Autor Wątek: Garmin eTrex 20 [Testujemy dzięki navio.rix.pl]  (Przeczytany 30276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr99

Odp: Garmin eTrex 20 [Testujemy dzięki navio.rix.pl]
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 30, 2013, 15:09:19 »
Ustawiłem dokładny czas z Internetu, na jedno wychodzi. Chociaż byłoby miło móc go podejrzeć skoro już te dane są w urządzeniu. Nie wiem jaki to będzie miało wpływ ale w opisie programu do synchronizacji śladów ze zdjęciami pisali żeby ustawić co do sekund. Może przy zdjęciach seryjnych 8 kl./sek z samochodu przy 100 km/h będzie miało znaczenie :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 30, 2013, 15:09:19 »

Offline Piotrek

« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 30, 2013, 19:14:23 »
Witam,
Mam Etrex 20 + PL Topo 2012 od wczoraj i jest to mój 1-szy GPS w życiu. Do tej pory się broniłem ale kupiłem głównie do geotagowania zdjęć i żeby mieć coś awaryjnie jak się zgubię i akcydentalnie do nawigacji w samochodzie. Myślę że to rozsądny kompromis. Mam tylko 1 pytanie: Nie wiem w którym miejscu odczytać na nim czas z dokładnością do sekund, żeby zsynchronizować aparat fotograficzny. Instrukcja jest beznadziejna.

W "komputerze podróży" mam zegar z sekundnikiem (zestawienie "duże pole danych").
Konfiguracja>Sekwencja stron>dodajemy "Komp. podróży>"duże pola danych". :)
To, co podaję mam w Etrexie 30, ale akurat tu nie powinno być różnicy.

Offline esperal

« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 30, 2013, 23:53:46 »
Panowie, posiadacze 20 lub 30; czy menu urządzeń jest tylko w języku polskim? Czy ktoś używa dedykowanego futerału z dziurką ;D na joystick i czy w takim przypadku występują również problemy związane z ''brakiem blokady klawiatury'' ?

Offline Piotrek

« Odpowiedź #28 dnia: Maj 01, 2013, 11:45:43 »
Konfiguracja>System>Język i sobie ustawiasz jaki chcesz. A chcieć możesz w 25 jezykach. ;D
W 62s miałem nawet chiński.

A futerału nie mam, ale mierzyłem i powinien znacznie ograniczyć przypadkowe ruchy dżojstika.
Na poniższym zdjęciu masz pogląd na ile ten cycek wystaje.

Ja używam czegoś takiego:

Offline esperal

« Odpowiedź #29 dnia: Maj 01, 2013, 15:25:10 »
Dzięki Piotrek.

Offline Piotr99

« Odpowiedź #30 dnia: Maj 13, 2013, 11:59:45 »
Dzięki Piotrek, w 20-ce też jak się zmieni pola danych to jest zegar.
Ja swój noszę w torbie gdzie jest narażony na przypadkowe naciśnięcia joysticka. Włączyłem komputer podrózy i wyłączyłem podświetlenie żeby zminimalizować skutki przypadkowego naciskania joysticka, narobił mi tylko z 10 waypointów, które się tworzą przy dłuższym naciśnięciu joysticka.

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 15, 2013, 09:08:17 »
Dzięki Piotrek, w 20-ce też jak się zmieni pola danych to jest zegar.
Ja swój noszę w torbie gdzie jest narażony na przypadkowe naciśnięcia joysticka. Włączyłem komputer podrózy i wyłączyłem podświetlenie żeby zminimalizować skutki przypadkowego naciskania joysticka, narobił mi tylko z 10 waypointów, które się tworzą przy dłuższym naciśnięciu joysticka.
No właśnie to jest to o czym kilkakrotnie pisałem - że nawet w torbie jest narażony na "klikanie" - teraz noszę go w górnej przegródce torby z aparatem i tam na szczęście problem praktycznie nie występuje, ale trochę wkurza to że nie trzeba pamiętać np o schowaniu go jak jest mżawka, a trzeba pamiętać o tym że nie mamy blokady klawiatury. W końcu z tym drugim stykamy się nieuchronnie.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 15, 2013, 09:08:17 »

« Odpowiedź #32 dnia: Maj 18, 2013, 10:29:27 »
Odświeżając - przez ostatnie 2 tyg używany był w mieście oraz ze znajomym zaprzęgnęliśmy go do pewnych badań terenowych (również a może i przede wszystkim poza miastem). Badania są z zakresu architektury i urbanistyki więc jak się okazuje można mieć z niego pożytek nie tylko w turystyce. Wynikiem tego działania jest chęć zakupu własnego GPS'a przez znajomego ;D Okazuje się bowiem, że niektóre rzeczy istnieją tylko na mapach, natomiast w rzeczywistości ich po prostu nie ma. Również pewne pomiary terenowe wykonuje się całkiem wygodnie przy pomocy tego urządzenia. Pogoda się poprawia co oznacza, że czas najwyższy wybyć w góry co pewnie niedługo uczynię :)

Offline Lapis

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 21, 2013, 19:54:45 »
Cześć.
Ściągnełam mapę stąd http://ump.waw.pl/wszystkie.html konkretnie plik C7, rozzipowałam i wrzuciłam na odbiornik do katalogu GARMIN / Garmin / CustomMaps  i jest to folder 48000004 z dużą ilością plików img.

Załączam urządzenie i nie widzę żeby mi się coś nowego pojawiło w konfiguracja / mapy.

Testowo przerzuciłam wszystkie pliki z folderu 480000004 do CustomMaps, ale nie widzę żeby to pomogło.

Pytanie - co robię źle? Zły plik, mam coś z nim jeszcze zrobić, nie ten folder, źle szukam w opcjach Etrexa żeby włączyć tą mapkę czy co?

------------------------
A coby offtopowo nie było za pierwszym włączeniem urządzenie wyświetlało wszystkie języki, ale wybrać pozwalało mi chyba tylko 4 czy 5. Na szczęście przy drugim włączeniu samo się to naprawiło.

I może panikuję, ale nie podobają mi się te 'rogi' na klapce baterii, trzeszczą i mam wrażenie że je połamię.
Bladego pojęcia nie mam czemu na zdjęciach wychodzi taki lisio pomarańczowy, w rzeczywistości jest ceglastoczerwony, jak go pierwszy raz zobaczyłam na żywo to zwątpiłam czy to mój Etrex 20 :D

Ale tak poza tym to wybrałam go sobie ze względu na parametry i jeśli się będzie dobrze spisywał w terenie to to wszystko pierdoły :)

Offline Piotrek

« Odpowiedź #34 dnia: Maj 21, 2013, 20:25:44 »
UMP dajemy do folderu Garmin, bez wyszczególnienia. 
I nie wszystkie nadają się od razu do odbiornika. Ten C7 trzeba zainstalować w kompie i przez odpowiedni program (np; MapSource) wysłać do odbiornika. Bezpośrednio możesz ściągnąć i dać B7. Plik do odbiornika ma opis - gmapsupp.img

A rogi sobie sterczą i już. Nie wiem co byś mogła zrobić, żeby je połamać. Bardziej bój się o szybkę z przodu. ;)

Offline Lapis

« Odpowiedź #35 dnia: Maj 21, 2013, 21:27:46 »
Hula, i bardzo mnie to cieszy bo jutro jade w teren :)

Dzięki wielkie, tak myślałam że to ten drugi plik trzeba było ściągnąć, ale wolałam najpierw spytać zanim pociągnę kolejne 400mb być może bez sensu :)

Tak to skrzypi trochę i mnie to wkurza, ale to pierwsze parę godzin, może zaraz się przyzwyczaję.

« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 05, 2013, 22:23:54 »
Informuję tylko że jestem w trakcie pisania obszerniejszego tekstu podsumowującego półroczny okres użytkowania :) Jedynie dobija mnie ostatnio pogoda bo więcej GPS'a używam w mieście i okolicach niż stricte w górach bo albo pada deszcz, albo jeszcze mocniej pada... deszcz :/ Ostatnio porównuję również działanie eTrexa w kontekście porównania z nawigacją komórki i aplikacją Sport Tracker i jedna i druga działa naprawdę dobrze więc to świadczy o dobrym sygnale eTrex'a (w końcu komórka może się wspomagać netem).

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

• tekst osobisty jest ...osobisty ;-)

« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 05, 2013, 22:34:43 »
Ostatnio porównuję również działanie eTrexa w kontekście porównania z nawigacją komórki i aplikacją Sport Tracker i jedna i druga działa naprawdę dobrze więc to świadczy o dobrym sygnale eTrex'a (w końcu komórka może się wspomagać netem).

kiedys biegalem z moim etrexem 30 i szczerze powiem, ze bylem zawiedziony w porownaniu do komorki
w sumie to myslalem, ze gps potrawi z wieksza dokladnoscia niz komorka a tu sie okazalo, ze odwrotnie
sie czlowiek uczy zycie cale a i tak glupi  umiera
zyga

Offline atanor

Odp: Odp: Garmin eTrex 20 [Testujemy dzięki navio.rix.pl]
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 06, 2013, 02:22:18 »
(w końcu komórka może się wspomagać netem).

AGPS wpływa na szybkość łapania fixa.

Offline Lapis

« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2013, 16:26:51 »
Byłam w terenie i wrażenia fajne, GPS z mapą na wyświetlaczu to super sprawa (poprzedni nie miał takiej opcji), natomiast jesli komus zalezy na bardzo dużej dokładności ściągania współrzędnych geograficznych (waypointy) to tutaj szwankuje.
Tzn jest w miarę dokładny, ale tylko w miarę, jak komuś nie przeszkadza nawet 30 metrów odchylenia przy ściąganiu namiaru to daje radę. Kwestia w tym, że GPS się przyznaje do możliwego błędu o 6-9 metrów, a w rzeczywistości bywa to sporo więcej.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2013, 16:26:51 »

« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 07, 2013, 13:56:22 »
Ostatnio porównuję również działanie eTrexa w kontekście porównania z nawigacją komórki i aplikacją Sport Tracker i jedna i druga działa naprawdę dobrze więc to świadczy o dobrym sygnale eTrex'a (w końcu komórka może się wspomagać netem).

kiedys biegalem z moim etrexem 30 i szczerze powiem, ze bylem zawiedziony w porownaniu do komorki
w sumie to myslalem, ze gps potrawi z wieksza dokladnoscia niz komorka a tu sie okazalo, ze odwrotnie
sie czlowiek uczy zycie cale a i tak glupi  umiera
A z czym konkretnie miałeś problemy w eTrex'ie? Był niedokładny, słabo łapał sygnał czy jak? :)

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 07, 2013, 16:23:08 »
Był niedokładny

dokladnie to byl niedokladny (a bylo to w parku)
natomiast w gorach byl bardzo dokladny, tyle ze kiedys pozniej wlaczylem oba systemy: GPS i GLONAS
moze to temu
a najdokladniejsza dokladnosc podawal 3-4m (nie pamietam dokladnie) ;-)
zyga

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 07, 2013, 17:05:14 »
Dokładność do 1m to będą miały tylko geodezyjny sprzęt :) Posiadam etrex20 i dokładność w lesie/miasto sięga 2-3m raz wskoczyło na chwilkę 1m, a tak oscyluje 2-3.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 07, 2013, 19:38:18 »
Dokładność do 1 metra, to będzie miał amerykański sprzęt wojskowy. Do celów cywilnych takiej dokładności GPS nie przewiduje. ;D

misio

« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 07, 2013, 19:55:30 »
Sprzęt geodezyjny to ma dokładność do kilku milimetrów...
Ale nie GPS ;D.

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 07, 2013, 20:07:27 »
Sprzęt geodezyjny to ma dokładność do kilku milimetrów...
Ale nie GPS

e tam:
Cena brutto: 34428.00 zł
Do najdokładniejszych pomiarów w czasie rzeczywistym (RTK), współpraca z ASG-EUPOS
Dokł.: 10 mm + 1 ppm (RTK)
Satelity: GPS, GLONASS
ASG-EUPOS: tak

http://www.mierzymy.pl/odbiorniki-gps-geodezja,173.html
zyga

misio

« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 07, 2013, 20:12:57 »
10, to już nie kilka ;D.

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 07, 2013, 20:15:39 »
10, to już nie kilka

jasne ale to jest ten "tańszy" ;-)
zyga

misio

« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 07, 2013, 20:18:41 »
Ale to się szybko zwraca w zawodzie ;D.

Offline atanor

« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 07, 2013, 20:40:35 »
10, to już nie kilka

Topcon GR-5 ma do 3mm w pomiarach statycznych, ale on już kosztuje 75k zł, a najlepiej mieć takie dwa.

jasne ale to jest ten "tańszy" ;-)

... i brzydszy, Topcony są śliczne ;D