Autor Wątek: [CrossFit] Dyskusja, porady itd. itp.  (Przeczytany 38991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qb

[CrossFit] Dyskusja, porady itd. itp.
« dnia: Marzec 21, 2012, 11:40:07 »
Witam!
wiem- jestem nowy i powinienem wykazac się pokorą, ale czytam to forum jakiś czas i obiecałem sobe, że jak już sie zaloguję to wrzucę deliktany "pozor, pozor" na temat crossfitu

Na pewnym forum sportowym, temat crossfitu wywołał kontrowersje a kierunek dyskusji prowadzil raczej do wniosku, że ta metoda treningowa nie powinna być traktowana jako  stały element treningu

Konkluzje, ktore da sie wyczytać n/t doświadczeń z crossfitem sa następujące
-co do zasady nadaje się tylko dla osób nigdy wczęsniej nie trenujących lub wracających do sportu po jakiejs kontuzji dla rozruszania- i w krótkim okresie czasu- 6-8 tygodni daje widoczne efekty poprawy wydolności;
-jest nastawiony na budowę sylwetki rodem z men's health zniż siły ogólnej  i sprawności ruchowej
- przede wszystkim słabo nadaje się w aktywnościach ruchowych bardzo technicznych lub wymagajacych duzej precyzji- bo crossfit oducza techniki i precyzji.
Ze względu na wykonywanie ćwiczeń w szybkim tempie i z krótkimi przerwami, bardzo szybko od pewnego momentu zmęćzone mięsnie i pośpiech nie pozwalają na prawidłowa technikę
-ze wzglęsdu na spora eksplozywność nie przygotowuje do aktywności długotrwałych a średnio intensywnych ( np długich górskich podejść);

-nie wzmacnia czucia głębokiego- a to moim zdaniem najistotniejsza  cecha w trudnym terenie.

dlatego zreszta taki znaczenie ma prawidłowa technika, aby nie budowac złych nawyków ruchowych  i nie powodowac na skutek nadmiernego zmęczenia kompensacji. Metoda trenigu jaka strosuje crosfit moze sie niestety do tego przyczynić.

szczególa ostrożnośc powinni zachowac ci, ktorzy mają problemy ze stawami i kregosłupem
- bezposrednią przyczyna tych klopotów czesto jest niewspolmierna siła męśni wykonujących ruch. np jedne miesnie sa za długie/ za słabe a inne za krótkie/ za silne

Trenując metodą crossfitpod wpływem zmęczenia zaczynamy kompensowac zmęczenie słabszych miesni tymi silniejszymi- pogłębiając nierównowagę.

Tu na forum  popierana jest podstawowa wersja crosfitu. tymczasem jego zwolennicy - ze względu na  bolaczki tej metody zmodyfikowali crosfit- tworzac nowe wydania- ( np football crossfit) nie wiem na ile pozbawione wad pierwotnej wersji.

Reasumując- sens ma potraktowanie crossfitu jako urozmaicenia trenigu niz podstawowej metody budowania sprawności ruchowej i wytrzymałości. Moze być dobry dla ludzi, ktorzy "sie zastali" dla powrotu do ruchu w ogóle lub zrzucenia paru kilogramów.

Pozdrawiam i  nie czujcie się urażeni- tak jak z tego forum czerpię wiedzę od osób bardziej doświadczonych, podobnie dzielę się tutaj wiedzą zdobyta gdzie indziej

« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2012, 11:54:18 wysłana przez Qb »

forum.outdoor.org.pl

[CrossFit] Dyskusja, porady itd. itp.
« dnia: Marzec 21, 2012, 11:40:07 »

misio

Odp: [CrossFit] Dyskusja, porady itd. itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2012, 11:50:18 »
Ciekawe spojrzenie, natomiast zgadzam się tylko w jednym: crossfit ma być dodatkiem do głównego treningu, aczkolwiek w wielu jego etapach. Szerzej odpowiem Ci wieczorem, bo z komóreczki nie ogarniam.

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2012, 12:58:18 »
Nie czuje się urażony ;D. Za cienki jestem w uszach by spierać się o profity płynące z uprawiania crossfit. Jednak z ostrożnością podchodzę do wypowiedzi rodzimych sportowców na temat tej dyscypliny.
Po pierwsze: w naszym kraju to dość nowa dyscyplina sportu. Co za tym idzie nikt tak naprawdę nie wie jaki wpływ na naszą kondycję i siłę ma crossfit ( jedyny klub zajmujący się crossfit jest w Wrocławiu i ich należało by się zapytać.) Jednak w teście coopera crossfit`owiec wygrał z biegaczem. (link do owego pojedynku http://bieganie.pl/?show=1&cat=2&id=3725 )
Po drugie: jak widać z treningu Bartka (link wyżej) wynika, że uprawia on tylko crossfit. Więc chyba jednak można.
Nie twierdzę, że dzięki takiemu treningowi będę szalał w górach jak kozica. Robię to rekreacyjnie w domu, zrażony wizytami na "moich" pakerniach. Powoli kompletuję sobie box i w momencie kiedy przejdę do poziomu takiego jak Misio, bedę mógł się wypowiedzieć czy daje mi to jakieś profity w górskich eskapadach.
Na zachodnich forach skąd czerpię wiedzę doświadczeni crossfit`owcy radzą nowym by najpierw zaczęli od programów budujących masę mięśniową i siłę, wplatając w to 1-2 treningi CF. Duży nacisk kładzie się na technikę wykonywania ćwiczeń, bo do czego prowadzi brak techniki nie muszę chyba pisać. Tak więc po pierwsze ćwiczy się technikę, a potem dodaje się do tego szybkość..
-jest nastawiony na budowę sylwetki rodem z men's health zniż siły ogólnej  i sprawności ruchowej
więc jak wytłumaczyć 70 letnią crossfit`erkę robiącą martwy ciąg z obciążeniem 75 kg, czy biegnącą sprintem ???.
Reasumując: prawda jak zawsze leży po środku, a jeśli starczy mi wytrwałości to może za rok napiszę jakie efekty daje jaranie się CF ;D
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline Qb

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2012, 14:27:57 »
Nie napisałem tego po to, aby coś udowadniac. chodzi mi wyłacznie o podejście z ostrożnością (jak sie wyraziłeś) do tematu crossfitu.

do czasu mojego wpisu były tu same superlatywy- więc dla równowagi przedstawiam argumenty przeciw. jak się admin zgodzi moge podac odnośniki do forów ,gdzie wypowiadają się osoby nzacznie bardziej kompetentne niż ja i na podstawie własnych doświadczeń.

drobny dodatek- wyczynowcy raczej niecwiczą crossfit-spotkałem się tu z takim twierdzeniem- crossfit jest obecną modą fitnessową, tak jak kiedys był aerobik, jogging, stretching
proponuję ntylko mniej lemingowe podejście do produktów marketingu ;P

uwazam, ze każda róznica zdań jest korzystna jesli dzieki niej można dowiedzieć sie czegoś nowego.
Podobnie jeśli się mylę chciałbym zostać przekonany

np taka nowością i ciekawa sprawa jak dla mnie jest ten pojedynek biegowy z Twojego linka- ale nie odbieram go jako argumentu za crossfitem- to raczej dowód wydolności jednego pana w teście 12 minutowego wysiłku.

mnie wątek crossfitu interesuje jako przygotowanie fizyczne do innej aktywności a nie crossfit jako sport sam w sobie ( tak o nim napisałeś). to zresztą jest zarzut  pod adresem trenerów tej metody, że czyni cię lepszym w ćwiczeniach w crossfit a nie w sprawności ogólnej, nie mówiąc o sprawności ukierunkowanej na rodzaj działalności

żaden trening nie jest uniwersalny i ma swoje ograniczone efekty- tak jak nie ma uniwersalnych najlepszych narzędzi - jak coś jest do wszystkiego to najczęsciej jest do nieczego- mówiąc sentencjonalnie.

ale zgodze się, że lepiej ćwiczyc crossfit niż nic ;P

Zresztą- nie zarejestrowałem się na forum outdorowym, żeby nadmiernie rozwijac watek o fitnesie :P

misio

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2012, 15:01:12 »
Zacznijmy od tego, że przedstawiane przeze mnie WODsy, zawarte w  tym wątku tworzone są przez Czaplę oraz, obecnie, przez mnie. Obydwaj mamy bardzo szeroką wiedzę w zakresie sportów walki [judo, z którym obaj związani jesteśmy całe życie] oraz nierozłącznie związanymi z naszą dyscypliną sportów siłowych oraz wytrzymałościowych. Obaj mamy też odpowiednie, wyższe wykształcenie w tym kierunku, podparte 20 letnim doświadczeniem u obydwu.

Nie jesteśmy przypadkowymi ludźmi, którzy się tym nagle zajęli: ewidentny pozytywny wpływ na całkowity rozwój fizyczny oraz psychiczny widzimy u swoich zawodników, którzy po krótkim czasie po wprowadzeniu CF, jako nieodłącznego składnika, całości treningów innej dyscypliny, zaczynają mieć coraz lepsze wyniki i osiągi przy coraz mniejszej ilości kontuzji...
Czapla zajmuje się CF praktycznie od trzech lat, ja podchodziłem do tego bardzo sceptycznie, jednak mój entuzjazm nadal nie opada i raczej nie opadnie z wyżej i niżej podanych przyczyn.

Zacząć należy od tego, że na forach i innych portalach temat CF w Polsce spotyka się od zawsze z krytyką i wszyscy wiedzą lepiej jak i co robić, ale nad tym nie ma się co rozwodzić.
Sam system, tak go nazwijmy, został stworzony dla ludzi w celu poprawy ich zdolności motorycznych, poziomu życia, schudnięcia, bądź przełamania ich barier psychicznych czy też fizycznych. System ten został zaadaptowany przez sportowców różnych dyscyplin: od sprinterów, przez mma, po maraton: tu się zgadzamy- zawodowcy traktują ten trening jako uzupełnienie z prostej przyczyny: daje efekty, zajmuje mało czasu i jest  możliwy do adaptacji we wszystkich dyscyplinach. No, może poza szachami, choć tez polepszy stan fizyczny i psychiczny :).
Co do przydatnosci w dłuższych treningach wysiłkowych i sportach ekstremalnych typu maratony Iron Man itp., to też jest stosowany, ale w odmianie Endurance Crossfit, ale również też w wersji podstawowej.
Co do dyscyplin technicznych gdzie technika jest ważniejsza od przygotowania motorycznego, to też jest stosowany, ale jako zmiana raz/dwa razy w tygodniu i pomaga w zmianie nastawienia, podbudowie psychicznej oraz tak naprawdę odnowie biologicznej poprzez podwyższenie metabolizmu.
Crossfit stał się popularny poprzez łatwy dostęp i możność wykonania ćwiczeń w każdym miejscu i godzinie z małym nakładem sprzętu, bo oprócz gryfu można ćwiczyć na wszystkim i wszędzie: wystarczy ściana i podłoga.
Dla zwykłych, zastanych ludzi, którzy nigdy nie ćwiczyli jest systemem, który pozwala poczuć swoją wartość i podbudować ich samoocenę, a do tego pozwala zgubić kilka kilogramów zbędnego balastu ;).
A teraz meritum: wspinaczka i wyprawy górskie! Nikt przecież nie będzie wykonywał WOD przez 12h, ale traktował CF jako pomoc w przygotowaniu się do nich: czy to endurance czy tez podstawowa wersja CF pozwoli na lepsze przygotowanie fizyczne i psychiczne, co może spowodować szybszy marsz, lepszą wytrzymałość psycho-motoryczną, czy też lepszy wygląd na szlaku, czy poza nim bez koszulki ;D i właśnie większą sprawność, lepsze zakresy ruchu, co równa się mniejszej liczbie kontuzji. Pamietajmy, że wszystko ma cel. Każdy chce coś osiągnąć przez swój trening: jeden chce schudnąć, drugi biegać szybciej, a trzeci wejść wyżej. Co do postępów, to nie ma reguły i wszystko zależy tylko i wyłącznie od zaangażowania osoby ćwiczącej. Postęp może trwać i całe życie, ale jeśli dana osoba nie angażuje się i nie chce iść dalej, to szybko się skonczą :).

Co do techniki i precyzji w CrossFit  wykonywanym w siłowniach na sprzęcie: bez techniki podnoszenia ciężarów, podstawowych zdolności gimnastycznych i bez ich nauki, które to są podstawą każdego treningu, nie ma szans na wykonanie podstawowych ćwiczeń i proponujemy zapoznać się z metodyką treningu CF, bo w tej dyscyplinie technika jest bardzo ważna, a każde powtórzenie/ćwiczenie posiada zasady w jakim zakresie i jak odpowiednio techniczne powinno być wykonane...

Nie wiemy skąd pojęcie, że CrossFit odrzuca technikę i precyzję. Proponujemy wykonać jakiś WOD bez techniki i precyzji a gwarantujemy, że bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, jak w każdym sporcie zresztą, grozi to kontuzją...
CrossFit to trening wytrzymałościowo-siłowy, którego celem jest uzyskanie lepszej sprawności fizycznej całego organizmu. Koncentruje się na nieustannie zmieniających się, intensywnych ćwiczeniach mających na celu osiągnięcie ogólnej sprawności fizycznej, która pomoże stawić czoła wszelkim fizycznym wyzwaniom.

Cały świat sportowy wykorzystuje, a co więcej, wykorzystywał od zawsze CF, tylko nazywano to inaczej, a obecnie następuje, na świecie od 10, a w Polsce gdzieś od 2 lat, ogromny powrót do ćwiczeń na wolnych ciężarach.

Co do czucia głębokiego, to mało jest dyscyplin, które tak poruszają głębokie grupy mięśniowe i stabilizują ciało niwelując bóle i wzmacniając stawy. W CF kontrola własnego ciała jest o wiele lepsza. Oczywiście można się czepiać, że tylko w tej dyscyplinie, ale Czapla prowadzi zawodników hokeja, judo, ju-jutsu, mma i zwykłych ludzi -nawet po urazach kolan i przy urazach tkanek miękkich a ich praca grup głębokich podczas treningów CF pozwoliła do powrotu do sprawności oraz polepszenia wyników sprzed kontuzji- a sama percepcja w czasie meczów, walk czy biegów znacznie się poprawiła. Szybciej i lepiej wykonują dane techniki i a kontuzje ich się ich tak nie imają.

A jeśli mówimy o czuciu pompy mięśniowej w aspekcie kulturystyki to to pedalskie jest i nie ma nic wspólnego ze sportem ;D.

Czapla & Misio
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2012, 16:13:46 wysłana przez Misio »

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2012, 15:12:27 »
Nie napisałem tego po to, aby coś udowadniac.

Również moim zamiarem nie było udowadniać, że CF jest super cacy. Tak ja napisałem: jestem początkujący i z tego może wynikać mój entuzjazm.

do czasu mojego wpisu były tu same superlatywy- więc dla równowagi przedstawiam argumenty przeciw.

Jeśli były to z w/w powodu. Ten temat jest bardzo krótko na forum, i z moich obserwacji wynika, że tylko ja i Misiek tym się jaramy ;D

uwazam, ze każda róznica zdań jest korzystna jesli dzieki niej można dowiedzieć sie czegoś nowego.

No to uważamy podobnie. :)

np taka nowością i ciekawa sprawa jak dla mnie jest ten pojedynek biegowy z Twojego linka- ale nie odbieram go jako argumentu za crossfitem- to raczej dowód wydolności jednego pana w teście 12 minutowego wysiłku.

Dla mnie również nie jest to argument. Biorąc pod uwagę takie cechy jak wiek, ilość/jakość treningów nie jest on w żaden sposób miarodajny-choć daje do myślenia.

mnie wątek crossfitu interesuje jako przygotowanie fizyczne do innej aktywności a nie crossfit jako sport sam w sobie ( tak o nim napisałeś). to zresztą jest zarzut  pod adresem trenerów tej metody, że czyni cię lepszym w ćwiczeniach w crossfit a nie w sprawności ogólnej, nie mówiąc o sprawności ukierunkowanej na rodzaj działalności

Uprawianie sportu samo w sobie nie oznacza automatycznie startu w zawodach. Wątpię czy taka Annie Thorisdottir nie potrafiła by wykorzystać swojej siły i mobilności w innych aktywnościach, choć startuje w zawodach i w dodatku je wygrywa. Cechą CF jest to by wyciągnąć z organizmu max. I Wolałbym np. w górach by w przypadku jakiegoś "złego" to Annie mnie taszczyła na plecach, niż ciągnął mnie za sobą kenijski maratończyk ;D

żaden trening nie jest uniwersalny i ma swoje ograniczone efekty- tak jak nie ma uniwersalnych najlepszych narzędzi - jak coś jest do wszystkiego to najczęsciej jest do nieczego- mówiąc sentencjonalnie.

ale zgodze się, że lepiej ćwiczyc crossfit niż nic ;P

Pełna zgoda :)

Zresztą- nie zarejestrowałem się na forum outdorowym, żeby nadmiernie rozwijac watek o fitnesie

Ależ daczego ;D

Dla zwykłych, zastanych ludzi, którzy nigdy nie ćwiczyli jest systemem, który pozwala poczuć swoją wartość i podbudować ich samoocenę,

To o mnie ;D

a do tego pozwala zgubić kilka kilogramów zbędnego balastu ;).
To już nie o mnie ;D
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline Qb

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2012, 16:41:07 »
łał, dzieki za obszerną odpowiedż w powyzszych postach.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2012, 16:41:07 »

misio

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2012, 16:53:58 »
Nie pitol tylko teraz odpowiadaj równie obszernie ;D.

Offline Qb

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2012, 12:21:50 »
No masz...wiedziałem, że zaraz zostanę tu odebrany jako zakamufloqwana opcja niemiecka ;P

Po pierwsze nie jestem anty-CF- po prostu do tej pory przkonywało mnie podejście przeciwników tej metody.

a tu wreszcie spotykam kogoś, kto jest doświadczony w tej metodzie i uważa ją za przyzwoitą i potrafi to uzasadnić. A jednoczęsnie przyznajesz, że w srodowisku ludzi związanych z treningiem hmmm..powiedzmy fizycznym budzi kontrowersje.
Żeby było śmiesznie  ja znam przede wszystkim stanowisko osób związanych ze sportami walki i to one z tego punktu widzenia krytykowały tę metodę twierdząc, że zaden powazny trener boksu, judo, hokeja, piłki nożnej  nie stosuje tych metod- Ty twierdzisz coś odwrotnego.

co mogę napisać więcej ?

misio

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2012, 12:33:26 »
To w takim razie wychodziłoby na to na ten przykład, że Illias Illiadis i Teddy Rainer, obecni Mistrzowie Europy i Świata Judo w swoich wagach, mają niepoważnych trenerów ;D. Cała czołówka polskiego BJJ, MMA i Judo wplata w swoje treningi CF: Zlomiarz Team, chłopaki z Wrocławia, Olsztyna, Poznania itd. itp... Przeciwnicy CF mówią, że to nowość, a pytanie należy postawić proste: czy aby tego nie stosowano i nie stosuje się od zawsze? Trening obwodowy nie istnieje? Są różnice, oczywiście, żeby nie było, ale więcej tu podobieństw...

Offline Qb

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2012, 14:39:57 »
ci, którzy byli moimi rozmówcami twierdzili ,ze to włąsnie nie nowość, i że same ćwiczenia są dobre, tylko, źle połączone w całość. Argumentem jest przede wszystkim trening dośc technicznych ćwiczeń np z kettlami nastawiony na tempo bez własciwej kontroli ruchu- a brakowi własciwej kontroli sprzyja maksymalne zmęczenie- ten fragment akurat do mnie przemawia

przypuszczam, ze wiele rozbija sie o to jak definiuje się CF

20 lat temu na treningu Karate tez w ramach rozgrzewki katowano nas czymś co można by uznać za CF- pompki przez minutę przy szybkim liczeniu i niemal natychmiastowe  przejście do nastepnego ćwiczenia a potem od kolejnego.

Więc jesli wasz CF nie ma takich cech to zarzuty faktyczie sa chybione.osobiście uważam, że trenig funkcjonalny jest produktem, ktory jest obecnie na topie, zastanawiam się tylko na ile merytoryczna wartość tego treningu odpowiada  promocyjnemu wizerunkowi. po prostu.

generalnie ćwiczenia z wolnym ciężarem są super.

jesi chodzi o mnie to od przyszłego tygodnie zaczynam 8 tygodniowy cykl na piłce gimnastycznej ( taka wielka piłka 70 cm) z zastosowaniem pompek na małej piłce + rozciąganie + czysto fizyczne cwiczenia z jogi ( na kręgosłup) mam już gotowy zestawik teraz tylko ( albo aż  ::) )trzeba zanleźć czas na to 
 ...więc na razie crossfit musi poczekać.

podzielę się wrażeniami jak skończę

a c do duzej piłki to narazie skaczą na niej moje dzieciaki- w ciagu trzech tygodni fantastycznie zbudowały równowagę  ;D

« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2012, 15:14:51 wysłana przez Qb »

misio

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 22, 2012, 15:20:55 »
Argument ten jest mocno chybiony, ponieważ szybkie wykonywanie ćwiczeń wcale nie oznacza ani braku precyzji, techniki, ani braku kontroli.
Tak może mówić jedynie ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia o metodyce CF...
Początkowe techniki związane są z nauką i obsługą sprzętu oraz ciężarów. Ten ktoś, z kim rozmawiałeś, musiał widzieć w pełni rozwinięte WOD, techniczne, czyli zaawansowane. Żaden trener nie zrobi WOD technicznego zawodnikowi, czy trenującemu, który nie ma pojęcia o technikach i technice związanymi z ćwiczeniami w nim zawartymi!
Moim zdaniem to jest mocne naciąganie faktów bez obiektywnego i profesjonalnego spojrzenia na całokształt sprawy: od wprowadzenia, poprzez naukę, kończąc na wyczynie w CF.
Prawdą jest też, że wśród wszystkich trenerów pojawiają się i partacze, którzy układają bezsensowne ćwiczenia jedno po drugim, jednakże spójrz na te, które my prezentujemy i znajdź w nich jakiś bezsens, albo coś co jest niekonsekwencją...
Moim zdaniem problem polega na błędnej interpretacji CF: masz robić te wszystkie serie jak najszybciej, ale tak aby zostały wykonane poprawnie technicznie... I to są dwa warunki, które muszą zostać spełnione choćby z tej przyczyny, że źle wykonana technika nigdy nie przyniesie takiego zmęczenia jak dobrze wykonana...
Ja widzę tutaj głos ludzi, którzy naoglądali się wyrzynających do cna WODów pokazowych, a nie spojrzeli na te, które są wprowadzeniem do takiego, praktycznie już, zawodniczego trenowania CF. Popatrz na to jak wielki nacisk kładą ludzie się tym zajmujący na technikę wykonania ćwiczeń, na rozgrzewkę, na rozciąganie po, odżywianie etc etc.
Jak to mawiają: nieprzekonanego nie przekonasz, ale warto poczytać, przemyśleć kilka spraw i tyle.

A piłka jest genialna!

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2012, 10:27:48 »
Jeszcze co do braku technicznego wykonywania WOD`ów podczas zawodów: każdy zawodnik ma sędziego, który nie zalicza powtórzenia jeśli nie było wykonane poprawną techniką...

Offline Qb

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2012, 10:37:19 »
jakby to napisać...a co tam- zawody CF to dla mnie takie samo wynaturzenie jak zawody strongman, czy bodybuilding- i niezbyt widze ich przełożenie na amatora ćwiczącego w domu

a tej twojej anni nie chciałbym mieć ze soba w górach- juz wolałbym Zuzannę z body rock... ;)

misio

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2012, 10:43:13 »
Generalnie nie porównywałbym CF ani do strongmenów ani do kulturystyki: tu chodzi o coś zupełnie innego i brak tu sztuczności oraz narcyzmu, która tam jest zawarty w ogromnych ilościach...
W CF niesie ze sobą jednak coś innego i ma zupełnie inne założenia oraz cele. W CF nie trenuje się pod zawody, nie ma BPS, bo BPS trwa cały czas ;D.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2012, 10:43:13 »

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2012, 10:46:56 »
jakby to napisać...a co tam- zawody CF to dla mnie takie samo wynaturzenie jak zawody strongman, czy bodybuilding- i niezbyt widze ich przełożenie na amatora ćwiczącego w domu

Różnica polega na tym, że by brać udział w zawodach strongman/bodybuilding trzeba mieć predyspozycje. W CF konkurujesz już nawet na poziomie ćwiczeń wykonywanych w domu, bo wyniki możesz porównać z innymi wykonującymi dany workout i próbować je podbić nie koniecznie w błysku flszy.

Offline Qb

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2012, 11:02:23 »
E liczyłem, ze się ustosunkujesz do Zuzanny...

co to jest BPS?

misio

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 23, 2012, 11:06:52 »
Do Zuzanny ustosunkuję wieczorem, kiedy to będę mógł powrzucać parę zdjęć ;D.

Bezpośrednie Przygotowanie Startowe ;D.

Offline Qb

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2012, 11:19:46 »
no to tu pozwole się nie zgodzić.

periodyzacja treningu i element roztrenowania to bardzo ważna rzecz- nawet w trenigu amatora

a moze nawet przede wszystkim w treningu amtora.
prawdziwa sprawność osiągamy nie dzięki bodźcom wywieranym na komórki mięsniowe, tylko na układ nerwowy a w drugiej kolejności na przygotowanie stawów i ścięgien.

ciągłe poddawanie obciązeniom bez periodyzacji i roztrenowania znacznie zwiększa, moim zdaniem, ryzyko zmęczenia układu nerwowego ( przestaje reagowac na bodźce lub reaguje patalogicznie) i zuzycie i zwyrodnienie ścięgien i stawów

btw miałem okazję ćwiczyć i sparować z kadrą polski w Kickboksie i obserwowac trenigi czołowych bjjowców. nie mnie oceniać metody ale cykl przedstartowy był zawsze

misio

« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2012, 11:27:36 »
Widziałeś uśmiech w mojej wypowiedzi? ;)
Na temat tak oczywisty, to nawet nie ma co dyskutować: stąd WODy są różne i o różnym obciążeniu, czego wiele osób stara się w ogóle nie zauważać widząc jedynie ilość i czas, a nie porównując z tym co człek robił wcześniej...
Zawody w CF nie są celem, ale elementem treningu: taka to różnica ;). Ja tam nie mam zamiaru w nich brać udziału, ale popieram, a nie neguję ;).
Generalnie po prostu amerykańce sobie wymyślili nazwę i pokazali, że każdy może to ćwiczyć, a sam system istniał i wykorzystywany był od zawsze ;).

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2012, 11:45:39 »
Generalnie po prostu amerykańce sobie wymyślili nazwę i pokazali, że każdy może to ćwiczyć, a sam system istniał i wykorzystywany był od zawsze .
Amen ;D

Offline grocik

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2012, 12:10:36 »
no istniał, istniał.. ja znam CF, jak szybko policzyłem, od 15 lat ;) tylko od kilku miesięcy wiem, że to się tak nazywa... I faktycznie jak wcześniej gdzieś było wspomniane jako uzupełnienie treningów jest OK, jako wyłącznie CF nie przekonuje mnie.

misio

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 23, 2012, 12:21:35 »
Nie przekonuje Cię urozmaicony o treningi CF biegowe? Ja bym najpierw spróbował ;).
Jako uzupełnienie też panują troszkę inne zasady niż przy trenowaniu czystego CF.
Tak naprawdę, metodycznie, nie różni się niczym od innych dyscyplin i od tego trzeba zacząć, a nie patrzeć na pojedyncze WODy...
I jedna uwaga: nie każdemu, jak każdy rodzaj sportu, może pasować i doskonale to rozumiem, jednakże negowanie CFu całościowo i traktowanie go jako złego rozwiązania, nie ma i nie może mieć żadnych podstaw, ponieważ wiązałoby się z zaprzeczeniem sensu istnienia treningu obwodowego, który jest jedną z podstaw 99% dyscyplin.

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 23, 2012, 12:52:39 »
marudzicie  ;D

Offline Qb

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 23, 2012, 13:13:21 »
az mnie bola przeprosty jak się patrzę na to zdjęcie ! łókcie , barki i kolana...

natomaist jesli chodzi o CF jako narzedzie budowania kondycji do innych aktywnosci, to moją wątpliwośc budzi jednolite ( czyli najszybsze) tempo wykonywania przez cały czas
i cały czas maksymalna siła
 jakoś bardziej przemawiają do mnie interwały- tak z punktu widzenia kondycji

a jeśli chodzi 0 konkurencje bardziej siłowe niż kondycyjne to też wolę operować kilkusekundowymi zrywami niz udawac, że mogę osiagać maksymalna siłe przez minutę- czyli mój trening w ciagu minuty musi mieć kilka zmian tempa

ale na outdoor to raczej kondycja i stabilizacja