Autor Wątek: Spiwor na podroze motocyklem  (Przeczytany 1827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arec

Spiwor na podroze motocyklem
« dnia: Styczeń 31, 2020, 19:17:22 »
Witam wszystkich serdecznie.

To mój pierwszy post na forum i nie chciałbym popełnić żadnej gafy, wiec  proszę wybaczcie jeżeli jednak coś będzie nie tak.
Wiem ze podobny temat był już w tym wątku, ale tam rozchodziło się o używki, plus to było już jakiś czas temu.

Post może być przydługi  ;D

Krótkie wprowadzenie.
Poszukuje śpiwora na rożne wyprawy motocyklem (jak w temacie). Niektóre tylko lokalne weekend. Inne dłuższe 7 - 14 dni.
Mieszkam w UK, jeżdżę głownie lokalnie plus kilka wypadów na stary kontynent.
Szukam śpiwora który spełnił by następujące założenia. Komfort około 0 stopni (kobieta) z około -6 dla mężczyzny, ale to nie jest sztywno. Waga nieistotna - jeździ a nie jest noszone. Za to wielkość pakunku już bardzo.
Podróżuje z reguły w dwie osoby wiec miejsce jest mocno ograniczone a konstrukcja mojego motocykla raczej słabo pozwala na przytroczenie czegoś poza dedykowanymi kuframi. Wiem ze można zrobić wszystko, ale czasami po prostu nie należy.

Przeszukałem dużo blogów, porównań i tak dalej, jednak nigdzie nie było porównań konkretnych modeli które by mnie interesowały. Wiem ze niektórzy bywalcy forum maja ogromne doświadczenie z rożnymi markami, dlatego zdecydowałem się napisać.
Niestety nie wszystkie marki które są dostępne w Polsce są dostępne u mnie.

Teraz do konkretów:
Podczas moich poszukiwań zawęziłem wybór do następujących modeli:
Rab Ascent 500
Pajak Core 400 or 500
Cumulus Panyam 450
Cumulus Mysterious Traveler 500

Rab jest lokalna firma i jest z nich najtańszy o dziwo. Chciałbym jednak jeżeli jest taka możliwość kupić coś z Polski.
Jeszcze jednym problemem jest to ze nie do każdego śpiwora się zmieszczę  ::) Moja konstrukcja bardziej przypomina kształtem Budde niz Appolina  ;D Wiec wolał bym konstrukcje obszerniejsze.
Rab Ascent 500 wypróbowałem w sklepie i się wcisnąłem. Z pozostałymi to jest niestety niemożliwe. jak się domyślacie najpierw muszę zakupić i otrzymać, a potem testować.
Mam nadzieje ze ktoś z Was zna firmę Rab i kiedyś chociaż ja widział.
Moze mogli byście mi coś polecić innego ewentualnie. Rozeznanie cenowe prawdopodobnie macie z powyższych modeli.

Dzieki serdeczne za wytrwanie do końca (jeżeli komuś się udało) i może ktoś się pokusi o podpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie
Arek

forum.outdoor.org.pl

Spiwor na podroze motocyklem
« dnia: Styczeń 31, 2020, 19:17:22 »

Offline Dawfil

Odp: Spiwor na podroze motocyklem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2020, 23:59:54 »
Witaj Kolego z Anglii. Ja także jeżdże motocyklem na Wyspie.. Niestety póki co  moja dziewczyna odmówiła extremalnych wycieczek pod namiotem. Tu masz recenzje namiotu jak i Cumulusa, którego mam:

https://www.youtube.com/watch?v=sR5zyYa1WSA

Właściwie wszystko jest ujęte. Jest malutki jeżeli chodzi o wielkość w trackie transportu . Jeżdżę z 2 kuframi po bokach( givi 40l) i centralką 56 l. Mam 1.80m. Myślę, że do 1.85 byłoby ok, jeżeli jesteś wyższy to lepiej go nie bierz. Ściągałem go z Polski w paczce. Mógłbyś uderzyć na stronę producenta, zapewne zrobiliby pod zamówienie dłuższy tak uważam :)

Offline petelicki

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2020, 08:21:31 »
Jeśli chodzi o Cumulusa to z tych dwóch lepszym wyborem będzie  Panyam 450. Ma jako wypełnienie puch o lepszych parametrach. Jeśli chodzi o długość to bez problemy w Cumulusie możesz zamówić wersję custom - wydłużoną o jedną komorę. Z tego co kojarzę to przy Twoim wzroscie byłoby to już wskazane. Ja w moim Cumulusie mieszczę się na długość totalnie na styk a mam 183 cm. Nietety Cumulusy są dość wąskie - lepiej sprawdź za wczasu.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline Arec

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2020, 21:46:11 »
Witaj Kolego z Anglii. Ja także jeżdże motocyklem na Wyspie..
Witam serdecznie. W jakiej czesci angli mieszkasz? Pytam sie bo jak to motocyklisci, zawsze mozna by bylo sie na jakis wypadzik moze spotkac :-)
Dzieki za filmik, obejrzalem. Przyda sie.

Jeśli chodzi o Cumulusa to z tych dwóch lepszym wyborem będzie  Panyam 450. Ma jako wypełnienie puch o lepszych parametrach

Dzwonilem do Cumulusa (swoja droga firma z moich rodzinnych okolic) i po rozmowie z przemilymi osobami stanelo na tym ze uszyja mi modyfikowany. Po dyskusji z nimi padlo na to ze nie potrzebuje Panyama i zamowilem Mysterious Traveler 500 dla siebie i dla zony :D

Pozdrawiam
Arek

Offline grendel

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2020, 19:18:43 »
po dyskusji (...) padło na to, że nie potrzebuje Panyama i zamowilem Mysterious Traveler 500 dla siebie i dla zony :D

Pozdrawiam
Arek

Moim zdaniem Mysterious Traveller 500 będzie dla kobiety za zimny na 0 °C. Śpiwór puchowy to inwestycja a z doświadczenia, ja i wielu użytkowników powie Tobie, że zawsze dobrze jest mieć parę stopni zapasu. Dotyczy to tak kobiet jak i mężczyzn. Brak komfortu lub komfort termiczny na granicy potrafi skutecznie odebrać radość z wyjazdu.

Przy śpiworze puchowym wiele nie trzeba. Wystarczy kilka noclegów w dużej wilgotności powietrza i niemożność jego pełnego wysuszenia. Komfort termiczny zauważalnie spada.

Traveller ma puch o słabszej sprężystości (700 przeciwko 850 w Panyam). Wagowo puchu 700 cuin powinno być teoretycznie 546 g, by odpowiadać objętości 450 g puchu 850 cuin a przez to posiadać taką samą możliwość izolacji powietrza.

Dla kobiety na 0 °C często i 450 g puchu 850 cuin może okazać się za mało. No i ta ilość to jest ilość bez zapasu, o którym pisałem wcześniej.

Dla kobiety celowałbym nawet w Panyam 600 (dla Ciebie 450), tym bardziej, że na motocyklu często może Was nieźle wygwizdać. Ciepło śpiwora po jeździe w pizgającej pogodzie będzie nie do przecenienia.

Offline Arec

« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2020, 20:26:42 »
To 0C jest juz z zapasem. Moze nie mialem nigdy spiwora puchowego, ale troche nocy w spiworach spedzilem w zyciu :-)
Na wyjazdach motocyklem noce 0C zdarzaja mi sie nieczesto, a wrecz powiedzial bym ze prawie nigdy. Dla mnie wyprawa na moto to ma byc przyjemnosc a nie kara, a jazda motocyklem w temperaturach rzedu 6C (wtedy nocleg jest wlasnie w granicach 0C) na wyprawe jest srednia.
Dziekuje za rade odnosnie Panyama. Naprawde mocno sie nad nim zastanawialem. I wlasnie dlatego zadalem pytanie na forum i potem dzwonilem do Cumulusa.
Niestety wyszlo tak ze na moj post pierwsza odpowiedz dostalem po 2.5 tygodnia, wiec powiem szczerze nie mialem juz nadzei ze ktos w ogole cos mi odpisze.
Zamowienie juz dawno jest w toku. Nie sadze ze bede zalowal. Dla mnie najwazniejsza jest wielkosc. A to bedzie zdecydowanie nawet przy Mysterious Traveler 500 poprawa od Vango czy Northe Ridge ktore mamy obecnie.

Dzieki raz jeszcze.