Autor W±tek: [¦piwory puchowe] Cumulus Panyam 600  (Przeczytany 48862 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline Shwarc

Odp: [¦piwory puchowe] Cumulus Panyam 600
« OdpowiedĽ #100 dnia: Listopad 04, 2015, 19:36:33 »
andy, nie porównuj termiki kobiety zmarĽlucha z ciepłolubnym facetem, bo różnica odczuwania temperatur może wynie¶ć nawet 5 czy 8 stopni.

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #100 dnia: Listopad 04, 2015, 19:36:33 »

Offline yerv

« OdpowiedĽ #101 dnia: Listopad 04, 2015, 20:10:22 »
Shwarc, my¶lę że w naszym przypadku ta różnica w odczuwaniu temperatur może być jeszcze większa. :)

andy, owszem ¶piwór jak najbardziej zimowy, ja spałem bez dodatkowego docieplania, z rozpiętym zamkiem przykryty "na pół", chociaż bywały też noce wietrzne i chłodniejsze, kiedy trzeba było się dogrzać.

MaciekZ, tak jak Carrie napisała: +/- 180cm +/- 70kg. Rozmiar ¶piwora standardowy (tj. 208cm - strona producenta) i moje wrażenia bardzo pozytywne - nie zauważyłem ani nie odczułem braku jakichkolwiek centymetrów, ale może po prostu (zafascynowany miejscem gdzie jeste¶my) nie zwróciłem na to uwagi - sprawdzę jeszcze raz w weekend.

Offline andy

• tato

• pieni±dze nie daj± szczę¶cia, krowy nie daj± sera

« OdpowiedĽ #102 dnia: Listopad 04, 2015, 20:21:39 »
andy, nie porównuj termiki kobiety zmarĽlucha z ciepłolubnym facetem, bo różnica odczuwania temperatur może wynie¶ć nawet 5 czy 8 stopni.

spoko, wiem
przeca trochę żartowałem
z moj± małżonk± jak ¶pimy pod namiotem i jest trochę chłodniej, to ja w cienkim, letnim waciaku a ona potrafi w LL400 bo w LL200 marznie :)

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacz±c z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline rolin

« OdpowiedĽ #103 dnia: Lipiec 31, 2016, 11:11:43 »
Zmieniać rozmieszczenie puchu je¶li ¶pię głównie na brzuchu? I czy taki zabieg wydłuża czas dostarczenia ¶piwora?
Bo nie ma takiej góry, na któr± nie mogę wej¶ć...

Offline piterito

« OdpowiedĽ #104 dnia: Sierpień 01, 2016, 21:25:13 »
Dosyp w plecy 70g i bedzie jak powinno byc ok 50/50. Wtedy mozesz spac jak chcesz.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czyst±, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #105 dnia: Sierpień 01, 2016, 23:30:48 »
70g w P600 będzie chyba jeszcze mało. Dał bym tak 90g. Do LL300 dosypałem 50g i dopiero się lofty wyrównały.

Offline wojtek656

« OdpowiedĽ #106 dnia: Sierpień 02, 2016, 21:28:33 »
Zmieniać rozmieszczenie puchu je¶li ¶pię głównie na brzuchu? I czy taki zabieg wydłuża czas dostarczenia ¶piwora?

W ¶piworze da się obrócić, bez obracania samego ¶piwora. Tak więc spanie na brzuchu nie warunkuje dosypywania pleców ;) Dosypanie pleców odczuwa się dopiero przy zbliżaniu się do temperatur granicy komfortu. Dostarczenie nie powinno się raczej wydłużyć przy zmianie proporcji puchu.

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #106 dnia: Sierpień 02, 2016, 21:28:33 »

Offline rolin

« OdpowiedĽ #107 dnia: Sierpień 03, 2016, 07:47:21 »
W starym syntetyku z deca wła¶nie obracałem się sam w ¶rodku i było w miarę okej. Nie wiem ile miejsca będzie w tym ¶piworze, ale zaryzykowałem i wzi±łem standardow± wersję.

Offline piterito

« OdpowiedĽ #108 dnia: Sierpień 04, 2016, 01:01:48 »
Szalu nie ma, ale da sie  troche powiercic. Dosypywanie nie pomaga tylko na granicy komfortu, ale tez w sytuacji kiedy masz kiepska mate, siadzie CI loft po kilku nocach albo przy duzej wilgoci, spisz pod tarpem albo pod chmurka.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czyst±, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #109 dnia: Sierpień 04, 2016, 08:52:45 »
Eee, chyba nie kapujecie konstrukcji Cumulusa. Sens jej jest taki, że pod plecami puch i tak się ugniata i izolację przejmuje mata. Problem w tym, że te cieńsze plecy s± zbyt szerokie, niemal połowa obwodu ¶piwora a nie 1/3 (leż±cy człowiek nie styka się z mat± połow± swojego obwodu lecz ok. 1/3). To powoduje, że z boku mamy zimne boczki :) Dosypka puchu w plecy zniszczy koncepcje firmy, ale naprawi bł±d. Oczywi¶cie ta wada w przykładowym P600 nie wyjdzie przy temp. 0st lecz niżej, -5/-10 a więc jeszcze piwyżej przewidzianej granicy komfortu ustalonej na -14.
Oczywistym też jest, że takie nierówne rozsypanie puchu wymusza spanie tylko w pozycji na plecach, jakiekolwiek kręcenie, to odsłanianie cieńszej warstwy na zewn±trz. ¦piwór bez dosypki zawsze musi leżeć idealnie płasko.

Offline rolin

« OdpowiedĽ #110 dnia: Sierpień 04, 2016, 12:07:05 »
Ale jak ¶piwór będzie płasko, a ja będę leżał w nim odwrotnie niż powinienem to nie powinno być Ľle na dwóch karimatach.

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #111 dnia: Sierpień 04, 2016, 13:36:53 »
Twoja pozycja w ¶piworze nie rozwi±zuje błędnej (moim zdaniem) konstrukcji. Boki ¶piwora nadal będ± miały mniejsz± ilo¶ć puchu, bo wystaj± ponad punkt styku ¶piwora z mat±, rozumiesz? Koncepcja fajna, ale Ľle wykonana. Trochę poprawione w serii Ex, ale nie wyeliminowane całkowicie. W takiej konstrukcji zamek i przegroda po drugiej stronie, powinny biec dosłowne przy samej macie, stykać się z ni±, a nie znajdować się 10cm ponad. Dosypka wszystko poprawi, a wtedy nie będzie miało znaczenia czy spisz na brzuchu, plecach, czy się kręcisz, przewracasz siedzisz itd.

Offline rolin

« OdpowiedĽ #112 dnia: Sierpień 04, 2016, 23:21:36 »
¦piwór przyszedł, daję radę się w nim obracać po zamknięciu. Zobaczymy jak się sprawdzi za niedługo na Kaukazie. Wtedy będę wiedział czy warto co¶ do niego sypać czy nie.

Offline wojtek656

« OdpowiedĽ #113 dnia: Sierpień 10, 2016, 16:14:42 »
¦piwór bez dosypki zawsze musi leżeć idealnie płasko.

Twój wywód jest nielogiczny, przeczytaj go cały raz jeszcze. Oczywiste jest, że ¶piwór "bez dosypki" czy z gorszej jako¶ci puchem na spodzie (RAB) nie musi leżeć ani idealnie płasko, ani taka konstrukcja ¶piwora nie ogranicza nam kręcenia się i spania na boku. Taka konstrukcja wymusza spanie grzecznie na pleckach, bez wiercenia się przy temperaturze granicznej komfortu i/lub jak kto woli temperaturze ekstremalnej. Ba, przy temperaturach powyżej komfortu można nawet nieraz odwrócić ¶piwór o 180 stopni, co by się nie przegrzać. BTW my¶lę, że większo¶ć osób ¶pi w swoich puchowcach w nocach, które s± w 70-80% powyżej gr. komfortu.

Offline dbs_001

« OdpowiedĽ #114 dnia: Sierpień 10, 2016, 16:54:37 »
Ba, przy temperaturach powyżej komfortu można nawet nieraz odwrócić ¶piwór o 180 stopni, co by się nie przegrzać.
Ja się nie znam, ale jak odwrócisz ¶piwór o 180 stopni to kaptur chyba będzie zasłaniał twarz  ;)

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #114 dnia: Sierpień 10, 2016, 16:54:37 »

Offline wojtek656

« OdpowiedĽ #115 dnia: Sierpień 10, 2016, 18:53:03 »
Wiesz, mi chodziło o obrót o 180stopni do góry nogami, czyli głowa tam gdzie nogi... ;) Ale z tego co piszesz to chyba faktycznie się nie znasz i nie spałe¶ nigdy w ¶piworze...

Offline rolin

« OdpowiedĽ #116 dnia: Sierpień 10, 2016, 22:40:53 »
Przespałem w ten weekend noc z soboty na niedzielę w kolebie w Batyżowieckiej i normalnie obracałem się w ¶piworku jak chciałem, gdy ten leżał w standardowej pozycji. Temperatura była na pewno parę stopni powyżej zera, więc było ciepło i przyjemnie w samych gaciach i koszulce ;) Leżałem na karimacie z Deca za 20zł. Mam nadzieję, że na Kazbeku też będę z niego zadowolony.

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #117 dnia: Sierpień 11, 2016, 06:57:15 »
+5 a -10 to spora rożnica. Zdobycia szczytu :)

Offline sieku

« OdpowiedĽ #118 dnia: Sierpień 11, 2016, 09:22:28 »
¦piwór bez dosypki zawsze musi leżeć idealnie płasko.

Twój wywód jest nielogiczny, przeczytaj go cały raz jeszcze. Oczywiste jest, że ¶piwór "bez dosypki" czy z gorszej jako¶ci puchem na spodzie (RAB) nie musi leżeć ani idealnie płasko, ani taka konstrukcja ¶piwora nie ogranicza nam kręcenia się i spania na boku. Taka konstrukcja wymusza spanie grzecznie na pleckach, bez wiercenia się przy temperaturze granicznej komfortu i/lub jak kto woli temperaturze ekstremalnej. Ba, przy temperaturach powyżej komfortu można nawet nieraz odwrócić ¶piwór o 180 stopni, co by się nie przegrzać. BTW my¶lę, że większo¶ć osób ¶pi w swoich puchowcach w nocach, które s± w 70-80% powyżej gr. komfortu.
Słuszna, uwaga. Choć my¶lę, że Shwarcowi chodziło o podkre¶lenie faktu (co z reszt± sam tu przyznajesz), że parametry ¶piwora podane przez producenta na podstawie których dokonujemy zakupu, odnosz± się tylko do sytuacji gdy ¶pimy na plecach. Jest to uważam słuszna porada dla kogo¶ kto także jak ja, ¶pi w różnych pozycjach. Oczywi¶cie nie oznacza to, że trzeba od razu dopłacać za dosypki, należy jednak brać pod uwagę fakt, że realna granica komfortu przy spaniu na boku odbiega (w górę) od tej wyszytej na metce. Nie każdy ma osobny ¶piwór na każd± porę roku, więc sytuację naginania użyteczno¶ci ¶piwora do warunków również się zdarzaj±. O ile na campingu prowadz± do ubrania na siebie w ¶rodku nocy kilku dodatkowych ciuchów, to w skrajnych przypadkach mog±c doprowadzić do zagrożenia życia lub choćby pokrzyżowania planów szczytowych.

Ponieważ szeroko¶ć "niedopuszonych" pleców ¶piworów Cumulusa jest do¶ć szeroka, to obrócenie się na bok bez zmiany pozycji ¶piwora nie rozwi±zuje do końca problemu. Leż±c tak na boku, dolna połowa naszych pleców i z drugiej strony brzucha jest izolowana przez "¶piworowe plecy", przez które bardziej wieje.

Ja kiedy¶ spałem w ¶piworze ;)

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #119 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:16:14 »
Tak, o to chodzi.

Wiać ci z boku nie będzie, bo Pertex dobrze chroni od wiatru, ale plecowe boki maj± mniejszy loft, a więc izolacja termiczna jest mniejsza czyli każde wystawienie pleców poza obrys karimaty = niższy komfort termiczny. Problem niebędzie widoczny w temp. +10 ponad limit termiczny, on wychodzi w okolicy limitu i czuć to wyraĽnie.

Offline rolin

« OdpowiedĽ #120 dnia: Sierpień 12, 2016, 17:50:22 »
Czyli jak kto¶ się obraca w ¶piworze, który leży jak trzeba to komfort nie spada tak jak przy obracaniu się z całym ¶piworem :) Dla mnie bomba.

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #121 dnia: Sierpień 12, 2016, 19:32:06 »
Teoretycznie by tak było gdyby nie fakt, że plecy wychodz± poza obrys maty i to nie o 1cm, a z 10