PASAŻ HANDLOWY > testy

Garmin Virb ELITE [Testujemy dzięki navio.rix.pl]

(1/4) > >>

Koshal:
Dzięki uprzejmości firmy Navio http://www.multipoint.rix.pl z Tarnowa otrzymałem do testów kamerę sportową Garmin Virb ELITE.
OPIS ZE STRONY PRODUCENTA
------------------------------------


Kamera sportowa nagrywająca z prawdziwą jakością HD 1080p z udogodnieniami dzięki zastosowaniu łączności Wi-Fi i modułu GPS
- Nagrywanie filmów HD o rozdzielczości 1080p z wykorzystaniem 16-megapikselowego przetwornika CMOS
- Wyświetlacz o dużym nasyceniu barw: kolorowy, wysokiej rozdzielczości, łatwiejszy w konfiguracji, prosta obsługa odtwarzania i regulacji parametrów
- Bardzo czuły odbiornik GPS, akcelerometr i wysokościomierz barometryczny
- Łączność Wi-Fi zapewnia działanie bezpłatnych aplikacji do telefonów iPhoneŸ i telefonów z systemem Android™
- Bateria litowo-jonowa o pojemności 2000 mAh umożliwia nagrywanie filmów o rozdzielczości 1080p z funkcją nagrywania do 3 godzin

Umożliwiająca nagrywanie filmów z prawdziwą jakością HD o rozdzielczości 1080p kamera sportowa VIRB Elite łączy w sobie funkcję poprawy jakości nagrań HD, łączność Wi-Fi i zaawansowane funkcje GPS, takie jak wstępnie zaprogramowane profile nagrywania. Na przykład, profil jazdy na nartach automatycznie nagrywa film podczas zjazdu i przerywa nagrywanie po dojechaniu na dół. Urządzenie VIRB Elite jest wyposażone w kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala charakteryzujący się dużym nasyceniem barw, który działa, kiedy kamera jest włączona, pobierając przy tym minimalną ilość energii. Wyświetlacz umożliwia konfigurowanie, podglądanie i odtwarzanie filmów w łatwy sposób, a także zmianę ustawień menu bez konieczności wyjmowania urządzenia z uchwytu. Bateria litowo-jonowa umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p z funkcją nagrywania do 3 godzin. Funkcje poprawy jakości wideo, takie jak cyfrowa stabilizacja obrazu czy korekcja zniekształceń obiektywu, dają gwarancję, że nagrania będą wyglądały doskonale nawet bez edycji.

Nagrania w prawdziwej jakości HD

Ponieważ urządzenie VIRB Elite nagrywa filmy z prawdziwą jakością HD o rozdzielczości 1080p, pozwoli Ci to przeżyć ponownie każdą minutę swoich przygód na doskonałym obrazie o dużej szczegółowości i wysokim kontraście. Oprócz trybu nagrywania obrazu 1080p z szybkością 30 klatek/s, jest także możliwość dostosowania rozdzielczości i prędkości nagrywania do 120 klatek/s w celu uzyskania efektownego, niezwykle wyraźnego obrazu w zwolnionym tempie. Dzięki zastosowaniu 16-megapikselowej matrycy CMOS uzyskano najwyższą jakością filmów przy zachowaniu rozsądnej wielkości plików, co z kolei możliwa łatwiejszą edycję i udostępnianie. Dostępnych jest wiele trybów wideo HD o następujących rozdzielczościach: 1080p przy 30 klatkach/s, 960p przy 48 klatkach/s, 720p przy 30/60 klatkach/s, 848 x 480 pikseli przy 120 klatkach/s.

Wyświetlacz o przekątnej 1,4" o dużym nasyceniu barw

Po co uderzać w przycisk z nadzieją, że może uda się uchwycić dobre ujęcie, skoro można odpowiednio skonfigurować, podglądać i odtwarzać wideo na wyświetlaczu o fantastycznych kolorach. Wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala urządzenia VIRB umożliwia także uzyskanie dostępu do ustawień menu. Sprawdź poszczególne ujęcia, zanim rzucisz się w wir akcji, wybierz tryb zwolnionego tempa, a nawet przełączaj się między kręceniem filmu a robieniem zdjęć. Dzięki temu, że ekran zawsze pozostaje włączony (przy czym pobiera minimalną ilość energii), możesz zawsze zerknąć, co widać na obrazie.

Długi czas działania baterii

Urządzenie VIRB Elite jest wyposażone w wiodącą w swojej klasie baterię litowo-jonową o pojemności 2000 mAh gwarantuje z funkcją nagrywania do 3 godzin nagrywania wideo w rozdzielczości 1080p. Można ze sporym prawdopodobieństwem założyć, że szybciej Tobie skończy się energia niż baterii. Natomiast dzięki licznym akcesoriom do ładowania, które można nabyć osobno, masz pewność, że zdołasz naładować swoje urządzenie w każdej sytuacji. Użycie baterii zamiennej (do nabycia osobno) pozwoli odpowiednio wydłużyć czas nagrywania na potrzeby całodziennych wypraw.

Bezprzewodowa łączność ze smartfonem

Urządzenie VIRB Elite z obsługą łączności Wi-Fi pozwala bezprzewodowo łączyć się ze smartfonem i komputerem. Łączność Wi-Fi daje również możliwość podglądu obrazu i ustawieniami kamery.

Nagrywaj akcję, nie przygotowania

Urządzenie VIRB Elite jest wyposażone w bardzo czuły odbiornik GPS wykorzystywany do dodawania znaczników pozycji i uruchamiania „inteligentnych" profili nagrywania, np. trybu narciarskiego, który automatycznie nagrywa zjazd i zatrzymuje nagrywanie, gdy już znajdziesz się na dole, popijając coś ciepłego, lub gdy wrócisz na wyciąg.

Czujniki do wyboru i koloru

Dzięki łączności bezprzewodowej ANT+™ urządzenie VIRB Elite może współpracować z zewnętrznymi czujnikami firmy Garmin. Możliwość sparowania z bezprzewodowym czujnikiem temperatury tempe™, rowerowym czujnikiem prędkości/rytmu czy wysokiej jakości czujnikiem tętna pozwala dołączyć do filmów ciekawe dane, takie jak prędkość uderzeń serca podczas wyścigu rowerowego lub spoglądania z krawędzi w dół Wielkiego Kanionu. Urządzenie Elite jest wyposażone także we wbudowany akcelerometr i wysokościomierz, które umożliwiają dodawanie znaczników i dostosowywanie profili nagrywania.

Eleganckie i łatwe w użyciu

Urządzenie VIRB Elite zostało opracowane z myślą o łatwej obsłudze, dlatego zostało wyposażone w duży boczny suwak umożliwiający natychmiastowe rozpoczęcie nagrywania. Przełącznik w postaci suwaka jest pewniejszy w użyciu, nawet jeśli masz założone rękawice, a jego charakterystyczne kliknięcie wskazuje rozpoczęcie nagrywania filmu. Urządzenie VIRB jest nie tylko eleganckie i trwałe — jest również tak zaprojektowane, aby można było korzystać z jego funkcji w bezproblemowy sposób. Niezależnie od tego, czy jedziesz na nartach, zjeżdżasz po linie, czy nawet zjeżdżasz bobslejem, z tą kamerą zawsze masz pewność, że uchwycisz najlepszy moment... a może i najlepszy wynik.

Zdalne sterowanie urządzeniem VIRB

Dzięki bezprzewodowej łączności ANT+™ urządzeniem VIRB Elite można sterować w sposób zdalny za pośrednictwem takich zgodnych urządzeń, jak fenix™, OregonŸ czy EdgeŸ. Urządzenie VIRB Elite oferuje również łączność Wi-Fi, co umożliwia bezprzewodowe rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania oraz wykonywanie zdjęć przy użyciu smartfonu lub zgodnego urządzenia firmy Garmin. Dzięki temu nie musisz odrywać rąk od kierownicy ani wyjmować kamery z uchwytu, aby uzyskać doskonałe ujęcie.

Cyfrowa stabilizacja obrazu i inne funkcje

Po włączeniu funkcji cyfrowej stabilizacji obrazu urządzenie VIRB Elite zapewnia większą stabilność obrazu podczas Twoich wyczynów, dzięki czemu możesz udostępniać znajomym lepiej wyglądające nagrania. Dodatkowo funkcja korekcji zniekształceń obiektywu (LDC) poprawia jakość nagrań wideo jeszcze przed rozpoczęciem ich edycji.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Urządzenie VIRB Elite może z powodzeniem służyć jako zaawansowany cyfrowy aparat fotograficzny. Pozwala ono wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 16 megapikseli przy użyciu technik ANR, LDC i HDR oraz różnych ustawień obiektywu WideVü (kąt szeroki/średni/wąski), dając ostrzejsze, wyraźniejsze i mniej zniekształcone ujęcia. Fotografować można w rozdzielczości 16 MP, 12 MP i 8 MP w trybie zdjęć pojedynczych (przyciskiem na kamerze lub zdalnie), w trybie sekwencyjnym (6 zdjęć/sek.) Funkcja zdjęć seryjnych oraz tryb zdjęć poklatkowych o regulowanych odstępach czasu. Dopełnieniem tych możliwości jest 16-megapikselowy przetwornik CMOS umożliwiający uzyskanie wysokiej jakości zdjęć przy zachowaniu rozsądnej wielkości plików.

Nagrywaj filmy wideo i wykonuj zdjęcia jednocześnie

Teraz nie przegapisz świetnego ujęcia, tylko dlatego, że właśnie włączyłeś tryb zdjęć. Kamera VIRB Elite umożliwia wykonywanie zdjęć podczas nagrywania filmu wideo — wystarczy nacisnąć przycisk na kamerze lub na zgodnym urządzeniu firmy Garmin wykorzystywanym do sterowania kamerą.
 
Łatwa edycja wideo

VIRB Edit to darmowy program do edycji, który możesz pobrać na swój komputer dla intuicyjnej edycji wideo, wykorzystujący kompatybilności zewnętrznych i wbudowanych czujników kamery VIRB Elite oraz zgodność z innymi urządzeniami Garmin. Dołącz do swojego filmu pulpit z prędkością i rytmem serca z rajdu motocyklowego lub dane akcelerometru i wysokościomierza przy skokach spadochronowych. Gdy masz film, który chcesz udostępnić, możesz go dodać na ulubionych witrynach dla swoich znajomych.
 
Uchwyty

Szeroki wybór uchwytów VIRB Elite umożliwia pewne zamocowanie kamery w praktycznie dowolnym miejscu. Uchwyty VIRB to gwarancja bezpieczeństwa bez względu na powierzchnię montażu. Szeroka gama uchwytów obejmuje m.in. uchwyty do montażu na płaskiej oraz zakrzywionej powierzchni, uchwyty na kierownicę, kask lub ramię oraz wielofunkcyjne uchwyty z paskami. Łączenia na uchwytach urządzenia VIRB blokują położenie kamery, dzięki czemu nie musisz polegać jedynie na naprężeniu uchwytu. Takie rozwiązanie zapewnia większą trwałość i wytrzymałość, a także zabezpiecza przed wibracjami. Oferujemy również adapter, który umożliwia korzystanie z urządzenia VIRB w połączeniu z uchwytami innych producentów.

Opcjonalne etui do nurkowania

VIRB Elite to wytrzymałe i wodoszczelne (IPX7) urządzenie, które jest odporne na przypadkowe zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 metra, na czas do 30 minut. W przypadku jakichkolwiek czynności wymagających zanurzenia w wodzie konieczne jest użycie opcjonalnego etui do nurkowania. Etui do nurkowania zwiększa wodoszczelność do głębokości 50 metrów i jest wyposażone z przodu w płaski obiektyw umożliwiający nagrywanie wyraźnego obrazu pod wodą.


PIERWSZE WRAŻENIA
-------------------------

Kamerę otrzymałem z lekkim poślizgiem – jednak kontakt ze strony NAVIO – rewelacja. Uzgodniliśmy, że warto poczekać na komplet akcesoriów do kamery, aby test miał przysłowiowe ręce i nogi. I tak, w ramach owych „kończyn”, na moim biurku w pracy wylądowała kamera wraz z akcesoriami:


od lewej: mocowanie na głowę, zestaw dodatkowych przegubów i mocowań, uchwyt do roweru, kamera oraz poniżej: czujnik tętnaZawartość opakowań


opakowanie z kamerą

W pudełku z kamerą oprócz dokumentacji znajdziemy:
- kamerę VIRB ELITE
- uchwyt do montażu na powierzchni płaskiej
- uchwyt do montażu na powierzchni zakrzywionej
- „podstawkę” do kamery
- 2 przeguby do montażu
- 2 pokrętła
- baterię
- kabel USB


mocowanie na głowę/kask

W opakowaniu z uchwytem na głowę kask niespodzianek nie ma – znajdziemy tam rzeczony uchwyt wraz z pokrętłem mocującym.


opakowanie z uchwytem do roweru

Opakowanie zawiera uniwersalny uchwyt do roweru / rur o większej średnicy wraz z zestawem gumowych dystansów pozwalających na mocowanie na różnych średnicach rurek, oraz pokrętło.


zestaw dodatkowych mocowań

W tym zestawie znajdziemy komplet różnych przegubów wraz z uchwytami do mocowania na powierzchniach płaskich i zakrzywionych. Dodatkowo w zestawie dołączono „smyczkę” do kamery.
pulsometr

Zestaw z pulsometrem też nie stanowi wielkiego zaskoczenia – zawiera pasek na klatkę piersiową wraz z czujnikiem tętna (ant+)


Dostawa zgrała się z majówkowym zamieszaniem w pracy i niestety nie dane było mi pobawić się więcej kamerą. Udało się jednak wyskoczyć parę razy na rower i zapoznać się z paroma dostępnymi funkcjami.

„Najpierwsze” wrażenie po wyjęciu kamery z pudełka – wygląda naprawdę solidnie. Kumpel określił, że wygląda jak „od czołgu” i jest w tym sporo prawdy. Design kamery, wykonanie i materiały sprawiają wrażenie bardzo, bardzo porządnych. Mimo większych wymiarów i wagi, nie jest to dla mnie (jako użytkownika GoPRO 3) nadzwyczajny mankament. Tak naprawdę waga wg producentów obu kamer (VIRB – 175g, GoPRO 136g) nie różni się aż tak bardzo. Te kilkadziesiąt gram nie robi moim zdaniem żadnej różnicy. Inaczej ma się sprawa z kształtem kamery – chociaż to też według mnie sprawa bardzo subiektywna i kamera może się lepiej lub gorzej spisywać w zależności od sposobu montażu i ujęć które chcemy uzyskać. Bardzo dobre wrażenie sprawił też klawisz-suwak służący do nagrywania. Odpalanie trybu nagrywania w wodoodpornych kasetkach GoPRO, tym bardziej w rękawicach niejednokrotnie sprawiało mi dużo problemów. Ekran kamery jest bardzo czytelny – nie ma żadnych problemów z odczytaniem nawet przy ostrym świetle, ani w okularach słonecznych. Zdziwiłem się jednak gdy zgasiłem światło – ekran w ogóle nie świeci. Zapewne znacząco wpływa to na zużycie baterii, ale o manipulacjach w opcjach menu po nocy bez dodatkowego źródła światła można zapomnieć. Bardzo szybko łapie FIXa GPS, więcej o funkcjach z tym (oraz wykorzystaniem urządzeń ant+) związanych będę miał możliwość opowiedzieć przy kolejnych testach.

Do tej pory najczęściej montowałem filmy korzystając z ujęć robionych z kamer zamocowanych na kijkach, głowie, kierownicy roweru, różnych elementów jachtu.
Przyznam, że najbardziej ciekawiło mnie jak kamera o takim kształcie będzie się sprawowała na głowie. Miałem wątpliwości czy taki kształt kamery nie spowoduje, że będzie mało stabilna i będzie miała tendencje do „jeżdżenia” po głowie. Obawy okazały się jednak całkowicie bezpodstawne. Uchwyt mocujący kamerę na głowie jest rewelacyjny. Część umiejscowiona na czole do której mocuje się podstawkę z kamerą jest dużo większa niż w innych tego typu kamerach i bardzo pewnie okłada się na czole (nie miałem jeszcze okazji przymierzyć jak będzie spisywała się na kasku, ale nie mam podstaw do jakichkolwiek wątpliwości). Na dodatek jest po prostu znacznie wygodniejsza.
Bardzo spodobał mi się też zestaw do mocowania na kierownicy / rurkach. Uchwyt jest sprytnie pomyślany i wygodny w montażu/demontażu. Warto tez wspomnieć o tym, że każde z dostarczonych mocowań pasuje do siebie bardzo, bardzo dokładnie. W połączeniu z ząbkowanymi powierzchniami styku wewnątrz mocowań powoduje to porządną stabilizacje kamery w uchwytach bez potrzeby silnego dokręcania dostarczonych pokrętełek. Na plus systemów mocowań można też moim zdaniem zaliczyć jednakową długość w/w pokręteł, niezależnie od elementu/systemu mocowania.

Pierwsze plusy:
- Wbudowane czujniki GPS i ANT+ !!!
- Sprawiające wrażenie bardzo solidnego wykonanie
- Świetne mocowanie na głowę/kask oraz wykonanie pozostałych systemów mocowań
- Bardzo wyraźny wyświetlacz

Pierwsze minusy
- Odrobinę większe gabaryty i waga
- Brak możliwość regulacji jasności ekranu LCD
Koshal:
Kamera przeszła pierwszych parę testów w terenie i pojawiło się parę bardziej obiektywnych spostrzeżeń.

Na pierwszy ogień poszły wskaźniki GPS i ANT+, bo to mnie najbardziej ciekawiło i jest nowością, niespotykaną w innych kamerach. Jak zauważyłem już przy pierwszym włączeniu - GPS łapie FIXa bardzo szybko, jak przystało na urządzenie Garmina ;)
Wskazania GPS (zapis śladu) rejestrują się  do plików *.GPX, równolegle z nagrywanym materiałem. Podobnie odczyty z urządzeń połączonych z kamera w standardzie ANT+ zostają zachowane w plikach *.FIT.
Te dane można w praktycznie dowolny sposób dołączać do filmów przy użyciu pro-gramu VIRB Edit (darmowy soft Garmina do pobrania ze strony producenta). Można sko-rzystać z gotowych zestawów wskaźników, jak również zdefiniować własne. Tutaj jest naprawdę duże pole do popisu.
W zestawie przekazanym do testów otrzymałem czujnik tętna - nie było więc wyjścia - pierwsze testy na rowerze. Przy okazji miałem okazję sprawdzić jak się sprawdza system mocowań na kierownicę.
Jak już wspomniałem wcześniej - uchwyt do mocowania na rury oraz podstawka pod kamerę jest bardzo dobrze wykonana i przemyślana. Montaż, obsługa i ustawianie kamery w wybranej pozycji jest bardzo wygodne i pewne. Kamera ma wbudowaną funkcję stabilizacji obrazu - od razu, pro forma postanowiłem włączyć ;)
Poniżej parę ujęć z testowej jazdy po mieście - kamera zamocowana na kierownicy:

virb0007 - rower/miasto
virb0008 - rower/miasto

Odniosłem wrażenie, że kamerka potrafi się trochę gubić z dobraniem ekspozycji przy szybkiej zmianie oświetlenia (jest taki moment w 23 sekundzie filmu virb0007). Poza tym bez uwag - filmy rejestrują się bardzo przyzwoicie, czujniki "łapią co maja do złapania" - nic tylko śmigać.
Całkiem fajnie sobie też radzi z odwzorowywaniem kolorów, np. przy zachodzącym słońcu:
virb00018 - rower/miasto
Niestety to ujęcie pokazuje, że VIRB ma jednak lekką tendencję do prześwietlania ujęć.

Pierwsze poważniejsze wady kamery ujawniły się po zjechaniu z gładkich nawierzchni.
virb00030 - rower/plener

Mimo włączonej stabilizacji, kamera radzi sobie bardzo przeciętnie. Jeszcze gorzej sprawy wyglądają po wjechaniu w las:

virb00028 - rower/las

Pomyślałem - ok, nie ma co za dużo wymagać jeżeli kamerka była non stop na kierownicy. W końcu na szosowych oponach podczas  jazdy po lesie telepie rowerem niemiłosiernie.
Wybrałem się parę dni później do Kampinosu sprawdzić nowe opony cyclocrossowe i wrzuciłem kamerę na głowę. Stabilizacja włączona, efekt:

virb0030 1 - rower/las

Niestety potwierdziło to tylko moje wcześniejsze spostrzeżenia. Kamera słabo radzi sobie ze stabilizacją obrazu. Jest to najpoważniejsza wada jaką do tej pory znalazłem.

Żeby jednak nie było, że jest źle.. są też plusy i to spore ;) Ciekaw byłem jak z żywotnością akumulatora - w końcu te GPSy, wyświetlacze itd. muszą swoje "brać". Okazuje się , że wcale niekoniecznie. Fakt - akumulator ma większą pojemność (2000mAh) niż w innych kamerach z których do tej pory korzystałem - miałem jednak obawę, że w przypadku Garmina długi czas pracy na akumulatorze to tylko hasło marketingowe. Czekało mnie jednak bardzo pozytywne rozczarowanie. Kamera ustawiona na tryb ciągłego nagrywania w dwóch testach z włączonym GPS i czujnikiem tętna wytrzymała 2h20min i 2h16min. To dużo więcej niż np. GoPRO3, które bez dodatkowych akcesoriów, rzadko przekraczały 1h30min.

Plusy:
- szybkość łapania FiX i dokładność GPS
- współpraca z czujnikami ANT+
- żywotność akumulatora

Minusy:
- stabilizacja obrazu
- tendencja do lekkiego prześwietlania ujęć

Pod poniższym linkiem filmiki bez kompresji wrzucone na dropbox'a
klik

madmun:
Kiedyś badałem temat takich kamer vs stabilizacja i generalnie to jak kamera była zamocowana bezpośrednio na, klatce piersiowej, kasku, kierownicy czyli wszędzie gdzie nic nie tłumiło wstrząsów to lepiej było nie oglądać tego ... szukając rozwiązania tego problemu znalazłem takie coś http://www.diygopro.com/ no i tam są fajne patenty no i najlepsze jak ktoś wrzuca filmik przed i po

jeśli chodzi o możliwości tej kamery ( ant i gps ) to jakieś istne szaleństwo, sam bym chciał się pobawić czymś takim :D

Koshal:
Oczywiście, że wiele zależy od sposobu zamocowania. Jednak Virb radzi sobie ze stabilizacją po prostu słabo. Jak dorwę znowu GoPRO zrobię ładne porównanie.
Ale.. skoro już mówisz o szaleństwie .. wczoraj Virb ELITE dostał skrzydeł.. ee.. śmigieł ;)

MNO:

--- Cytat: madmun w Maj 12, 2014, 18:17:56 ---
jeśli chodzi o możliwości tej kamery ( ant i gps ) to jakieś istne szaleństwo, sam bym chciał się pobawić czymś takim :D

--- Koniec cytatu ---

Mówisz masz :) -> http://www.testujgarminvirb.pl/

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej