Autor W±tek: [¦piwory] Zimowe ¶piwory puchowe [komfort do ok. -25]  (Przeczytany 71574 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline madmun

Odp: [¦piwory] Zimowe ¶piwory puchowe [komfort do ok. -25]
« OdpowiedĽ #200 dnia: Styczeń 08, 2013, 14:48:32 »
ni ch... nie rozumie
to jest rodzaj płachty ? 
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #200 dnia: Styczeń 08, 2013, 14:48:32 »

Offline PRS

« OdpowiedĽ #201 dnia: Styczeń 08, 2013, 15:45:03 »
Rodzaj tuby-walca?
Dosuwanej na takiej zasadzie jak polar do ceraty tylko drugi zmek na zewn±trz a nie wewn±trz?
I dlatego ,,dół ¶piwora mokry" bo tuba/walec nie ma denka?
Ile to waży i z czego jest zrobione?

Offline ramol

« OdpowiedĽ #202 dnia: Styczeń 08, 2013, 20:36:20 »
pokrowiec na rozłożony spiwór , ł±czony z nim za pomoc± suwaka. Wazy max 200 gram plus waga suwaka.
Zamoczyłem pokrowiec od zewn±trz, bo żle rozłożyłem namiot i mi nakapało.
Ale zamoczyłem jedynie tę obudowę zewnetrzn±, a sam Pertex i ¶piwór był suchy.

Offline madmun

« OdpowiedĽ #203 dnia: Styczeń 08, 2013, 21:28:05 »
poka foty bo dalej nie kumam
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline ramol

« OdpowiedĽ #204 dnia: Styczeń 08, 2013, 22:13:58 »
poka foty bo dalej nie kumam
druga skóra - może tak będzie ja¶niej :-)
Zdjęcia dopiero za kilka dni,

misio

« OdpowiedĽ #205 dnia: Styczeń 08, 2013, 22:14:52 »
Czyli płachta doczepiana na dodatkowe zamki wzdłuż zamka ¶piwora?

Offline ramol

« OdpowiedĽ #206 dnia: Styczeń 08, 2013, 22:15:39 »
Rodzaj tuby-walca?
Dosuwanej na takiej zasadzie jak polar do ceraty tylko drugi zmek na zewn±trz a nie wewn±trz?
I dlatego ,,dół ¶piwora mokry" bo tuba/walec nie ma denka?
Ile to waży i z czego jest zrobione?
zgdza sie wszystko, poza tym ze zamoczylem spiwor z zewn±trz, czyli z opadu , a nie od wewn±trz :-)

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #206 dnia: Styczeń 08, 2013, 22:15:39 »

Offline ramol

« OdpowiedĽ #207 dnia: Luty 03, 2013, 17:35:56 »
obiecanki  ;D
wreszcie skończył mi się cykl zawodów podlodowych i mogę się życiem zaj±ć ,
zdjecie obudowy pokrowca,
oryginał drugiej skóry był szyty na Lhotse 1300, ale używam go do obu spiworow, tyle na 900 jest troche za szeroki, obudowa zakrywa cały spiwor łacznie z kapturem i ma własny ¶ciagacz.

Offline sinus

« OdpowiedĽ #208 dnia: Grudzień 04, 2014, 22:18:16 »
Szukam ¶piwora na zimowe spanie w winterraum'ach w Alpach, no tak np. w Adlersruhe. Nie miałem okazji korzystać z winterraumu, więc nie bardzo wiem jak maj± się do siebie temperatury wewn±trz i na zewn±trz, ale na zewn±trz bywa raczej zimno: http://www.yr.no/place/Austria/Other/Adlersruhe/long.html (nie wiem czy to co¶ wniesie do dyskusji, ale załóżmy że będzie max -25° na zewn±trz). Zrobiłem sobie małe porównanie ¶piworów Yeti/Cumulus/Małachowski:

m.in. ze względu na cenę w tym momencie waham się między GT II 750 a GT II 900. No ale może kto¶ co¶ doradzi innego?

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #209 dnia: Grudzień 04, 2014, 22:51:29 »
W GT 750 przy -25? Chyba w 3 kurtkach i spodniach puchowych. Popatrz na loft tych ¶piworów często opisany na forum. GT750 jak ma 14cm to max, a ty potrzebujesz minimum 20cm, a nawet 24cm (to tak +/-). Je¶li stać cię na Teneqe 850 to j± wybierz z jak±¶ dosypk± 100/150g w plecy lub rozsypaniem tego 50:50.
Panyam i MT to nie s± ¶piwory na tak± zimę. Oba to bliĽniaki, ale z różnym wypełnieniem. MT ma loft ok. 14/15cm, Panyam ok. 18/19cm (tyle daje lepszy puch mimo mniejszej ilo¶ci!!!). Mimo to, P600 na takie mrozy bym nie kupił bo do spania w kurtce jest za w±ski, a tego by wymagał poniżej -15st.
Wogóle to nie polecam puchu 700cui, 750 już jest OK. Z Yeti wybrał bym Iceberga Gold (890g/850cui), ale to masakra cenowa. Małacha nie znam więc nie polecam. Z uwagi na powyższe najlepiej wychodzi Teneqa 850. Może ewentualnie T700 z dosypk± po pleckach, ale w skrajnych temperaturach musiał by¶ obowi±zkowo spać w kurtce, botkach i może spodniach puchowych. Teneqi i Alaski s± już na tyle szerokie, że spokojnie można w nich spać w sprzęcie.
I na koniec jedna podpowiedĽ, zim± w seryjnych biwakach puch nasi±ka wilgoci± i traci loft. 100g więcej puchu w ¶piworze, to tylko 100g więcej do noszenia, ale i dłuższe cieszenie się ciepłem ¶piwora bez możliwo¶ci jego wysuszenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2014, 23:10:35 wysłana przez Shwarc »

Offline ramol

« OdpowiedĽ #210 dnia: Grudzień 04, 2014, 23:17:34 »
Przy - 22 stopniach w Makalu 900 ( robertsa) spałem komfortowo w podkoszulku, czapce i majtkach. Zakladaj±c , że będziesz miał większ± wilgotno¶ć to także to 900 w bieliĽnie Ci wystarczy.
Waga puchu nie jest jedynym wyznacznikiem. Jako¶ć puchu także decyduje o izolacji cieplnej.

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #211 dnia: Grudzień 04, 2014, 23:39:05 »
Masz seryjny puch 750cui czy 850? Ile on ma loftu, 20cm na pewno.

Edyta:
znalazłem:

i tyle musi być na takie temperatury

Offline piterito

« OdpowiedĽ #212 dnia: Grudzień 05, 2014, 01:23:59 »
Zeby w takim wintertaumie bylo -25C to na zewnatrz musi byc ponizej -33C pewnie. Bralbym cos do -20C I spal w VB
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czyst±, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline sinus

« OdpowiedĽ #213 dnia: Grudzień 05, 2014, 09:18:45 »
No to będę musiał przemy¶leć jeszcze sprawę, my¶lałem że Yeti 900 będzie ok, Cumulus fajny ale jednak trochę drogi
Zeby w takim wintertaumie bylo -25C to na zewnatrz musi byc ponizej -33C pewnie. Bralbym cos do -20C I spal w VB
Zakładam -25 na zewn±trz, a w ¶rodku to wła¶nie nie wiem ile może być

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #214 dnia: Grudzień 05, 2014, 09:40:02 »
No to będę musiał przemy¶leć jeszcze sprawę, my¶lałem że Yeti 900 będzie ok, Cumulus fajny ale jednak trochę drogi
Yeti tak, ale chociaż GT900 Gold. Wersja ze zwykłym puchem nie uzyskuje takiego samego loftu co z 850c. A ty jeszcze model 600 rozważałe¶, toż to zwykły nale¶nik z zimnej patelni  ;D

Cytuj (zaznaczone)
Zakładam -25 na zewn±trz, a w ¶rodku to wła¶nie nie wiem ile może być
To może faktycznie Teneqa700 by ci wystarczyła? Najwyżej z jakim¶ sweterkiem i w botkach pójdziesz spać.

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #214 dnia: Grudzień 05, 2014, 09:40:02 »

Offline dave

« OdpowiedĽ #215 dnia: Listopad 19, 2017, 15:25:42 »
Hmm, a jak się zapatrujecie na ¶piwory Małacha? Powoli sobie kompletuję sprzęt na zimę i biorę pod uwagę model Climber II 1000 - https://malachowski.pl/web/pl/spiwory/13-spiwor-puchowy-1000-ii-climber.html oczywi¶cie je¶li znajdę w jakiej¶ sensownej promocji. Czytałem na forum stare posty o Małachu, wiem że materiał obiciowy był nie halo.

Nt. Yeti i Cumulusów opinii jest sporo, o aktualnych zimowych ¶piworach z tej firmy nie wiem nic.

Offline Yatzek

« OdpowiedĽ #216 dnia: Listopad 19, 2017, 18:41:11 »
Aktualnie Małach skupia się na nowych modelach serii Ultralight. Mam ich UL900 w wersji prototypowej i po kosmetyce robi się z tego bardzo ciekawa pozycja. Teraz opracowali UL1300 i now± wersję letniego UL300.
O serii Climber na razie nie słychać nic nowego. Model który znam sprzed roku będzie też przeprojektowany, ale postępu prac nie znam.

Firma napiera ostro do przodu, ale że maj± dużo zamówień z zagranicy - głównie daleki wschód, to na naszym rynku nie promuj± się szczególnie.
Zreszt± ¶miem twierdzić, że polscy producenci ¶piworów puchowych dbaj± głównie o eksport, przede wszystkim dzięki doskonałej renomie polskiego puchu, no i więcej zarabiaj± w ten sposób na egzemplarzu.

Po niedzieli będę w kontakcie z Małachem, więc je¶li znajdzie tam kto¶ czas na rozmowę, to powinienem mieć ¶wieższe wie¶ci.
Wędrówk± życie jest człowieka...

Offline dave

« OdpowiedĽ #217 dnia: Listopad 19, 2017, 19:37:25 »
Co do serii UL, to nie puszcza mnie cena. 2600 zł za model z 900g puchu (cena katalogowa) to dla mnie za dużo. Nawet z obniżk± o 30% wyjdzie ok. 1800. Ale jak dowiesz się czego¶ ciekawego, to nie omieszkaj się podzielić, wiedzy nigdy za wiele.  ;)

Offline ramol

« OdpowiedĽ #218 dnia: Listopad 19, 2017, 20:42:22 »
Hmm, a jak się zapatrujecie na ¶piwory Małacha? Powoli sobie kompletuję sprzęt na zimę i biorę pod uwagę model Climber II 1000 - https://malachowski.pl/web/pl/spiwory/13-spiwor-puchowy-1000-ii-climber.html oczywi¶cie je¶li znajdę w jakiej¶ sensownej promocji. Czytałem na forum stare posty o Małachu, wiem że materiał obiciowy był nie halo.

Nt. Yeti i Cumulusów opinii jest sporo, o aktualnych zimowych ¶piworach z tej firmy nie wiem nic.

nigdy tak nie zmarzlem jak w guide malachowskiego, zero komfortu, ciasne, z toraya jako obszyciem. odkad sie przesiadłem na robersta jestem happy, dowolny pertex na zewnatrz i dobre wypełnienie, z zapasem powierzchni zapewniaj±cym komfort .

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #219 dnia: Listopad 20, 2017, 12:02:21 »
Ultra Light ¶piwora nie zawsze się sprawdza w warunkach mocno Syberyjnych. Ważniejsza jest ochrona od czynników zewnętrznych (oszronienie), wygoda, możliwo¶ć wskoczenia we wszystkim do wnętrza, miejsce na buty, ciuch czy nawet odrobinę jedzenia. UL zostawmy na bardziej sprzyjaj±ce warunki, a nie na normaln± zimę. -25st to nie pora na minimalizację, to czas przetrwania w formie płynnej do rana :D

Offline Daniel C.

« OdpowiedĽ #220 dnia: Grudzień 28, 2019, 13:21:22 »
Hej,
Kto¶ może używał Therm a Rest Oberon 0 (https://www.thermarest.com/ie/sleeping-bags/fast-and-light/oberon-0f-18c-sleeping-bag/oberon-0.html?srd=true)?
Chodzi mi szczególnie jak sprawdza się ich patent z mocowaniem ¶piwora i wypełnieniem 40:60 przy spaniu na boku.
¦piwór niby obszerny, pewnie można się obracać w ¶rodku, ale jak to będzie wpływało na termikę przy -10oC?
pozdrawiam
Daniel