Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Marmot Lithium  (Przeczytany 8941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piterito

[Śpiwory puchowe] Marmot Lithium
« dnia: Sierpień 25, 2013, 18:51:42 »
    Opis ze strony producenta:
* super lekki, funkcjonalny, czterosezonowy spiwór puchowy, projekt  minimalistyczny
* zakres temperatur -18stC (Marmot), wg normy EN:  Komfort -7.6C, Lower limit -14.4C, Extreme -34.6C.
* materiał zewnętrzny i wewnętrzny Pertex Microlight, powłoka DWR, worek śpiwora szyty w Chinach
* wypełnienie; puch gęsi 850+ cuin w/g normy amerykańskiej. Puch testowany i certyfikowany przez  International Down and Feather Laboratory in Salt     Lake City, Utah. Powtórnie testowany i wypełniany w siedzibie firmy w Santa Rosa California.
* wypełnienie 50/50 (góra/dół), poprzeczne komory
* Trapezoidal Foot Box, kilkukomorowa konstrukcja zapewniająca dobre docieplenie i dodatkowe miejsce w stopach
* Testowany w/g normy EN 13537 w Thelma Testing Center Norwegia
* wewnętrzny i zewnętrzny kołnierz termiczny, regulowane za pomocą łatwo dostępnych gumek
* Nautiliu, sześcio-komorowy kaptur o kształcie doskonale dopasowującym się do głowy. Taka sama konstrukcja jak w kurtce 8000 Meters Parka.
* dwubiegowy zamek YKK
* listwa usztywniająca zamek oraz tasiemki zabezpieczjące wzdłuż całej długości zamka
* zakończenie zamka pod patką, co eliminuje użycie Velcro
* dwa elastyczne trykoty w dolnej części śpiwora
* worek kompresyjny i magazynowy

Dane techniczne:

*kolor Bonfire (9278)
*waga 1255g rozmiar Regular (do 183cm wzrostu)
            1332g rozmiar Long     (do 198cm wzrostu)
*waga wypełnienia  794g
*wypełnienie puch gęsi 850+ cuin/ US
*materiał zewętrzny    100% Nylon Ripstop DWR 1.2 oz/yd
*materiał wewnętrzny 20 Denier 100% Recycled Polyester Mini Ripstop DWR 1.0 oz/yd
*wymiary całkowite; góra 145cm, dół 99cm
*wymiary w workach; kompresyjny 19/38cm, magazynowy 40/71cm

prezentacja
http://www.youtube.com/watch?v=ysbI86o9vJw

Wachałem się pomiędzy Cumulusowym Panyam 600/ Tenequa 700 a tym Marmotem. Co mnie przekonało do Marmota pomimo jego gorszej jakości puchu?
* dożywotnia gwarancja pod ręką, która  w US traktowana jest bardzo profesjonalnie.
* świetnie działający zamek , usztywniana listwa, tasiemki zabezpieczające
* obszerny kaptur
* napuszenie 50/50, czyli dopuszone plecy w standarcie, a śpie na boku
* brak Velcro
* kolor ;D , pumpkin jest świetny
* cena Lithium na backcountry.com $342.00. Za P600/T700 z dopuszonymi plecami i dostawą musiałbym dać ok $100 więcej. Zostało mi na materacyk -masakrator.

Wiem,że cena tego śpiwora w Polsce morduje... ponad 2000 zl, poza tym jest wielu świetnych producentów krajowych. Z tych powodów pewnie nigdy nie będziecie brali Lithium pod uwagę przy zakupie śpiwora z tego segmentu. Mimo wszystko jednak myślę,że warto go pokazać. Choćby ze względu na bardzo dobre i proste, moim zdaniem rozwiązania techniczne, których brakuje np w Cumulusie.
  Dorzucę jeszcze jakieś swoje zdjęcia. Nabytek świerzutki jeszcze nie było czasu na sesję. Lithium czeka na test w terenie.
Zapraszam do dyskusji.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2013, 18:58:08 wysłana przez Samuraj »
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

forum.outdoor.org.pl

[Śpiwory puchowe] Marmot Lithium
« dnia: Sierpień 25, 2013, 18:51:42 »

Offline semow

Odp: [Śpiwory puchowe] Marmot Lithium
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2013, 18:55:55 »
Wachałem się pomiędzy Cumulusowym Panyam 600/ Tenequa 700 a tym Marmotem. Co mnie przekonało do Marmota pomimo jego gorszej jakości puchu?
* dożywotnia gwarancja pod ręką, która  w US traktowana jest bardzo profesjonalnie.
* świetnie działający zamek , usztywniana listwa, tasiemki zabezpieczające
* obszerny kaptur
* napuszenie 50/50, czyli dopuszone plecy w standarcie, a śpie na boku
* brak Velcro
* kolor ;D, pumpkin jest świetny
* cena Lithium na backcountry.com $342.00. Za P600/T700 z dopuszonymi plecami i dostawą musiałbym dać ok $100 więcej. Zostało mi na materacyk -masakrator.
W sumie dosyć rozsądna decyzja. Fakt, że u nas ceny śpiworów puchowych Marmota czy nawet Raba miażdżą...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2013, 19:01:12 wysłana przez Samuraj »

Offline piterito

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2013, 19:47:29 »
W sumie dosyć rozsądna decyzja. Fakt, że u nas ceny śpiworów puchowych Marmota czy nawet Raba miażdżą...

Szkoda właśnie ,że nie są konkurencyjne w stosunku do krajowych producentów. Ten Marmot technicznie bije na głowę Cumulusa.
Gdyby Cumulus zastosował podobne rozwiązania jak w Lithium + polski puch 850+, miałby śpiwory prawie doskonałe. Takie mam luźne przemyślenia.

Offline piterito

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2013, 22:38:27 »

Worek do przechowywania

Offline Shwarc

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:10:35 »
No ładny i ciekawe rozwiązania techniczne ułatwiające życie. Ale mam pytanie, czy z tego wałeczka wokół twarzy nie robi ci się taki kalafior po zaciągnięciu sznurka. W moich zimówkach mam lekko go przepełnionego i po zaciągnięciu nadal trzyma fason, a jak oglądałem w sklepie Marmota to ten wałek wydawał mi się praktycznie pusty.

Offline piterito

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:30:17 »
Kalafior robi się z wewnętrznego kołnierza który zaciska się wokół szyji bo jest on bardzo słabo napuszony. Zewnętrzny wałek zachowuje się ładnie.

wewnętrzny

zewnętrzny
Tunel zewnętrznego ściągacza poprowadzony jest wokół  krawędzi, więc wałek po ściągnięciu ląduje w środku. Jest on dość mocno napuszony.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:52:55 »
Tak przypuszczałem, te wałki powinny być przepełnione by trzymały fason. Zawsze się trochę pomarszczą ale mniej. Konstrukcyjnie widzę, że są wykonane tak jak w moim, też chowają się pod linki. Ponoć nie jest to taka prosta sprawa by wałeczki się nie marszczyły po zaciągnięciu sznurków tylko ładnie napuszone przylegały do twarzy.

Aaa, jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, zmierz jego loft na dwóch/trzech środkowych komorach gdy płasko leży rozłożony na podłodze. To bardzo ważny parametr śpiwora i info się przyda dla porównań.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2013, 00:08:39 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:52:55 »

Offline piterito

« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2013, 01:01:04 »
Tak przypuszczałem, te wałki powinny być przepełnione by trzymały fason. Zawsze się trochę pomarszczą ale mniej. Konstrukcyjnie widzę, że są wykonane tak jak w moim, też chowają się pod linki. Ponoć nie jest to taka prosta sprawa by wałeczki się nie marszczyły po zaciągnięciu sznurków tylko ładnie napuszone przylegały do twarzy.

...aaa, o to ci chodziło. No to się marszczą trochę ;D Przeszkadza to bardzo?

Po pół godz na podłodze w temp pokojowej, dwie środkowe komory mają dokładnie po 17.1cm. W dół i w górę objętość wzrasta. Kolejne dwie (gora/dół) mają juz po 17.8cm itd. do 20,5 w stopach i w ramionach.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2013, 10:10:42 »
...aaa, o to ci chodziło. No to się marszczą trochę ;D Przeszkadza to bardzo?
Nie wiem, czas pokaże.

Cytuj (zaznaczone)
Po pół godz na podłodze w temp pokojowej, dwie środkowe komory mają dokładnie po 17.1cm. W dół i w górę objętość wzrasta. Kolejne dwie (gora/dół) mają juz po 17.8cm itd. do 20,5 w stopach i w ramionach.
Rozważany przez ciebie P600 ma bodaj 19cm, ale juz taki MT700 tylko 14cm

Offline piterito

« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2013, 14:16:28 »

Rozważany przez ciebie P600 ma bodaj 19cm, ale juz taki MT700 tylko 14cm

To oczywista różnica w sprężystości/ilości puchu, ale pewnie też w kształcie/wielkości komór i ciężaru materiału zewnętrznego.

Offline Barsus

• tekst osobisty

« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2013, 16:46:30 »
A co powiesz na temat szerokości śpiwora?
gdzieś trafiłem na krótką recenzję video, w której ten śpiwór został zjechany za to, że jego krój jest zbyt obszerny.
A tak w ogóle to mi kiedyś strasznie się podobał, zwłaszcza ten kaptur.
black hole sun

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2013, 17:05:47 »
Krój obszerny bo pewnie pod amerykańskich ludzi szyty.

Offline piterito

« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2013, 17:21:48 »
Zmierzylem jak Cumulus I wyszlo mi gora 81,5cm dol 53cm, wiec jest pomiedzy P600/T700 . Dzielac wymiary obwodu podane przed producenta wychodzi jeszcze mniej. Moze oni mierzyli wewnatrz.
Mowa o grubych jankesach jest wiec na wyrost  :) Tacy nie chodza w zimie spac w teren.

Offline Barsus

• tekst osobisty

« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 26, 2013, 19:38:27 »
Wszystko fajnie ale to Amerykanie zrypali ten worek za obszerność.
poszukam później tego filmiku i wkleję link.
black hole sun

Offline Shwarc

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2013, 20:05:56 »
Barsus, nie bardzo cię kumam, śpiwór jest wąski bo tak wymiar wskazuje więc o co kaman? Kładli się w poprzek?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2013, 20:05:56 »

Offline Barsus

• tekst osobisty

« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 26, 2013, 20:49:23 »
Shwarc
Pytam o co mogło chodzić bo znalazłem recenzje filmową tego śpiwora i narzekali, że jest w nim zbyt dużo miejsca i jego izolacja może być przez to zbyt mało efektywna. A to dla tego, że będzie zbyt wiele powietrza w środku do ogrzania.
Teraz nie mogę tego znaleźć, ale na youtubie outdoor gear lab to wrzucił. To był jakiś większy test kilku śpiworów i wygrał go MHw phantom 0. Test dotyczył śpiworów trzymających komfort w okolicy 0 stopni F.

jest ten film:
http://www.youtube.com/watch?v=Y6_YEKqdZ0Q
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2013, 20:58:43 wysłana przez lex »
black hole sun

Offline piterito

« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2013, 03:08:21 »
  Ja czytam zawsze fora i "real life" opinie i porównania użytkowników, a nie marketingową sieczkę i idiotyczne opinie OGL, czy innych magazynów mody. Phantom ma w ramionach 152.5cm obwodu,  dlatego min od początku nie brałem go pod uwagę.
Znalazłem porównanie z 2011r
http://www.outdoorgearlab.com/Sleeping-Bag-Down-Cold-Weather-Reviews

Tutaj bierze udział Lithium Membrain?! FFS też na ceracie , a reszta nie. Profesjonalne porównanie.  No i w tym teście nie wygrał Phantom, a Marmot okazał się najcieplejszy z wszystkich...

Chyba poprostu żeś się Barsus uwziął na te całą hamerykie ;D

Offline Barsus

• tekst osobisty

« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2013, 14:14:57 »
Nie, nie uwziąłem się na Amerykę tylko pytam u źródła. :D Bo źródło ma i może zdementować bzdury OGL.
Ponad to nie chciałem odp w stylu bo to dla hamburgerów z USA, bo jak napisałem hamburgery miały wąty, że to dla xxxl hamburgerów. :D
black hole sun

Offline piterito

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2013, 03:52:38 »
Spoko barsus, to tylko dzikie żarty ;D  Przepraszam za dłuższe milczenie.

Pamiętam tą recenzję. Według mnie lekko przesadzona i nawet wprowadzająca w błąd, ale wcale tak bardzo nie jechali po nim.  Pozwoliłem sobie na małe sprostowanie w komentarzu ;) Szerokość w ramionach dla mnie jest w sam raz, z racji spania na boku głównie, a szeroki to ja nie jestem. Nawet chyba 98cm w klacie nie mam.  Myślę, ze będzie komfortowo w porównaniu z mordęgą w moim lajtowym MH Phantom 45. Jeśli ma być to kosztem niewielkiej utraty termiki, przeboleję. Prawdę mówiąc nie mogę się doczekać zimowego testa.

Offline Barsus

• tekst osobisty

« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2013, 08:22:01 »
Ok. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Raczej nie kupię sobie takiego śpiwora, ale gdzieś kiedyś trochę się nim interesowałem i bardzo mi się podobał, zwłaszcza ten kaptur.
black hole sun

Offline piterito

« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 10, 2014, 00:19:56 »
Lithium dostał swoją pierwszą szansę :)
Temp -16C w namiocie, pod spodem TAR XTherm, cienka bielizna z PowerDry, grube skarpety z merino. Było bardzo miło całą noc, bez uczucia chłodu, poprostu ciepło. Spałbym lepiej gdyby nie wiatr. Brak zimnych punktów, kaptur rewelka. Ściągacze i zamek chodzą bardzo płynnie. W nogach miałem worek z wodą, gazem itd. to co zawsze. 

Myślę, ze temperatura komfortu podawana przez producenta -18C, jest jak najbardziej realna w zestawie w jakim spałem. Rano na śpiworze lekki szron, ale powierzchnia sucha. Bardziej oszronione okolice "gębowe". Wiercę się w nocy i zmieniam pozycje kilka/naście razy, więc to norma we wszystkich moich obecnych i ex śpiworach. Mam w nim wkońcu dużo miejsca, jedynie materac mnie ogranicza od pląsów po namiocie. Nie mam zdjęć, szkło w telefonie zaparowało, lustro padło...
So far so good ;D