienić konstrukcje komór, a to koszta itd.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 24, 2013, 13:13:44 »

« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 24, 2013, 14:59:07 »
Jeśli patrzeć tylko na górną część śpiwora to myślę, że zmieściłabym się w 1200 (pomijam kwestię klaustrofibii), w 1400 byłby to już problem. Każdy się w nie zmieści, ale będzie kompresował sobą puch.

Cytat: leśna dusza w Wczoraj o 23:21:21
jest za wąski w nogach. Jest wyprofilowany w ten sposób, że nagle zwęża się w kolanach - moim zdaniem to jest wada konstrukcyjna i nie chodzi tutaj tylko o kwestię wygody (jestem przyzwyczajona do szerszych)
No właśnie... Czy to wada ? Czy jesteś do takiego rozwiązania nieprzyzwyczajona...?   Jeśli nie spisz spokojnie i się wiercisz z boku na bok to faktycznie może nie podpasić. Ja z reguły śpię na plecach więc takie zwężanie mi akurat nie przeszkadza.

Tak, to wada. Żeby to pokazać wkleiłam zdjęcia na których widać jak materiał się marszczy. W trakcie testowania leżałam spokojnie i puch się zgniótł. Jeśli w standardowym modelu nie ma przewężenia to nie wiem dlaczego zrobili tak w tym. Co to za pomysł żeby damski śpiwór był zwężany w kolanach?

Klient tak nie chciał. Chyba że zrobili coś inaczej niż zamawiałam, bo puchu w stopach miało być tyle co w standardowym modelu, a puch z ujętej komory miał pójść w plecy - było tam dla niego miejsce i jeszcze by się coś zmieściło.

Oczywiście że brałam pod uwagę przechowywanie rzeczy w nogach śpiwora, rzeczy mieszczą się bez problemu i długość śpiwora jest odpowiednia.

Ten egzemplarz został odesłany z powodu wymiany zamka, teraz mam nadzieję, że w nowym egzemplarzu zmienią tą konstrukcję.

Offline piterito

« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 24, 2013, 15:34:52 »
Może poprostu warto się skontaktować z Cumulusem i opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach i potrzebach. Przecież to i tak custom. Ludzie chwalą sobie ich serwis, ja również, jak dotąd. Napewno wiele wyjaśnią. My tutaj możemy sobie tylko gdybać i snuć  niewiele warte teorie.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 24, 2013, 16:20:17 »
Tak, Lex będzie pertraktował.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 29, 2013, 17:54:12 »
w poniższym linku informacje na temat szczegółów konstrukcyjnych śpiworów z serii Excuistic, w tym modelu Excuistic 1000, o którym wyżej mowa:

link
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 11:40:44 wysłana przez crimson »
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 30, 2013, 20:25:07 »
Dotarł do mnie nowy egzemplarz Excuistica 1000. Tym razem jest o niebo lepiej - w poprzednim producent bezrefleksyjnie i wbrew mojej woli wcisnął puch pozostały z ujętej komory w nogi, tym razem jest tak jak chciałam i dopuszone zostały plecy (do metki dołączona była karteczka z informacją o puchu przerzuconym w plecy oraz "P=16cm" - nie wiem co to znaczy). Życzyłam sobie kroju zbliżonego do trapezu, bez zwężenia w kolanach - niestety tego nie uzyskałam. Jednak w nowym egzemplarzu mam więcej miejsca w nogach - nadmiar puchu mi go nie odbiera, więc zwężenie jest akceptowalne.

od lewej LiteLine200, Excuistic 1000, Yeti GT 600

krój śpiwora - trapezu nadal brak

Wygląda na to, że i w standardzie śpiwór w stopach jest lekko przepuszony, a w kolanach niedopuszony. Nie jestem tym zachwycona.

Tutaj widać wszycie zamka - była dyskusja na ten temat.

Zmierzyłam obwód - wyniki zgadzają się z tym, co deklaruje producent - w nogach wyszła mi różnica 12 cm (113 - 101), w najszerszym miejscu 13 cm (168 - 155).

To śpiwór tylko dla szczupłych osób, panowie z brzuszkiem mogą o nim zapomnieć.

Testy terenowe muszą poczekać na zimę.

Offline kolanito

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 21, 2014, 21:47:37 »
Dzięki uprzejmości wortalu www.outdoor.org.pl stałem się posiadaczem śpiwora Excuistic 1000.
Przyszła więc kolej na mnie, żeby dorzucić swoje 3 grosze na jego temat. Na początek trochę danych producenta:
   masa całkowita: 1550 g
   masa puchu: 1000 g
   puch gęsi 96%, min. 850 cuin
   53 niezależne komory puchowe
   maks. wzrost użytkownika: 192 cm
   szerokość góra / dół: 83 / 58 cm
   minimalna temperatura komfortowa: -32°C
   objętość pokrowca: 18 dm3
   konstrukcja: cegiełkowa (2 x H)
inne szczegóły:
   tkanina wewn.: Pertex Quantum
   tkanina zewnętrzna: Pertex Quantum Endurance
   niezależnie wypełniany puchem spód i wierzch śpiwora
   53 niezależne komory puchowe
   zamek YKK dł. 175 cm z dwoma samoblokującymi się suwakami
   zamek z lewej lub prawej strony
   możliwość łączenia z innym śpiworami, także z innymi modelami
   2 niezależne tunele puchowe izolujące zamek
   wewnętrzny kołnierz antykonwekcyjny z elastyczną linką ze stoperem
   nowy ergonomiczny kaptur
Przymierzając się do tego opisu, przeczytałem jeszcze raz ten wątek i wątek o Excuistic 1200. Dużo jest w tych wątkach o dokonywaniu różnego rodzaju zewnętrznych i wewnętrznych pomiarów obwodów i rzekomych błędach konstrukcyjnych serii Excuistic. Moje pomiary zgadzają się mniej więcej z pomiarami rytmar'a i wynoszą około 163 cm zewętrzny obwód i około 150 cm wewnętrzny. Różnica między obwodami wynosi coś koło tego co deklaruje producent, czyli jakieś 12 cm.
Jednym z zarzutów podnoszonym zwłaszcza przez Shwarc'a jest to, że seria Excuistic jest wąska. To jest fakt i ja mogę teraz to poświadczyć. Czy to wada? To kwestia indywidualnych odczuć potencjalnego użytkownika i tego jaki jest duży oraz czy ma klaustrofobię czy nie ;D.
Z odpowiednich wątków na forum i dyskusji tam prowadzonych można wysnuć kilka wniosków odnośnie śpiworów zimowych. Między innymi to, że śpiwór zimowy powinien być na tyle obszerny, żeby pomieścić trochę sprzętu, np: buty, gaz, butelkę wody, spodnie, bluze itp. i na tyle wąski, żeby nie pozostawało zbyt dużo wolnego miejsca do ogrzania. Takie rzeczy tylko w erze :D
Zobaczmy więc co można tutaj upchać i ile zostanie nam miejsca.

Buty rozmiar 46 i 220 g kartusz z gazem wędrują w dół śpiwora, reszta ciuchów do firmowego worka cumulusa.
Po włożeniu butów (bokiem jeden na drugi) i kartusza obok, puch w nogach się kompresuje i z boku nie ma już miejsca na nic innego.

Widać, jak dół śpiwora jest "wypchany"

Worek z ciuchami kładę za butami i sam się pakuję do śpiwora z butelką

Materiał jest mocno naciągnięty.
Głowa mocno kompresuje puch w kapturze a ja czuję się ściśnięty na długości.

Śpiwór, według producenta jest skrojony na 192 cm wzrostu użytkownika. Ja mam 175 cm. Zostaje więc 17 cm wolnego miejsca. Dwa pakunki to za dużo. Oba zajmują ok 30 cm.

moja wystająca stopa pokazuje miejsce, w którym kończą się upchane rzeczy :).

Po wyjęciu worka i pozostawieniu tylko butów przesuwam się troszkę w dół śpiwora

materiał się już nie naciąga jak na zdjęciu nr 3.
W głowie też więcej miejsca. Puch już się tak nie kompresuje. Kaptur jest naprawdę świetny.

Przekręcam się w śpiworze na bok więc teoretycznie nie jest źle.

Teraz próbuję brata upchać do środka

Brat wypycha ramionami boki śpiwora. Nie czuje się komfortowo. Zapinanie i odpinanie idzie mu ciężko. Może po prostu brak mu wprawy :).

Wkładanie do firmowego worka to udręka. Worek od środka jest w dotyku bardzo nagumowany, śpiwór nie ma poślizgu. Może to kwestia wprawy, ale ja na pewno zmienię worek.
W porównaniu do 2L butelki

Paczka trochę duża.
Pakowanie zdecydowanie lepiej idzie w worek od marmot wave IV

i paczka mniejsza, chociaż nie wiem, czy taka kompresja jest zdrowa dla puchu..

Na koniec dokonałem też innych pomiarów. Zmierzyłem nasze obwody ;D.
Na wysokości klaty, razem z ramionami brat ma 139 cm, ja mam 124 cm. Śpiwór według pomiarów zrobionych przeze mnie, rytmara i leśną duszę ma wewnątrz między 150 a 155 cm. (różnica wynika pewnie z trudności zmierzenia napuszonego śpiwora). To mnie daje jakieś 26 do 31 cm wolnego miejsca, bratu zostaje 11 do 16 cm. Oboje mierzyliśmy się w t-szertach i tak też leżeliśmy w śpiworze.
Ja mógłbym na siebie coś jescze założyć, brat raczej nie i tak już wypychał boki ramionami.
Wniosek mam podobny jak leśna dusza. Według mnie to nie jest worek dla ludzi z brzuszkiem i dużymi ramionami lub wysokich jeśli chcieliby coś trzymać w nogach.
Ja przy swoich gabarytach jestem zadowolony, buty upchne, kartusz, wode. Jakaś bluza też jescze wejdzie na płasko pod plecy. Miejsca do ogrzania nie za wiele. Powinno być ok. Zobaczymy.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 21, 2014, 21:47:37 »