Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Puch: ilość a sprężystość i termika  (Przeczytany 10765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

[Śpiwory puchowe] Puch: ilość a sprężystość i termika
« dnia: Styczeń 16, 2012, 11:14:09 »
A powiedzcie czy takie zjawisko jest normalne. Mam Cuma MT700 na puchu 680. Kolega ma też MT700 ale na puchu 860 w odpowiednio mniejszej ilości. Teoretycznie obydwa śpiwory powinny mieć taką samą wartość loftu ale w praktyce tak nie jest. Mój ma chyba 17cm, a jego bodaj 22cm. Czy to normalne? Wydaje mi się, że nie. Wprawdzie mój śpiwór jest starszy więc puch mógł się od potu i od kompresji minimalnie sfatygować ale żeby aż takie różnice powstały to nie chce mi się wierzyć.

forum.outdoor.org.pl

[Śpiwory puchowe] Puch: ilość a sprężystość i termika
« dnia: Styczeń 16, 2012, 11:14:09 »

Offline kubi

Odp: [Śpiwory puchowe] Puch: ilość a sprężystość i termika
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2012, 11:24:44 »
Teoretycznie obydwa śpiwory powinny mieć taką samą wartość loftu

Skoro jeden jest 680cui a drugi 860cui to jak maja miec taka sama?
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline filemoon

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2012, 11:27:00 »
Kubi niedoczytales - on tez pisze ze tam gdzie jest ten puch lepszy jest go mniej.

Offline lex

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2012, 11:30:08 »
Shwarc, a Twój MT nie jest przypadkiem na mictolightcie, a kolegi na quantum ?
Jeśli tak jest, to masz "cięższą" tkaninę, która może trochę upośledzać rozprężanie. Oczywiście teoryzuję ;D
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline kubi

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2012, 11:30:48 »
I przez to ze jest go mniej zmienia sie wartosc loftu?
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline Ivan

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2012, 11:55:28 »
I przez to ze jest go mniej zmienia sie wartosc loftu?
Bo chyba nastąpiła pomyłka w terminologii:
- loft to ,,rozprężalność" czyli np 650, 800 CUI
- ilość m jest w gramach

Jedna uncja puchu 800 CUI rozpręża się do objętości 800 CUbic Inches, czyli 800 cali sześciennych. Aby obliczyć objętość całego rozprężonego puchu w śpiworze V=m x loft x (współczynnik przeliczenia uncji na gramy i cali^3 na litry).

Zadam inaczej pytanie. Czy kurtka/śpiwór wypełniony np. 400g puchu 680 cui będzie miała/miał taki sam loft jak kurtka/śpiwór wypełniony odpowiednio mniejszą ilością puchu 860cui? Teoretycznie tak powinno być ale w praktyce chyba tak nie zawsze jest. Mam na to akurat przykład ze śpiworem Cuma.

Teoretycznie tak, ale może wyliczenia producenta opierają się na danych, które przecież są też są obarczone błędem np. z powodu innego sposobu pomiaru. Czyli dosypali Ci np. 30 % mniej puchu, bo myśleli, że sypią dokładnie 30 % lepszy puch, a tymczasem ten puch był mierzony taką metodą, aby otrzymać maksymalną wartość CUI (suszony, przewiany itd), a w warunkach terenowych nigdy takiego CUI nie osiągnie.

Offline madmun

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2012, 12:01:00 »
Moim zdaniem nie - choć nie mogę zlokalizować zdjęcia które to obrazuje :(

można by lexa poprosić (jakby był w cumulusie) o wsypanie do plastikowych tub puchów w odpowiednich proporcjach i sprawdzenie faktycznego stanu - to by rozwiązało nasze akademickiego dyskusje i by się przydało na przyszłość :D Lex- uśmiechamy sie  do CIebie ;D
IMHO - shwarc przy załozeniu 650cuin/x g do 800cuin/x g puch 650 musi "udźwignąć" więcej dlatego nie może mieć takiego samego loftu, ja propocjonalna ilość puchu 800, gdyż on podnosi puch+ powietrze + materiał, w przypadku 650 musi on "dzwignąć" jeszcze dodatkową ilość puchu - dlatego nie ma takiego loftu jak 800

Ale to moje luźne rozważania poranne przy kawce ;D

Ale loft to nie wszystko, mając więcej puchu w jednostce objętościowej) lepiej on izoluje bo potrafi lepiej unieruchomić powietrze, oczywiście do pewnego stopnia, gdyż wiemy że puchu nie może być za dużo

Rosówka - tak mnie teraz naszło, tak naprawdę nie ma znaczenia czy masz   200 czy 350 gram puchu zgniecionego plecakiem - puch izoluje tylko wtedy kiedy jest rozprężony, a przekonać się o tym można wchodząc do śpiwora który został wyciągnięty z wora
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2012, 12:10:29 wysłana przez Tomek »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2012, 12:01:00 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2012, 12:36:21 »
Shwarc, a Twój MT nie jest przypadkiem na mictolightcie, a kolegi na quantum ?
Jeśli tak jest, to masz "cięższą" tkaninę, która może trochę upośledzać rozprężanie. Oczywiście teoryzuję ;D
Strzeliłeś doskonale ale myślisz, że różnica w wadze materiału miała by aż takie znaczenie?

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2012, 17:03:17 »
A ja mam pytanie z innej beczki. Porównując 2 śpiwory; RAB Neutrino 600  http://rab.uk.com/products/sleeping-bags/neutrino_2/neutrino-600.html z Mountain Equipment Xero 550 http://www.mountain-equipment.co.uk/the_gear/down_sleeping_bags/xero/xero_550_-6%C2%B0c---466/ zastanawia mnie różnica w podawanych temperaturach do jakich śpiwór jest przeznaczony. W RABie jest 600g puchu 800 cui (USA) a w ME 550g 750 (chyba EU, ale pewny nie jestem). Gdyby tak było to różnica tylko 50 gram na korzyść Neutrino a zakres temperatur trochę inny. Neutrino temp. comf. -5, Xero temp. comf. 0. Coś jest nie tak, ktoś oszukuje czy ja czegoś nie rozumiem? ;D

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2015, 19:18:15 »
Dzień dobry.
Wiem, że ktoś z Was dosypywal puch do śpiwora , ale nie mogę znaleźć tego tematu , dlatego zapytam tutaj:
ile puchu mogę dosypać do Cumulusa quantum 200 żeby był w stanie się dobrze rozprezyc i czy w ogóle ma sens takie dosypanie?
O ile mi podniesie termike?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2015, 19:42:35 »
Czy to jest odpowiednik LL200 i ma mniej puchu w plecach? Jeśli tak, to moim skromnym zdaniem możesz dosypać ok. 30g tylko w plecy. Nie polecam dosypki po całości (czytaj w górę) bo ten puch nie będzie miał gdzie się rozprężyć. Objętość komór śpiwora została obliczona pod konkretną ilość puchu i nic więcej do nich nie powinno się dosypywać, bo puch nie będzie miał gdzie się rozprężyć. Dosypka spowoduje wzrost gęstości puchu w komorze, ale termika nie wzrośnie proporcjonalnie do większej ilości wsadu. Rozumiesz? Dosypka na górze podniesie wagę, ale niewiele termikę. Te uwagi tyczą się zresztą innych modeli i innych firm. Warunkiem musi być jednak prawidłowo dobrana szerokość przegród w zależności od ilości wsadu. Jeśli przegrody firma by uszyła szersze już seryjnie to taki zabieg jest możliwy. Tak chyba szyje Yeti serię śpiworów GT. GT400 i GT600 mają prawdopodobnie tej samej szerokości przegrody = 4cm, 750 i 900 bodaj 8cm (kiedyś tak widniało w ich opisie na stronie firmy)
Inaczej trzeba rozpatrzyć plecy tych modeli. Na plecach Cumulus daje minimalnie szersze przegrody niż wymaga tego seryjna ilość wsadu. Właśnie te szersze komory pozwolą na dosypkę pewnych ilości, co już seryjnie może firma zrobić rozsypując puch np. w proporcji 50:50.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #11 dnia: Maj 28, 2015, 20:25:37 »
Tak , zrozumialem wszystko, dzięki.
Szczerze piszac to właśnie na Twoją odpowiedz liczylem.

Offline Paldolini

« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2015, 13:22:18 »
A czy możecie mi powiedzieć jak się ma puch 600 do 850 cui? Dajmy na to 200g puchu 850 cui to ile g puchu 650 cui?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Maj 31, 2015, 14:23:45 »
261,53g

Przeliczaj to tak: XXXg x 850cui = XYZ
                        XYZ : 650cui = .... gram

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2015, 20:33:52 »
Grzesieg, wszystko co Shwarc mówi to prawda, z tym że to nie dotyczy LL 200, który jest mocno niedopuszony, komory są za duże w stosunku do ilości puchu, są puste miejsca i spokojnie można dosypać 30g w górę i 60g w plecy. Tylko w stopach jest dobrze napuszony.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2015, 20:33:52 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2015, 20:48:15 »
Bo ja zakładałem, że dobrze go wykonali ;)

« Odpowiedź #16 dnia: Maj 31, 2015, 21:22:34 »
No wiem, dlatego dodałam sprostowanie :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #17 dnia: Maj 31, 2015, 22:00:13 »
Od razu mam w oczach zdjęcie twojego zimowca z brakiem puchu w kolanach :)

« Odpowiedź #18 dnia: Maj 31, 2015, 22:48:08 »
To teraz wyobraź sobie, że w LLu takie, a nawet większe, braki są we wszystkich komorach :) a właściwie nie musisz sobie wyobrażać, bo przecież mam fotkę (LL200 po lewej)

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2015, 07:32:00 »
A druga część mojego pytania?
czy te 30 +60 da mi cokolwiek? Czy poprawi termike , czy to tylko sztuka dla sztuki?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2015, 08:12:57 »
Leśnej można zaufać, ma pojęcie o czym pisze więc trochę ci to da, powiedzmy +2/+3st.
Być może jest to tak jak napisałem na przykładzie modeli GT od Yeti - jedno poszycie (równa szerokość przegród) ale różna ilość wkładu. Wtedy twój LL200 to tak naprawdę LL300 (a może nawet 400?) ale z mniejszą ilością puchu. Jeśli tak jest, to pokusił bym się nawet o 40g na górze i z 80 na dole. No ale pewności nie mam, gdybam. Możesz podpytać producenta, może akurat się wygada.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2015, 09:02:24 »
Myślę, że zrobię jak piszesz. Zadzwonie do Cumulusa.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2015, 10:45:04 »
Pamiętaj tylko, że nie wolno wierzyć takim instytucjom w każde słowo. Poprosisz o 500 to tyle ci nawpychają, klient nasz pan, a biznes to biznes :)

Offline indepentent

« Odpowiedź #23 dnia: Maj 21, 2016, 17:29:29 »
Jest to mój pierwszy post na forum więc jeśli nie trafiłem w dany wątek albo popełniłem jakąś inną gafę to bijcie ale lekko  ;)
Mianowicie chodzi mi o dwa śpiwory puchowe a konkretnie o różnicę między nimi i z czego ona wynika.
Pierwszy to Yeti TUBA rozmiar XL, który jest do 185 cm wzrostu.
https://www.yeti.com.pl/pl/spiwory/38-tuba.html#/30-rozmiar-l/36-wypelnienie-puch_860_cui/37-material-dwr/39-kolor-czarny/61-komfort-7_3/143-wlasciwosci-specjalistyczny_ultralekki_antybakteryjny
A drugi to Cumulus X-lite 200 ZIP (rozmiar standardowy, też do 185 cm).
http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/x-lite-200-zip?gid=24&vid=1

Otóż obydwaj producenci podają, że nie korzystają z normy europejskiej przy pomiarze termiki i podane temperatury wynikają z ich "wieloletniego doświadczenia". Jak to jest więc, że obydwa śpiwory nie mają kaptura, mają zamek i są do tego samego wzrostu użytkownika mają bardzo podobne temperatury komfortu i extremum (8/3 i 7/3) a różnica w ilości puchu to aż 80 g? Przy czym Yeti podaje nawet, że jego puch ma 860 cuin przy 850 cuin cumulusa. Po prawdzie jak przyglądam się tym śpiworom to jedyne co je różni to to, że TUBA ma zamek w kształcie litery L. Czy może to powodować aż taką różnicę? Może chodzi o budowę komór? W x-lite są H a Yeti podaje "komory z taśmami dystansowymi". Jakoś mnie to nurtuje...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #24 dnia: Maj 21, 2016, 18:45:21 »
Komory H i dystanse to to samo. Przegrody mogą być H, V, // czy najbardziej skomplikowane HH. W tych śpiworach z pewnością zastosowano proste przegrody H.

Mimo iż śpiwory są na ten sam wzrost, czyli mają tę samą długość (potwierdź to sobie), to  mogą mieć różną szerokość, a więc ten szerszy będzie potrzebował nieco więcej puchu. Ponadto Cumulus ma mniej puchu w plecach, taką ma filozofię, która jednym odpowiada innym mniej.
To wszystko będzie generować różnicę tych 80g puchu.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2016, 12:06:00 wysłana przez andy »