SPORT I ZDROWIE IN AND FOR OUTDOOR > ZDROWIE

Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie w górach - wytyczne UIAA

(1/2) > >>

Rychu:
Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie w górach
Przeznaczone dla lekarzy, osób zainteresowanych,
operatorów wypraw trekkingowych i ekspedycji
Th. Küpper, V. Schoeffl, J. Milledge
2008
[tłumaczenie: Maciej Uchowicz, korekta: Paweł Podsiadło]

-> LINK! format .pdf <-


Ostatnio na naszym forum pojawiła się krótka dyskusja nt. leczenia biegunek w czasie podróży. Zachęciła mnie ona do tworzenia artykułu na temat. Jednak powstrzymuję swoje zapędy, gdyż na stronie PZA właśnie ukazało się polskie tłumaczenie zaleceń Komisji Medycznej UIAA. Jest to solidny tekst i zawiera wiele przydatnych informacji  o profilaktyce i leczeniu biegunek dla udających się w góry.

Pamiętajmy tylko, by przed wyjazdem udać się do naszego lekarza, który dobierze leki adekwatne do naszego stanu zdrowia, oraz wypisze recepty na potrzebne w apteczce antybiotyki.

Pozdrawiam! :)

iwonapro:
Tekst komisji przeczytałam w całości i mam pytanie. Co to właściwie jest biegunka podróżnych. Czy jest to biegunka jak każda inna z tą tylko różnicą, że się na nią cierpi w podróży? Z opisu objawów wynika, że tak.

Podoba mi się tabelka, w której podano składniki do przygotowywania napojów nawadniających. Np. to z bananem.

Rychu:
Trzeba by się zagłębić w definicję słowa "biegunka" :)
To stan, którym pacjent oddaje stolce o zbyt luźniej konsystencji (płynne lub półpłynne), z większą częstotliwością (>3/d) i/lub w zwiększonej ilości (>200g/d) - za tzw. małym Szczeklikiem, bo ten pod ręką leżał mi właśnie.
Biegunka jest objawem, nie chorobą samą w sobie :)
W omawianym przypadku biegunka może być wywołana zakażeniem różnymi szczepami bakterii występującymi w innych krajach. Więc "biegunka podróżnych" to tylko kwestia nazewnictwa ;D

kozi:
Łatwo się zamotać bo funkcjonuje jeszcze takie pojęcie jak "Reisefieber"  [o ile dobrze napisałem ]  i to mi się kojarzy z tematem wątku - niektórzy z nerwów przed podróżą mają tego typu dolegliwości

grendel:

--- Cytat: Amelien w Wrzesień 19, 2018, 11:50:21 ---Szkoda, że nie widziałam tego artykułu wcześniej, bo miałam taką biegunkę w Gruzji w górach i nie wiedziałam jak sobie z nią poradzić...
--- Koniec cytatu ---

Dlatego ja (my), gdziekolwiek nie wyruszamy na krótszy/dłuższy wypad ZAWSZE posiadam(y) kilka listów Laremidu czy Stoperanu, tj. środka wiążącego wodę i spowolniającego perystaltykę jelit.

Takie sytuacje, których doznała Amelien zdarzyły się kilkukrotnie ale minęły całkowicie bezstresowo. Pierwsze objawy biegunki i dwie tabletki. Zawsze już była poprawa. Potem ewentualnie jeszcze co wypróżnienie po jednej. I koniec tematu.

Pigułki tanie, lekkie i do nabycia bez recepty. Dla nas obowiązkowy element apteczki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej