forum.outdoor.org.pl

OUTDOOR => RYKOWISKA, ZLOTY I SZKOLENIA, IMPREZY INNE => imprezy i inne informacje => Wątek zaczęty przez: machoney w Listopad 06, 2008, 14:57:36

Tytuł: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 06, 2008, 14:57:36
(http://images41.fotosik.pl/27/2fd05f5ade319616.jpg)

„TRANSALBANIA – nie taki diabeł straszny” to tytuł kolejnego spotkania z serii Krośnieńskie spotkania z podróżnikami, organizowanego przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Państwo Barbara i Andrzej Pasławscy przemierzają Albanię od pięciu lat. Ta prezentacja to plon ich wypraw, podczas której postarają się nam pokazać prawdziwe oblicze Albanii.
Z jednej strony to kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, a drugiej rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i bezpieczne miejsce do podróżowania.

Podczas swoich wypraw spotkali wielu życzliwych ludzi i dziś wśród Albańczyków mają wielu znajomych. Granice albańskie przekraczali bez mała dwudziestokrotnie, przemierzyli kilkanaście tysięcy kilometrów dróg i totalnych bezdroży tego kraju. Ponieważ podróżują samochodem terenowym, mieli możliwość dotarcia tam, gdzie przez wiele godzin można nie spotkać żywej istoty, gdzie piękno przyrody nie jest zmącone obecnością człowieka, a pokonanie siedemdziesięciu kilometrów to czasem dziewięciogodzinne zmagania z terenem. Podziwiali niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże.

Barbara i Andrzej Pasławscy zamiłowanie do zwiedzania, które oboje wynieśli z domów rodzinnych, od lat łączą z pasją fotografowania. Ich pracę doceniono podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” w Krakowie, gdzie za pokaz slajdów otrzymali II miejsce oraz na Jesiennym Zlocie Miłośników Podróży w Tyrawie Solnej, gdzie bałkańska opowieść wywalczyła III miejsce. Więcej informacji o autorach i ich podróżach znajdą Państwo na stronach www.fotolandia4x4.com oraz barpa.blog.onet.pl

Na spotkanie zapraszamy 17 listopada (poniedziałek) o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie.
Projekt realizowany przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Patronat medialny nad spotkaniami objęły portale: www.odyssei.com oraz www.krosno24.pl.
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 07, 2008, 21:07:47
Zapraszamy na kolejne spotkanie:

(http://www.odyssei.com/files/00/11/1188/1188.jpg)

Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wyprawę w „Andy Boliwijskie”. Jest to kolejne spotkanie z serii „Krośnieńskie spotkania z podróżnikami”.

Andy ciągną się wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej od Morza Karaibskiego na północy po Cieśninę Magellana na południu, na długości około 9 000 km. Jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Przechodzi przez kraje: Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Argentyna. Najwyższy szczyt Andów Aconcagua ma 6962 m n.p.m.

W lipcu 2007 odbyła wyprawa w Andy Boliwijskie, której uczestnikami byli Małgorzata Dul i Stanisław Proszak. Mały, trzyosobowy zespół prowadził działalność wspinaczkową w trzech grupach górskich. Odwiedzili również Peru i pływali po jeziorze Titicaca.
 
Małgorzata Dul - przewodnik beskidzki. Wędruje  po górach: od Beskidów Wschodnich po Alpy. Wyprawa do Boliwii była jej pierwszą wyprawą w wysokie góry egzotyczne.
Stanisław Proszak - przewodnik beskidzki, taternik. Wędruje i wspina się po w wielu rejonach górskich Europy. Od kilkunastu lat organizuje i uczestniczy w wyprawach w góry wysokie (Himalaje, Andy, Pamir). Góry były i są ich wielką pasją.

Zapraszamy na wspólną wędrówkę po bardzo kolorowej Boliwii i "Tybecie Ameryki Południowej" 15 grudnia (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie.
Projekt realizowany przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Patronat medialny nad spotkaniami objęły portale: www.odyssei.com oraz www.krosno24.pl
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: Gargamel w Grudzień 08, 2008, 01:23:11
widzialem dzisiaj szanownych państowo Pasławskich  na KFG , zwrocilem uwage , bo Panstwo jezdza na wyprawy Oplem Frontera i tegoz srebrnego czołga zauważyłem ( bo wyczulony jestem na czołgi 4x4 ;D )

ps. przesliczna ta frontera...grrr ;D
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 09, 2008, 16:04:08
widzialem dzisiaj szanownych państowo Pasławskich  na KFG , zwrocilem uwage , bo Panstwo jezdza na wyprawy Oplem Frontera i tegoz srebrnego czołga zauważyłem ( bo wyczulony jestem na czołgi 4x4 ;D )

ps. przesliczna ta frontera...grrr ;D
Jeżeli interesuje Cię ten temat, to po spotkaniu w Krośnie zrobiłem z nimi mały wywiad:
Albania - nie taki diabeł straszny  (http://www.odyssei.com/Krosnienskie-Spotkania-z-Podroznikami/527_news.html)

Pozdrawiam
Machoney
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Styczeń 12, 2009, 17:47:01
"Tłoczno było wokół Stwórcy, bowiem każdy chciał otrzymać najlepszy kawałek ziemi. Tylko Gruzini usiedli nie opodal kołem i skracali oczekiwanie śpiewem. Skończył wielki Szafarz rozdawać ziemię, a Gruzini ciągle śpiewali. Usłyszeli te pienie anieli, najmuzykalniejsi mieszkańcy niebios i polecieli do Pana: "Panie wszystkich ludów, zapomniałeś o Gruzinach". Stropił się Dobry Ojciec i powiada: "ale ja już wszystko rozdałem... chociaż... zostawiłem sobie najpiękniejszy skrawek na tej ziemi, gdzie góry dotykają mojego nieba i schodzą do łagodnego jak baranek morza. Niech wezmą Gruzini tę działkę, tyle piękną ile trudną do zamieszkania."
 
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na kolejne spotkanie z serii „Krośnieńskie spotkania z podróżnikami”. „Po drogach i bezdrożach Zakaukazia” to relacja z wyjazdu, który został zorganizowany na przełomie lipca i sierpnia 2008 roku. Głównym jego założeniem było jak najdokładniejsze poznanie Gruzji i Armenii, krajów o bogatych tradycjach kulturowych i pięknej przyrodzie. W planie była też próba wejścia na jeden z najwyższych szczytów Kaukazu - Kazbek. Radość z przeżytej przygody już w trakcie drogi powrotnej zepsuła wiadomość o agresji Rosji na Gruzję...

Na prelekcję Barbary Drążek i Bogdana Deca zapraszamy 19 stycznia (poniedziałek) o godzinie 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Spotkanie będzie również okazją do skosztowania win z rejonu Kaukazu, na które zaprasza sklep Wino i Przyjaciele.

Patronat medialny nad spotkaniami objęły portale: www.odyssei.com oraz www.krosno24.pl

Barbara Drążek - z racji szerokich zainteresowań i braku zdecydowania - absolwentka pielęgniarstwa, turystyki, ekonomii oraz studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Na co dzień pracownik Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zainteresowania podróżnicze skupia głównie na obcowaniu z naturą i poszukiwaniu nowych wrażeń. Wspinała się w Tatrach, Dolomitach, Alpach i w górach Kaukazu. Dotarła na Krym i w czarnogórski Durmitor a ostatnio na Cabo da Roca. Z podróży stara się przywieźć nowe doświadczenia, ciekawe zdjęcia oraz przede wszystkim wspomnienia.

Bogdan Dec - na co dzień pracuje w Oddziale Informacji Naukowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego pasją są podróże, szczególnie te górskie. Brał udział w wyjazdach wspinaczkowych w Pamir, Alpy, Atlas Wysoki i na Kaukaz. Podróżował również turystycznie po wielu krajach Europy a także Maroku i Zakaukaziu.

(http://www.odyssei.com/files/00/15/1504/1504.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Wrzesień 21, 2009, 20:36:57
Po wakacjach zapraszamy na Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami:

Krośnieńskie spotkania z podróżnikami, organizowane przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, po wakacyjnej przerwie wracają z niespodzianką dla wszystkich miłośników podróży. Ponieważ rok 2009 ogłoszony jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii, w dniach 25 – 26 września na płycie krośnieńskiego rynku odbędą się obserwacje nieba. Rozstawione zostaną teleskopy, a członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - Oddział w Krośnie przybliżą uczestnikom tego wydarzenia obserwowane zjawiska. Tradycyjnie będą także prelekcje, tym razem poświęcone astronomii i astrofotografii.

25 września w piątek prelekcje wygłoszą członkowie krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Astronomicznego:
1) Nietypowa wędrówka po Układzie Słonecznym - Wiesław Słotwiński
2) Fotograficzna podróż przez Wszechświat - Mariusz Świętnicki
3) Gwiazda z warkoczem, czyli kilka słów o tajemnicach komet - Piotr Guzik
4) Jan Winiarski (1899 - 1991) - krośnieński Kopernik - Grzegorz Kiełtyka

26 września w sobotę gościem spotkań będzie Marcin Sienko* - łowca zaćmień z Krakowa. Podczas jego prelekcji będzie można zobaczyć niezwykłe astrofotografie zaćmień Słońca z różnych rejonów świata oraz poznać wiele ciekawych historii, faktów dotyczących astronomii, piękna wszechświata, amatorskich obserwacji nieba, zaćmień i wypraw na zaćmienia jako podsumowanie ponad 17 lat pasji autora astronomią, astrofotografią, podróżami i fotografią.

Marcin Sienko przedstawi trzy prezentacje:
1) Zaćmienia Słońca i Księżyca, czyli Łowcy Zaćmień - wyprawy na zaćmienia Słońca (Syberia 2008, Syberia 2007, Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA 2002, Madagaskar 2001, Węgry 1999, Polska 1996). Ciekawe mity, legendy, historia i wiedza na temat zaćmień Słońca.
2) Piękno Wszechświata: Galaktyki, Mgławice, obiekty Układu Słonecznego.
3) Polecane obserwacje amatorskie: Roje meteorów, gwiazdy zmienne, zakrycia, zaćmienia, komety, Słońce, planety, planetoidy, mgławice i galaktyki.

(http://www.odyssei.com/files/00/32/3268/3268.jpg)
Całkowite zaćmienie Księżyca
Fot. Mariusz Świętnicki


Wyjątkowo ze względów technicznych prelekcje odbędą się na Auli PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4, w piątek (25 IX) i sobotę (26 IX) od godz. 17.00. Obserwacje nieba na krośnieńskim Rynku będą prowadzone od godz. 20.00 przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Partnerem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny objęły portale www.odyssei.com, www.onet.pl, www.krosno24.pl, a także Polskie Radio Rzeszów oraz Telewizja Obiektyw. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

*MARCIN SIENKO - organizator i szef wypraw na zaćmienia, autor licznych publikacji, prelekcji i wystaw na temat zaćmień, od urodzenia do chwili obecnej mieszka oraz pracuje w Krakowie. Rocznik '74, absolwent zarządzania na UJ, podróżnik, redaktor naczelny portalu Astrohobby.PL, fotograf. Hobby; fotografia, astronomia, zjawiska optyczne w atmosferze, poezja (pisze od 1998 roku), informatyka, psychologia, turystyka górska, podróże, modelarstwo. Jego przygoda z astronomią rozpoczęła się kilkanaście lat temu prawie równocześnie z fotografią, największą jego pasją są zaćmienia Słońca i Księżyca. Marcin fotografował już dziesięć zaćmień Słońca: Syberia 2008, Syberia 2007, Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA-2002, Madagaskar-2001, Węgry-1999, Polska-1996. www.marcin-sienko.pl

(http://www.odyssei.com/files/00/32/3267/3267.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Październik 13, 2009, 17:36:24
Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza wszystkich miłośników podróży na prelekcję Bartosza Piziaka „Iracki Kurdystan 2009 - obraz po Saddamie”.

Irak - ropa naftowa, wojna i Saddam Hussajn - to trzy najczęstsze skojarzenia z Irakiem, jakie dominują i jakie wykreowały media nie tylko w Polsce. Jednak północna część tego kraju jest inna - to autonomia kurdyjska, zamieszkiwana przede wszystkim przez Kurdów - jeden z największych narodów świata bez swojego własnego państwa. Jak wygląda codzienne życie Kurdów i czy rzeczywiście tak różni się ono od naszego będzie można zobaczyć na fotografiach, które powstały podczas dwóch pobytów autora na Bliskim Wschodzie. Jak wyglądał Iracki Kurdystan w 2007 roku, a jak wygląda w 2009...?

Na prelekcję, odbywającą się w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami, zapraszamy 19 października 2009 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie.
Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny nad spotkaniami objęło Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale www.odyssei.com, www.onet.pl, www.krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Bartosz Piziak –geograf z Rzeszowa, nieodłącznie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jeden z założycieli Akademickiego Klubu Turystycznego Rozdroże przy UJ i jego szef. Pomysłodawca i organizator trzech edycji Festiwalu Młodych Podróżników w Gorcach. Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki. Szczególną sympatią darzy Amerykę Łacińską, Portugalię, Węgry i Iracki Kurdystan! Zawodowo wykładowca oraz pilot wycieczek. Strona Bartka: www.bartekpiziak.com

(http://www.odyssei.com/files/00/33/3387/3387.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 17, 2009, 11:47:12
Zapraszam tym razem na swój własny pokaz slajdów:

(http://www.odyssei.com/files/00/36/3675/3675.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 09, 2009, 13:33:24
Karawany jednogarbnych wielbłądów od początku naszej ery przemierzały rozległe przestrzenie największej gorącej pustyni świata - Sahary. Jej głównym bogactwem przez wieki była sól kamienna stanowiąca istotny środek wymiany w handlu z Czarną Afryką (m.in. za złoto). We współczesnym świecie nadal są miejsca, gdzie handlowe karawany wyruszają po „białe złoto Sahary”, a ich organizacja oraz metody eksploatacji i transportu nie zmieniły się zasadniczo od kilkuset lat.

(http://www.odyssei.com/files/00/38/3828/3828.jpg)

W północnej części Mali regularne karawany liczące do kilkuset sztuk dromaderów wciąż przemierzają pustynny szlak z Timbuktu (bądź innych miejscowości nad Nigrem) do położonych w głębi Sahary kopalń soli Taoudenni (blisko 1500 km tam i z powrotem). W jednej z takich wypraw brał udział autor prelekcji, który przez ponad sześć tygodni podglądał codzienne życie na solnym szlaku jako pomocnik/poganiacz wielbłądów/… w prowadzonych przez Maurów karawanach.

Na prelekcję zapraszamy 14 grudnia 2009 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie.
Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny nad spotkaniami objęli: Odyssei.com, Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw, Onet.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Jakub Pająk – doktorant geoturystyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska krakowskiej AGH. Naukowo zajmuje się Saharą, z zamiłowania podróżnik i fotografik… Jest laureatem Kolosa za rok 2008 w kategorii „Podróże”. Nagrodę otrzymał za trwającą 6 tygodni wyprawę „Solna karawana przez Saharę, Timbuktu-Taoudenni-Timbuktu (Mali)”, w czasie której jako pomocnik i poganiacz wielbłądów obserwował codzienne życie na karawanowym szlaku.
www.daalej.prv.pl

(http://www.odyssei.com/files/00/38/3827/3827.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 26, 2010, 12:50:06
„Australia – kontynent kontrastów” to tytuł kolejnej prelekcji, która odbędzie się w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami. Gość spotkania - Adam Bączar opowie o 7 000 kilometrów przejechanych samochodem terenowym po kontynencie, który go oczarował i zachwycił  swoją różnorodnością.

Sydney, P.N. Gór Błękitnych, P.N. Willandra, Silverton, Broken Hill, Arkaroo Rock, P.N. Wilpena Pound, Jezioro Eyre, Coober Pedy, P.N. Uluru-Kata Tjuta, Kings Canyon, Alice Springs, Devils Marbles, Magnetic Island, P.N. Daintree, Kuranda, Cairns, Great Barrier Reef to geograficzne nazwy, za którymi kryją się pustynie, święte dla Aborygenów góry, farmy wielkości europejskich państw, kopalnie srebra, lasy deszczowe, a przede wszystkim Wielka Rafa Koralowa. W trakcie podróży udało mu się zobaczyć nie tylko wyschnięte od lat jeziora i puste koryta rzek, ale także Australię zalaną wodą.
Pierwsi biali, którzy przybyli do Australii nazwali ją krainą papug. Dzisiaj powszechnie jest nazywana krainą kangurów. Uczestników podróży najbardziej jednak cieszyli się ze spotkania z  małymi torbaczami, które potrafią spać nawet 20 godzin dziennie.

Na prelekcję zapraszamy 1 marca 2010 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl.

Adam Bączar - zwiedził wiele miejsc na wszystkich kontynentach. W dalszym ciągu tyle samo radości i przyjemności  dostarczają mu podróże w najodleglejsze miejsca na Ziemi, co odkrywanie uroków niedalekiej Transylwanii czy Ukrainy. Jego marzeniem jest podróżowanie bez pośpiechu, powiedzmy 50 dni urlopu w roku.

(http://www.odyssei.com/files/00/42/4256/4256.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Maj 10, 2010, 15:55:09
„Rajd Lajkonika – Maluchami do Mongolii” to tytuł kolejnej prelekcji, która odbędzie się w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami. O tym niesamowitym przedsięwzięciu opowie dwójka uczestników Rafał Łabuz i Tomasz Turchan.

W wyprawie do Mongolii wzięły udział cztery Fiaty 126p z ośmioma osobami na pokładach. Przez dwa miesiące pokonano przeszło 17 tys. kilometrów. Trasa wiodła przez Ukrainę, Rosję i bezdroża Mongolii. Po drodze odwiedzono min. Lwów, Kijów, Wołgograd, Nowosybirsk, Irkuck, Omsk, Czelabińsk, Ufę, Samarę, Ułan Ude, Ułan Bator, Karakorum, jezioro Bajkał i góry Ałtaj. Ponad 2 tys. kilometrów trasy biegło przez całkowite bezdroża mongolskich stepów i gór (www.dzicz.pl).

Na opowieści o planowaniu trasy, zmaganiach załogi rajdu z przygotowaniem sprzętu oraz o przygodach przeżytych w trakcie trwania dwumiesięcznej podróży w stronę wschodzącego słońca, zapraszamy 17 maja 2010 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, Onet.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Rafał Łabuz - absolwent wydziału zarządzania ludźmi krakowskiego WSZ - POU. Z zamiłowania podróżnik, marzyciel, kolekcjoner głupich pomysłów. W chwilach wolnych od podróży spotkać można go w sklepie z częściami do maluchów (i nie tylko) gdzie w praktyce stara się konfrontować szkolne teorie z ciężkim życiem handlowca.

Tomasz Turchan - absolwent Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, autostopowicz, były kolarz-amator, rysownik. Swoje podróże zaczynał od rowerowych eskapad po Małopolsce. W czasach szkoły średniej i studiów na bicyklu objechał dystans równy połowie równika, zapędzając się min. do wybrzeży Adriatyku.

(http://www.odyssei.com/files/00/47/4798/4798.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Czerwiec 25, 2010, 14:38:11
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na ostatnią przedwakacyjną prelekcję z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

„Nie bój się Julku! Azja 2008” to opowieść trójki młodych ludzi: Beaty Zając, Damiana Korbasa oraz Joanny Zaleskiej o wyprawie w nieznane.  Przejechali 15 600 km przez Ukrainę, Rosję oraz Kazachstan 18-letnią Nysą. Wyruszając nie wiedzieli co ich czeka oraz kogo spotkają na swojej drodze. Wracali z wiarą w człowieka, z nowymi doświadczeniami i bogaci o nowych przyjaciół. Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz wiedzieć kim jest tajemniczy Julek?  Zapraszamy na pokaz slajdów 28 czerwca 2010 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Partnerem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny objęły portale www.odyssei.com, www.onet.pl, www.krosno24.pl, a także Polskie Radio Rzeszów oraz Telewizja Obiektyw. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Beata Zając – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz studentka  II roku turystyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przejechała ponad 3000 km autostopem po Europie.

Damian Korbas – Student IV roku weterynarii  w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przejechał ponad 3000 km autostopem po Europie. Odbył liczne wędrówki górskie w Polsce i na Ukrainie.

Joanna Zaleska – ukończyła ukrainistykę oraz politologię w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.  Lubi podróże, spontaniczne wypady z przyjaciółmi, wiosenny, ciepły wiatr, Nowy York nocą i Kraków o każdej porze.

(http://www.odyssei.com/files/00/50/5052/5052.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 10, 2010, 11:57:24
Za pierwszym razem wielka woda nie pozwoliła na odbycie się spotkania, tym razem powinno się udać...

„Rajd Lajkonika – Maluchami do Mongolii” to tytuł kolejnej prelekcji, która odbędzie się w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami. O tym niesamowitym przedsięwzięciu opowie dwójka uczestników Rafał Łabuz i Tomasz Turchan.

W wyprawie do Mongolii wzięły udział cztery Fiaty 126p z ośmioma osobami na pokładach. Przez dwa miesiące pokonano przeszło 17 tys. kilometrów. Trasa wiodła przez Ukrainę, Rosję i bezdroża Mongolii. Po drodze odwiedzono min. Lwów, Kijów, Wołgograd, Nowosybirsk, Irkuck, Omsk, Czelabińsk, Ufę, Samarę, Ułan Ude, Ułan Bator, Karakorum, jezioro Bajkał i góry Ałtaj. Ponad 2 tys. kilometrów trasy biegło przez całkowite bezdroża mongolskich stepów i gór (szczegóły na stronie www.dzicz.pl).

Na opowieści o planowaniu trasy, zmaganiach załogi rajdu z przygotowaniem sprzętu oraz o przygodach przeżytych w trakcie trwania podróży w stronę wschodzącego słońca, zapraszamy 15 listopada r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl, Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Rafał Łabuz
- absolwent wydziału zarządzania ludźmi krakowskiego WSZ - POU. Z zamiłowania podróżnik, marzyciel, kolekcjoner głupich pomysłów. W chwilach wolnych od podróży spotkać można go w sklepie z częściami do maluchów (i nie tylko) gdzie w praktyce stara się konfrontować szkolne teorie z ciężkim życiem handlowca.

Tomasz Turchan - absolwent Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, autostopowicz, były kolarz-amator, rysownik. Swoje podróże zaczynał od rowerowych eskapad po Małopolsce. W czasach szkoły średniej i studiów na bicyklu objechał dystans równy połowie równika, zapędzając się min. do wybrzeży Adriatyku.

(http://www.odyssei.com/files/00/58/5832/5832.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 07, 2010, 16:16:12
Tym razem zapraszam na moją prelekcję:

(http://www.odyssei.com/files/00/59/5973/5973.jpg)

Zapraszamy na prelekcję Bartłomieja Machowskiego "Czarnobyl - obraz po katastrofie". Jest to grudniowa prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Wyjazd do Czarnobyla u większości osób powoduje pukanie się w głowę i myśli o zabójczym promieniowaniu. Dlatego autor prelekcji od kilku lat nosił się z zamiarem wyjazdu aby sprawdzić stereotypowe myślenie społeczeństwa. Jak wygląda Czarnobyl ponad 20 lat po potężnej katastrofie? Czy przebywanie na „wymarłym” terytorium jest bezpieczne? Jak wjechać do zamkniętej strefy? Przyjdź i zobacz jak wygląda dzisiaj teren elektrowni atomowej, ewakuowane i splądrowane miasto Prypeć, ryby giganty…

Na relację z wyjazdu zapraszamy 13 grudnia 2010 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Bartłomiej Machowski – pilot wycieczek, przewodnik beskidzki, redaktor portalu turystycznego Odyssei.com. Absolwent geografii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach Czynnie uczestniczy w organizacji wielu imprez popularyzujących turystykę. Laureat konkursu fotograficznego „Zdjęcie Roku” w Poznaj Świat. W ostatnich latach odwiedził Bliski Wschód, Kaukaz, wszedł na najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc. Zakochany w Ukrainie często wędruje po Karpatach Wschodnich. Więcej o autorze na stronie: www.machoney.pl
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Styczeń 18, 2011, 15:13:07
Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to prelekcja Adama Bączara i Rafała Półchłopka „Serce Azji - historia i dzień dzisiejszy”, podczas której opowiedzą o historii i obecnej sytuacji panującej w krajach należących do Azji Centralnej.

Autorzy w trakcie swojej podróży przejechali samochodem terenowym 13 000 kilometrów i odwiedzili takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Zachwyciły ich pozostałości jedwabnego szlaku w Samarkandzie i Bucharze, urzekły zapierające dech w piersiach widoki siedmiotysięczników pokrytych lodowcami, widziane z Pamir Highway (drugiej najwyżej położonej drogi świata), przeraziły zniszczenia wojny domowej w Kirgizji, oglądane tydzień po jej zakończeniu. Serce Azji pozostawiło niezapomniane wrażenia, na wspomnienie których uczestnikom wyprawy serca biją mocniej.

Na relację z wyjazdu zapraszamy 24 stycznia 2011 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl.

(http://www.odyssei.com/files/00/60/6092/6092.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 14, 2011, 19:12:57
Wszystkich miłośników podróży zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Naszym gościem będzie Aleksandra Dzik, która na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata - Pik Pobiedy (7439m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5h 04min. Od szeregu lat zawodniczo uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. W ubiegłym roku otrzymała nominację do nagrody środowisk wspinaczkowych "Jedynka" oraz nominację do nagrody "Travelery".

Podczas swojej prelekcji „Pik Pobiedy i Elbrus Race” autorka opowie o wejściu na najwyższy szczyt Tien-szanu, a także o zawodach Elbrus Race. Na relację z zapraszamy wyjątkowo we wtorek 22 marca 2011 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, Onet.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://www.odyssei.com/files/00/62/6213/6213.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 25, 2011, 19:10:18
Kilka fotek z ostatniego spotkania:

(http://img222.imageshack.us/img222/197/76709729.jpg) (http://img222.imageshack.us/i/76709729.jpg/)
Tradycyjny komplet publiczności...

(http://img840.imageshack.us/img840/8949/24732362.jpg) (http://img840.imageshack.us/i/24732362.jpg/)
Łukasz i Dorota - organizatorzy spotkań...

(http://img190.imageshack.us/img190/1682/43268779.jpg) (http://img190.imageshack.us/i/43268779.jpg/)
Prelegentka - Ola Dzik...

(http://img5.imageshack.us/img5/6749/72072118.jpg) (http://img5.imageshack.us/i/72072118.jpg/)
Jeden z jej slajdów...

(http://img52.imageshack.us/img52/7889/88254675.jpg) (http://img52.imageshack.us/i/88254675.jpg/)
I wiele pytań...
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Kwiecień 13, 2011, 19:42:09
"Afryka Nowaka - rowerem przez Sudan, Zimbabwe i RPA" to prelekcja Piotra Strzeżysza z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Projekt Afryka Nowaka jest to rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku przedsięwzięcie, realizowane w celu popularyzacji postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę z północy na południe i z powrotem. Kilkudziesięciu rowerzystów zamierza jak najwierniej powtórzyć trasę, jaką przebył Nowak, jadąc w formie "sztafety", pokonując ją w zmieniających się co miesiąc składach osobowych.

Podczas pokazu autor zaprezentuje zdjęcia i krótki materiał filmowy z czwartego i dziewiątego etapu projektu. Opowie o przygodach na trasie Wadi Halfa-Chartum, opisze sudańskie przysmaki, takie jak surowa wątróbka z wielbłąda, opowie dlaczego lepiej nie fotografować kobiet i jak wygląda sudański akademik. Przedstawi relację z nocnej przeprawy przez busz i odganiania lwów rowerową trąbką, z jazdy po torach kolejowych w poszukiwaniu śladów Nowaka. Opowie o jedzeniu sadzy, za którą płaci się pulami albo kwachami, sklepach pełnych mydła, oleju i fasoli, o tańcach w kościele, ale przede wszystkim o spotkanych ludziach, o pracujących w Afryce Polakach, jak i o samych Afrykańczykach, o ich gościnności, pomocy i uśmiechu. Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.afrykanowaka.pl (http://www.afrykanowaka.pl)

Na relację z zapraszamy wyjątkowo we wtorek 19 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Piotr Strzeżysz - należy do niezbyt licznej (na szczęście) sekty włóczykijów. Od zawsze wolał świat marzeń od rzeczywistości. Jest w ciągłym ruchu, nie może usiedzieć w miejscu. Nigdy nie zdecydował na zawsze, jak będzie żył. Lubi jeździć na rowerze. Lubi też przestrzeń i wiatr.

(http://www.odyssei.com/files/00/62/6277/6277.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Kwiecień 23, 2011, 21:42:36
Kilka fotek z ostatniego spotkania...

(http://img153.imageshack.us/img153/4338/92421013.jpg) (http://img153.imageshack.us/i/92421013.jpg/)

(http://img850.imageshack.us/img850/8205/29021635.jpg) (http://img850.imageshack.us/i/29021635.jpg/)

(http://img153.imageshack.us/img153/6669/78439873.jpg) (http://img153.imageshack.us/i/78439873.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Maj 04, 2011, 17:03:40
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na pokaz Kuby Terakowskiego "Świnoujście - Hel: krok po kroku...". Kolejna prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami będzie pierwszą w historii spotkań relacją z wyprawy po Polsce.

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane w trakcie kilku pieszych wędrówek ze Świnoujścia na Hel oraz wielu krótszych eskapad o innych porach roku. Fotografie te pokazują nasze wybrzeże z perspektywy zupełnie innej, niż stereotypowo kojarzący się z plażą kocyk, parawan i dmuchany materac. Prelekcja ta stanowi też okazję, aby w niecodzienny sposób zobaczyć, miejsca dobrze wszystkim znane i przekonać się, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, na długo i za ciężkie pieniądze, aby przeżyć niezwykłą przygodę.

Kuba Terakowski - biolog, niespokojny duch. Współpracownik miesięczników "n.p.m." i "Rowertour". Był na wszystkich kontynentach, przeszedł Polskę z Gdańska na Rysy i ze Szczecina do Krakowa, organizuje Marszony oraz Zimaki. Bezgranicznie zauroczony naszym wybrzeżem. Trasę Świnoujście - Hel pokonał ośmiokrotnie.

Na relację z zapraszamy w poniedziałek 9 maja 2011 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://www.odyssei.com/files/00/63/6319/6319.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Czerwiec 11, 2011, 13:05:23
Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Prelekcję „U źródeł tęczy, czyli opowieść o ludziach i miejscach Ameryki Łacińskiej” poprowadzą trzy rzeszowianki, które pokochały fotografię i świat: Ewelina Płodzień, Dorota Czajak i Dominika Bajorska.

Ich wspólna podróż, która trwała od września 2008 do lutego 2009 r., to łącznie 157 dni i 43 132 przebytych kilometrów, to 8 odległych krain (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Peru, Ekwador, Kolumbia, Gwatemala), to 2 oceany, pustynie, wodospady, dżungle, wulkany, to intensywne kolory i nieznajome smaki, to ludzie o innych tradycjach i innym spojrzeniu – na wszystko. Ich wspólna podróż to dowód na to, że marzenia są w zasięgu ręki. Z wyprawy snów przywiozły różnobarwne fragmenty Ameryki Południowej i Środkowej. Złożone w całość, tworzą niezwykłą opowieść, która sprawia, że „tam” niepostrzeżenie pojawia się właśnie „tu”.

Na relację z zapraszamy w poniedziałek 13 czerwca 2011 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl, Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://www.odyssei.com/files/00/63/6392/6392.jpg)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Wrzesień 19, 2011, 19:26:23
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejną odsłonę z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Bohaterem wieczoru będzie Mieczysław Bieniek, który zabierze nas w podróż autostopem do … Dalajlamy.

Mieczysław Bieniek jest byłym górnikiem, który po wypadku nie mógł wrócić do kopalni. Ruszył więc w świat. Do tej pory zwiedził 89 krajów i 4 kontynenty. Bieniek podróżuje zazwyczaj sam. Nie planuje dokładnie trasy, ani noclegów. Przemierza świat nie zważając na trudne warunki i niebezpieczeństwa. Podróż swoich marzeń, trwająca kilka miesięcy, odbył w 2006 r., a jego przepustką do Dalajlamy stało się zdjęcie w galowym mundurze górniczym. Tę wyprawę odbył razem z reżyserem Pawłem Wysoczańskim, który nakręcił o nim film dokumentalny „W drodze”.

Na barwną opowieść „Przez Karakorum w marzenia” zapraszamy 26 września 2011 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki „Hajer jedzie do Dalajlamy", autorstwa Mieczysława Bieńka.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://img94.imageshack.us/img94/5411/pl1i.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/94/pl1i.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Wrzesień 27, 2011, 20:37:50
No to kilka fotek z ciekawego spotkania:

(http://img714.imageshack.us/img714/48/78984303.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/714/78984303.jpg/)

(http://img16.imageshack.us/img16/5712/73980077.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/16/73980077.jpg/)

(http://img855.imageshack.us/img855/3715/53478771.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/855/53478771.jpg/)

(http://img11.imageshack.us/img11/1773/37245222.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/11/37245222.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Październik 18, 2011, 18:59:16
24 października 2011 r. (poniedziałek) zapraszamy na kolejną prelekcję z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to opowieść Władysława Grodeckiego pt. „Moje wyprawy na krańce świata”, podczas której autor przedstawi swoje wieloletnie peregrynacje po świecie. Opowie zarówno o krajach odległych (tj. Korea Płn.), jak i bliższych, ale mało znanych (np. Mołdawii, czy Gruzji); o półtorarocznym pobycie na pustynii, życiu Beduinów na Pustynii Arabskiej oraz trędowatych w leprozorium w Indiach.
Prelekcja wzbogacona zostanie filmem video pokazującym wędrówki autora po Afryce, Ameryce Płd. i najpiękniejszej wyspie świata Bora Bora.
 
Władysław Grodecki jest absolwentem Technikum Geodezyjnego w Jarosławiu i Politechniki Warszawskiej; kartografem, przewodnikiem turystycznym po Krakowie i Małopolsce, pilotem wycieczek, dziennikarzem, podróżnikiem. Wędruje od 40 lat. W tym czasie odwiedził niemal wszystkie kraje Europy, Azji i obu Ameryk. Spędził 18 miesięcy na pustyni, a w ciągu ostatnich 15 lat odbył cztery wielkie, samotne wyprawy w tym trzy dookoła świata. www.grodecki.pl

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Onet.pl Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://img411.imageshack.us/img411/8488/plake.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/411/plake.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 09, 2011, 14:35:52
W ramach listopadowej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Jacka Wnuka „Zapomniana Czeczenia”.

Czeczenia to malownicza kraina położona na północnych stokach Wielkiego Kaukazu, ze wspaniałymi, impulsywnymi kochającymi wolność i przestrzeń mieszkańcami. Turyści tam jednak nie docierają. Region objęty jest od wielu lat tragicznym w skutkach konfliktem wojennym, który doprowadził do wyniszczenia republiki pod każdym względem, począwszy od tragedii ludzkich a skończywszy na dorobku kultury materialnej starożytnych ludów Kaukaskich.

Podczas prezentacji przedstawiony zostanie subiektywny obraz Czeczenii zbudowany na podstawie dwukrotnego pobytu na terenie republiki studenta fotografii i geografii, który pracował tam jako wolontariusz latem 2003 i 2004 roku. Działalność w organizacji humanitarnej miała być tylko formą dotarcia do regionu, jednak zmieniła się w ciężką pracę a zarazem wielką przygodę...

Na prelekcję zapraszamy 14 listopada na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Jacek Wnuk – absolwent fotografii na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi i geografii UMCS w Lublinie. Swoje pasje podróżnicze i fotograficzne rozwijał studiując te kierunki. Od wielu lat przemierza bezdroża Karpat Wschodnich, czego efektem są jego prace dyplomowe, wystawy i pokazy slajdów. Organizator i uczestnik wielu wypraw popularnonaukowych w trudnodostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi, Rosji i Maroka. Założyciel i redaktor portalu KarpatyWschodnie.pl Uczestniczył w Rewolucji Pomarańczowej w Kijowie. W trakcie studiów pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Pracownik PWSZ w Krośnie.

(http://img412.imageshack.us/img412/5193/plak1.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/412/plak1.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 23, 2011, 17:05:27
1 grudnia (czwartek) odbędzie się pierwsze z dwóch grudniowych spotkań z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to prelekcja Adama Chałupskiego „Swoją drogą przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Afganistan i Pakistan".

Autor jako jedyny do tej pory Polak wybrał się w rowerową podróż do Afganistanu, trafiając w miejsca z reguły odległe od komercyjnych szlaków turystycznych. Z niewielką ilością gotówki w kieszeni, często „na wariackich papierach” przemierzał kolejne stany Azji Środkowej przekraczając granice, które za sprawą dominacji kultury masowej zdają się być przez wielu nieprzekraczalne. Efektem tej wyprawy jest książka „Rowerem do Afganistanu” - pasjonujący zapis podróży, która miała miejsce w 2008 roku. Dla zainteresowanych będzie istniała możliwość zakupu publikacji podczas spotkania.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Na kolejne grudniowe spotkanie – opowieści z Bałkanów, zapraszamy już 12 grudnia.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Adam Chałupski – z wykształcenia architekt, z zamiłowania podróżnik i eksplorator. Wyemigrował na Wschód tuż po studiach, obecnie mieszka w Pekinie. Przemierzając rowerem dziesiątki tysięcy kilometrów azjatyckich bezdroży, pod prąd nurtowi masowej emigracji, autor dojrzewał w odosobnieniu, w surowych i skromnych warunkach poznając egzotyczną kulturę, języki i obyczaje. Praktykował architekturę na Cyprze, w Japonii i Chinach, pracował jako korespondent, publikując na łamach polskich oraz zagranicznych czasopism. Eksplorował rejony wojny, biedy, reżimów, walczącego podziemia, jak również obszary ultranowoczesnych potęg Azji Wschodniej.
W 2008 roku nakładem wydawnictwa LIBRA ukazała się jego bestsellerowa książka „Rowerem do Indii”, w której przedstawił podróż do tytułowych Indii przez Ukrainę, Turcję, Iran i Pakistan.

(http://img689.imageshack.us/img689/750/plaaev.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/689/plaaev.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 06, 2011, 18:41:26
12 grudnia Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to „Wieczór Bałkański”, w programie którego przewidziane są dwie prelekcje, którym towarzyszyć będzie wystawa fotografii Rafała Woźniaka.

Pierwsza prezentacja to „Bośnia i Hercegowina" Bartłomieja Machowskiego (www.machoney.pl). Autor opowie o mało znanym przez Polaków kraju, o tragicznym konflikcie na Bałkanach w latach 1992-95, a także o widocznych w całym kraju zniszczeniach powojennych. Zabierze nas na spacer po stolicy tego kraju - Sarajewie, na słynny most w Mostarze, a także do potężnego miejsca pielgrzymkowego, czyli Medziugorie. Zaprezentuje również gorący i kontrowersyjny temat bośniackich piramid.

Drugą prelekcję „Georóżnorodność Chorwacji” poprowadzi Artur Zieliński. Opowie o niewielkim państwie - prawie 6-krotnie mniejszym od Polski, mającym niezwykle bogatą przeszłością historyczną, której wspaniałe ślady spotyka się w każdym zakątku. Pokaże, że ze względu na duże zróżnicowanie środowiska kraj ten jest doskonałym terenem nie tylko do spokojnego wypoczynku wakacyjnego nad morzem, ale także jest świetnym miejscem do aktywnego i pełnego wrażeń relaksu.

Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.eu, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://img543.imageshack.us/img543/8531/balkany.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/543/balkany.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 15, 2011, 16:21:35
Ostatnia edycja spotkań była wyjątkowa z trzech powodów:
1. Po raz pierwszy był dwie prelekcje.
2. Prelekcjom dodatkowo towarzyszyła wystawa fotograficzna.
3. Po raz pierwszy pokazy można było oglądać w dwóch salach, wszystko po to aby mogło pomieścić się więcej osób.

(http://img52.imageshack.us/img52/2421/wb1s.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/52/wb1s.jpg/)
Tradycyjnie komplet na trybunach...

(http://img843.imageshack.us/img843/1767/wb2s.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/843/wb2s.jpg/)
Wystawa fotograficzna Rafała Woźniaka

(http://img444.imageshack.us/img444/227/wb3p.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/444/wb3p.jpg/)
Artur Zieliński o Chorwacji

(http://img843.imageshack.us/img843/6129/wb4n.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/843/wb4n.jpg/)
Rozmowy po pokazach...
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 17, 2012, 16:56:44
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Prelekcję „Śnieg na równiku” poprowadzą Małgorzata Dul i Stanisław Proszak.

Będzie to relacja z trzyosobowej wyprawy do Ameryki Południowej, która odbyła się w listopadzie 2010 r. Oprócz sprawdzenia działania sił magnetycznych na równiku, podziwiania kolibrów, jej uczestnicy mieli również w planie wejście na kilka wulkanów Ekwadoru. Ale nie tylko wulkany okazały się być nieprzewidywalne…

Na spotkanie zapraszamy 27 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele. Patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, Imprezy Podróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Małgorzata Dul - przewodnik beskidzki. Od wielu lat wędruje po górach, od Beskidów przez Tatry po Alpy. Uczestniczka wypraw w góry wysokie: Andy, Pamir Kirgiski.

Stanisław Proszak - przewodnik beskidzki, taternik. Wędruje i wspina się po w wielu rejonach górskich Europy. Od kilkunastu lat organizuje i uczestniczy w wyprawach w góry wysokie (Himalaje, Andy, Pamir).
Góry były i są ich wielką pasją.

(http://img716.imageshack.us/img716/6404/plakz.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/716/plakz.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 12, 2012, 17:22:00
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wspomnienia z niezwykłej wyprawy ciągnikiem rolniczym marki Ursus 6014 po Ameryce Południowej. W ekspedycji tej brali udział goście kolejnej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami Monika Filipiuk-Obałek oraz Marcin Obałek.

Wyprawa ciągnikiem, w zamierzeniu dookoła świata, rozpoczęła się w 2002 r. Do tej pory uczestnicy przemierzyli około 20 000 km po drogach i bezdrożach Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru oraz Boliwii. Przejechali przez tropikalne lasy deszczowe Amazonii, ośnieżone przełęcze andyjskie, największe słone jezioro świata Uyuni, gorącą pustynię Atacama, niebezpieczne pola gejzerów oraz bezkresną pampę.
Ciągnik pozwalał im dotrzeć do miejsc, gdzie nie dojeżdżają inne samochody, gdzie nie ma turystów... Dał im możliwość poznania z bliska kultury, religii, obrzędów, kuchni mieszkańców poszczególnych regionów.

Prelekcja „TRAKTORIADA – Wyprawa Ursusem Dookoła Świata. Ameryka Południowa: Argentyna, Chile, Boliwia” odbędzie się 19 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Monika Filipiuk-Obałek - Absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zawodowo fotograf, dziennikarz telewizyjny i prasowy, pilot wycieczek; ponadto instruktor jazdy konnej, sędzia WKKW, uczestnik wielu rajdów konnych oraz zawodów jeździeckich. Zakochana w koniach arabskich i podróżach - głównie po Ameryce Południowej i Azji.

Marcin Obałek – tramp, pilot wycieczek, obrońca przyrody, przewodniczący Stowarzyszenia Czysty Świat oraz członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady - Wyprawy Ursusem Dookoła Świata realizowanej od 2001 roku - nominowanej w 2008 roku do prestiżowej nagrody National Geographic - Travellery. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej - realizowanych od 2004 roku wypraw archeologicznych w nieznane rejony Tropikalnych Lasów Deszczowych Boliwii.

(http://img267.imageshack.us/img267/5918/plakat37m.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/267/plakat37m.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 22, 2012, 19:42:18
Kilka fotek ze spotkania:

(http://img651.imageshack.us/img651/4205/tr1ub.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/651/tr1ub.jpg/)

(http://img217.imageshack.us/img217/8353/tr2da.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/217/tr2da.jpg/)

(http://img696.imageshack.us/img696/4641/tr3mu.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/696/tr3mu.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Kwiecień 12, 2012, 15:23:21
W kwietniu Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na prelekcję Ks. Macieja Gieruli "Muzungu wokół Jeziora Wiktorii". Będzie to opowieść o wyprawie do Afryki.

Autor spotkania w trakcie swojego pobytu na Czarnym Lądzie odwiedził Kenię, Tanzanię i Ugandę. Uczestniczył w safari po Parku Narodowym Serengeti, dotarł do źródeł Nilu, brał udział w ceremonii wojowników Tamburu, a także spotkał się z Masajami.

Prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami odbędzie się 16 kwietnia 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.
Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Ks. Maciej Gierula - włóczęga i zapalony podróżnik w stopniu ciągle ograniczonym urlopowo. Amator reportażu i fotografii z ciekawych stron świata. Obserwator kultur i procesów przemian życia społecznego oraz kaznodzieja. Opowiadacz przygód. Krytyk mediów i pasjonat dziennikarstwa. Motocyklista i socjolog. Ale najważniejsze, ksiądz katolicki.

(http://img21.imageshack.us/img21/5835/plakj.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/21/plakj.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Maj 14, 2012, 17:06:08
21 maja 2012 r. w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Piotra Gogosza „Mongolia – na bezdrożach Gobi”. Zaprezentowane zostaną zdjęcia oraz przedmioty przywiezione z dwóch wyjazdów do tego egzotycznego kraju.

W trakcie pierwszej wyprawy podróżnicy wzięli udział w narodowym święcie Mongolii – Naadam, a następnie wynajętym UAZ-em przejechali 2500 km po pustyni Gobi. Odwiedzili dawną stolicę Czyngis-Chana - Karakorum, poznali wielu ciekawych ludzi, gościli w jurtach nomadów, gdzie częstowani byli kumysem.
Druga wyprawa miała na celu dotarcie do mieszkających w górach północnej Mongolii ludzi zwanych Caatan, zajmujących się hodowlą reniferów. Była to trwająca dwa tygodnie konna wyprawa. Ze względu na bardzo trudne warunki w miejsce to dociera tylko kilkudziesięciu podróżników rocznie.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie, partnerem sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Piotr Gogosz - ukończył licencjat na Uniwersytecie Rzeszowskim o kierunku pedagogicznym. Z zamiłowania sportowiec i podróżnik, posiada tytuł instruktora survivalu. Od wielu lat fascynuje go Azja. Autor książki „Mongolia - Na bezdrożach Gobi”, w której opisał pierwszą swoją podróż po tym kraju.

(http://img341.imageshack.us/img341/6526/plakai.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/341/plakai.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Maj 28, 2012, 20:01:36
4 czerwca 2012 r. Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Będzie to prelekcja Pawła Ciuby „Podróż po Bałkanach – za jeden uśmiech”, podczas której zaprezentuje zdjęcia wykonane w czasie swojego pierwszego pobytu na Półwyspie Bałkańskim.

Wyprawę po Bałkanach Paweł Ciuba odbył wspólnie z Pauliną Kowalską. Podróżując stopem przejechali 2 250 kilometrów. Wyruszając z Krakowa zatoczyli pętlę przez Budapeszt, Belgrad, Zagrzeb, Lublanę, Wiedeń, Bratysławę, kończąc również w Krakowie. W trakcie wyprawy poznali wiele ciekawych ludzi oraz korzystali z noclegów za pośrednictwem serwisu CouchSurfing.com. Wiele osób o tym portalu słyszało, jednak zaledwie garstka planuje swoje podróże w ten sposób. Podróżnik rozwieje wątpliwości i obawy przed wewnętrznym uprzedzeniem do obcych ludzi z innych państw, oraz odpowie na pytania dotyczące CouchSurfingu.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Paweł Ciuba - mgr inż., ukończył studia na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki o kierunku Transport. Z zamiłowania podróżnik, oraz sympatyk sportów motorowych, w szczególności żużla.

(http://img220.imageshack.us/img220/2509/51061336.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/220/51061336.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Wrzesień 18, 2012, 11:43:36
24 września 2012 r. Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na prelekcję Bogdana Krzysztyniaka „Matterhorn - Alpejski Symbol”. Będzie to pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

W lipcu 2011 r. Bogdan Krzysztyniak wraz z dwójką przyjaciół zdobył wymarzony, a zarazem trudny alpejski szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.), położony na granicy Szwajcarii i Włoch w Alpach Pennińskich. Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych gór świata - symbol Szwajcarii i całych Alp, jest jednocześnie jedną z najbardziej niebezpiecznych gór Europy. Skalno-lodowa piramida pochłonęła już ponad 500 ludzkich istnień. Uczestnicy wyprawy weszli na szczyt drogą pierwszych zdobywców zwaną Granią Hörnli. Mimo iż jest to najłatwiejsza droga na szczyt, to trudności w skali wspinaczkowej mają wycenę III i IV, czyli trudno i bardzo trudno. Akcja górska z podejściem do schroniska wspinaczką na Matterhorn i z zejściem zajęła im 4 dni. Największymi zagrożeniami na tej górze są: duża ekspozycja terenu, narażenie na uderzenie spadającymi kamieniami oraz zmienność pogody.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Bogdan Krzysztyniak – krośnianin, miłośnik gór. Od wielu lat wędruje po nich, a od czterech uprawia także wspinaczkę, szczególnie w Tatrach Polskich i Słowackich. Posiada Kartę Taternika, jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Krakowie.

(http://imageshack.us/a/img51/4977/pl1e.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/51/pl1e.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Październik 12, 2012, 15:46:13
Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Prelekcja Tomasza Grzywaczewskiego „Long Walk PLUS Expedition – 8 000 km śladami uciekinierów z Gułagu” to opowieść o wolności, przygodzie i patriotyzmie.

Prelegent wraz z dwoma kolegami wyruszył w 2010 roku, w trwającą sześć miesięcy wyprawę śladami bohaterów głośnej książki Sławomira Rawicza „Długi marsz”. Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z syberyjskiego łagru. „Długi marsz” stał się również podstawą scenariusza filmu Petera Weira Niepokonani. Po śmierci Rawicza wyszło na jaw, że nie opisał on własnych przeżyć, ale historię Witolda Glińskiego. Okazało się, że Gliński żyje, mieszka w Wielkiej Brytanii i gotów jest opowiedzieć, co wydarzyło się naprawdę.

Tomasz Grzywaczewski mówi o wyprawie: „Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na nieludzką ziemię. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki. Od Jakucka, przez Syberię, Mongolię, Pustynie Gobi, Tybet, Himalaje aż do Kalkuty w Indiach”.

Prelekcja odbędzie się 15 października 2012 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Tomasz Grzywaczewski - z wykształcenia prawnik, a z pasji podróżnik i reporter. 2010 r. zainspirowany książką „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego współorganizował Long Walk Plus Expedition. Swoje przygody opisał w książkach „Przez Dziki Wschód” i „Długi marsz do wolności”. Jest współautorem filmu „Długi marsz 70 lat później”. W 2012 wraz z belgijskim podróżnikiem Louis Philippe Loncke’iem zorganizował wyprawę Poland Trek powered by Żegluga Wiślana.
Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w National Geographic Traveler i Reader’s Digest.

(http://imageshack.us/a/img818/3972/platiq.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/818/platiq.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 01, 2012, 14:37:28
5 listopada 2012 r. w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Adama Bieleckiego "Gasherbrum I - pierwsze zimowe wejście".

Prelegent opowie na nim o pierwszym w historii zimowym wejściu na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Gasherbrum I jest jedenastym pod względem wysokości szczytem na Ziemi, a drugim po K2 szczytem Karakorum. Wyczynu tego dokonali 9 marca bieżącego roku dwaj polscy himalaiści Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Wejście odbyło się tzw. drogą japońską od strony północno-zachodniej. Szczyt zdobyli 49 dnia od rozpoczęcia akcji górskiej. Zdobywcy dokonali wejścia w stylu alpejskim, tzn. bez użycia aparatury tlenowej.
Podczas prelekcji słuchacze zapoznani zostaną również ze specyfiką zimowej wspinaczki w najwyższych górach.

Prelekcja odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Na spotkanie zaprasza Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


Adam Bielecki – himalaista, członek Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. W 2000 r. w wieku 17 lat, jako najmłodszy na świecie, dokonał samotnego wejścia na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). W ciągu 11 miesięcy zdobył trzy ośmiotysięczniki: Makalu (2011 r.), Gasherbrum I (2012 r.), K2 (2012 r.).

(http://img33.imageshack.us/img33/3636/plakg.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/33/plakg.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 04, 2012, 15:36:33
W ramach grudniowej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami zapraszamy na prelekcję Mieczysława Bieńka „Hajer w Afryce, czyli jazda po bandzie”.

Mieczysław Bieniek to emerytowany górnik z katowickiej dzielnicy „Nikiszowiec”. W 2000 r., po 27 latach pracy, uległ ciężkiemu wypadkowi, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Uniemożliwiło mu to powrót do kopalni. W ramach swoistej terapii postanowił więc wyruszyć w świat. Do tej pory odwiedził sto cztery kraje na czterech kontynentach.
Gościliśmy już „Hajera” w Krośnie w ubiegłym roku. Przedstawił wtedy historię swojej podróży do Dalajlamy. Tym razem opowie o afrykańskich przygodach. Będzie to wesoła relacja o sześciomiesięcznej podróży od Egiptu po Czad. Na spotkaniu będzie również istniała możliwość zakupu książki opisującej jego wyprawy.

Na barwną opowieść zapraszamy 10 grudnia 2012 r. (poniedziałek) na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, patronami medialnymi: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://img96.imageshack.us/img96/3287/plonn.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/96/plonn.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: misio w Grudzień 05, 2012, 10:40:10
Nooo! Bieniu jest niezly! ;D
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 21, 2012, 18:07:07
Kilka fotek z ostatniego spotkania:

(http://img703.imageshack.us/img703/1430/pc1i.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/703/pc1i.jpg/)

(http://img35.imageshack.us/img35/7888/pc2ay.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/35/pc2ay.jpg/)

(http://img11.imageshack.us/img11/710/pc3qv.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/11/pc3qv.jpg/)

(http://img820.imageshack.us/img820/2884/pc4s.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/820/pc4s.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Styczeń 28, 2013, 12:34:59
28 stycznia 2013 r. (poniedziałek) odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Tym razem autorzy spotkania Adam Bączar i Rafał Półchłopek zapraszają w podroż po Islandii – krainie krystalicznie czystego powietrza, tysięcy dudniących wodospadów, lodowców, ognistych wulkanów i gejzerów.

Podczas wycieczki dookoła Islandii prelegenci mieli szczęście zobaczyć wyspę w czasie czterech różnych pór roku. Ten egzotyczny europejski kraj intryguje swoim położeniem, krajobrazem i klimatem. Zachwyca ogromnymi przestrzeniami porośniętymi mchem, trawą i porostami oraz górami z zastygłej lawy okrytymi lodowcami.
Położenie Islandii na styku płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej, sprawia, że jest to obszar, na którym występuje duża ilość wulkanów, częste trzęsienia ziemi, liczne gejzery oraz gorące błotne jeziora.
Islandia to również kraj o ciekawej i mało znanej historii. Od blisko tysiąca lat funkcjonuje tu najstarszy parlament świata, który m.in. chrześcijaństwo przyjął przez głosowanie. Tu człowiek od zawsze żyje w harmonii z naturą wykorzystując ją dla poprawy własnego bytu, to miejsce gdzie surowy krajobraz staje się przyjazny. Domki porośnięte trawą, klify, fiordy, stada owiec i długowłosych koników islandzkich pasących się na soczysto zielonych łąkach zachęcają, by poznać i odkryć tajemnice kraju sag, elfów, duchów i trolli.

Prelekcja „Islandia – płonące lodowce” odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl.

(http://img171.imageshack.us/img171/4978/plakisl.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/171/plakisl.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 14, 2013, 19:27:05
"Sociedad AC. Mieszkańcy ósmego kontynentu" - prelekcja Piotra Ebbiga, jest kolejną z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Spotkanie jest zaproszeniem do podróży i refleksji przez obszar geograficznie określany mianem „płyty karaibskiej”, znanym lepiej jako „Ameryka Środkowa”. To autorska i niewątpliwie subiektywna opowieść o mieszkańcach i państwach regionu (Panamie, Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Meksyku i „jedynym anglojęzycznym” Belize). To opowieść o tych, dla których „Centroamérica” jest osobnym kontynentem, wciśniętym pomiędzy dwóch wielkich braci z północy i południa.

Piotr Ebbig jest na co dzień wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego i Wielkopolskiej Szkoły Fotografii w Poznaniu. Doktor nauk społecznych. Pasjonat podróży po „krajach dziwnych”, powstających, upadających i nieistniejących. Miłośnik Baczyńskiego, trudnej fotografii, Jacka Daniels'a, wina i jazzu. Instruktor strzelectwa sportowego (wyłącznie tarczowego).

Prelekcja "Sociedad AC. Mieszkańcy ósmego kontynentu" odbędzie się 18 lutego 2013 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

(http://img690.imageshack.us/img690/7070/98909819.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/690/98909819.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: Anita w Luty 15, 2013, 20:18:12
dlaczego ja tego wczesniej nie zauważyłam <ściana>  tyle fajnych prelekcji ... trzeba jak najszybciej się poprawić, bo poniedziałek zapowiada się ciekawie ;)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 15, 2013, 21:42:06
dlaczego ja tego wczesniej nie zauważyłam <ściana>  tyle fajnych prelekcji ... trzeba jak najszybciej się poprawić, bo poniedziałek zapowiada się ciekawie ;)
Anita w kwietniu minie 5 lat od pierwszej prelekcji :) Zapraszamy !
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 06, 2013, 13:31:12
Kilka fotek z ostatniego spotkania...

(http://img401.imageshack.us/img401/9505/sc1y.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/401/sc1y.jpg/)

(http://img40.imageshack.us/img40/4425/sc2lf.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/40/sc2lf.jpg/)

(http://img21.imageshack.us/img21/3985/sc3b.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/21/sc3b.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 14, 2013, 18:16:51
18 marca 2013 roku w ramach cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami odbędzie się prelekcja Jacka Wnuka „Mali krośnianie na krańcach świata”.

Prelegent od wielu lat podróżuje wraz z żoną. W realizację swoich pasji włączyli także dzieci Anię i Miłosza. Okazało się, że dzieci wolą biegać po rozległej połoninie, wrzucać kamyki do potoku, niż siedzieć przed telewizorem czy placu zabaw. "Wyprawy z maluchami" to poważne wyzwanie, ale duży samochód z przyczepą kempingową pozwala im być całkiem niezależnym na wyprawie.

Ania i Miłosz - mali podróżnicy z Krosna odbyli już sporo krótkich wyjazdów i dwie duże wyprawy. Pierwsza odbyła się do Transylwanii w 2011 roku, kiedy Miłosz miał siedem miesięcy, a Ania dwa i pół roku. Odwiedzili wtedy dwa najwyższe pasma górskie Karpat Południowych (Góry Paring i Góry Fogarskie), a także Wyżynę Transylwańską.
W 2012 roku podczas wyprawy na Bałkany przemierzyli pięć krajów, w tym trzy pasma Gór Dynarskich sięgające 2500 m n.p.m. (aniaimilosz.blogspot.com)

Na prelekcję zapraszamy 18 marca 2013 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Jacek Wnuk – absolwent fotografii na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi i geografii UMCS w Lublinie. Swoje pasje podróżnicze i fotograficzne rozwijał studiując te kierunki. Od wielu lat przemierza bezdroża Karpat Wschodnich, czego efektem są jego prace dyplomowe, wystawy i pokazy slajdów. Organizator i uczestnik wielu wypraw popularnonaukowych w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumuni, Białorusi, Rosji i Maroka. Założyciel i redaktor portalu KarpatyWschodnie.pl Uczestniczył w Rewolucji Pomarańczowej w Kijowie. W trakcie studiów pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Pracownik PWSZ w Krośnie.

(http://img811.imageshack.us/img811/8875/plazc.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/811/plazc.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Kwiecień 12, 2013, 18:26:11
Gośćmi kwietniowej edycji Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będą Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, którzy 1 lipca 2009 roku wyjechali z Polski w podróż dookoła świata. W grudniu ubiegłego roku z powodów rodzinnych przerwali ją na kilka miesięcy i wrócili do kraju. Jednakże już w maju wyruszają do Kirgistanu, gdzie zostawili cały sprzęt i swoje ukochane rowery.

Prelekcja, którą przedstawią, "Chiny (nie)codzienne" to zbiór zdjęć i opowieści z czterech pobytów w Państwie Środka na przestrzeni jednej podróży, która trwała trzy i pół roku. Chiny, kraj ogromny - bardzo zróżnicowany społecznie i kulturowo, za każdym razem ukazywał podróżnikom inne, swoje oblicze. Wędrując starali się omijać wielkie miasta i wybierać te mniejsze, które jednakże okazywały się być wielkości Warszawy. Chcieli być jak najbliżej ludzi, poznać ich troski i sukcesy, dni radosne i te smutne. Przez swoją otwartość i dociekliwość trafiali do chińskich domów i mieli okazję poznać ten kraj naprawdę od środka, z poziomu zwykłego mieszkańca. Na koniec pobytu przyszła największa próba - jak odnaleźć w dwumilionowym mieście dwa skradzione rowery, na których jechali do Polski?
Swoje spostrzeżenia i część przygód (nie tylko z Chin) opisują na blogu www.loswiaheros.pl, który traktują jako "platformę inspiracyjną" dla osób, które chcą wyjechać, ale boją się postawić kropkę nad "i".

Na prelekcję zapraszamy 15 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik przejechali lądem całą Azję, po czym przeprawili się jachtem z Timoru Wschodniego do Australii, gdzie przez 9 miesięcy podróżowali samochodem terenowym. Następnie wsiedli na pokład przypadkowo spotkanego jachtu i pływali nim przez 4 miesiące (jako załoga) wśród rajskich wysp Indonezji. Gdy dotarli do Tajlandii, postanowili wsiąść na rowery i wrócić nimi do Polski przez Hong Kong, Japonię i góry Pamiru.

(http://img515.imageshack.us/img515/2458/plab.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/515/plab.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Kwiecień 22, 2013, 12:02:43
I kilka fotek z ostatniego spotkania...

(http://img845.imageshack.us/img845/2650/ch1uh.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/845/ch1uh.jpg/)

(http://img201.imageshack.us/img201/2770/ch2d.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/201/ch2d.jpg/)

(http://img138.imageshack.us/img138/186/ch3v.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/138/ch3v.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Maj 09, 2013, 13:31:11
W maju, w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim. Opowie on o swojej nowej książce „Południe”, a także zaprezentuje m.in. zdjęcia z wyprawy do puszczy Minkebe w Gabonie.

Historie opisane w książce dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród bohaterów znajdują się afrykańscy dyktatorzy, siejący śmierć Czerwoni Khmerzy i ich ofiary, południowoamerykańscy rewolucjoniści i bandyci, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona - spadkobiercy dawnych cywilizacji. Andrzej Muszyński w swoich reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera czytelników na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

Jeden z reportaży pt. „Mukongo” opisuje trawers przez puszczę Minkebe, którego autor dokonał wraz dwójką kolegów i grupą Pigmejów. Przez 21 dni przedzierali się przez niemal dziewiczą dżunglę. Doświadczyli strachu, głodu, wycieńczenia i regularnych ataków słoni, których w tamtym rejonie żyje około 30 tys.

Spotkanie odbędzie się 13 maja 2013 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronami medialnymi spotkań są: Polskie Radio Rzeszów oraz portale Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Andrzej Muszyński - jest pierwszym stypendystą Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkebe w Gabonie. Laureat tegorocznego Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Jesienią nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego prozatorska książka "Miedza".

(http://img843.imageshack.us/img843/973/25225844.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/843/25225844.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Wrzesień 29, 2013, 14:49:37
Po wakacyjnej przerwie powracają prelekcje z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami, organizowane przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Gościem wrześniowej edycji będzie Tomasz Kosiński, który zabierze nas w podróż po mikrokrajach Europy.

O swojej podróży mówi: „Pewnego lipcowego dnia wsiedliśmy z moją nastoletnią córką do naszego Voyagera, zapakowaliśmy maty, trochę zupek w proszku, małą kuchenkę gazową, napoje, dwie walizki i parę innych rzeczy, po czym wyruszyliśmy w drogę. Naszym celem były najmniejsze kraje Europy: Lichtenstein, Luksemburg, Andora, Monako i San Marino. Przy tej okazji musieliśmy także przejechać przez wiele innych państw, w sumie było ich 15. Cała podróż zajęła nam 17 dni, a przejechaliśmy ok. 6500 km. Spaliśmy w aucie, jedliśmy głównie rzeczy, które sami mogliśmy przyrządzić. To była szkoła taniego podróżowania i na pewno doskonała szkoła życia...”

Na prelekcję Mikrokraje Europy za jednym razem zapraszamy 30 września 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Naszymi patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

TOMASZ KOSIŃSKI – aktywny regionalista, który ceni patriotyzm narodowy bardziej niż kosmopolityzm. Często wyrusza w drogę z rodzinnych Kielc. Pieszo, rowerem, samochodem, autobusem, statkiem lub samolotem. Poznał już dobrze swój region i kraj, udało mu się też zwiedzić wszystkie europejskie kraje. Jesienią tego roku wybiera się do Azji. Nie zalicza krajów tylko poznaje.

(http://img19.imageshack.us/img19/9054/0yte.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/19/0yte.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Październik 13, 2013, 09:43:40
14 października 2013 r. (poniedziałek) organizatorzy Krośnieńskich spotkań z podróżnikami oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii o/Krosno zapraszają na „Podniebne podróże. Teleskopowe obserwacje Księżyca”, które odbędą się na krośnieńskim Rynku.
Księżyc - główny cel obserwacyjny pokazu, to najbliższe Ziemi ciało niebieskie, latarnia nocy, inspiracja dla poetów i artystów, niemy świadek naszej historii. Obserwując jego powierzchnię spoglądamy w odległą przeszłość, na starożytne muzeum geologii kosmicznej. Surowe piękno Srebrnego Globu z mrowiem kraterów i łańcuchami gór zostało ukształtowane około 3,5 miliarda lat temu w burzliwej epoce Wielkiego Bombardowania. Księżyc to także jedyne ciało niebieskie na którym przebywał człowiek. Urzeczywistniono to w ramach słynnego amerykańskiego programu Apollo.

Obserwacje Księżyca rozpoczną się o godz. 19.00. W przypadku niepogody (zachmurzenie, deszcz)  zostaną przełożone na dzień następny – wtorek 15 października.

Zainteresowanych tematyką astronomiczną zapraszamy również na spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które odbędzie się 12 października (sobota) o godz. 13.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Poruszone zostaną na nim bieżące sprawy Krośnieńskiego Oddziału PTMA im. Jana Winiarskiego, a także omówione aktualne tematy obserwacji nieba.

(http://img706.imageshack.us/img706/6978/o371.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/706/o371.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Październik 25, 2013, 12:02:13
„Hajer w Ameryce” – prelekcja Mieczysława Bieńka z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

W październiku gościem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będzie Mieczysław Bieniek, słynny górnik – podróżnik z Nikiszowca. Prelekcja pt.  „Hajer w Ameryce” odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie.

Bieniek to emerytowany górnik, który uległ ciężkiemu wypadkowi, w wyniku którego stracił zdrowie i pracę. W ramach swoistej terapii postanowił więc wyruszyć w świat. Do tej pory zwiedził cztery kontynenty, odwiedził kilkadziesiąt krajów. Napisał trzy książki "Hajer jedzie do Dalajlamy", "Z Hajerem na kraj Indii" oraz „ Z Hajerem przez Azję”.

Hajer gościł w Krośnie już dwukrotnie. Najpierw z prelekcją o wyprawie do Dalajlamy, a następnie o podróży po Afryce. Teraz wraca z opowieściami z Ameryki Południowej, m.in. Peru, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii. Spotkanie z nim to możliwość zanurzenia się w odległe światy i kultury, bo autor jak rzadko kto umie nawiązywać bliskie kontakty z napotkanymi na szlaku ludźmi. To gwarantowana olbrzymia porcja nieprawdopodobnych opowieści z dużą dawką śląskiego humoru i gwary.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

(http://img842.imageshack.us/img842/9702/vqni.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/842/vqni.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Listopad 22, 2013, 00:11:07
W listopadzie w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Andrzeja Hładija "Kirgistan - W sercu Niebiańskich Gór". Będzie to opowieść o Tien-Szanie (w tłumaczeniu polskim Tien-Szan to Niebiańskie Góry), jednym z największych pasm górskich na Ziemi znajdującym się w Azji Centralnej. Jego najwyższe szczyty Chan Tengri i Pik Pobiedy to najdalej położone na północ siedmiotysięczniki na naszej planecie. Podczas slajdowiska zobaczymy zdjęcia z tygodniowego trekkingu wzdłuż Inylczeka Południowego, trzeciego najdłuższego niepolarnego lodowca na świecie. Prelekcja będzie okazją do podziwiania niezwykle efektownych widoków górskich oraz poznania Kirgistanu, kraju położonego na uboczu głównych szlaków turystycznych.

Na spotkanie z podróżnikiem zapraszamy 25 listopada 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna.

Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Andrzej Hładij - podróżowaniem i górami interesuje się od dziecka. Miał okazję odwiedzić m.in. Himalaje, Kaukaz, Góry Barguzińskie na Syberii, a także wiele pasm europejskich. Szczególnie zafascynowany jest obszarem byłego ZSRR i to tam najczęściej planuje swoje wyprawy. Od wielu lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kleparza i Garbar "Krakowska Florencja”.

(http://img843.imageshack.us/img843/1687/vgpf.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/843/vgpf.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: Szekla w Listopad 22, 2013, 08:24:27
Bardzo szkoda, że to w poniedziałek :(
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Grudzień 11, 2013, 18:43:34
Gościem grudniowych Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będzie Kamila Kielar z prelekcją „Me, bikeself & Kamchatka: no place too far”.
Wyprawa, o której opowie, była kontynuacją projektu „Najdalszy zachód, najdalszy wschód”, który rozpoczął się samotnym przejechaniem rowerem Alaski w zeszłym roku. Podróżniczka zakładała samotne przebycie Kamczatki na rowerze oraz roweroautostopem. Zamierzała dotrzeć w ten sposób nie tylko do różnych miejsc, ale także do serc Rosjan. Powiedzieć, że cel wyprawy został zrealizowany, to za mało. Połączenie roweru jako środka transportu razem z podróżowaniem w pojedynkę oraz znajomością rosyjskiego umożliwiło jej znacznie więcej, niż mogła zaplanować. Przez miesiąc wyprawy łowiła z rybakami nad Morzem Ochockim, wjechała rowerem do base campu pod wulkanem, stała się częścią społeczności Ewenków, nawet prawie wyszła za kamczackiego myśliwego. Dotarła do samego końca półwyspu, jadła oczy ryby i to, co znalazła w lesie. Weszła do wnętrza czynnego wulkanu, fotografowała cmentarzysko bezimiennych statków i zamieszkała w letniej rezydencji mafijnej.

Na spotkanie zapraszamy 16 grudnia 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Kamila Kielar - miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów oraz 60 krajów.

(http://img62.imageshack.us/img62/3295/etn5.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/62/etn5.jpg/)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 16, 2014, 15:02:45
Prelekcja Tomasza Grzywaczewskiego pt. „Martwa Droga 2013” rozpoczyna kolejny sezon Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.
Transpolarna Magistrala Kolejowa, zwana również Martwą Drogą, to ostatnia wielka realizacja Stalina. W zamierzeniu miała połączyć syberyjskie miasta Salechard nad Obem i Igarka nad Jenisejem, biegnąc na wysokości koła podbiegunowego. Jej długość obliczono na 1297 km. Ambitne, nakreślone ręką Stalina plany zakończyły się jednak katastrofą. Kolej nigdy nie została ukończona, a przy jej budowie zginęły tysiące więźniów Gułagu. Niszczejąca dziś linia pozostaje jednym z najbardziej mrocznych pomników komunistycznego szaleństwa.

W ubiegłym roku, 60 lat po śmierci Stalina zorganizowana została wyprawa, w której udział wzięło pięć osób. Jej celem było odnalezienie i zbadanie łagrów na jednym z najbardziej niedostępnych odcinków opuszczonej linii kolejowej. Aby dotrzeć do celu uczestnicy ekspedycji najpierw płynęli statkiem ponad 1 500 km po Jeniseju, potem motorówkami, a następnie lecieli helikopterem. Na koniec wędrowali po niszczejącym nasypie kolejowym. W odnalezionych łagrach zachowały się wieżyczki strażnicze, zasieki z drutu kolczastego, przedmioty osobiste więźniów, budynki administracji i ruiny baraków.

Na spotkanie zapraszamy 17 lutego 2014 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale ImprezyPodróżnicze.pl oraz Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Tomasz Grzywaczewski – doktorant wydziału prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w Do Rzeczy, National Geographic Traveler, Reader’s Digest, Focus Historia, Explorers Web. Jest stałym współpracownikiem magazynu Podróże. Realizuje własne projekty reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013. Jest współautorem książki „Długi marsz do wolności” i autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r.

(http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/823/gzf6.jpg) (https://imageshack.com/i/mvgzf6j)
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Luty 17, 2014, 12:09:15
Z przyczyn niezależnych od organizatora dzisiejsze spotkanie zostaje odwołane.
Tytuł: Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
Wiadomość wysłana przez: machoney w Marzec 23, 2014, 19:29:39
Drugie podejście:

(http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/850/d8zf.jpg) (https://imageshack.com/i/nmd8zfj)