Autor Wątek: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami  (Przeczytany 18696 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 13, 2013, 09:43:40 »
14 października 2013 r. (poniedziałek) organizatorzy Krośnieńskich spotkań z podróżnikami oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii o/Krosno zapraszają na „Podniebne podróże. Teleskopowe obserwacje Księżyca”, które odbędą się na krośnieńskim Rynku.
Księżyc - główny cel obserwacyjny pokazu, to najbliższe Ziemi ciało niebieskie, latarnia nocy, inspiracja dla poetów i artystów, niemy świadek naszej historii. Obserwując jego powierzchnię spoglądamy w odległą przeszłość, na starożytne muzeum geologii kosmicznej. Surowe piękno Srebrnego Globu z mrowiem kraterów i łańcuchami gór zostało ukształtowane około 3,5 miliarda lat temu w burzliwej epoce Wielkiego Bombardowania. Księżyc to także jedyne ciało niebieskie na którym przebywał człowiek. Urzeczywistniono to w ramach słynnego amerykańskiego programu Apollo.

Obserwacje Księżyca rozpoczną się o godz. 19.00. W przypadku niepogody (zachmurzenie, deszcz)  zostaną przełożone na dzień następny – wtorek 15 października.

Zainteresowanych tematyką astronomiczną zapraszamy również na spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które odbędzie się 12 października (sobota) o godz. 13.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Poruszone zostaną na nim bieżące sprawy Krośnieńskiego Oddziału PTMA im. Jana Winiarskiego, a także omówione aktualne tematy obserwacji nieba.


forum.outdoor.org.pl

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 13, 2013, 09:43:40 »

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 25, 2013, 12:02:13 »
„Hajer w Ameryce” – prelekcja Mieczysława Bieńka z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

W październiku gościem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będzie Mieczysław Bieniek, słynny górnik – podróżnik z Nikiszowca. Prelekcja pt.  „Hajer w Ameryce” odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie.

Bieniek to emerytowany górnik, który uległ ciężkiemu wypadkowi, w wyniku którego stracił zdrowie i pracę. W ramach swoistej terapii postanowił więc wyruszyć w świat. Do tej pory zwiedził cztery kontynenty, odwiedził kilkadziesiąt krajów. Napisał trzy książki "Hajer jedzie do Dalajlamy", "Z Hajerem na kraj Indii" oraz „ Z Hajerem przez Azję”.

Hajer gościł w Krośnie już dwukrotnie. Najpierw z prelekcją o wyprawie do Dalajlamy, a następnie o podróży po Afryce. Teraz wraca z opowieściami z Ameryki Południowej, m.in. Peru, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii. Spotkanie z nim to możliwość zanurzenia się w odległe światy i kultury, bo autor jak rzadko kto umie nawiązywać bliskie kontakty z napotkanymi na szlaku ludźmi. To gwarantowana olbrzymia porcja nieprawdopodobnych opowieści z dużą dawką śląskiego humoru i gwary.

Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 22, 2013, 00:11:07 »
W listopadzie w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się prelekcja Andrzeja Hładija "Kirgistan - W sercu Niebiańskich Gór". Będzie to opowieść o Tien-Szanie (w tłumaczeniu polskim Tien-Szan to Niebiańskie Góry), jednym z największych pasm górskich na Ziemi znajdującym się w Azji Centralnej. Jego najwyższe szczyty Chan Tengri i Pik Pobiedy to najdalej położone na północ siedmiotysięczniki na naszej planecie. Podczas slajdowiska zobaczymy zdjęcia z tygodniowego trekkingu wzdłuż Inylczeka Południowego, trzeciego najdłuższego niepolarnego lodowca na świecie. Prelekcja będzie okazją do podziwiania niezwykle efektownych widoków górskich oraz poznania Kirgistanu, kraju położonego na uboczu głównych szlaków turystycznych.

Na spotkanie z podróżnikiem zapraszamy 25 listopada 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna.

Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Andrzej Hładij - podróżowaniem i górami interesuje się od dziecka. Miał okazję odwiedzić m.in. Himalaje, Kaukaz, Góry Barguzińskie na Syberii, a także wiele pasm europejskich. Szczególnie zafascynowany jest obszarem byłego ZSRR i to tam najczęściej planuje swoje wyprawy. Od wielu lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kleparza i Garbar "Krakowska Florencja”.


Offline Szekla

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 22, 2013, 08:24:27 »
Bardzo szkoda, że to w poniedziałek :(
Łażę po górach by nabrać dystansu do spraw "nizinnych".

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 11, 2013, 18:43:34 »
Gościem grudniowych Krośnieńskich spotkań z podróżnikami będzie Kamila Kielar z prelekcją „Me, bikeself & Kamchatka: no place too far”.
Wyprawa, o której opowie, była kontynuacją projektu „Najdalszy zachód, najdalszy wschód”, który rozpoczął się samotnym przejechaniem rowerem Alaski w zeszłym roku. Podróżniczka zakładała samotne przebycie Kamczatki na rowerze oraz roweroautostopem. Zamierzała dotrzeć w ten sposób nie tylko do różnych miejsc, ale także do serc Rosjan. Powiedzieć, że cel wyprawy został zrealizowany, to za mało. Połączenie roweru jako środka transportu razem z podróżowaniem w pojedynkę oraz znajomością rosyjskiego umożliwiło jej znacznie więcej, niż mogła zaplanować. Przez miesiąc wyprawy łowiła z rybakami nad Morzem Ochockim, wjechała rowerem do base campu pod wulkanem, stała się częścią społeczności Ewenków, nawet prawie wyszła za kamczackiego myśliwego. Dotarła do samego końca półwyspu, jadła oczy ryby i to, co znalazła w lesie. Weszła do wnętrza czynnego wulkanu, fotografowała cmentarzysko bezimiennych statków i zamieszkała w letniej rezydencji mafijnej.

Na spotkanie zapraszamy 16 grudnia 2013 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale: Odyssei.com, AktywnyOdpoczynek.info, ImprezyPodróżnicze.pl, Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Kamila Kielar - miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów oraz 60 krajów.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 16, 2014, 15:02:45 »
Prelekcja Tomasza Grzywaczewskiego pt. „Martwa Droga 2013” rozpoczyna kolejny sezon Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.
Transpolarna Magistrala Kolejowa, zwana również Martwą Drogą, to ostatnia wielka realizacja Stalina. W zamierzeniu miała połączyć syberyjskie miasta Salechard nad Obem i Igarka nad Jenisejem, biegnąc na wysokości koła podbiegunowego. Jej długość obliczono na 1297 km. Ambitne, nakreślone ręką Stalina plany zakończyły się jednak katastrofą. Kolej nigdy nie została ukończona, a przy jej budowie zginęły tysiące więźniów Gułagu. Niszczejąca dziś linia pozostaje jednym z najbardziej mrocznych pomników komunistycznego szaleństwa.

W ubiegłym roku, 60 lat po śmierci Stalina zorganizowana została wyprawa, w której udział wzięło pięć osób. Jej celem było odnalezienie i zbadanie łagrów na jednym z najbardziej niedostępnych odcinków opuszczonej linii kolejowej. Aby dotrzeć do celu uczestnicy ekspedycji najpierw płynęli statkiem ponad 1 500 km po Jeniseju, potem motorówkami, a następnie lecieli helikopterem. Na koniec wędrowali po niszczejącym nasypie kolejowym. W odnalezionych łagrach zachowały się wieżyczki strażnicze, zasieki z drutu kolczastego, przedmioty osobiste więźniów, budynki administracji i ruiny baraków.

Na spotkanie zapraszamy 17 lutego 2014 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Organizatorem spotkań jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale ImprezyPodróżnicze.pl oraz Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

Tomasz Grzywaczewski – doktorant wydziału prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w Do Rzeczy, National Geographic Traveler, Reader’s Digest, Focus Historia, Explorers Web. Jest stałym współpracownikiem magazynu Podróże. Realizuje własne projekty reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013. Jest współautorem książki „Długi marsz do wolności” i autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r.


Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 17, 2014, 12:09:15 »
Z przyczyn niezależnych od organizatora dzisiejsze spotkanie zostaje odwołane.

forum.outdoor.org.pl

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 17, 2014, 12:09:15 »

Offline machoney • Pomógł: 25
 • Maszeruj albo giń

Odp: Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 23, 2014, 19:29:39 »
Drugie podejście: