Autor Wątek: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami  (Przeczytany 18673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2011, 17:05:27 »
1 grudnia (czwartek) odbędzie się pierwsze z dwóch grudniowych spotkań z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to prelekcja Adama Chałupskiego „Swoją drogą przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Afganistan i Pakistan".

Autor jako jedyny do tej pory Polak wybrał się w rowerową podróż do Afganistanu, trafiając w miejsca z reguły odległe od komercyjnych szlaków turystycznych. Z niewielką ilością gotówki w kieszeni, często „na wariackich papierach” przemierzał kolejne stany Azji Środkowej przekraczając granice, które za sprawą dominacji kultury masowej zdają się być przez wielu nieprzekraczalne. Efektem tej wyprawy jest książka „Rowerem do Afganistanu” - pasjonujący zapis podróży, która miała miejsce w 2008 roku. Dla zainteresowanych będzie istniała możliwość zakupu publikacji podczas spotkania.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Na kolejne grudniowe spotkanie – opowieści z Bałkanów, zapraszamy już 12 grudnia.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Adam Chałupski – z wykształcenia architekt, z zamiłowania podróżnik i eksplorator. Wyemigrował na Wschód tuż po studiach, obecnie mieszka w Pekinie. Przemierzając rowerem dziesiątki tysięcy kilometrów azjatyckich bezdroży, pod prąd nurtowi masowej emigracji, autor dojrzewał w odosobnieniu, w surowych i skromnych warunkach poznając egzotyczną kulturę, języki i obyczaje. Praktykował architekturę na Cyprze, w Japonii i Chinach, pracował jako korespondent, publikując na łamach polskich oraz zagranicznych czasopism. Eksplorował rejony wojny, biedy, reżimów, walczącego podziemia, jak również obszary ultranowoczesnych potęg Azji Wschodniej.
W 2008 roku nakładem wydawnictwa LIBRA ukazała się jego bestsellerowa książka „Rowerem do Indii”, w której przedstawił podróż do tytułowych Indii przez Ukrainę, Turcję, Iran i Pakistan.


forum.outdoor.org.pl

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2011, 17:05:27 »

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 06, 2011, 18:41:26 »
12 grudnia Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to „Wieczór Bałkański”, w programie którego przewidziane są dwie prelekcje, którym towarzyszyć będzie wystawa fotografii Rafała Woźniaka.

Pierwsza prezentacja to „Bośnia i Hercegowina" Bartłomieja Machowskiego (www.machoney.pl). Autor opowie o mało znanym przez Polaków kraju, o tragicznym konflikcie na Bałkanach w latach 1992-95, a także o widocznych w całym kraju zniszczeniach powojennych. Zabierze nas na spacer po stolicy tego kraju - Sarajewie, na słynny most w Mostarze, a także do potężnego miejsca pielgrzymkowego, czyli Medziugorie. Zaprezentuje również gorący i kontrowersyjny temat bośniackich piramid.

Drugą prelekcję „Georóżnorodność Chorwacji” poprowadzi Artur Zieliński. Opowie o niewielkim państwie - prawie 6-krotnie mniejszym od Polski, mającym niezwykle bogatą przeszłością historyczną, której wspaniałe ślady spotyka się w każdym zakątku. Pokaże, że ze względu na duże zróżnicowanie środowiska kraj ten jest doskonałym terenem nie tylko do spokojnego wypoczynku wakacyjnego nad morzem, ale także jest świetnym miejscem do aktywnego i pełnego wrażeń relaksu.

Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.eu, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 15, 2011, 16:21:35 »
Ostatnia edycja spotkań była wyjątkowa z trzech powodów:
1. Po raz pierwszy był dwie prelekcje.
2. Prelekcjom dodatkowo towarzyszyła wystawa fotograficzna.
3. Po raz pierwszy pokazy można było oglądać w dwóch salach, wszystko po to aby mogło pomieścić się więcej osób.


Tradycyjnie komplet na trybunach...


Wystawa fotograficzna Rafała Woźniaka


Artur Zieliński o Chorwacji


Rozmowy po pokazach...

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 17, 2012, 16:56:44 »
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Prelekcję „Śnieg na równiku” poprowadzą Małgorzata Dul i Stanisław Proszak.

Będzie to relacja z trzyosobowej wyprawy do Ameryki Południowej, która odbyła się w listopadzie 2010 r. Oprócz sprawdzenia działania sił magnetycznych na równiku, podziwiania kolibrów, jej uczestnicy mieli również w planie wejście na kilka wulkanów Ekwadoru. Ale nie tylko wulkany okazały się być nieprzewidywalne…

Na spotkanie zapraszamy 27 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, Imprezy Podróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Małgorzata Dul - przewodnik beskidzki. Od wielu lat wędruje po górach, od Beskidów przez Tatry po Alpy. Uczestniczka wypraw w góry wysokie: Andy, Pamir Kirgiski.

Stanisław Proszak - przewodnik beskidzki, taternik. Wędruje i wspina się po w wielu rejonach górskich Europy. Od kilkunastu lat organizuje i uczestniczy w wyprawach w góry wysokie (Himalaje, Andy, Pamir).
Góry były i są ich wielką pasją.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 12, 2012, 17:22:00 »
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wspomnienia z niezwykłej wyprawy ciągnikiem rolniczym marki Ursus 6014 po Ameryce Południowej. W ekspedycji tej brali udział goście kolejnej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami Monika Filipiuk-Obałek oraz Marcin Obałek.

Wyprawa ciągnikiem, w zamierzeniu dookoła świata, rozpoczęła się w 2002 r. Do tej pory uczestnicy przemierzyli około 20 000 km po drogach i bezdrożach Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru oraz Boliwii. Przejechali przez tropikalne lasy deszczowe Amazonii, ośnieżone przełęcze andyjskie, największe słone jezioro świata Uyuni, gorącą pustynię Atacama, niebezpieczne pola gejzerów oraz bezkresną pampę.
Ciągnik pozwalał im dotrzeć do miejsc, gdzie nie dojeżdżają inne samochody, gdzie nie ma turystów... Dał im możliwość poznania z bliska kultury, religii, obrzędów, kuchni mieszkańców poszczególnych regionów.

Prelekcja „TRAKTORIADA – Wyprawa Ursusem Dookoła Świata. Ameryka Południowa: Argentyna, Chile, Boliwia” odbędzie się 19 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Monika Filipiuk-Obałek - Absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zawodowo fotograf, dziennikarz telewizyjny i prasowy, pilot wycieczek; ponadto instruktor jazdy konnej, sędzia WKKW, uczestnik wielu rajdów konnych oraz zawodów jeździeckich. Zakochana w koniach arabskich i podróżach - głównie po Ameryce Południowej i Azji.

Marcin Obałek – tramp, pilot wycieczek, obrońca przyrody, przewodniczący Stowarzyszenia Czysty Świat oraz członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady - Wyprawy Ursusem Dookoła Świata realizowanej od 2001 roku - nominowanej w 2008 roku do prestiżowej nagrody National Geographic - Travellery. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej - realizowanych od 2004 roku wypraw archeologicznych w nieznane rejony Tropikalnych Lasów Deszczowych Boliwii.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 22, 2012, 19:42:18 »
Kilka fotek ze spotkania:


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 12, 2012, 15:23:21 »
W kwietniu Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na prelekcję Ks. Macieja Gieruli "Muzungu wokół Jeziora Wiktorii". Będzie to opowieść o wyprawie do Afryki.

Autor spotkania w trakcie swojego pobytu na Czarnym Lądzie odwiedził Kenię, Tanzanię i Ugandę. Uczestniczył w safari po Parku Narodowym Serengeti, dotarł do źródeł Nilu, brał udział w ceremonii wojowników Tamburu, a także spotkał się z Masajami.

Prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami odbędzie się 16 kwietnia 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.
Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Ks. Maciej Gierula - włóczęga i zapalony podróżnik w stopniu ciągle ograniczonym urlopowo. Amator reportażu i fotografii z ciekawych stron świata. Obserwator kultur i procesów przemian życia społecznego oraz kaznodzieja. Opowiadacz przygód. Krytyk mediów i pasjonat dziennikarstwa. Motocyklista i socjolog. Ale najważniejsze, ksiądz katolicki.


forum.outdoor.org.pl

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 12, 2012, 15:23:21 »

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 14, 2012, 17:06:08 »
21 maja 2012 r. w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Piotra Gogosza „Mongolia – na bezdrożach Gobi”. Zaprezentowane zostaną zdjęcia oraz przedmioty przywiezione z dwóch wyjazdów do tego egzotycznego kraju.

W trakcie pierwszej wyprawy podróżnicy wzięli udział w narodowym święcie Mongolii – Naadam, a następnie wynajętym UAZ-em przejechali 2500 km po pustyni Gobi. Odwiedzili dawną stolicę Czyngis-Chana - Karakorum, poznali wielu ciekawych ludzi, gościli w jurtach nomadów, gdzie częstowani byli kumysem.
Druga wyprawa miała na celu dotarcie do mieszkających w górach północnej Mongolii ludzi zwanych Caatan, zajmujących się hodowlą reniferów. Była to trwająca dwa tygodnie konna wyprawa. Ze względu na bardzo trudne warunki w miejsce to dociera tylko kilkudziesięciu podróżników rocznie.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Piotr Gogosz - ukończył licencjat na Uniwersytecie Rzeszowskim o kierunku pedagogicznym. Z zamiłowania sportowiec i podróżnik, posiada tytuł instruktora survivalu. Od wielu lat fascynuje go Azja. Autor książki „Mongolia - Na bezdrożach Gobi”, w której opisał pierwszą swoją podróż po tym kraju.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 28, 2012, 20:01:36 »
4 czerwca 2012 r. Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to prelekcja Pawła Ciuby „Podróż po Bałkanach – za jeden uśmiech”, podczas której zaprezentuje zdjęcia wykonane w czasie swojego pierwszego pobytu na Półwyspie Bałkańskim.

Wyprawę po Bałkanach Paweł Ciuba odbył wspólnie z Pauliną Kowalską. Podróżując stopem przejechali 2 250 kilometrów. Wyruszając z Krakowa zatoczyli pętlę przez Budapeszt, Belgrad, Zagrzeb, Lublanę, Wiedeń, Bratysławę, kończąc również w Krakowie. W trakcie wyprawy poznali wiele ciekawych ludzi oraz korzystali z noclegów za pośrednictwem serwisu CouchSurfing.com. Wiele osób o tym portalu słyszało, jednak zaledwie garstka planuje swoje podróże w ten sposób. Podróżnik rozwieje wątpliwości i obawy przed wewnętrznym uprzedzeniem do obcych ludzi z innych państw, oraz odpowie na pytania dotyczące CouchSurfingu.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Paweł Ciuba - mgr inż., ukończył studia na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki o kierunku Transport. Z zamiłowania podróżnik, oraz sympatyk sportów motorowych, w szczególności żużla.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 18, 2012, 11:43:36 »
24 września 2012 r. Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na prelekcję Bogdana Krzysztyniaka „Matterhorn - Alpejski Symbol”. Będzie to pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

W lipcu 2011 r. Bogdan Krzysztyniak wraz z dwójką przyjaciół zdobył wymarzony, a zarazem trudny alpejski szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.), położony na granicy Szwajcarii i Włoch w Alpach Pennińskich. Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych gór świata - symbol Szwajcarii i całych Alp, jest jednocześnie jedną z najbardziej niebezpiecznych gór Europy. Skalno-lodowa piramida pochłonęła już ponad 500 ludzkich istnień. Uczestnicy wyprawy weszli na szczyt drogą pierwszych zdobywców zwaną Granią Hörnli. Mimo iż jest to najłatwiejsza droga na szczyt, to trudności w skali wspinaczkowej mają wycenę III i IV, czyli trudno i bardzo trudno. Akcja górska z podejściem do schroniska wspinaczką na Matterhorn i z zejściem zajęła im 4 dni. Największymi zagrożeniami na tej górze są: duża ekspozycja terenu, narażenie na uderzenie spadającymi kamieniami oraz zmienność pogody.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Bogdan Krzysztyniak – krośnianin, miłośnik gór. Od wielu lat wędruje po nich, a od czterech uprawia także wspinaczkę, szczególnie w Tatrach Polskich i Słowackich. Posiada Kartę Taternika, jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Krakowie.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 12, 2012, 15:46:13 »
Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Prelekcja Tomasza Grzywaczewskiego „Long Walk PLUS Expedition – 8 000 km śladami uciekinierów z Gułagu” to opowieść o wolności, przygodzie i patriotyzmie.

Prelegent wraz z dwoma kolegami wyruszył w 2010 roku, w trwającą sześć miesięcy wyprawę śladami bohaterów głośnej książki Sławomira Rawicza „Długi marsz”. Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z syberyjskiego łagru. „Długi marsz” stał się również podstawą scenariusza filmu Petera Weira Niepokonani. Po śmierci Rawicza wyszło na jaw, że nie opisał on własnych przeżyć, ale historię Witolda Glińskiego. Okazało się, że Gliński żyje, mieszka w Wielkiej Brytanii i gotów jest opowiedzieć, co wydarzyło się naprawdę.

Tomasz Grzywaczewski mówi o wyprawie: „Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na nieludzką ziemię. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki. Od Jakucka, przez Syberię, Mongolię, Pustynie Gobi, Tybet, Himalaje aż do Kalkuty w Indiach”.

Prelekcja odbędzie się 15 października 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Tomasz Grzywaczewski - z wykształcenia prawnik, a z pasji podróżnik i reporter. 2010 r. zainspirowany książką „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego współorganizował Long Walk Plus Expedition. Swoje przygody opisał w książkach „Przez Dziki Wschód” i „Długi marsz do wolności”. Jest współautorem filmu „Długi marsz 70 lat później”. W 2012 wraz z belgijskim podróżnikiem Louis Philippe Loncke’iem zorganizował wyprawę Poland Trek powered by Żegluga Wiślana.
Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w National Geographic Traveler i Reader’s Digest.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 01, 2012, 14:37:28 »
5 listopada 2012 r. w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Adama Bieleckiego "Gasherbrum I - pierwsze zimowe wejście".

Prelegent opowie na nim o pierwszym w historii zimowym wejściu na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Gasherbrum I jest jedenastym pod względem wysokości szczytem na Ziemi, a drugim po K2 szczytem Karakorum. Wyczynu tego dokonali 9 marca bieżącego roku dwaj polscy himalaiści Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Wejście odbyło się tzw. drogą japońską od strony północno-zachodniej. Szczyt zdobyli 49 dnia od rozpoczęcia akcji górskiej. Zdobywcy dokonali wejścia w stylu alpejskim, tzn. bez użycia aparatury tlenowej.
Podczas prelekcji słuchacze zapoznani zostaną również ze specyfiką zimowej wspinaczki w najwyższych górach.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Na spotkanie zaprasza Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


Adam Bielecki – himalaista, członek Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. W 2000 r. w wieku 17 lat, jako najmłodszy na świecie, dokonał samotnego wejścia na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). W ciągu 11 miesięcy zdobył trzy ośmiotysięczniki: Makalu (2011 r.), Gasherbrum I (2012 r.), K2 (2012 r.).


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 04, 2012, 15:36:33 »
W ramach grudniowej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami zapraszamy na prelekcję Mieczysława Bieńka „Hajer w Afryce, czyli jazda po bandzie”.

Mieczysław Bieniek to emerytowany górnik z katowickiej dzielnicy „Nikiszowiec”. W 2000 r., po 27 latach pracy, uległ ciężkiemu wypadkowi, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Uniemożliwiło mu to powrót do kopalni. W ramach swoistej terapii postanowił więc wyruszyć w świat. Do tej pory odwiedził sto cztery kraje na czterech kontynentach.
Gościliśmy już „Hajera” w Krośnie w ubiegłym roku. Przedstawił wtedy historię swojej podróży do Dalajlamy. Tym razem opowie o afrykańskich przygodach. Będzie to wesoła relacja o sześciomiesięcznej podróży od Egiptu po Czad. Na spotkaniu będzie również istniała możliwość zakupu książki opisującej jego wyprawy.

Na barwną opowieść zapraszamy 10 grudnia 2012 r. (poniedziałek) na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


misio


Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 05, 2012, 10:40:10 »
Nooo! Bieniu jest niezly! ;D

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 21, 2012, 18:07:07 »
Kilka fotek z ostatniego spotkania:
forum.outdoor.org.pl

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 21, 2012, 18:07:07 »

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 28, 2013, 12:34:59 »
28 stycznia 2013 r. (poniedziałek) odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Tym razem autorzy spotkania Adam Bączar i Rafał Półchłopek zapraszają w podroż po Islandii – krainie krystalicznie czystego powietrza, tysięcy dudniących wodospadów, lodowców, ognistych wulkanów i gejzerów.

Podczas wycieczki dookoła Islandii prelegenci mieli szczęście zobaczyć wyspę w czasie czterech różnych pór roku. Ten egzotyczny europejski kraj intryguje swoim położeniem, krajobrazem i klimatem. Zachwyca ogromnymi przestrzeniami porośniętymi mchem, trawą i porostami oraz górami z zastygłej lawy okrytymi lodowcami.
Położenie Islandii na styku płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej, sprawia, że jest to obszar, na którym występuje duża ilość wulkanów, częste trzęsienia ziemi, liczne gejzery oraz gorące błotne jeziora.
Islandia to również kraj o ciekawej i mało znanej historii. Od blisko tysiąca lat funkcjonuje tu najstarszy parlament świata, który m.in. chrześcijaństwo przyjął przez głosowanie. Tu człowiek od zawsze żyje w harmonii z naturą wykorzystując ją dla poprawy własnego bytu, to miejsce gdzie surowy krajobraz staje się przyjazny. Domki porośnięte trawą, klify, fiordy, stada owiec i długowłosych koników islandzkich pasących się na soczysto zielonych łąkach zachęcają, by poznać i odkryć tajemnice kraju sag, elfów, duchów i trolli.

Prelekcja „Islandia – płonące lodowce” odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 14, 2013, 19:27:05 »
"Sociedad AC. Mieszkańcy ósmego kontynentu" - prelekcja Piotra Ebbiga, jest kolejną z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Spotkanie jest zaproszeniem do podróży i refleksji przez obszar geograficznie określany mianem „płyty karaibskiej”, znanym lepiej jako „Ameryka Środkowa”. To autorska i niewątpliwie subiektywna opowieść o mieszkańcach i państwach regionu (Panamie, Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Meksyku i „jedynym anglojęzycznym” Belize). To opowieść o tych, dla których „Centroamérica” jest osobnym kontynentem, wciśniętym pomiędzy dwóch wielkich braci z północy i południa.

Piotr Ebbig jest na co dzień wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego i Wielkopolskiej Szkoły Fotografii w Poznaniu. Doktor nauk społecznych. Pasjonat podróży po „krajach dziwnych”, powstających, upadających i nieistniejących. Miłośnik Baczyńskiego, trudnej fotografii, Jacka Daniels'a, wina i jazzu. Instruktor strzelectwa sportowego (wyłącznie tarczowego).

Prelekcja "Sociedad AC. Mieszkańcy ósmego kontynentu" odbędzie się 18 lutego 2013 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


Offline Anita

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 15, 2013, 20:18:12 »
dlaczego ja tego wczesniej nie zauważyłam <ściana>  tyle fajnych prelekcji ... trzeba jak najszybciej się poprawić, bo poniedziałek zapowiada się ciekawie ;)

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 15, 2013, 21:42:06 »
dlaczego ja tego wczesniej nie zauważyłam <ściana>  tyle fajnych prelekcji ... trzeba jak najszybciej się poprawić, bo poniedziałek zapowiada się ciekawie ;)
Anita w kwietniu minie 5 lat od pierwszej prelekcji :) Zapraszamy !

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 06, 2013, 13:31:12 »
Kilka fotek z ostatniego spotkania...


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 14, 2013, 18:16:51 »
18 marca 2013 roku w ramach cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami odbędzie się prelekcja Jacka Wnuka „Mali krośnianie na krańcach świata”.

Prelegent od wielu lat podróżuje wraz z żoną. W realizację swoich pasji włączyli także dzieci Anię i Miłosza. Okazało się, że dzieci wolą biegać po rozległej połoninie, wrzucać kamyki do potoku, niż siedzieć przed telewizorem czy placu zabaw. "Wyprawy z maluchami" to poważne wyzwanie, ale duży samochód z przyczepą kempingową pozwala im być całkiem niezależnym na wyprawie.

Ania i Miłosz - mali podróżnicy z Krosna odbyli już sporo krótkich wyjazdów i dwie duże wyprawy. Pierwsza odbyła się do Transylwanii w 2011 roku, kiedy Miłosz miał siedem miesięcy, a Ania dwa i pół roku. Odwiedzili wtedy dwa najwyższe pasma górskie Karpat Południowych (Góry Paring i Góry Fogarskie), a także Wyżynę Transylwańską.
W 2012 roku podczas wyprawy na Bałkany przemierzyli pięć krajów, w tym trzy pasma Gór Dynarskich sięgające 2500 m n.p.m. (aniaimilosz.blogspot.com)

Na prelekcję zapraszamy 18 marca 2013 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Jacek Wnuk – absolwent fotografii na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi i geografii UMCS w Lublinie. Swoje pasje podróżnicze i fotograficzne rozwijał studiując te kierunki. Od wielu lat przemierza bezdroża Karpat Wschodnich, czego efektem są jego prace dyplomowe, wystawy i pokazy slajdów. Organizator i uczestnik wielu wypraw popularnonaukowych w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumuni, Białorusi, Rosji i Maroka. Założyciel i redaktor portalu KarpatyWschodnie.pl Uczestniczył w Rewolucji Pomarańczowej w Kijowie. W trakcie studiów pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Pracownik PWSZ w Krośnie.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 12, 2013, 18:26:11 »
Gośćmi kwietniowej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będą Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, którzy 1 lipca 2009 roku wyjechali z Polski w podróż dookoła świata. W grudniu ubiegłego roku z powodów rodzinnych przerwali ją na kilka miesięcy i wrócili do kraju. Jednakże już w maju wyruszają do Kirgistanu, gdzie zostawili cały sprzęt i swoje ukochane rowery.

Prelekcja, którą przedstawią, "Chiny (nie)codzienne" to zbiór zdjęć i opowieści z czterech pobytów w Państwie Środka na przestrzeni jednej podróży, która trwała trzy i pół roku. Chiny, kraj ogromny - bardzo zróżnicowany społecznie i kulturowo, za każdym razem ukazywał podróżnikom inne, swoje oblicze. Wędrując starali się omijać wielkie miasta i wybierać te mniejsze, które jednakże okazywały się być wielkości Warszawy. Chcieli być jak najbliżej ludzi, poznać ich troski i sukcesy, dni radosne i te smutne. Przez swoją otwartość i dociekliwość trafiali do chińskich domów i mieli okazję poznać ten kraj naprawdę od środka, z poziomu zwykłego mieszkańca. Na koniec pobytu przyszła największa próba - jak odnaleźć w dwumilionowym mieście dwa skradzione rowery, na których jechali do Polski?
Swoje spostrzeżenia i część przygód (nie tylko z Chin) opisują na blogu www.loswiaheros.pl, który traktują jako "platformę inspiracyjną" dla osób, które chcą wyjechać, ale boją się postawić kropkę nad "i".

Na prelekcję zapraszamy 15 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik przejechali lądem całą Azję, po czym przeprawili się jachtem z Timoru Wschodniego do Australii, gdzie przez 9 miesięcy podróżowali samochodem terenowym. Następnie wsiedli na pokład przypadkowo spotkanego jachtu i pływali nim przez 4 miesiące (jako załoga) wśród rajskich wysp Indonezji. Gdy dotarli do Tajlandii, postanowili wsiąść na rowery i wrócić nimi do Polski przez Hong Kong, Japonię i góry Pamiru.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 22, 2013, 12:02:43 »
I kilka fotek z ostatniego spotkania...


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 09, 2013, 13:31:11 »
W maju, w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim. Opowie on o swojej nowej książce „Południe”, a także zaprezentuje m.in. zdjęcia z wyprawy do puszczy Minkebe w Gabonie.

Historie opisane w książce dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród bohaterów znajdują się afrykańscy dyktatorzy, siejący śmierć Czerwoni Khmerzy i ich ofiary, południowoamerykańscy rewolucjoniści i bandyci, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona - spadkobiercy dawnych cywilizacji. Andrzej Muszyński w swoich reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera czytelników na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

Jeden z reportaży pt. „Mukongo” opisuje trawers przez puszczę Minkebe, którego autor dokonał wraz dwójką kolegów i grupą Pigmejów. Przez 21 dni przedzierali się przez niemal dziewiczą dżunglę. Doświadczyli strachu, głodu, wycieńczenia i regularnych ataków słoni, których w tamtym rejonie żyje około 30 tys.

Spotkanie odbędzie się 13 maja 2013 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Andrzej Muszyński - jest pierwszym stypendystą Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkebe w Gabonie. Laureat tegorocznego Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Jesienią nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego prozatorska książka "Miedza".


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 29, 2013, 14:49:37 »
Po wakacyjnej przerwie powracają prelekcje z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami, organizowane przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Gościem wrześniowej edycji będzie Tomasz Kosiński, który zabierze nas w podróż po mikrokrajach Europy.

O swojej podróży mówi: „Pewnego lipcowego dnia wsiedliśmy z moją nastoletnią córką do naszego Voyagera, zapakowaliśmy maty, trochę zupek w proszku, małą kuchenkę gazową, napoje, dwie walizki i parę innych rzeczy, po czym wyruszyliśmy w drogę. Naszym celem były najmniejsze kraje Europy: Lichtenstein, Luksemburg, Andora, Monako i San Marino. Przy tej okazji musieliśmy także przejechać przez wiele innych państw, w sumie było ich 15. Cała podróż zajęła nam 17 dni, a przejechaliśmy ok. 6500 km. Spaliśmy w aucie, jedliśmy głównie rzeczy, które sami mogliśmy przyrządzić. To była szkoła taniego podróżowania i na pewno doskonała szkoła życia...”

Na prelekcję Mikrokraje Europy za jednym razem zapraszamy 30 września 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Naszymi patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

TOMASZ KOSIŃSKI – aktywny regionalista, który ceni patriotyzm narodowy bardziej niż kosmopolityzm. Często wyrusza w drogę z rodzinnych Kielc. Pieszo, rowerem, samochodem, autobusem, statkiem lub samolotem. Poznał już dobrze swój region i kraj, udało mu się też zwiedzić wszystkie europejskie kraje. Jesienią tego roku wybiera się do Azji. Nie zalicza krajów tylko poznaje.