SPORT I ZDROWIE IN AND FOR OUTDOOR > kurorty narciarskie

[Andora] Vallnord

(1/1)

cygnus:
Miałem okazję pojeździć kilka dni w ośrodku Vallnord w Andorze. http://www.vallnord.com/
Mam mało fotek bo chciałem najeździć się przez 4 dni na maxa i zdjęcia robiłem głównie z wyciągu.
Przez 4 dni mieliśmy codziennie inne warunki. Od lodu, przez puch, az do ciężkiego wiosennego śniegu i pluchę na niższych stacjach.

Wyjazd organizowany  6 tygodni przed datą wyjazdu  i ceny lotów do Barcelony przesądziły o wyborze kierunku i ośrodka.

Z Barcelony jedzie się okolo 2:40 minut. Podobnie z Girony. Dojazd z Francji może być trudniejszy z uwagi na konieczność przejechania kilku wysoko położonych przełęczy.

ceny karnetów - warto kupić karnet wcześniej przez internet bo jest sporo taniej.
1 dzień 34 euro
2 dni -  63 euro
3 dni -  91 euro
4 dni - 118 euro
5 dni - 144 euro

Ośrodek składa się z trzech sektorów, z czego dwa są połączone gondolką (Arinsal i Pal), a do trzeciego ( Arcalis ) trzeba dojechać skibusem.

mapka  tras : http://vallnord.com/map/en

Arinsal    jazda w jednej - dosyć małej dolinie, dwie ciekawe czerwone trasy - ratrakowane  i trzy czarne: w dwie w żlebach , jedna po zboczu - nie ratrakowane
niestety powyższe trasy obsługuje bardzo wolne krzesło - można też podjechać orczykiem, który jest dużo szybszy ale za 35 euro za dzień wolałbym siedzieć na krześle pod górę :)  W dolnych partiach które są zupełnie osłonięte od wiatru panuje wręcz lato.

Pal  największy ośrodek -  dostępny gondolką z miejscowości La Massana i połączony gondolką z Arnisal

Każdy znajdzie coś dla siebie - sporo tras dla zupełnie początkujących - dużo krzyżujących się tras - trzeba zwalniać i uważać na skrzyżowaniach. Dwie ciekawe czerwone trasy - dłuższe ratrakowane - dwie bardziej strome, nieratrakowane.
Tylko jedna czarna - z kiepskip dojazdem z krzesła i do krzesła. Trochę możliwości jazdy poza trasą.
Jazda po pas w puchu to jest to !

Arcalis - najwyżej położony ośrodek gdzie duży nacisk położony jest na freeride.
Sporo opcji jazdy w lesie pomiędzy drzewami jak również w otwartym terenie.
Jest nawet specjalna mapka  z proponowanymi zjazdami poza trasą :  http://www.vallnord.com/en/freeride-mapa
Kilka wyciągów jest tzw: freeride only.
Niestety po sporych opadach sniegu ośrodek potrafi być zamknięty - skibus tego dnia nie jeździł i musieliśmy zamawiać taxi z hotelu żeby dostać się na stoki :(

Skibus:

Drogi ogólnie utzymywane są w dobrym stanie, pługi i piaskarki jeżdzą non stop i wtedy skibus jeździ, natomiast po sporych opadach śniegu w nocy droga do Arcalis często bywa zamknięta na jeden dwa dni.Skibus jeździ tylko kilka razy na dzień i nie jest to dobre rozwiązanie !

Sporo aut z Hiszpani jezdzi na letnich oponach, temperatury w dolinach pozwalają na dobre utrzymanie dróg i można obejść się bez łańcuchów, ale  byc przygotowanym na ich kupno na stacji bezynowej jak będzie potrzeba !
Troche śniegu na drogach i armagedon ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej