Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Cumulus Quantum 450  (Przeczytany 6951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[Śpiwory puchowe] Cumulus Quantum 450
« dnia: Kwiecień 04, 2014, 23:57:46 »
Dzięki uprzejmości portalu Outdoor (tutaj szczególne podziękowania dla Uysego i Lexa) skorzystałem z możliwości kupna śpiworu cumulusa biorąc udział w zamówieniu grupowym.
Większość spiworów jakich do tej pory używałem, to był sprzęt dla "ubogiego szlachcica" któremu marzyły się outdoorowe salony, ale budżet nie pozwalał wyjść poza sferę marzeń, aż do teraz...Moja większa rozkmina nad szczegółami technologicznymi z wiadomych względów nie ma większego sensu, natomiast skupię się nad tym co powszechnie wiadomo, i co można znaleźć na stronie producenta.
Jednego czego spróbuję się podjąć, to opisanie pierwszych wrażeń w odniesieniu do moich poprzednich "śpiworów"

Głównym czynnikiem determinującym zakup nowego śpiwora była termika której brakowało w syntetykach, do tego waga i objętość zdecydowanie przemawiała za puchaczem. Ostatecznie postawiłem na Quantum 450 który był wypuszczony na rynek brytyjski, natomiast na naszym rodzimym rynku jest on odpowiednikiem Panyam 450. Jest to śpiwór 3 sezonowy, niemniej jednak na stronie cumulusa możemy dowiedzieć się, że nie straszne mu będą lekkie warunki zimowe, co czyni go niezwykle uniwersalnym śpiworkiem.

kilka słów od producenta:

Masa całkowita: 840 g
    Masa puchu: 450 g
    Masa niewypełnionego śpiwora: 390 g
    Temperatura komfortowa: 0 °C
    Temperatura graniczna: -6 °C
    Temperatura ekstremalna: -23 °C
    Maksymalny wzrost użytkownika: 190 cm
    Długość: 208 cm
    Szerokość (góra/dół): 80/55 cm
    Wymiary pokrowca (wysokość/średnica): 26/18 cm
    Objętość pokrowca: 6,6 l
    Liczba komór puchowych: 36

--------------------------------------------------------------

Tkanina: Pertex Quantum DWR, 35 g/m2
    Wypełnienie: Polski puch gęsi, 850 cuin
    Konstrukcja: Komory trapezowe
    Niezależnie wypełniany spód i wierzch śpiwora
    Rozdzielczy zamek YKK o długości 175 cm z dwoma samoblokującymi się suwakami
    Możliwość otwarcia i wentylacji dolnej części śpiwora
    Możliwość łączenia z innymi śpiworami, także z innymi modelami
    Tunel puchowy izolujący zamek
    Niezależny kołnierz puchowy
    Trójwymiarowy, dopasowany kaptur regulowany gumką ze stoperem
    Kieszeń wewnątrz śpiwora
    Dodatkowy, duży worek z siatki do przechowywania śpiwora w domu

Materiałem wewnętrznym jak i zewnętrznym jest Pertex Quantum, o gramaturze około 35g/m2. Czerpiąc więdze z internetu możemy łatwo dowiedzieć się, że jest to jedna najlżejszych tkanin, charakteryzująca się świetną oddychalnością, oraz puchoszczelnością. W pierwszym kontakcie sprawia wrażenie wyjątkowo delikatnego, przy tym śliskiego ale zarazem przyjemnego w dotyku.

Wypełnienie śpiwora to polski puch gęsi, w ilości 450g. Możemy być dumni z naszych gąsek, gdyż najlepszy puch na świecie pochodzi od gęsi hodowanych w Polandii. Sprężystość puchu w przypadku Quantum 450 to 850cuin. Dzięki doborowemu towarzystwu w osobie - ultralekkiego Quantum Pertex i puchowi 850cuin, loft (grubość) rośnie dosłownie w oczach. Po wyjęciu z pokrowca wystarczy kilka razy "roztrzepać" śpiwór, aby po chwili nabrał odpowiednich gabarytów.

Loft śpiwora w najwyższym punkcie (nogi) ma 18.5cm, natomiast w pozostałych miejscach średnio od 14.5 do 16cm

Pierwszy i pewnie nie ostatni uciekinier...

Wraz ze śpiworem dostajemy mały pokrowiec, oraz worek który ma nam służyć do przechowywania sprzętu w warunkach domowych. Objętość pokrowca to 6.6 L, co w zupełności wystarcza aby bez problemu zapakować go do dolnej komory plecaka np. Osprey'a Kestrela. Pakowanie puchacza do pokrowca jest o wiele mniej upierdliwe niż w przypadku syntetyków, chociażby decathlonowskiej S5. Upycha się go szybko i sprawnie, beż uciekania się do ekwilibrystycznych technik.

Logo producenta prezentuje się okazale, jest haftowane zarówno na śpiworze, pokrowcu jak i worku.

Długość śpiwora podana przez producenta to 208cm, według moich pomiarów wszystko się zgadza. Pod względem komfortu nie można mu nic zarzucić. Przy moich 181cm / 75kg / 100cm w klacie można dość łatwo się "zakapturzyć".
Szerokość jest również w pełni zadowalająca, mogę bez większego problemu przekręcić się na bok. Sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej gdyby to był śpiwór stricte zimowy, ale nie jest. Wówczas można by się przyczepić o niedostateczną ilość miejsca w nogach na jakieś szmery bajery.

Dwubiegunowy zamek firmy YKK o długości 175cm.

Tunel puchowy izolujący zamek.

Pętelki do zawieszania.

Wewnętrzna kieszonka mieści, smartfona, portfel, baterie. Mogłaby być zapinana na rzep.

Niezależny kołnierz puchowy.

Spięte razem dwa Quantumy, tworzą całkiem zgrabną kołderkę. Połączenie ich zajmuje kilka chwil.

Waga pokrowca to 20g, natomiast śpiwora z pokrowcem 843g, wobec deklarowanych przez producenta 840g.

Na chwilę obecną nie żałuję żadnej wydanej złotówki na Quantuma, natomiast najważniejsza część ta bojowa, dopiero przede mną...  ;D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2014, 11:51:05 wysłana przez uysy »
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

forum.outdoor.org.pl

[Śpiwory puchowe] Cumulus Quantum 450
« dnia: Kwiecień 04, 2014, 23:57:46 »

Offline Shwarc

Odp: [Śpiwory puchowe] Cumulus Quantum 450
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2014, 12:59:59 »
A ja mam pytanie, czy ty go źle roztrzepałeś czy specjalnie poprosiłeś o mniejszą ilość puchu w okolicy kolan?

Gdzie ja to już widziałem? Może Leśna Dusza mi podpowie :)

« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2014, 14:51:44 »
na pewno idealnie nie był roztrzepany, ale słusznie zauważyłeś jest tam nieco mniej puchu niż w pozostałych częściach.

Offline szukamzony

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2014, 15:08:03 »
te temperatury co podales to chyba od lite line 400 ? ja sam zamowilem dziewczynie quantum 450 i nawet na naszywce jest -10 stopni; taki maly szczegolik :D

« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2014, 16:08:33 »
Naszywki są ze starszych partii materiału kiedy to były "mroźniejsze normy" Te które podałem są aktualne, możesz zobaczyć na stronie cumulusa.

Offline lex

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2014, 16:42:32 »
-10*C wynika z badań brytolskiego instytutu na zlecenie dystrybutora na terenie UK. Stąd takie oznaczenia na rynek brytyjski.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline szukamzony

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2014, 17:30:25 »
To jaka mniej wiecej jest temperatura dla kobiet i mezczyzn w przypadku QUANTUM 450 ? aaa widzę, ze jest różnica 2*C miedzy LITE LINE 400 a QUANTUM 450. Czyli 50g puchu w teori daje tylko tyle ?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2014, 17:30:25 »

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2014, 18:32:50 »
To jaka mniej wiecej jest temperatura dla kobiet i mezczyzn w przypadku QUANTUM 450 ? aaa widzę, ze jest różnica 2*C miedzy LITE LINE 400 a QUANTUM 450. Czyli 50g puchu w teori daje tylko tyle ?
również tego nie ogarniam, tym bardziej że quantum 450 posiada kołnierz puchowy a LL400 niet... Może chodzi o wymiary śpiwora, LL400 jest krótszy i węższy, być może  można tam upchnąć więcej puchu a w przypadku quantuma trzeba ten puch rozłożyć na większą powierzchnię?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2014, 19:04:09 »
Nie chce mi się teraz szukać po necie, ale te 50g więcej puchu z tego co pamiętam miało wynikać z większej długości śpiworów na rynek brytyjski. Jeśli pomiędzy Quantium 450 a LL400 dochodzi jeszcze różnica szerokości oraz występowanie kołnierza tylko w LL, to zasadne jest jak najbardziej te 50g puchu więcej. Ale nie powinno być dzięki temu żadnej różnicy w temperaturach.

Edit, znalazłem, szerokości są niemal identyczne, ale długość to 15cm więcej dla Quantium. Czy uzasadnia to konieczność dodania aż 50g puchu? Nie wiem, być może bo przecież jest jeszcze kołnierz. Generalnie temperatury powinny być +/- identyczne tych dwóch modeli i skłaniał bym się ku temperaturom podanym dla LL400 na naszej stronie Cumulusa (K +2, M -4). Ale mam jedno pytanie, dla czego prezentowany Q450 ma tylko 208cm skoro seryjnie miały mieć 217cm? To jakiś skracany model?
http://www.cumulus-sleepingbags.co.uk/CumulusQuantumSleepingBags.htm
Jeśli skracany to z 50g więcej puchu może faktycznie być cieplejszy o te 2st od LL400.

na pewno idealnie nie był roztrzepany, ale słusznie zauważyłeś jest tam nieco mniej puchu niż w pozostałych częściach.
Oj, ponownie nie świadczy to dobrze o producencie bo ile razy można popełniać taką gafę podczas wypełniania?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2014, 19:31:54 wysłana przez Shwarc »

« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2014, 19:31:25 »

Edit, znalazłem, szerokości są niemal identyczne, ale długość to 15cm więcej dla Quantium.

Shwarc nie sugeruj się stroną brytyjską, tak jak napisałem w opisie quantum 450 to odpowiednik panyama 450 - takie info dostałem podczas rozmowy telefonicznej z cumulusem (różni się tylko kolorem i haftem) Quantum 450 ma 208cm, LL400 202cm. Pomiędzy nimi jest tylko 6cm różnicy w długości.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2014, 19:33:39 »
No właśnie, bo przestało mi się coś tu kleić.
Czyli uzasadnione jest te 2st różnicy, wszytko jest OK. Tak prawdę mówiąc to nie jest to jakieś Quantium 450 tylko zwykły Paniam 450, tak by trzeba było powiedzieć.

Offline piterito

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2014, 04:13:32 »
Coś jest faktycznie nie tak z tymi niedopuszonymi kolanami. Czwarta i piąta komora od dołu.

Mój Panyam 450 po napuszeniu.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Shwarc

« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2014, 08:46:14 »
Ja w swoim starym MT też tak miałem po rozsypaniu puchu 50:50, widać firma ma jakieś błędne obliczenia ilości puchu do komór w niektórych modelach.

« Odpowiedź #13 dnia: Październik 22, 2014, 15:25:39 »
Na chwilę obecną nie żałuję żadnej wydanej złotówki na Quantuma, natomiast najważniejsza część ta bojowa, dopiero przede mną...

Uzupełniając poprzedni wpis dalej stwierdzam że były to dobrze wydane pieniądze. W przeciągu kilku miesięcy przekimałem w nim nieco ponad 20 nocy, temperatury wahały się od + 20 do -6. Temperatury mierzone były za pomocą zegarka z wbudowanym termometrem którego każdorazowo starałem się kalibrować przed wyjazdem. Do śpiwora właziłem zawsze pojedzony, napity i zmęczony po całodniowym trekkingu, lub po jeździe na rowerze. Na ogół spałem w krótkich gaciach i koszulce z krótkim rękawem, gdy temperatura spadała poniżej 10 stopni zakładałem cienką termoaktywną bieliznę. W przypadku tych wyższych temperatur śpiwór często służył za kołderkę. Dwa razy miałem okazję przetestować quantuma podczas ujemnych temperatur. Miałem wtedy na sobie legginsy attiq i bluzę barracude peak'a, pomiar temperatury robiłem kilkukrotnie w nocy i najniższa zanotowana temp to -6C / średnia -3C. Spałem wówczas na samopompie karrimorze x lite + dorzuciłem decathlonowską 100'kę i dla świętego spokoju nrc. Komfort termiczny w został zachowany. Quantum w pełni sprostał zadaniom przed nim postawionym, zdecydowanie mogę polecić go tym którzy szukają 3 sezonowego śpiwora.