forum.outdoor.org.pl

OUTDOOR => RYKOWISKA, ZLOTY I SZKOLENIA, IMPREZY INNE => imprezy i inne informacje => Wątek zaczęty przez: ina w Maj 30, 2011, 15:02:06

Tytuł: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Maj 30, 2011, 15:02:06
Będę w tym wątku wrzucać info o różnych wydarzeniach w Zakopcu, poczynając od prelekcji i slajdowisk przez pokazy filmowe po festiwale i takie tam inne :)

Na początek:

 (http://podhale24.pl/co,gdzie,kiedy/artykul/2548/Dlugi_marsz_ku_wolnosci__podroznicza_opowiesc_w_Dworcu_Tatrzanskim.html)
Długi marsz ku wolności - podróżnicza opowieść w Dworcu Tatrzańskim

Klub Podróżników Trzy Żywioły zaprasza we wtorek, 31 maja, o godz. 19 do Dworca Tatrzańskiego przy Krupówkach 12, na spotkanie z Tomkiem Grzywaczewskim, uczestnikiem „Long Walk Plus Expedition”.

„Long Walk Plus Expedition” to wyprawa śladami uczestników, bohaterów ucieczki w 1941 r. opisanej w książce Sławomira Rawicza „Długi Marsz”. Nieprawdopodobna historia Witolda Glińskiego została opisana przez Sławomira Rawicza w bestsellerowej książce „Długi marsz” - piszą organizatorzy spotkania. - To właśnie dzieje tego polskiego żołnierza oraz jego towarzyszy, którzy w lutym 1941 roku uciekli z sowieckiego łagru w Jakucji i po morderczym marszu przez Mongolię, Tybet, Nepal dotarli do Indii, zainspirowały uczestników „Long Walk Plus Expedition”. Historię opowiada też niedawny film Petera Weira - „Niepokonani” („The Way Back”). Młodzi podróżnicy, wyruszając w ekstremalną wyprawę śladami przeszłości, chcieli pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, a swoją wędrówką dał przykład nieposkromionej woli przetrwania. Pragnęli także złożyć hołd tym, którym nie było dane wrócić z sowieckiej niewoli do wolnej Polski.

Wyprawa trwała od 14 maja do 11 listopada 2010 roku. Została podzielona na cztery, bezpośrednio po sobie następujące etapy: wodny, pieszy, konny i rowerowy. Tomek Grzywaczewski barwnie opowiada o tej przygodzie. Wyprawa została nagrodzona „Czwartym Żywiołem” przez publiczność Festiwalu Podróżników 3 Żywioły w Krakowie.

ZAPRASZAMY :)

Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Czerwiec 15, 2011, 22:11:58
Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”
17–18 czerwca 2011 r. Autor: AKS

Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro” Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zaprasza na sesję popularnonaukową poświęconą życiu i twórczości Zofii i Witolda Paryskich “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”.

17 czerwca (tj. piątek) odbędzie się wieczór wspomnieniowy. Udział w spotkaniu potwierdzili przyjaciele i uczniowie Zofii i Witolda. Usłyszymy o pasjach taternickich, botanicznych, literackich, muzycznych i edukacyjno-przewodnickich, a opowiadać będą: Władysław Cywiński, Maciej Pinkwart i Wiesław A. Wójcik, Apoloniusz Rajwa, Jan Krupski a także prof. Zbigniew Mirek z żoną Haliną Piękoś-Mirkową. Czas współpracy Państwa Paryskich z Muzeum Tatrzańskim i TPN przypomni Teresa Jabłońska i Wojciech Gąsienica-Byrcyn. W opowieść o pasji Mistrzów włączą się również Barbara Morawska-Nowak, Ivan Bohuš i Patryk Stawiszyński.

Spotkanie odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Rozpocznie się o godz. 17.00, a poprowadzi je dyrektor TPN Paweł Skawiński.

W sobotę 18 czerwca
zapraszamy natomiast do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy Rondzie Kuźnickim na serię wykładów poświęconych efektom badań tatrzańskich – zbiorom bibliotecznym oraz pracom autorskim. Pierwszy z wykładów przedstawi Wiesław A. Wójcik na temat: „Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf”. Kolejne wykłady prezentują się następująco: Wiesław Siarzewski „Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr”, Leszek Lassota „W. H.. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie”, prof. Zbigniew Mirek, prof. Halina Piękoś-Mirkowa „Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne”.

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa, na której znajdą się fotografie z początku XX w., przybliżające dzieciństwo i młodość Zofii i Witolda. Przypomnimy okres przedwojennej włóczęgi (pieszej i narciarskiej) po tatrzańskich szlakach. Nie zabraknie udokumentowania fotograficznego szeroko prowadzonej działalności przewodnickiej oraz edukacyjno-ekologicznej. Otwarcie wystawy nastąpi po cyklu wspomnianych już czterech wykładów. Prowadzącym części sobotniej będzie znany taternik i publicysta – Michał Jagiełło.

Na zakończenie sesji przedstawiona zostanie historia działalności Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej i sposób udostępniania posiadanych zbiorów, a wszystkich zainteresowanych zaprosimy do wnętrz Biblioteki, by zaprezentować, w jaki sposób przechowywane są zbiory Państwa Paryskich.

17 czerwca 2011
DWORZEC TATRZAŃSKI
ul. KRUPÓWKI 12
godz. 17.00 WSPOMNIENIA:

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA i Z. MIREK: Wśród książek i kotów

· W. CYWIŃSKI: Śladami Mistrza

· A. RAJWA: Wizyty u Paryskich

· J. KRUPSKI: Przewodnik przewodników

· M. PINKWART: Kolacja z Piórkiem

· B. MORAWSKA-NOWAK: Wprowadzali mnie w Tatry

· W. A. WÓJCIK: Zaczęło się na... Kominiarskim Wierchu

· I. BOHUS: Przyjaźń polsko-słowacka

· T. JABŁOŃSKA: Państwo Paryscy i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

· W. GĄSIENICA-BYRCYN: Historia przekazania zbiorów na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego

· P. STAWISZYŃSKI: Życie w Domku Pod Jesionami

godz. 21.30 CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU
Złożenie kwiatów na grobie pp. Paryskich

Prowadzący sesję: dr inż. PAWEŁ SKAWIŃSKI

 
18 czerwca 2011

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
UL. CHAŁUBIŃSKIEGO 42 a

godz. 10.00 FILM O ZOFII I WITOLDZIE PARYSKICH

godz. 10.10 - 13.00 PREZENTACJA ZBIORÓW:

· W. A. WÓJCIK: Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf

· W. SIARZEWSKI: Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr

· L. LASSOTA: W. H. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA, Z. MIREK : Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne

godz. 13.00 OTWARCIE WYSTAWY

“Paryscy na przestrzeni wieku”

godz. 13.30 – 14.00 OŚRODEK DOKUMENTACJI TATRZAŃSKIEJ

IM. ZOFII RADWAŃSKIEJ-PARYSKIEJ I WITOLDA H. PARYSKIEGO:

· R. KOWALSKA: Skarby ukryte, czyli cała prawda o udostępnianiu zbiorów wczoraj, dziś i jutro.

Prowadzący sesję: MICHAŁ JAGIEŁŁO
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Czerwiec 22, 2011, 13:46:25
Jakby ktoś w długi weekend zlądował w Zako i pogoda by go jednak zniechęciła do działalności górskiej, to w piątek 24-go czerwca o 20.00 World Jazz w Dworcu Tatrzańskim zapraszamy na koncert najbardziej rozpoznawalnego polskiego basisty na świecie – Wojtka Pilichowskiego z zespołem. (http://ilovezakopane.pl/2011/06/world-jazz-w-dworcu/)
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Czerwiec 27, 2011, 23:36:43
W czwartek 30.06.2011 o godz.18.00 zapraszamy na dziesiąty wieczór z cyklu Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim.
Tym razem Wojciech Szatkowski opowie o Bronisławie Czechu – człowieku wielu pasji.

Tym razem pokażemy popularnego Bronka także jako człowieka gór i wybitnego taternika, niosącego pomoc poszkodowanym ratownika TOPR, trenera i instruktora narciarskiego, pilota i instruktora szybowcowego, malarza, rzeźbiarza – jednym słowem – człowieka wielu pasji. Z jednej strony twardego i nieustępliwego narciarza i taternika, z drugiej wrażliwego człowieka.
Zaczniemy od pasji mniej znanych, do których zamiłowanie odziedziczył Bronek po swojej matce, jak malarstwo, rzeźbiarstwo i muzyka. Następnie zaprezentowana zostanie działalność taternicka Bronka, jego najtrudniejsze przejścia w Tatrach. Jeżeli chodzi o jego wyczyny taternickie to w 1929 r. wraz z Wiesławem Stanisławskim i Lidą Skotnicówną pokonał on północną ścianę Żabiego Konia, co okazało się być zdarzeniem przełomowym w historii polskiego taternictwa. Dokonał także wielu innych trudnych przejść w Tatrach, w tym pierwszego zimowego wejścia północną ścianą Kozi Czub (1931) oraz pierwszego wejścia południową ścianą Niebieskiej Turni (1929). Uprawiał narciarstwo wysokogórskie. W prezentacji multimedialnej zostaną wykorzystane w większości niepublikowane fotografie taternickie Czecha.
Największą z pasji Bronka niewątpliwie było narciarstwo. Dlatego Czech znany jest w Polsce przede wszystkim jako wszechstronny narciarz, uprawiający wszystkie znane w jego czasach konkurencje: kombinację norweską, biegi, skoki, narciarstwo alpejskie, wysokogórskie i biegi z przeszkodami. Według relacji Aleksandra Schiele potrafił zatańczyć „walca na nartach”. Świetnie wypowiadał się o narciarstwie i jego istocie, a narciarskie szusy i skoki Bronka uwiecznił Adam Krzeptowski w znakomitym filmie „Biały ślad”. Trzykrotnie reprezentował barwy Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, w latach 1928, 1932 i 1936 i dziewięciokrotnie na Mistrzostwach Świata Federacji FIS. Był 24-krotnym mistrzem Polski w wielu konkurencjach narciarskich, klasycznych i alpejskich (między innymi, cztery razy zwyciężał w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich). Od 1932 r. był trenerem narciarskim, a w 1934 r. wydał z Arturem Kasprzykiem podręcznik narciarstwa, prowadził też szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu. W czasie wojny ruszył na kurierskie szlaki. W maju 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Pokazany zostanie ostatni etap życia Czecha, pobyt w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w latach 1940-1944, gdzie dnia 5 czerwca 1944 r. Bronek zmarł z wycieńczenia. Ostatnim elementem prezentacji będzie „Pamięć o Bronku Czechu” - w nazwach szkół, uczelni wyższych i obiektów sportowych nazwanych jego imieniem.

Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Lipiec 29, 2011, 16:42:54
(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-snc4/276879_225629484139907_7742200_n.jpg)

12.08.2011
Dworzec Tatrzański
Krupówki 12
Zakopane
godz. 20.00
bilety 30zł przedsprzedaż i 40zł w dniu koncertu.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: Turlaj w Lipiec 30, 2011, 10:32:47
Pamięci Bronisława Czecha = My, nadmorszczaki, chylimy czoła nisko i pamiętamy.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ptb w Lipiec 31, 2011, 17:44:23
Nie zakopiańska impreza, ale kino tam fajne idzie.
Jak ktoś ma czas to jutro (http://bezdroza.e-gory.pl/pliki/magazyn/klub-filmowy-glodowka-2011-08.pdf) animacje Skrobeckiego
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Lipiec 31, 2011, 18:03:06
Napisałbyś, że chodzi o Głodówkę :D
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ptb w Lipiec 31, 2011, 19:24:59
No w sumie, ale jest wszystko w pdf'ie :D
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Sierpień 05, 2011, 14:57:19
Ja już żałuję, że mnie na tym nie będzie :( :( :(

(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-snc4/203538_172829429455357_5984160_n.jpg)
W OBJĘCIACH ZAMARŁEJ TURNI - wieczór z Muzeum Tatrzańskim
Dworzec Tatrzański
17 sierpnia · godz.18.00

Tym razem Wojtek Szatkowski przeniesie nas w niesamowity klimat taternictwa zakopiańskiego początków XX wieku. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim" dotyczące barwnej historii polskich wspinaczy.
Poznamy zdobywców słynnej południowej ściany Zamarłej Turni z 1910 r.: Henryka Bednarskiego, Stanisława Zdyba, Józefa Lesieckiego i Leona Lorie. Nie zabraknie wspomnień o założycielu TOPR – Mariuszu Zaruskim i wspinających się kobietach. Usłyszymy opowieści o twardych i nieustępliwych taternikach oraz legendę o Czarnej Pani, czekającej na śmiałków w Dolinie Pustej. Atrakcją wieczoru będzie pokaz sprzętu taternickiego z epoki. Wyjątkowo zapraszamy w środę, we wrześniu powrócimy do dat czwartkowych.


Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Październik 05, 2011, 13:59:25
Wielkie narciarskie widowisko w Zakopanem.

(http://www.ski2die.pl/images/resize/?s=300&p=img/data/articles/e/9/6/3/0/1317654852-3.jpg)

Potężne skoki, zjazdy stromymi ścianami i jedni z najlepszych narciarzy na świecie - to wszystko będzie można zobaczyć już 15 października na wielkim ekranie w czasie polskiej premiery filmu „The Grand Bizarre”.

Najnowszy film amerykańskiej wytwórni Poor Boyz Productions (PBP) to ponad godzinna dawka niesamowitej akcji na nartach. Zobaczyć w nim można wyczyny młodego pokolenia sportowców, którzy na nowo ustalają granice tego co możliwe na dwóch deskach. Czy to jeżeli chodzi o skoki na ponad 50 - metrowych skoczniach, czy zjazdy po stromych zboczach na Alasce - w tym filmie wszystko jest jeszcze większe i bardziej widowiskowe niż kiedykolwiek.

Doceniło to jury odbywającego się w Montrealu festiwalu IF3 przyznając „The Grand Bizarre”  tytuł filmu roku.

Ski2die.pl - działający od 8 lat polski portal o tematyce freeski i freeride - połączył siły z PBP przy organizacji polskiej premiery „The Grand Bizarre”. Odbędzie się ona 15 października (sobota) o godzinie 20.30 w kinie Sokół w Zakopanem.

Głównym celem imprezy jest promocja najmłodszych narciarskich konkurencji olimpijskich (slopestyle i halfpipe pojawią się na Igrzyskach w Sochi w 2014 roku).

Właśnie dlatego wstęp na pokaz jest darmowy. Aby zarezerwować miejsce wystarczy wysłać maila z imieniem i nazwiskiem na adres info@ski2die.pl.

Zapowiedź wideo - www.youtube.com/watch?v=7a9mzmFEAz4

Po premierze organizatorzy zapraszają wraz z Red Bullem na afterparty w klubie Dworzec Tatrzański (wstęp 10 pln).

Więcej informacji: www.ski2die.pl, www.poorboyz.com

Partnerzy: Biuro Promocji Zakopanego, Kino Sokół, Dworzec Tatrzański, Infogram, TwoTip
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Październik 26, 2011, 20:05:09
Hurtem wrzucam:

3 listopad
Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim
MORSKIE OPOWIEŚCI

(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-ash2/276559_191919737549592_1455184946_n.jpg)

DT: Zapraszamy na inspirujący wykład dedykowany Mariuszowi Zaruskiemu. Tematem będą morskie legendy. Usłyszymy opowieści o syrenach, Latającym Holendrze, Krakenie i Moby Dicku, bukanierach – piratach Morza Karaibskiego, najgorszych łotrach oceanu. W trakcie będziemy mogli posłuchać szant. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski. Scenografię zaprojektował Jan Wierzejski.

MT: Tym razem Wojciech Szatkowski przygotował wieczór morski, nie górski. Spotkanie SYRENY, KRAKEN I BUKANIERZY odbędzie się w czwartek 3 listopada o godz. 18. Dedykujemy je Mariuszowi Zaruskiemu – człowiekowi morza i gór, znanemu żeglarzowi, kapitanowi „Zawiszy Czarnego” i twórcy TOPR.
Głównym tematem wieczoru będą żeglarskie legendy, bajdy i wierzenia z trzech oceanów. Przedstawimy legendy o syrenach, złowieszczym Latającym Holendrze i Krakenie oraz opowieść o Moby Dicku” – białym wielorybie, na którego polował kapitan Ahab.
Drugą część spotkania wypełnią opowieści o bukanierach – legendarnych piratach Morza Karaibskiego, a spośród nich wybraliśmy najlepszych z najgorszych łotrów oceanu: L'Ollonaisa, Montbarsa Ludobójcę, króla bukanierów – Henry Morgana, Michela de Grammonta i innych. Nie zabraknie kobiet.
Atrakcją spotkania będą fragmenty filmów oraz szanty, które zagra i zaśpiewa Arkadiusz Dudek. Mamy nadzieję, że Państwo dołączą do wspólnego śpiewu.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

[IMO to zapowiada się świetnie!]

5 listopad
Pokaz filmu "Kukuczka"
Willa Koliba
Ul.Kościeliska 18

16 listopad
Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim
WCZORAJ I DZIŚ NARCIARSTWA EKSTREMALNEGO

(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-ash2/373025_174611332626917_1920487213_n.jpg)

Stromy, pokryty śniegiem stok – to ich żywioł. Mowa o narciarzach ekstremalnych. Historia ich wyczynów w Alpach, Tatrach, ale i dzień dzisiejszy. Pokażemy tatrzańskich pionierów: Mariusza Zaruskiego i Stanisława Zdyba. Gośćmi spotkania będą także znani zakopiańscy free-riderzy i narciarze wysokogórscy. Opowiedzą oni nam o swojej wielkiej pasji. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Listopad 28, 2011, 10:22:39
03. grudzień

Hanka Wójciak w Murowańcu

"Serdecznie zapraszam na koncert w wyjątkowym miejscu! Upłazem albo Jaworzynką, być może już po śniegu, dotrzemy 3 grudnia do Schroniska Murowaniec, żeby zagrać dla Wajoków, co tyz siy hań wystyrmiom! ( czyt: też się tam wdrapią:)". Tak Hania Wójciak zaprasza na swój koncert.

Wokalistka wystąpi  z gitarzystą Jackiem Długoszem, a śpiewać będzie jak sama pisze  "piosenki swoje i nieswoje a przecie swoje! - Ukochane piosenki Nohavicy, Starego Dobrego Małżeństwa..."

3 grudnia 2011, godz. 19.00
Hala Gąsienicowa, Schronisko Murowaniec
Wstęp wolny

Więcej na:
http://www.zakopaneplus.pl/news/909/hania_wojciak_w_murowancu

Ode mnie: dziewczyna ma taki głos, że buty spadają i skóra cierpnie!
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Grudzień 07, 2011, 14:02:08
Tatry ŚwiatłoCzułe

Wystawa fotografii Adama Brzozy o takim tytule już od piątku będzie gościć w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Adam Brzoza - zakopiańczyk, pasjonat gór i przyrody, artysta fotografik. Najczęściej szuka innego niż standardowy klimatu do przedstawienia na zdjęciach. - Pragnę pokazać góry, krajobraz od strony tajemniczej, czasem mrocznej, a czasem bajkowej, ale często sięgam po piękno codzienności - mówi autor. Doskonale czuje się w reportażu, dokumentując sytuacje, zatrzymując w kadrze chwile. Ostatnio pasjonują go ginące zawody.

Na wystawie prezentowane będą zdjęcia z polskiej części Tatr, z rożnych pór roku. Pokazane w niecodziennych objęciach światła, które powoduje inne postrzeganie danego miejsca za każdym razem.  Wydruk 46 zdjęć w formacie 70 x 100 cm był możliwy dzięki sponsorowi, firmie FOTO-TIP  (www.foto-tip.pl).

 

Zapraszamy na wernisaż: 2 grudnia 2011 r., godz. 19, ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane. Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2012 r.
http://www.tpn.pl/pl/nowosci/news/517/Tatry-SwiatloCzule
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Grudzień 16, 2011, 09:59:35
18. grudzień

(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/392031_322499394444383_100000529751912_1260354_1376221695_n.jpg)

"Plan jest taki: 18 ego o 14.00 premiera na WIELKIM EKRANIE ;) po niej spotkanie z bohaterami (kogo będę mógł zaprosić- to też nie takie pewne kto będzie mógł...kilku bohaterów będzie, to wiem..zobaczymy). A od godz. 16.00 (to co już dawno mieliśmy zrobić)- pokaz w Dworcu Tatrzańskim nagrodzonych filmów z tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim- i na sam koniec poleci również "Halny" (już w Dworcu)."
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Marzec 15, 2012, 16:18:35
TO I OWO O DAWNYM NARCIARSTWIE...
WIECZÓR Z CYKLU „MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM”


(https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-snc4/162006_320288628031683_1384963742_n.jpg)

Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański zapraszają na kolejne spotkanie górskie pod tytułem GDZIE NA WYRYPĘ? TO I OWO O DAWNYCH WYCIECZKACH NARCIARSKICH, SPRZĘCIE I UBIORZE, które odbędzie się w czwartek 22 marca 2012 o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim. Głównymi atrakcjami wieczoru będą opowieści o dawnych wyprawach na nartach, przeplatane cytatami z przewodników narciarskich Zwolińskiego i Oppenheima, to i owo o modzie narciarskiej sprzed lat stu oraz fragmenty filmów o Tatrach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Przypomnimy wiosenne tatrzańskie wycieczki narciarskie, zwane „wyrypami”, które zilustrujemy zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego i klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane oraz fragmentami książki Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”. Opowiemy między innymi o tym, jak Józef Oppenheim z Henrykiem Bednarskim i towarzystwem narciarzy spotkał niedźwiedzia brunatnego podczas wiosennego zjazdu z Lodowej Przełęczy oraz po raz drugi w Dolinie Niewcyrki, o tym jak Ruda Wanda (Gentil Tippenhauer) tarzała się w krokusach i zjeżdżała Doliną Waksmundzką. Osobne miejsce zajmie narciarska moda sprzed 100 lat. Zaprezentujemy ją w pełnej krasie, od „bryczesów” i „pumpek” począwszy, a na „narciarach” i czapkach skończywszy. Opowiemy także, jakich smarów używał Bronisław Czech i dlaczego nazywano go „narciarzem gentelmanem”. Pokażemy też modę lat 50-tych i 60-tych XX wieku, na zdjęciach ze zbiorów Jana Radkiewicza. Nie zabraknie miejsca dla dawnych nart, hickorowych i jesionowych, „zubków” i „fadenów”, kijków, „bambusów” i maszynek spirytusowych do gotowania herbaty. Wreszcie zaprezentujemy na archiwalnych fotografiach dawną technikę jazdy na nartach, słynne „telemarki”, „krystianie”, „opp-traekeny”, „tempo szwungi” i inne ewolucje narciarskie sprzed lat. Logicznym dopełnieniem będą opowieści o upadkach na stromych stokach i tatrzańskim śniegu, który, jak twierdzą fachowcy, niejedno ma imię... Na koniec pokażemy fragmenty filmów o Zakopanem i Tatrach z lat sześćdziesiątych.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

www.muzeumtatrzanskie.pl
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Marzec 21, 2012, 13:32:05
sobota 24.03.2012
godz. 16.00
Schronisko na Polanie Chochołowskiej


Promocja nowego przewodnika ski-turowego Wojtka Szatkowskiego.
Przewodnika nie będzie w księgarniach i jest to jedna z nielicznych okazji do zdobycia książki, gdyż
nieoficjalna i tajna ;D informacja to taka, że każdy kto przyjdzie otrzyma egzemplarz.

Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Maj 15, 2012, 22:48:25
Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim
Z PASJI DO GÓR...

24 MAJA 2012 czwartek
godzina 18.00
Dworzec Tatrzański, Krupówki 12

Bohaterami spotkania będą: zdobywca Nanga Parbat i Broad Peak Hermann Buhl, wybitny polski himalaista Wojciech Kurtyka oraz narciarze ekstremalni: Douglas "King" Coombs i Jean Marc-Boivin. Przedstawimy fragmenty biografii tych wybitnych ludzi gór i ich największe osiągnięcia. Pokażemy samotne zmagania Buhla ze zmęczeniem i wysokością w drodze na "Nagą Górę", Nanga Parbat. Wspaniałą drogę Wojciecha Kurtyki na Gasherbrum IV i inne jego wielkie dokonania w Himalajach i Karakorum, a także ekstremalne zjazdy mistrzów narciarstwa: Amerykanina Douga Coombsa i Francuza Jeana Marca-Boivin. Spotkanie będzie też okazją do szukania odpowiedzi na wiele ważnych i trudnych pytań: gdzie są granice ryzyka we wspinaczce? Jak daleko człowiek, w swojej górskiej pasji, może się posunąć? Jakie ryzyko podejmie? I jaka jest czasem cena tego ryzyka?
Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Listopad 06, 2012, 15:50:47
Naaaaajs, chyba się przejdę.

(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-h.ak/hphotos-ak-prn1/21775_489300081100737_1435852429_n.jpg)
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Listopad 14, 2012, 11:08:51
No i po spotkaniu. Było... niesamowicie! Właściciele schroniska wszystkich zaskoczyli przygotowując poczęstunek, na stołach były sery, kiełbasy, ciastka i ciepła herbata. Później każdy dostał bigos a na stole wylądowały termosy zawierające herbatę z wiśniówką. Na koniec wjechała jeszcze szarlotka. Był to poniedziałek, deszczowo, jesiennie, szaro. Publika dopisała, była pełna sala. Spotkanie otworzył Wojtek Szatkowski witając uczestników, Grażyna Syrzistie czytała wiersze tatrzańskie, Maćki grały na gitarach klasykę rocka, Wojtek opowiedział o legendach i mitach Tatr, Józek Krzeptowski junior pokazał krótki filmik wspomnieniowy z muzyką Harlemu, Jędrek Bargiel pokazał zdjęcia z ostatniej wyprawy na Lhotse, a potem opowiedział o zaistniałych tam wydarzeniach, na koniec poleciał film "Kukuczka".

Wierszująca Grażynka
(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-d.ak/hphotos-ak-prn1/73841_422991841101246_555923385_n.jpg)

Grające Maćki
(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-a.ak/hphotos-ak-prn1/65322_422991347767962_656950310_n.jpg)

Prelegujący Jędrek
(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-f.ak/hphotos-ak-prn1/75900_422991781101252_1518776773_n.jpg)

Legendowy Wojtek
(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-g.ak/hphotos-ak-ash3/534741_422991534434610_527607405_n.jpg)

I kilka innych ujęć
(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-a.ak/hphotos-ak-ash4/389981_422992261101204_500741264_n.jpg)

(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-b.ak/hphotos-ak-ash4/416991_422991021101328_1730697341_n.jpg)

(https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-g.ak/hphotos-ak-snc7/579003_422990781101352_79292976_n.jpg)

Świetna atmosfera, super pomysł i realizacja. Oby częściej takie imprezy się odbywały, dziękujemy organizatorom :)
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: therek w Listopad 14, 2012, 17:41:48
Boli tylko, że w poniedziałek to zorganizowali a nie sobotę lub niedzielę. Niestety w poniedziałek o 17 musiałem być już w busie do Krakowa, a w niedzielę na pewno bym był.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Listopad 15, 2012, 01:36:33
Chyba chodziło właśnie o ściągnięcie ludzi w bezludny dzień. O czym świadczyła również 50% zniżka na nocleg :) Powiem tyle, że turystów spoza Zako było słownie siedmiu.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: Koshal w Listopad 15, 2012, 11:42:42
Kurde, ze tez nie moglem zostac na poniedzialek. Piernicze, przy następnej okazji muszę wyszarpac urlop!
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Listopad 16, 2012, 10:16:49
Filmik Józka Krzeptowskiego (http://vimeo.com/53628547) pokazany na spotkaniu.
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Lipiec 04, 2013, 19:37:45
Jakby ktoś miał okazję być jutro w Zakopcu
Blok górski w ramach projektu „Czyste Tatry”. Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem (http://tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&strona=1&id=19468).
Tytuł: Odp: Zakopiańskie slajdowiska, prelekcje i inne imprezy kulturalne
Wiadomość wysłana przez: ina w Październik 30, 2013, 09:41:05
W niedzielę 3-go listopada

(https://m.ak.fbcdn.net/scontent-a.xx/hphotos-frc3/996956_647518438612233_1365631247_n.jpg)

Wojtka Szatkowskiego nie trzeba przedstawiać. Historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, autor licznych książek o tematyce historycznej i narciarskiej, przewodników skitourowych. Narciarz, przewodnik, pasjonat gór, miłośnik czasów schroniska w Pysznej.
Krzysiu Najbor, aktor Teatru Witkacego, gra z taką samą pasją jak chłonie góry.
Maćki gwarantują genialną oprawę muzyczną grając na dwie gitary klasyki jazzu i starego rocka.
Rok temu byłam, miód i wino piłam ;D Jeśli ktoś ma możliwość przedłużyć sobie weekend, to serdecznie polecam :)

i jeszcze na zachętę filmik (http://www.youtube.com/watch?v=xw9acBxu9J0&feature=youtu.be) z uczestnictwem prowadzącego spotkanie :)