Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Pranie i konserwacja  (Przeczytany 20083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PILOT

Odp: [Śpiwory puchowe] Pranie i konserwacja
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 21, 2014, 17:38:24 »
Czy dodawanie puchu "dociepli" śpiwór?
Mam Małacha   http://malachowski.pl/sklep/pl/oferta/32/spiwor-mini-vario-tourist.html?type=series&colorset=126&sizeset=3   . Jak go kupowałem w ofercie miał optimum chyba -10/ -15 ... Jednak te dane to sporo były zawyżone- teraz jest sprzedawany z optimum -5 . Pytanie moje brzmi czy warto dołożyć mu puch i ile? obecnie on ma  :ilość puchu: 200 g, Biofiber®: 80 g.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 21, 2014, 17:38:24 »

Offline Szekla

« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 21, 2014, 17:44:02 »
To zależy ile ma miejsca w komorach. Jak dobijesz, a on się nie będzie miał jak rozprężyć, to guzik z docieplenia będzie.
Łażę po górach by nabrać dystansu do spraw "nizinnych".

Offline Yatzek

« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 21, 2014, 19:52:24 »
Czy dodawanie puchu "dociepli" śpiwór?
Mam Małacha   http://malachowski.pl/sklep/pl/oferta/32/spiwor-mini-vario-tourist.html?type=series&colorset=126&sizeset=3   . Jak go kupowałem w ofercie miał optimum chyba -10/ -15 ... Jednak te dane to sporo były zawyżone- teraz jest sprzedawany z optimum -5 . Pytanie moje brzmi czy warto dołożyć mu puch i ile? obecnie on ma  :ilość puchu: 200 g, Biofiber®: 80 g.

To jest śpiwór hybrydowy - u góry puch, na dole syntetyk. Zatem rzeczone 200 g. puchu to odpowiednik 400-450 g. w śpiworach w całości puchowych. Dosypka weszłaby tylko do górnego poszycia, a zakładając, że będący tam puch już nieco się zdegradował, ponadto nie był nasypany "pod korek", to dorzucenie 50 g. powinno być możliwe bez obawy o brak miejsca na rozprężenie.
Zresztą każda firma z tej branży powie Ci ile jeszcze się zmieści.
Przed dosypką trzeba go dokładnie wyprać i roztrzepać przy suszeniu, żeby stary puch maksymalnie odnowić. Dopiero wtedy jest sens dokładać go więcej.
Odpowiedź zatem brzmi: warto!
Pamiętaj tylko, że termika od spodu się nie zmieni, a syntetyk szybciej się tam degraduje...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 21, 2014, 22:30:35 »
Zresztą każda firma z tej branży powie Ci ile jeszcze się zmieści.
Oj, chyba nie wierzysz w możliwości handlowców. Jak klient się zwróci z taką prośbą to normalny handlowiec powie, że tak, da się dosypać, nawet nie 50, a 100 czy 200g.

Proponuję inaczej, wypierz kolego śpiwór, dokładnie wysusz (ze 3 dni przy lub na kaloryferze), roztrzep i porób zdjęcia. Podeślij je na forum to ocenimy czy coś się zmieści czy zwyczajnie szkoda kasy na takie zabawy.
Kiedyś na forum ktoś porobił zdjęcia modelu Guide Pro ale zniknęły. Sądząc po nich to Małach ma tendencję do przepełniania komór. Oczywiście w twoim przypadku tak być nie musi. Tak wyglądają komory przepełnione:
http://cdn1.bigcommerce.com/n-ww20x/3ipmhl3h/products/93/images/296/guidepro1__92761.1378987795.1280.1280.jpg
http://tiny.pl/q58mk
Niestety nie wiem czy ten Mini Vario Turist nie jest czasem pikowany od góry, jeśli tak to komory mogą wyglądać podobnie jak wyżej ale tez do takich komór ja bym nic nie dosypywał.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 22:43:16 wysłana przez Shwarc »

« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 21, 2014, 23:14:56 »
Tak wyglądają komory przepełnione:
http://cdn1.bigcommerce.com/n-ww20x/3ipmhl3h/products/93/images/296/guidepro1__92761.1378987795.1280.1280.jpg
http://tiny.pl/q58mk

Eee.. Ja się nie znam, o co chodzi z tymi przepełnionymi komorami? Że niby takie strasznie puchate?
The road goes ever on and on...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 21, 2014, 23:31:23 »
dana ilość puchu rozpręża się do pewnej objętości. Komora w którą jest ta ilość puchu wsypana musi mieć właśnie tą objętość. Jeśli ma mniej to puch pozostaje zduszony, nie rozpręża się do końca przez co nie uzyskuje w pełni swoich możliwości. Na tych przykładowych modelach przegrody są zbyt wąskie, puch wyraźnie chciał by urosnąć ale one mu na to nie pozwalają. Oczywiście pewne wzgórki się zawsze zrobią ale nie aż tak duże. W pikowanych komorach mogą powstać podobne, ale te przykładowe modele mają po 1000g puchu, więc na pewno nie są pikowane.
Widzisz różnicę?:
http://cache.backpackinglight.com/backpackinglight/user_uploads/1373287331_84557.jpg

Offline PILOT

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 22, 2014, 17:13:45 »
Dziękuję za cenne rady . Polecacie coś wyjątkowo do prania śpiwora ? I ile tych piłeczek tenisowych ma być?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 22, 2014, 17:13:45 »

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 22, 2014, 19:30:42 »
dla mnie piłki nie mają sensu, układają się w śpiworze/kurtce i obracają wokół razem z wirowaną rzeczą, to nie tak jak z kulką w puszcze Guinessa czy w puszce z farbą;

w weekend prałem sweterek Cumulusa, najpierw moczenie w płynie do prania dla dzieci ok. godzinę, później w tem. 40 st. C w pralce z niewielką ilością proszku do prania, program na 30 min. następnie suszenie i co kilka godzin odwirowywanie z coraz większą ilością obrotów na minutę najpierw zaraz po praniu 500, później 700, 900 i jak już była prawie całkiem sucha 1100, nie roztrzepywałem, dopiero na końcu w dwóch komorach puch obsunął się w dół
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 22, 2014, 20:33:51 »
wg mnie piłki mają sens w suszarce bębnowej

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline uysy

« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 22, 2014, 21:22:05 »
Wyprałem już z 3 razy starego Incredilite i z 4 śpiwory puchowe. Do pralki wrzucam normalnie cos puchowego i delikatnie dopycham normalnymi ciuchami. Jakieś spodnie, koszulka itp, chodzi o to, że by się to wszystko obracało w pralce. Jak jest sama kurtka/śpiwór, to "pływa" na wodzie w bębnie. Bęben się kręci a puch stoi w miejscu (w komorach spiwora/kurtki jest dużo powietrza bo obszycie nie przepuszcza mocno wody).

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 22, 2014, 22:53:59 »
Bęben się kręci a puch stoi w miejscu (w komorach spiwora/kurtki jest dużo powietrza bo obszycie nie przepuszcza mocno wody).

jak wrzucisz suche, to tak jest, jak już namoczone i lekko wyciśnięte to tak nie ma :)
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline PILOT

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 10, 2014, 20:28:29 »
Udało mi się zdobyć wreszcie środek do prania puchu  :o Musiałem zamówić w internetach, bo w moim mieście nie mają takich wynalazków ...   ::)   Namoczyłem - może z kwadrans,  wycisnąłem powietrze  ile się dało i wrzuciłem do pralki na 1,5 h prania w 30 stopniach. Gdzieś doczytałem, ze suszy się to w pozycji poziomej, wiec kolejne wyzwanie przede mną....