Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Śpiwór 3 - sezonowy  (Przeczytany 89368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fromage

Odp: [Śpiwory puchowe] Śpiwór 3 - sezonowy
« Odpowiedź #250 dnia: Październik 26, 2016, 09:16:07 »
Mam standardowej długości TRAVELLER 500 z dosypką chyba 40g w plecach. Jak by się to komponowało jako combo z lite line 200/300 - chodzi o rozmiar?
Na jaki limit termiczny można liczyć - oczywiście tutaj mocno teoretyczne pytania bo termika każdego inna ale tak jak sobie to liczę to około -15/-18?

Mam ten sam śpiwór, no i mam podejrzenie graniczące z pewnością, że na combo z LL300 będzie zwyczajnie za ciasny. Wszedłem raz do niego ubrany w lekką kurtkę puchową z Decathlonu (95g puchu kaczego 660cuin), no i mieściłem się już na styk, a LL300 ma znacznie większy loft. Też myślę o stworzeniu combo, ale z X-Lite 200 ZIP jako wkładką. Musiałbym jednak wcześniej obczaić gdzieś tego X-Lite, bo nie mam pewności, czy taki zestaw nie byłby dla mnie zbyt krótki.

Też o tym myślałem tylko wtedy kaptur pozostaje tylko z travellera. Poza tym spiwór do +kilku stopni to jednak fajnie gdyby kaptur posiadał bo osobno też chcę go używać.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #250 dnia: Październik 26, 2016, 09:16:07 »

Offline grendel

« Odpowiedź #251 dnia: Październik 26, 2016, 13:40:33 »
No to gdybyś napisał te info od początku, to sprawa byłaby jasna, że mamy do czynienia z letnim, a nie 3 sezonowym śpiworem. Wojtek dobrze ci napisał, nikt nie będzie czytał 10 stron wstecz by może tam coś znaleźć lub nie. Ni z gruchy ni z pietruchy napisałeś kilka zdań, super, ale jak się do nich odnieść? Nie mówimy o produkcie ogólnie znanym lecz chińskim wynalazku o nic nie mówiącej nikomu nazwie.

Krótko, żeby nie kontynuować tej bezproduktywnej wymiany zdań. Nie trzeba 10 stron wstecz. Oto strona 9 wątku (2 strony wstecz):
Ok, dzięki za podpowiedzi. Chyba już wiem... Jeśli jakiś chiński puchacz, to na równiny lub w góry (niewysokie) ciepłym latem. Na maj, wrzesień, październik zainwestuję w LL 300/400 lub Małacha 300 Guide Pro, bo 300 Ultralight II trochę drogi i o mniejszym komforcie termicznym.
Dzięki piękne za pomoc.

I kilka postów niżej na tej samej 9 stronie:
Po przemyśleniu podpowiedzi odpuściłem tamte propozycje. Znalazłem takie cudo:
[youtube]https://youtu.be/teCoeDZxVHY?t=6s[/youtube]. 

I zapodałem. Na 3-sezonowy to oczywiście się nie łapie. Ale w lato powinien dać radę ;D . Lekkie toto i nieźle się kompresuje. Zaraz po nadejściu przesyłki wezmę się za jego testowanie. A na resztę pór roku wesprę polską myśl techniczną. Z naszym najlepszym puchem  :D

Stosowne i rzeczowe informacje jak widać się znajdują. I proszę, spuśćmy już zasłonę milczenia nad tą kwestią.

A co do:
Zdjęcia teraz przejrzałem, faktycznie letni naleśnik, wczoraj smażyłem i wyszły mi podobne ;)  Loft nie mierzy się w denku śpiwora, a gdzieś na środku w okolicy brzucha/bioder. W stopach denko uniosło ci śpiwór do góry i jest ogromne przekłamanie. Także dla pełnej info taki pomiar by się przydał i na tej podstawie będzie można już sobie wnioski wyciągnąć, bo to najprostsza metoda ustalenia +/- termiki puchówek.
Shwarc, wierz mi, wiem jak mierzyć loft. W tym śpiworze nie ma czego mierzyć. To 250g puchu 500cui w proporcjach 75/25. Podtrzymuję, co napisałem nieco wyżej: produkt dla wszystkich na ciepłe, normalne lato i na nieco gorsze warunki temperaturowe dla lubiących raczej chłodek niźli gorąc. Do schronów jak najbardziej. W tych, gdzie ogrzewanie jest znikome lub go brak, można narzucić na siebie dodatkowe stringi czy co tam komu lubo  ;D jak zaistnieje konieczność.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2016, 14:20:24 wysłana przez grendel »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #252 dnia: Październik 26, 2016, 15:06:47 »
To żeby nie produkować, a skąd miałem wiedzieć, że tam coś pisałeś? To raz, a dwa to nadal nie widzę tam info które podałeś później. Teraz jest ok i wszystko jasne.

Offline grendel

« Odpowiedź #253 dnia: Październik 28, 2016, 13:27:29 »
To żeby nie produkować, a skąd miałem wiedzieć, że tam coś pisałeś?

Eeech Shwarc, czy ostatnie słowo zawsze musi należeć do Ciebie? Z całym szacunkiem do Twojej wiedzy i zaangażowania - nie musiałeś wiedzieć, "że tam coś pisałem".
Wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem mojego posta.

Dotarł do Ciebie już ten śpiwór z Ali? Możesz napisać coś więcej? Potrzebuje wymienić letniego syntetyka 1kg i ten High Rock też wpadł mi w oko.

Trochę czasu minęło ale mogę coś konkretnego powiedzieć (... )

Na początku jest cytat do którego się odniosłem. Cytat, jak widać jest datowany na 31.07.2015. Zatem dyskusja w temacie musiała toczyć się wcześniej, niż pytanie zostało napisane przez kolegę @krzysztof.  I toczyła się. Są tam informacje i jest link do filmu.

Forum istnieje po to, by korzystać z już napisanych postów a nie je powielać. Dla mnie to oczywista oczywistość ;).
Pozdrawiam.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #254 dnia: Październik 28, 2016, 15:26:01 »
Co mam ci odpisać, dwie osoby widza to samo, a ty nie. No cóż...

Offline fromage

« Odpowiedź #255 dnia: Październik 30, 2016, 20:17:22 »
Ponowię pytanie bo ostatnim razem tylko Dave odpowiedział.

Mam standardowej długości TRAVELLER 500 z dosypką chyba 40g w plecach. Jak by się to komponowało jako combo z lite line 200/300 - chodzi o rozmiar?
Na jaki limit termiczny można liczyć - oczywiście tutaj mocno teoretyczne pytania bo termika każdego inna ale tak jak sobie to liczę to około -15/-18?

Praktykował ktoś może takie  zestawienie?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #256 dnia: Październik 30, 2016, 22:32:01 »
Cumulusa MT500? Kontrowersyjny temat. Albo inaczej, musiał byś być mocno chudy, by nie dusić puchu, a to już ty wiesz najlepiej.

Na jaką termikę? +/- tyle co ze śpiwora 650g/850cui

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #256 dnia: Październik 30, 2016, 22:32:01 »

Offline wojtek656

« Odpowiedź #257 dnia: Październik 31, 2016, 08:28:49 »
Wojtek, ten twój z 500g tez ma pikowane czy już normalne przegrody?
UPS, ten mój miał jednak 800g puchu / masa bez worka 1270g - http://skroc.pl/4eab8 -  ubzdurałem sobie że to była 500-ka, bo na tyle wyglądał.
Śpiwór ma normalne przegrody i naprawdę dobre szycie. Jedynie jakość tego puchu pozostawia nieco do życzenia. Na linkach poniżej foto w porównaniu z Rabem 400-ką (który ma u góry 850ciun a na dole 600ciun). Oba jak widać mają bardzo podobny loft i myślę że podobną termikę, choć Rab musi leżeć zawsze plecami na ziemi. Z tym że Rab jest znacznie węższy, krótszy i w zasadzie bez kaptura.

http://tatry.zz.vc/images/1.JPG
http://tatry.zz.vc/images/2.JPG

Czyli podsumowując, 800g chińskiego puchu, niby gęsiego, niby 750+ daje (z tego co pamiętam) loft około 10-12cm i komfort około +10 st.C a minimum koło +5 st.C w obszernej obudowie 220cm/85cm , co przy cenie nieco powyżej 300zł daje niezły wynik

Ażeby zejść 300g z wagi, ze znacznie lepszą kompresją i z nieco lepszą termiką zapłaciłem za Cumulusa 3x tyle ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 08:43:10 wysłana przez wojtek656 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #258 dnia: Październik 31, 2016, 10:01:10 »
O ja, 800g puchu i loft 10/12cm. I to jest faktyczny obraz tej chińszczyzny.
Zakup opłacalny, no tak, do +/- tych wartości, bo to waga jeszcze niska, objętość znośna. A wyobraźmy sobie teraz śpiwór zimowy, który jak widać potrzebował by 1600g wsadu by osiągnąć loft ok. 22cm. A jak ktoś chciałby mieć śpiwór do -30? Czy w gratisie dostaniemy plecak 70 litrów i tragarza? ;D
Z drugiej strony to 1270g i Tlim na poziomie +5st jest osiągalne przez syntetyki w kwocie 300zł.

Offline wojtek656

« Odpowiedź #259 dnia: Październik 31, 2016, 10:36:56 »
Syntetyk by osiągnąć komfort +5st C musi waży standardowo około 2kg przy rozmiarze na 190cm osobę. Nie mówiąc już o fatalnej kompresji czegoś takiego. Fakt faktem nie miałem nigdy syntetyka za +400zł ale nie chce mi się wierzyć, że ociepliny w takich śpiworach są lepsze.   

Offline fromage

« Odpowiedź #260 dnia: Październik 31, 2016, 10:52:22 »
Cumulusa MT500? Kontrowersyjny temat. Albo inaczej, musiał byś być mocno chudy, by nie dusić puchu, a to już ty wiesz najlepiej.

Na jaką termikę? +/- tyle co ze śpiwora 650g/850cui

Podziękował

Offline Shwarc

« Odpowiedź #261 dnia: Październik 31, 2016, 12:14:12 »
Wojtku, z 2kg syntetyka wyciąga się ok. -6/-12st w zależności od jakości ociepliny. Pomylił ci się +  -

Offline wojtek656

« Odpowiedź #262 dnia: Październik 31, 2016, 12:35:31 »
Hm, mam obecnie dwa niedrogie Hannahy 2kg na zwykłej tkaninie i one nie wyciągają raczej nic poniżej zera. Mam też 2kg puchacza HiMountain Arctic Basic na Pertexie i on wyciąga te -12
BTW kiedyś miałem 1.2kg sytnetyka Małacha i on "wyciągał" te -5/-12st.C z metki, tylko że wtedy nie było jeszcze internetu aby skonfrontować marketingowy bełkot no i wtedy wydawał mi się, że to co producent napisze jest święte ;) 

Offline Shwarc

« Odpowiedź #263 dnia: Październik 31, 2016, 13:11:23 »
Nie no, Małacha dane od zawsze były z sufitu. Nie zapominajmy o indywidualnej termice śpiącego

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #264 dnia: Październik 31, 2016, 18:44:23 »
Zaraz, zaraz. Ktoś tu kupuję takiego chińskiego kloco śpiwora aby mieć komfort w +10  ;D
Ja należę raczej do zmarzluchów i Xlite200 używam jako 3 sezonowy, tylko, że z materacykiem thermaresta który daje dobrą izolację (w zimie też - a niby model nie na zimę ;) ).
W wadze 270g mniej to mamy od Cumulusa np PANYAM 600. Komfort -6. Wiem, wiem, cena, ale widać chyba różnicę miedzy +10 a -6 :p Więc nie wiem coś ty kupił, że niby podobne (tak słabe) parametry, a tylko 300g mniej. Chyba, że faktycznie ci się - z + pomylił i ten chińczyk ma komfort -10 hehe. No ale za uja nikt by mnie nie zmusił, aby nosić taką puchową kulę, aby spać w nocy przy +10 :D
Chyba, że jak Shwarc napisał, miałbym gratis tragarza który by to nosił za mną.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #264 dnia: Październik 31, 2016, 18:44:23 »

Offline dave

« Odpowiedź #265 dnia: Wrzesień 17, 2017, 19:56:54 »
Też o tym myślałem tylko wtedy kaptur pozostaje tylko z travellera. Poza tym spiwór do +kilku stopni to jednak fajnie gdyby kaptur posiadał bo osobno też chcę go używać.

I jak tam, udało Ci się zmajstrować jakieś combo? Ciekaw jestem efektów.

Offline pine

« Odpowiedź #266 dnia: Luty 07, 2018, 00:24:33 »
Czasu do wyjazdu coraz mniej a decyzję trzeba podjąć. Szukam śpiwora, komfort około zera.
Zastawiam się w sumie nad 3 modelami,
Cumulus LL400 - ten musiałbym zamówić przedłużony więc wyjdzie najdrożej, ponad 1100.
Cumulus Panyam 450 - 1069 zł
Małachowski Ultralight 500 II - najtańszy i najlżejszy, mogę go miec za trochę ponad 900 zł

Może najlepiej będzie rzucić monetą? Nigdy nie miałem śpiwora puchowego więc jestem pewny, że zadowolony będę z każdego ale wole posłuchać rady mądrzejszych w tym temacie.
używany będzie w najbliższym czasie w Maroku, później kto wie, ale 400g puchu to minimum.

Online Yatzek

« Odpowiedź #267 dnia: Luty 07, 2018, 01:33:12 »
Czasu do wyjazdu coraz mniej a decyzję trzeba podjąć. Szukam śpiwora, komfort około zera.
Zastawiam się w sumie nad 3 modelami,
Cumulus LL400 - ten musiałbym zamówić przedłużony więc wyjdzie najdrożej, ponad 1100.
Cumulus Panyam 450 - 1069 zł
Małachowski Ultralight 500 II - najtańszy i najlżejszy, mogę go miec za trochę ponad 900 zł
(...)

Ja mam Małachowskiego UL300II i UL900II, a koleżanka właśnie UL500II i 800 - nie pamiętam modelu - też od Małacha. I ja i ona jesteśmy zadowoleni. Moja trzysetka jest ciasno skrojona, choć dziewięćsetka całkiem obszerna. W pięćsetce w środku się nie mierzyłem, ale powinna być nieco obszerniejsza od mojego customowego UL300II.
Cumulusy są wewnątrz obszerniejsze - mam trzy modele, ale to też więcej przestrzeni do ogrzania...

Sam się czaję na coś typu 500-700 serii UL Małacha, bo parametry trzyma, a jest lekki i malutki po spakowaniu.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline mikel

« Odpowiedź #268 dnia: Luty 07, 2018, 05:25:56 »
pine
Ile masz wzrostu i wagi? Wolisz śpiwór dopasowany, czy luźnawy?
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który

Offline pine

« Odpowiedź #269 dnia: Luty 07, 2018, 10:30:13 »
pine
Ile masz wzrostu i wagi? Wolisz śpiwór dopasowany, czy luźnawy?

185 cm, 70 kg więc chudy jestem.
Może być dopasowany.

Offline mikel

« Odpowiedź #270 dnia: Luty 07, 2018, 12:16:20 »
To u Małachowskiego będzie na styk, tylko że w rozmiarze XL, akurat będzie chyba  miał 212 długości całkowitej. Ale warto się upewnić u producenta, bo to dość małe śpiworki.
Cumulusa lepiej odpuść, wszystko musisz u niż wydłużyć, warto by było też dopuszczyć plecy. A to już generuje dalsze koszty i realnie śpiwór jest sporo droższy.
Dodałbym yeti kolbę do rozważenia, obowiązkowo na puchu 850
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który