Autor Wątek: Jak można rozbić (poszerzyć) za wąskie buty wysokogórskie  (Przeczytany 5940 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline terenowiec1

Witam Was. Czy słyszeliście może o przypadkach, aby się komuś udało, w jakiś sposób rozbić (poszerzyć) fragment buta wysokogórskiego? Mam stare, ale absolutnie nie chodzone buty wysokogórskie Lackner. Niestety, przez 15 lat leżały w szafie, a mi przez ten czas rozklepała się stopa i but uwiera z boku w mały paluch prawej - większej - stopy. Rozwiązaniem byłoby wypchnięcie tego miejsca od środka, chociaż o kilka mm, na owalnej powierzchni, tak plus/minus 2 - 3 cm. Czy jest to Waszym zdaniem wykonalne? Czy znacie jakiegoś szewca, np. we Wrocławiu, który by się tego podjął? W moim mieście szewc powiedział, że przy takich butach jest to niemożliwe.
Buty wyglądają mniej więcej tak:
http://www.amigotravel.pl/wp-content/uploads/2014/01/island-spike.jpg
Nie potrafię wklejać zdjęć, dlatego fotki moich butów wrzuciłem na swojego Facebooka. Są to dokładnie moje buty, na których zaznaczyłem kółkiem miejsce, w którym mnie uwierają.
Można by sobie to odpuścić, ale są to buty pod raki automaty, które też mam. Kupno nowych butów i nowych raków to jednak spory wydatek, dlatego wolałbym spróbować jakoś te chodaki uratować.
Poniżej moje buty na Facebooku: https://www.facebook.com/andrzj.kaczmarek

góry, rzeki, morze, off-road, narty, karawaning, fotografia

forum.outdoor.org.pl

Odp: Jak można rozbić (poszerzyć) za wąskie buty wysokogórskie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2017, 18:53:48 »
Wydaje mi się że otok dyskwalifikuje jakiekolwiek rozbicie.
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2017, 19:31:49 »
Wydaje mi się że otok dyskwalifikuje jakiekolwiek rozbicie.
Ale terenowiec chce je rozbić ok 1 cm nad otokiem.
Buty wyglądają na skórzane więc jedyne co mi przychodzi do głowy to rozimpregonowanie ich i zamoczenie w całości w wodzie, a następnie chodzenie w mokrych. Skóra zawsze trochę się poddaje więc jest szansa że się rozejdą. Ale to tylko szansa. Nic pewnego, bo wiadomo że zalezy od tego ile chcesz je rozbić. Oczywiście w grę wchodzi jeszcze dorobienie kopyta na wymiar i po zamoczeniu  trzymanie ich na tym kopycie, ale nie wiem czy któremuś szewcowi będzie się chciało dorabiac kopyto na wymiar.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2017, 20:44:33 »
Zawsze mozna użyć prawidel do butów.  Ja mam takie metalowe , rozkręcane śrubą. W przedniej części są otworki do dołożenia wypustow na haluksy. Wpisz w wyszukiwarke "prawidla do butow" powinieneś znaleźć.

Podobne do tych , tylko nie za takie pieniadze
http://szewskie-dodatki.pl/mobile/pl/p/Prawidlo-Rozciagajace-Meskie-Metalowe-Niski-Obcas-41-45./364

Ja swoje kupilem za jakieś 50-60 zł.

Tutaj  wprawdzie drewniane , ale za 1/4 ceny metalowych.
http://www.hurtszewski.com/prawida-drewniane-plastikowe-c-254_258.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2017, 20:55:37 wysłana przez Grzesiek »

Offline sieku

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2017, 21:38:58 »
Wspinaczkowe rozciagalem zakladajac je na dwie pary skarpet i traktujac suszarką, potem chodzilem troche po domu i znowu suszarka. Trekingowych nigdy nie rozciagalem, ale zasada powinna być taka sama skoro to skóra. Może cie to zainspiruje.
Potrzebujesz rozciagnac tylko jedno miejsce wiec prawidła wydaja się lepszym pomysłem, żeby przyspieszyć efekt dodałbym jednak właśnie ciepło. Ponoć denaturat też dobrze działa, ale może odbarwić.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Offline terenowiec1

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2017, 21:48:12 »
A gdyby samemu odlać, lub zrobił takie kopytko, odwzorowując może swoją stopę. Do takiego odlewu dokleić na małego palca (tam gdzie uwiera) dodatkową warstewkę, która miałaby wypchnąć wąskie miejsce w bucie i coś takiego wetknąć w trzewika...
Drugi pomysł, to założenie na stopę Palucha) jakiegoś mini pancerza, plastra, albo czegoś, co nie uwierałoby zbyt mocna w palucha, ale mocno pchało wskazane miejsce... Wszystko to wygląda skomplikowanie. Jeżeli jednak bez wielkiego nakładu kosztów i czasu udałoby się zastosować, to warto. Podobne buty, to koszt od 700 zł w górę. Do tego raki to kolejne przynajmniej 300 zł.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:27:28 »
Dość wysoka guma podeszwy, ale warto próbować metodami, które opisał Doczu + prawidło takie poszerzające. Suszarka to marny pomysł, bo można raz że skórę przesuszyć, a dwa rozkleić podeszwę po podgrzaniu kleju.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:27:28 »

Offline Mamrot

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2017, 01:15:29 »
@terenowiec1, jeżeli wewnętrzna warstwa zrobiona jest z Cambrelle to moim zdaniem masz małe szanse na rozciągnięcie buta.
Jeżeli wyściółka to skóra, to spróbuj jakiegoś Shoe-strecza np http://multirenowacja.pl/rozciagacz-zmiekczacz-do-skory-butow-spray-50ml.html
w klasycznych butach środek się sprawdza.
Instrukcję użycia masz w opisie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 01:40:57 wysłana przez Mamrot »

Offline piterito

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2017, 02:05:02 »
Dobry domowy zmiękczacz do butów to denaturat albo spirytus salicylowy. Moczysz solidnie szmatkę tym winem z kości, pakujesz na noc do buta, nakrywasz szczelnie folią i rano rozciągasz jak tam chcesz. Próbowałem, działa na wszelakiej maści obuwiu skórzanym.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline terenowiec1

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:50:48 »
Buty są zrobione ze skóry, przynajmniej wygląd to na skórę. W miejscu gdzie ciśnie palucha też jest skóra. Wiadomo, że tuż poniżej tego miejsca gdzie gniecie jest podeszwa, więc wypchnąć trzeba fragment buta znajdujący się tuż nad tą podeszwą co niesie dodatkowe trudności. Ale spróbuję Wasze rady stosować, zaczynając od najtańszych i najprostszych, i stopniowo aż do bardziej skomplikowanych i droższych (zakup kopyt rozciągających). Pomyślę też, by w garażu skonstruować takie kopyto. Szlifierki, wiertarki i spawarki mam. Suchego drewna typu dąb czy buk też sporo. Po Waszych wpisach pojawiła się nadzieja, że może nie są to jeszcze buty stracone.   

Offline ina

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2017, 22:26:04 »
A ja bym uderzyła do tych, którzy odbarczają buty narciarskie.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla