SPORT I ZDROWIE IN AND FOR OUTDOOR > sprzęt

[Szpej] Czekan - kilka słów przed zimą

(1/6) > >>

madmun:


Zapraszamy do lektury poradnika autorstwa madmuna:
[Szpej] Czekan - kilka słów przed zimą

misio:
Dobre. Dzięki! I jest ochota na art o rakach!

Doczu:
Fajny tekst  myślę, że rozwiej wiele wątpliwości początkującym, którzy noszą się z zamiarem kupienia czekana.

atanor:
wtracę swoje 3 grosze tylko nie bijcie ;D
co do wspinaczki w szeroko pojętej turystyce zimowej to bym polemizował, wszak czekan turystyczny jest do turystyki, a nie wspinaczki.
to, że się akurat wbijałeś w trudne miejsca, żeby się pobawić, nie obliguje do stwierdzenia, że "Zimą w Tatrach często można trafić na miejsca gdzie czekan będzie musiał być użyty w taki sposób. " właściwie chodząc po szlakach turystycznych w zimowych Tatrach używa się czekanu tylko jako laski, jakoś nie przypominam sobie miejsca, gdzie wymagana jest technika wspinaczkowa.
co za tym idzie w aspekcie wymienionych przez ciebie wad i zalet proste czy wygięte stylisko ma małe znaczenie przy turystyce, faktem jest, że giete pozwala bardziej zagłębić się w snieg (to ta teoria?), ale tą sama funkcję spełnia długi dziób.

co do grotu to warto zaznaczyć, ze są rózne kształty i dlugości, uważam, że bardzo srednio się uzywa krótkich i zaokrąglonych
np petzl snowalker


lub asymetrycznych, bo łatwo taki grot wyważyć z lodu. zdecydowanie polecam bardziej szpiczaste.

semow:

--- Cytat: atanor w Listopad 16, 2010, 14:33:33 ---wtracę swoje 3 grosze tylko nie bijcie ;D
(...)
 uważam, że bardzo srednio się uzywa krótkich i zaokrąglonych
np petzl snowalker


--- Koniec cytatu ---
Będę bił :P kompletnie nie widzę różnicy w podpieraniu się snowalkerem i czekanami z innymi grotami.


Odnośnie przydatności długich "lasek" - chociaż również jestem zwolennikiem krótkich czekanów, to jednak brakowało mi kilkunastu cm na lodowcach. Rzecz jasna dotyczy to sytuacji, w której teren jest stosunkowo słabo nachylony, a więc mamy do czynienia z jakimś kompromisem. Pewnym rozwiązaniem problemu jest poruszanie się z kijkiem w jednej ręce i czekan w drugiej (w tej sytuacji należy zwrócić uwagę, że wkładanie ręki do pętli nadgarstkowej kijka może w razie "W" komplikować hamowanie) lub z oboma kijkami i czekanem. Druga opcja jest dosyć karkołomna, ale na dłuższych płaskich odcinkach całkiem wygodna.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej