Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Cumulus Panyam 450 - test  (Przeczytany 33715 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline m4sh

Odp: [Śpiwory puchowe] Cumulus Panyam 450 - test
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 26, 2010, 08:13:08 »
Ja ostatnio zrobiłem mały test na balkonie z moim combo: Xlite+p550 (dopuszona p450) przy -2st na zewnątrz. Położyłem się spać na zwykłej karimattce (letniej) no i po 15 min musiałem iść poszukać samopompy bo mi zaczęło po nerkach ciągnąć. Zmieniłem na wojskowego TARa i było od razu lepiej. Jak można przypuszczać nie zmarzłem ani trochę (nawet bym powiedział że było za ciepło). Spałem w samych slipach, bo tak preferuje spać w śpiworach jeśli mogę. Teraz spróbuje spanie w samym p550 przy podobnej temp. i też dam znać. Na Xlite się już nie zdecyduje, bo bym mógł na 90% zmarznąć, a chce się wyspać :)

Jeśli chodzi o warunki to było sucho i nie wiało (balkon ogrodzony od wiatru), temp. ok -2st C.

Szerszy opis + fotki jak zakończę testy :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Październik 26, 2010, 08:13:08 »

Offline ina

« Odpowiedź #26 dnia: Październik 26, 2010, 09:27:13 »
Przy -2 w takim combo? wow! ;D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline m4sh

« Odpowiedź #27 dnia: Październik 26, 2010, 14:37:39 »
Nooo chciałem sprawdzić jak się śpi w combo w ogóle i czy się zmieszczę i będę umiał ruszać. I powiem że było bardzo komfortowo jeśli chodzi o ruchy, także potwierdzam fakt że xlite pasuje do środka panyama.

Offline semow

« Odpowiedź #28 dnia: Październik 26, 2010, 14:39:37 »
a panyama to masz standard czy poszerzany?

Offline lex

« Odpowiedź #29 dnia: Październik 26, 2010, 14:46:47 »
a panyama to masz standard czy poszerzany?
standard
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #30 dnia: Październik 26, 2010, 14:48:23 »
kochani, ale może pokusilibyście się o jakieś dokładniejsze pomiary a nie tylko: temp. "ok -2", czy ok "-15"
Opieranie się na temperaturach z prognoz, czy też z odczytów zrobionych wieczorem czy rano to takie trochę mylące jest.
Albo chcoć podawajcie na jakiej podstawie był dokonywany odczyt (prognoza, temp mierzona wieczorem/w nocy/nad ranem itp.)

Offline m4sh

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 27, 2010, 06:43:23 »
Ja opieram się na temp mierzonej tuż przed wejściem do śpiwora. Niestety w nocy się nie budziłem i nie robiłem pomiarów, ale na drugi raz zaprzęgnę do tego komputer i dołączę wykresy temp. przez noc :)

Kolejny test jak tylko z domu pozbędę się gości, bo nazwaliby mnie w rodzinie oszołomem gdybym poszedł przy nich spać na balkon, mimo wolnych łóżek ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 27, 2010, 06:43:23 »

Offline Doczu

« Odpowiedź #32 dnia: Październik 27, 2010, 08:08:25 »
Nie no - nie chodzi o to by pomiary wykonywać super sprzętem, ale wystarczy termometr z pamięcią najniższej/najwyższej temp i mamy sprawę jasną.
Ideałem jeszcze byłoby zanotowac temp gdy kładliśmy się, i gdy wstaliśmy, i już można sobie wypracować w miarę dokładny pogląd na temp.
Wiadomo że może być tak, iż temp minimalna jaką zanotuje termometr w nocy, może panowac tylko przez 15 minut, a przez resztę nocy moze być o 5 czy 3 stopnie więcej.
Zresztą nie pisałem mojej prośby personalnie do kogokolwiek, ale raczej do ogółu, bo czesto widze w necie teksty z temperaturami podawanymi z prognoz. A wiadomo że inna temp będzie panować w lesie pod miastem, a inna w górach, choć prognozy czy temperatury zanotowane w stacjach pogodowych  mogą podawać temperaturę podobną.

Offline PA

« Odpowiedź #33 dnia: Październik 27, 2010, 08:59:05 »
czy 2 termometry na zewnątrz i wewnątrz namiotu + anemometr starczą ? ;)
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter.
Ciężki plecak może zabić ---> http://tiny.cc/13me2

Offline Doczu

« Odpowiedź #34 dnia: Październik 27, 2010, 09:09:31 »
anemometr koniecznie z higrometrem :P

Offline lustmord

« Odpowiedź #35 dnia: Październik 27, 2010, 14:25:34 »
m4sh - ermm marzłeś przy -2 stopniach z 550 gram Puchu w Panyam + z xlite200 ? To słabo... Sam  Panyam 550 powinien mieć komfort z -10? Zbiło mnie to trochę z tropu bo już się decydowałem na P500 na śpiwór 3 sezonowy gdzie MUSI być ciepło przy -5 . Ale w tej sytuacji znów zastanawiam się nad P600..

Offline lex

« Odpowiedź #36 dnia: Październik 27, 2010, 14:33:02 »
lustmord, nie rozumiem Cię, przecież m4sh wyraźnie napisał, że pizgało mu po nerach bo leżał na karimacie letniej. Inie przemarzł tyłek przy -10*C w Evereście 1000 g puchu 850 cuin (czyli komf. -26*C) jak się ześlizgła z samopompy.
Jak przeszukasz forum, poczytasz to bedziesz wiedział dlaczego tyłki im pomarzły i dlaczego w puchaczu trzeba mieć dobrą izolację od spodu.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2010, 14:45:34 wysłana przez lex »

Gang Albanii

Offline lustmord

« Odpowiedź #37 dnia: Październik 27, 2010, 14:50:48 »
ok rozumiem czyli w planie zakup dobrze izolującej samopompy

Offline lex

Gang Albanii

Offline lustmord

« Odpowiedź #39 dnia: Październik 28, 2010, 15:29:23 »
Czy ktoś posiada fotę z P600 w worku? Nie jestem sobie w stanie zwizualizować ile to jest 9dm3...  najlepiej z butelką porównawczą leżąca obok .

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Październik 28, 2010, 15:29:23 »

Offline PA

« Odpowiedź #40 dnia: Październik 28, 2010, 15:52:50 »
prostopadłościan 17x17x30 ?

o tu jest taki worek z 650g puchu:
http://www.cumulus-sleepingbags.co.uk/Pictures/Products/MysteriousTraveller650SS.jpg
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2010, 15:55:52 wysłana przez PA »
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter.
Ciężki plecak może zabić ---> http://tiny.cc/13me2

Offline ina

« Odpowiedź #41 dnia: Październik 31, 2010, 08:11:08 »
Na wadze kuchennej w oryginalnym worku: 840g

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline DRAGO

« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 21, 2010, 23:23:42 »
Jestem tu nowy więc na początek witam wszystkich.

Planuję zakup śpiwora puchowego, który miał by służyć cały rok, również zimą powiedzmy na razie nasze polskie Beskidy ale nie wykluczam jakiś wyższych gór. W chwili obecnej rozważam zakup Panyam 600, lecz zastanawiam się czy może, któryś z cieplejszych nie był by lepszy. Śpiwór ma służyć przez wiele lat więc musi być dobry. Czy ktoś może powiedzieć jak się mają deklarowane temperatury producenta do rzeczywistości? Ewentualnie polecić jakiś inny model?
Dodam jeszcze tylko, że raczej do zmarzluchów nie należę, ale już mam dość marznąć w moim cienkim syntetyku. Mam też starą puchówkę, która jest ciepła ale to już prawie zabytek, pora na coś nowego :)

Offline ina

« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 22, 2010, 00:12:36 »
Jeżeli chodzi o temperatury, które podaje Cumulus, to możesz wierzyć, a jak zmarzluchem nie jesteś to i odjąć 2-3 stopnie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline DRAGO

« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 23, 2010, 12:48:35 »
To mam jeszcze takie pytanie, śpiwory Cumulusa są na rozmiar osoby do 190cm. Ja mam 175, czy jest sens skracać taki śpiwór? Z tego co się zorientowałem skracają o 1 komorę tj. 12cm czyli wtedy był by w sam raz na mój wzrost. Raczej butów nie zamierzam pakować do śpiwora pod nogi. Czy ta nadmiarowa przestrzeń nie sprawi, że będzie zimno w nogi a może w ogóle tego nie zauważę, a jednak trochę luzu więcej może się przydać? Dodam jeszcze, że raczej nikt inny większy nie będzie w nim spał.

Offline m4sh

« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 23, 2010, 12:56:34 »
Ja bym na Twoim miejscu nie skracał. Może kiedyś zapragniesz wsadzić do niego drugi śpiwór (jako docieplenie) a może i buty, czy inną butlę gazową...a te kilkanaście gram Cię nie zbawi.

Offline DRAGO

« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 23, 2010, 13:36:41 »
Czy ta wersja  Panyam 600 z temperatura do -14 wystarczy na nasze polskie zimy do spania pod namiotem w Beskidach? Czy jak będę chciał przenocować na karimacie na śniegu to czy nie będzie w nim za zimno? Czy lepiej kupić Teneqa 700 lub Teneqa 850. Jak jest z ich wielkością po spakowaniu? nie wiem czy zmieszczą się do dolnej komory w plecaku.

Offline semow

« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 23, 2010, 13:42:34 »
Drago Ty się pytasz właściwie o to, jakie temperatury są w zimie. Bo np. w xlite ktoś tam spał przy -10, ktoś marznie przy +5 itp. ergo trudno mówić że jakiś śpiwór nadaje się obiektywnie.

Offline DRAGO

« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 23, 2010, 14:09:33 »
Tak zgadzam się, ale inaczej jest jak się śpi w namiocie a inaczej jak bez. Wtedy jest jeszcze taki czynnik jak np. wiatr. Nie należę do osób, które szybko marzną ale nigdy nie miałem okazji spać zimą pod gołym niebem. Dlatego pytam. Teoretycznie do -14 powinno mi wystarczyć bo u nas raczej rzadko jest zimniej ale nie wiem jak to jest kiedy bym spał tak po prostu pod gołym niebem o ile cieplejszy wtedy potrzebuje śpiwór? Teraz chodzę coraz więcej po górach a śpiwora nie kupuję na rok więc taka sytuacja na pewno będzie miała miejsce, a nie chciał bym zamarznąć :)

Offline Doczu

« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 23, 2010, 14:17:01 »
Czy ta wersja  Panyam 600 z temperatura do -14 wystarczy na nasze polskie zimy do spania pod namiotem w Beskidach?
tak wystarczy ... jeśli temp. nie spadnie poniżej -14 stopni.
Tyle teorii, a w praktyce to oczekujesz żebyśmy lepiej niż Ty wiedzieli czy ten śpiwór jest dla Ciebie lepszy.
Zdajesz sobie sprawę ile jest czynników mających wpływ na odczuwanie temperatury ?
Wysokośc, wiatr, wilgotność, to czy jesteś wypoczety, czy coś zjadłeś przed snem, czy napiłeś się czegoś. Zmiennych jest tyle, że nie oczekuj od nikogo takiej odpowiedzi. Sam musisz określić zakres temperatur, bo to Ty lepiej niż my, wiesz gdzie i jak będziesz śpiwór używał.