PASAŻ HANDLOWY > testy

Garmin Virb [Testujemy dzięki navio.rix.pl]

(1/3) > >>

Edwinz0r:
Dzięki uprzejmości firmy Navio http://www.multipoint.rix.pl z Tarnowa otrzymałem do testów kamerę sportową Garmin Virb.Tekst producenta
Kamera sportowa nagrywająca z prawdziwą jakością HD 1080p — to więcej życia, więcej nagrywania, więcej akcji.
- Nagrywanie filmów HD o rozdzielczości 1080p z wykorzystaniem 16-megapikselowego przetwornika CMOS
- Wyświetlacz o dużym nasyceniu barw: kolorowy, wysokiej rozdzielczości, łatwiejszy w konfiguracji, prosta obsługa odtwarzania i regulacji parametrów
- Wytrzymała bateria litowo-jonowa umożliwiająca nagrywanie filmów o rozdzielczości 1080p aż do 3 godziny
- Trwała, wytrzymała i wodoszczelna (IPX7¹) konstrukcja o aerodynamicznych kształtach

Umożliwiająca nagrywanie filmów z prawdziwą jakością HD o rozdzielczości 1080p kamera sportowa VIRB łączy w sobie niezawodną wytrzymałość i łatwe w obsłudze funkcje. Pierwszą cechą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest kolorowy wyświetlacz o dużym nasyceniu barw i przekątnej 1,4 cala, który działa, kiedy kamera jest włączona, pobierając przy tym minimalną ilość energii. Wyświetlacz umożliwia łatwą konfigurację wykonywania zdjęć i odtwarzania filmów, a także zmianę ustawień menu bez konieczności wyjmowania urządzenia z uchwytu. Aby rozpocząć filmowanie, wystarczy przesunąć duży i wygodny przełącznik do przodu. Bateria litowo-jonowa umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p nawet przez 3 godziny. Funkcje poprawy jakości wideo, takie jak cyfrowa stabilizacja obrazu czy korekcja zniekształceń obiektywu, dają gwarancję, że nagrania będą wyglądały doskonale nawet bez edycji.

Nagrania w prawdziwej jakości HD - True High Definition Recording
Ponieważ urządzenie VIRB nagrywa filmy z prawdziwą jakością HD o rozdzielczości 1080p, pozwoli Ci to przeżyć ponownie każdą minutę swoich przygód na doskonałym obrazie o dużej szczegółowości i wysokim kontraście. Oprócz trybu nagrywania obrazu 1080p z szybkością 30 klatek/s, jest także możliwość dostosowania rozdzielczości i prędkości nagrywania do 120 klatek/s w celu uzyskania efektownego, niezwykle wyraźnego obrazu w zwolnionym tempie. Urządzenie jest również wyposażone w obiektyw WideVü i 16-megapikselową matrycę CMOS, które zapewniają najwyższą jakość wideo nawet bez edycji obrazu. Dostępnych jest wiele trybów wideo HD o następujących rozdzielczościach: 1080p przy 30 klatkach/s, 960p przy 30/48 klatkach/s, 720p przy 30/60 klatkach/s, 848 x 480 pikseli przy 120 klatkach/s.

Wyświetlacz o przekątnej 1,4" o dużym nasyceniu barw
Po co uderzać w przycisk z nadzieją, że może uda się uchwycić dobre ujęcie, skoro można odpowiednio skonfigurować, podglądać i odtwarzać wideo na wyświetlaczu o fantastycznych kolorach. Wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala urządzenia VIRB umożliwia także uzyskanie dostępu do ustawień menu. Sprawdź poszczególne ujęcia, zanim rzucisz się w wir akcji, wybierz tryb zwolnionego tempa, a nawet przełączaj się między kręceniem filmu a robieniem zdjęć. Dzięki temu, że ekran zawsze pozostaje włączony (przy czym pobiera minimalną ilość energii), możesz zawsze zerknąć, co widać na obrazie.

Długi czas działania baterii
Urządzenie VIRB jest wyposażone w wiodącą w swojej klasie baterię litowo-jonową o pojemności 2000 mAh gwarantuje 3 godziny nagrywania wideo w rozdzielczości 1080p. Można ze sporym prawdopodobieństwem założyć, że szybciej Tobie skończy się energia niż baterii. Aby naładować urządzenie, wystarczy podłączyć je do komputera lub do gniazdka elektrycznego. Użycie baterii zamiennej (do nabycia osobno) pozwoli odpowiednio wydłużyć czas nagrywania na potrzeby całodziennych wypraw.

Eleganckie i łatwe w użyciu
Urządzenie VIRB zostało opracowane z myślą o łatwej obsłudze, dlatego zostało wyposażone w duży boczny suwak umożliwiający natychmiastowe rozpoczęcie nagrywania. Przełącznik w postaci suwaka jest pewniejszy w użyciu, nawet jeśli masz założone rękawice, a jego charakterystyczne kliknięcie wskazuje rozpoczęcie nagrywania filmu. Urządzenie VIRB jest nie tylko eleganckie i trwałe — jest również tak zaprojektowane, aby można było korzystać z jego funkcji w bezproblemowy sposób. Niezależnie od tego, czy jedziesz na nartach, zjeżdżasz po linie, czy nawet zjeżdżasz bobslejem, z tą kamerą zawsze masz pewność, że uchwycisz najlepszy moment.

Zdalne sterowanie urządzeniem VIRB
Dzięki bezprzewodowej łączności ANT+™ urządzeniem VIRB można sterować w sposób zdalny za pośrednictwem takich zgodnych urządzeń, jak fenix™, OregonŸ czy EdgeŸ. Pod koniec 2013 roku wypuścimy dedykowane urządzenie do obsługi zdalnej, które będzie wykorzystywać łączność bezprzewodową ANT+. Ma to na celu wyeliminowanie konieczności odrywania rąk od kierownicy i wyjmowania urządzenia z uchwytu w celu włączenia lub przerwania nagrywania bądź wykonania zdjęcia.

Digital Image Stabilization and More
Cyfrowa stabilizacja obrazu i inne funkcje
Po włączeniu funkcji cyfrowej stabilizacji obrazu urządzenie VIRB zapewnia większą stabilność obrazu podczas Twoich wyczynów, dzięki czemu możesz udostępniać znajomym lepiej wyglądające nagrania. Dodatkowo funkcja korekcji zniekształceń obiektywu (LDC) poprawia jakość nagrań wideo jeszcze przed rozpoczęciem ich edycji.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości
Urządzenie VIRB może z powodzeniem służyć jako zaawansowany cyfrowy aparat fotograficzny. Pozwala ono wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 16 megapikseli przy użyciu technik ANR, LDC i HDR, dając ostrzejsze, wyraźniejsze i mniej zniekształcone ujęcia. Fotografować można w rozdzielczości 16 MP, 12 MP i 8 MP w trybie zdjęć pojedynczych (przyciskiem na kamerze lub zdalnie), w trybie sekwencyjnym (6 zdjęć/sek.) lub w trybie poklatkowym (w odstępach co 0,5, 1, 2, 5, 10, 30, 60 s). Dopełnieniem tych możliwości jest 16-megapikselowy przetwornik CMOS umożliwiający uzyskanie wysokiej jakości zdjęć.

Nagrywaj filmy wideo i wykonuj zdjęcia jednocześnie
Teraz nie przegapisz świetnego ujęcia, tylko dlatego, że właśnie włączyłeś tryb zdjęć. Kamera VIRB umożliwia wykonywanie zdjęć podczas nagrywania filmu wideo — wystarczy nacisnąć przycisk na kamerze lub na zgodnym urządzeniu firmy Garmin wykorzystywanym do zdalnego sterowania kamerą.

Łatwa edycja wideo
VIRB Edit to darmowy program do edycji, który możesz pobrać na swój komputer dla intuicyjnej edycji wideo, wykorzystujący kompatybilności zewnętrznych i wbudowanych czujników kamery VIRB Elite oraz zgodność z innymi urządzeniami Garmin. Dołącz do swojego filmu pulpit z prędkością i rytmem serca z rajdu motocyklowego lub dane akcelerometru i wysokościomierza przy skokach spadochronowych. Gdy masz film, który chcesz udostępnić, możesz go dodać na ulubionych witrynach dla swoich znajomych.

Uchwyty
Szeroki wybór uchwytów VIRB umożliwia pewne zamocowanie kamery w praktycznie dowolnym miejscu. Uchwyty VIRB to gwarancja bezpieczeństwa bez względu na powierzchnię montażu. Szeroka gama uchwytów obejmuje m.in. uchwyty do montażu na płaskiej oraz zakrzywionej powierzchni, uchwyty na kierownicę, kask lub ramię oraz wielofunkcyjne uchwyty z paskami. Łączenia na uchwytach urządzenia VIRB blokują położenie kamery, dzięki czemu nie musisz polegać jedynie na naprężeniu uchwytu. Takie rozwiązanie zapewnia większą trwałość i wytrzymałość, a także zabezpiecza przed wibracjami. Oferujemy również adapter, który umożliwia korzystanie z urządzenia VIRB w połączeniu z uchwytami innych producentów.

Opcjonalne etui do nurkowania
VIRB to wytrzymałe i wodoszczelne (IPX7) urządzenie, które jest odporne na przypadkowe zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 metra, na czas do 30 minut. W przypadku jakichkolwiek czynności wymagających zanurzenia w wodzie konieczne jest użycie opcjonalnego etui do nurkowania. Etui do nurkowania zwiększa wodoszczelność do głębokości 50 metrów i jest wyposażone z przodu w płaski obiektyw umożliwiający nagrywanie wyraźnego obrazu pod wodą.
----------------------------------
Pierwsze wrażenia

Ależ zaskoczeniem było znalezienie w paczce od Navio (poza kamerą) urządzenia Garmin Dakota 20! No dobra, wcale nie było zaskoczeniem sam je zamówiłem i za nie zapłaciłem. Niemniej, polecam Navio jako sklep gdyż pracownicy są bardzo kontaktowi i ugodowi, potrzebowałem przesyłkę otrzymać bardzo szybko i tak też się stało. Wracając do kamery. W pudełku znajduje się:
- Kamera sportowa VIRB
- Bateria litowo-jonowa
- Podstawka
- Krótkie złącze
- Złącze z kątem prostym
- Adapter do popularnych uchwytów innych producentów
- Uchwyt do montażu na płaskiej powierzchni
- Uchwyt do montażu na zakrzywionej powierzchni
- Zdejmowana podstawa kołnierza
- Gwintowany kołnierz
- Pokrętła (3)
- Kabel USB
- Dokumentacja
Uchwyt do montażu na zakrzywionej powierzchni zaznaczyłem na czerwono, gdyż w opakowaniu z moją kamerą go nie było. Nie zdążyłem ustalić z jakiego powodu go nie ma (zgodnie z umową muszę zrobić wpis zaraz po otrzymaniu kamery, a jutro rano wyjeżdżam na tygodniowy wyjazd). Uchwyty są jednorazowe, tzn. są naklejane na odpowiednią powierzchnię. Na razie, nie mam zamiaru ich używać, gdyż płaski uchwyt dostarczony w opakowaniu wygląda jakby nie miał zapewniać pewnego zaczepu w połączeniu z moim kaskiem narciarskim (bądź co bądź kask w żadnym miejscu nie jest płaski).Samo wykonanie urządzenia jak i elementów podstawki oceniam na bardzo dobre. Kamera jak na kamery tego typu jest dość duża, w obcowaniu ma odczucie bardzo solidnej, takiego gumowanego plastiku (użytkownicy Garminów będą wiedzieć o co chodzi). Ciekawym rozwiązaniem w kamerze tego typu jest ekran LCD, który pozwala kadrować ujęcia, przeglądać filmy i zdjęcia oraz służy do edytowania ustawień. Ekran nie jest ani zbyt duży, ani zbyt jasny, ale dzięki temu nie zużywa tak drastycznie baterii. Dla mnie jego zadaniem będzie przeglądanie filmów i usuwanie złych ujęć (szczególnie przydatne na dłuższych wyjazdach, bez dostępu do komputera).


Ekran nie jest nadzwyczajnie jasny, ale dzięki temu zapewnia dłuższą pracę na baterii

Do urządzenia nie jest dostarczana karta pamięci. Ja zaopatrzyłem się w 16 GB. Kamera stwierdza, że z taką ilością pamięci pozwala nagrać:
FullHD 30 fps - 1920 x 1080 - 1 godz. 41 min.
Wysoki HD 48 fps - 1280 x 960 -1 godz. 47 min.
Szybki HD 60 fps - 1280 x 720 - 1 godz. 54 min.
Ekon HD 30 fps - 1280 x 720 - 3 godz. 48 min.

Na jednodniowych wypadach 16 GB na pewno wystarczy nawet do nagrywania full hd czy do nagrywania 60 fps. Ja właśnie zabieram kamerę na wyjazd 6 dniowy bez komputera... W tym wypadku pozostaje mi jedynie Ekon HD.

Dostarczona z kamerą podstawka i seria złączek pozwalających umocować kamerę pod różnymi kątami wydaje się być bardzo solidna i wytrzymała. Zakręcone złącza nie posiadają, żadnych luzów. Połączenie podstawka i kamera działa wyśmienicie. W opakowaniu brakuje mi jedynie jakiegoś montażu na gogle/pasek/gumkę, dzięki takiemu mocowaniu łatwo adaptować różne rzeczy do tworzenia ciekawych ujęć.
Kamera posiada złącze miniUSB (do podłączenia do komputera oraz ładowania) oraz złącze HDMIPodsumowanie
Kamera jak i akcesoria wykonane solidnie. Mi w opakowaniu brakuje trochę większej ilości uchwytów, ale ich szeroka gama jest dostępna w sklepach internetowych. Trzeba zarazem przyznać, że GoPro Hero 3 w opakowaniu posiada analogiczne mocowania, nie dodają nic więcej. Co do jakości filmów i zdjęć na razie nie mam wypracowanego zdania. Nagrałem kilka klipów i zrobiłem kilka zdjęć, wygląda obiecująco, ale zobaczymy jak sprawdzi się w terenie.

Plusy (pierwsze wrażenie)
- Solidne wykonanie,
- Fajna podstawka i złączki do obrotu kamery,
- Ekran LCD,

Minusy (pierwsze wrażenie)
- w zestawie tylko uchwyty "klejowe"

Kącik majsterkowicza, inżyniera i studenta
Aby najbliższy test miał sens musiałem wymyślić jakieś mocowania kamery. Klejowe na chwile obecną odpadły, gdyż nie chcę naklejać jednorazowego uchwytu na nartę, na której kamera będzie mogła być użyta tylko przez kilka dni. Uchwytu zakrzywionego nie mam, więc główne zadanie tej kamery ("na kask") na razie nie wchodzi w grę (chyba, że przy użyciu powertape'a). Po wizycie w OBI skleciłem mocowanie na kij. Wraz z podstawką Garmina tworzy całkiem pewny i bezpieczny uchwyt. Koszt tego zestawu to 2,50 zł (w tym trochę zapasowych części jak śrubki i podkładki). W ten sam sposób (w tej samej cenie) można sklecić montowanie na kierownicę roweru.

Edwinz0r:
Przyszedł czas na kolejną część testu. Po pierwsze sklep skontaktował się ze mną celem ustalenia przesyłki brakującego zaczepu. Bardzo miło z ich strony. Nie mniej, na chwilę obecną zrezygnowałem z przesyłki gdyż sezon narciarski praktycznie się dla mnie skończył, a nie mam na razie na co krzywego kamery nakleić.

Użytkowanie
Kamera zaliczyła tygodniowy wyjazd ski-tourowy w Alpach. W czasie wyjazdu mieliśmy głównie dobrą pogodę i bardzo mocne słońce - ostre warunki oświetleniowe. Tylko jeden dzień objawił się zachmurzeniem. Niestety mieliśmy sporo bardzo trudnych i beznadziejnych śniegów, przez co przez brak mocowania kamerki na kasku nie byłem w stanie zbyt dużo nagrywać w zjeździe (nagrywanie z kija przy "walce" nie wchodziło w rachubę :(


Pierwsze wrażenia z użytkowania
Kamera posiada cztery przyciski i suwak. Po pewnym czasie łatwo przyzwyczaić się do obsługi urządzenia, konfiguracji itd. Przyciski posiadają wyczuwalny skok i da się je obsługiwać w rękawiczkach. Suwak służy za trigger nagrywania filmów. Po mojemu suwak (zwłaszcza taki duży i solidny ;) to lepsze rozwiązanie niż przycisk, gdyż po pierwsze łatwo go obsługiwać w rękawicach, a po drugie jest od razu indykatorem czy kamera nagrywa czy nie. Jak dla mnie to duży plus tej kamery.
Kamera działa stabilnie, tzn. po włączeniu kamery wszystkie filmy zostają nagrywane na kartę, wiem, że brzmi to dość banalnie, ale okazuje się, że w nie wszystkich action camach tak jest.
Producent sugeruje, że kamera na w pełni naładowanej baterii może nagrywać przez 3 godziny. Mam w planie test zweryfikowania tej wiadomości, gdyż na wyjeździe aby być pewnym, że zawsze będę miał kamerę gotową do akcji musiałem ładować ją praktycznie codziennie (przy średnio intensywnym użytkowaniu)

Jakość klipów
Na wyjeździe głównie nagrywałem w trybie ekonomicznym - 720p, 30 kl/s. Spowodowane to było posiadaniem 16 GB karty i 6 dni do nagrywania. Pierwszym miłym zaskoczeniem było, że sumarycznie nie zużyłem całej karty, nawet zmieniając pod koniec wyjazdu na tryb Full HD. Przewidywany czas nagrywania najwyraźniej jest przypadkiem pesymistycznym i finalnie w większości sytuacji na karcie zmieści nam się więcej filmu niż początkowo kamera przewiduje. Drobny mankament, który wyszedł podczas użytkowania to okres czasu w jakim kamera zaczyna nagrywanie po przesunięciu suwaka. Zajmuje to ze 2 sek, więc szybką akcję możemy pominąć.
Przykładowe filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=5UfuyJ1GrQ8
https://www.youtube.com/watch?v=SyWksTQEA6E
https://www.youtube.com/watch?v=wdtcHsjXdfw

oraz jakiś pierwszy edit z wyjazdu:
http://youtu.be/KBwo47mYXXY

Jakość zdjęć
Kamera robi przyzwoite zdjęcia. Nie ma się co oszukiwać dobry aparat fotograficzny to nie jest, ale taki typowy zapamiętywator ulotnych momentów:) Na całym wyjeździe zdjęcia robiłem w standardowym ustawieniu, zdjęcia robione są z pełnego automatu, nie mamy nad nimi władzy ;). Przy kadrowaniu warto wiedzieć, że na ekranie (celowniku) nie jest wyświetlany cały obraz, który zostanie zapisany jako zdjęcie.

Przykładowe zdjęcia wykonane kamerą

Kamera radzi sobie nawet ze zdjęciami wprost na Słońce


Przy dobrym oświetleniu jest ładnie


Przy gorszym... jak jest brzydko to ładnych zdjęć nie ma :)


Czasem zamiast zdjęcia pojawia się cały biały ekran, nie udało mi się dotychczas rozwikłać w jakiej sytuacji to się dziejeKamera czasem nie łapie dobrych ustawień od razu - zdjęcia wykonane z odstępem kilku sekund

Podsumowanie etapu
Jak dotychczas z kamery jestem zadowolony, robi przyzwoite filmy i zdjęcia. Niestety z powodu małej ilości nagranych klipów ze zjazdu nie byłem w stanie w pełni sprawdzić stabilizacji obrazu. Postaram się to nadrobić na rowerze ;)

Szekla:
A czy obiektyw (?) przestawny jest? Tzn, czy da się go przekręcić tak, żeby filmy nagrywał w poziomie niezależnie od sposobu zamocowania kamery?

uysy:
Bawiłeś się tą apką do robienia editów od garmina ?
Można dodać taki fajny ficzerek do filmów :). Na rowerek Ci sie przyda.

(odpalać w HD)
Zjeżdża semow z Małego Koziego, z moim GPSem w plecaku, ja kręciłem telefonem. Pozniej wrzuciłem do aplikacji od garmina, chwila* zabawy i wygląda to tak:
http://youtu.be/Dfstw5wAV6s

*- Aplikacja jest mega niedopracowana i wywala masę błędów, trzeba się nieźle naklikać aby wszystko zadziało - synchronizacja dzwieku, obrazu i tracka z GPSa :D.

Edwinz0r:
Przepraszam, że tak pozno odpisuje

--- Cytat: Szekla w Kwiecień 20, 2014, 07:18:36 ---A czy obiektyw (?) przestawny jest? Tzn, czy da się go przekręcić tak, żeby filmy nagrywał w poziomie niezależnie od sposobu zamocowania kamery?
--- Koniec cytatu ---
Nie, nie da się przekręcać obiektywu (mam coś takiego w GoBandit GPS HD  i pomimo wszelikich minusów tej kamery akurat ta funkcjonalność jest spoko)--- Cytat: uysy w Kwiecień 22, 2014, 21:33:52 ---Bawiłeś się tą apką do robienia editów od garmina ?
--- Koniec cytatu ---
Apkę widziałem, ale jeszcze się nie bawiłem. W mojej poprzedniej kamerze był taki ficzer, że do filmu z automatu mozna było dokleić tego typu dane:
https://vimeo.com/39261532
Generalnie przyznam, że na filmach jakoś tak średnio mi się to łączy w całość :P ale przy sposobności postaram się przetestować.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej