Autor Wątek: [Technologie] Twardość podeszwy, a waga użytkownika obuwia  (Przeczytany 6927 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

[Technologie] Twardość podeszwy, a waga użytkownika obuwia
« dnia: Styczeń 29, 2011, 20:08:47 »
Wydzielone z: [Buty wysokie] Buty odpowiednie :)

Panowie co wy na to:
im człowiek z plecakiem cięższy tym buty do trekingu powinny zostać wybrane sztywniejsze. Zgadzacie się z tym? Na chłopski rozum wygląda, że tak powinno być bo większa waga użytkownika generuje większe siły na podeszwę i cholewę umożliwiając im zginanie się. Chudzinka o wadze 60 kg nie zegnie butów z kat. C gdzie 130 kg chłopa z plecakiem da sobie spokojnie radę.
Co myślicie w temacie?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 20:44:41 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

[Technologie] Twardość podeszwy, a waga użytkownika obuwia
« dnia: Styczeń 29, 2011, 20:08:47 »

misio

Odp: [Technologie] Twardość podeszwy, a waga użytkownika obuwia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2011, 20:26:45 »
Myślimy, że masz rację, co potwierdzam ze względu na latanie mojej wagi w latach 2005-2009 od 79 do 103 kg ;D. Przy 103 Meindle Himalaya się gięło jak nic, obecnie ledwo co chcą Asolo Echo [przy 81/82kg], choć ta podeszwa w nich nie należy do najtwardszych ;).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 20:41:51 wysłana przez misio »

Offline atanor

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2011, 20:37:42 »
im człowiek z plecakiem cięższy tym buty do trekingu powinny zostać wybrane sztywniejsze.

zdecydowanie tak, stopa jest o wiele bardziej obciążana plecakiem jaki i samym trekkinigem. sztywniejszy but pozwala na użycie mniejszej siły do odbicia kroku. w lekkich trekach na dłuższych trasach zawsze miałem problemy ze ściągami stóp.

ale też same kategorie i waga nie mówią wszystkiego o sztywności buta, bo bardzo ważny też jest rozmiar.
pojedynczy model jest wykonany z tych samych komponentów, więc w rozmiarach 37 i 47 masz np. śródpodeszwę nylon 8mm i skórę 3mm.
tego pierwszego prędzej złamiesz w pół niż zegniesz, a drugi spokojnie będzie pracował nawet pod lekkim chłopem.

dużo też zależy od indywidualnych preferencji...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2011, 20:43:06 »
Jeden chłopaczek na innym forum mi taką właśnie myśl podsunął i potwierdzało by to moje spostrzeżenia. Moja waga to ok. 100, a bywało i 110kg. Do tego plecak 25/35 kg na 2 tygodnie i z Engadinów zrobiły się zwyczajne kapciuszki do lasu. Absolutnie nie potwierdzam by te ichniejsze BC było teraz dla mnie i właśnie dla tego zastanawiam się czy nie wejść w klasę C do takiej wagi.

Offline ina

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2011, 00:03:11 »
Nie mam pojęcia jak to jest. Mogę powiedzieć tylko, że w sakramencko (dla mnie) sztywnych pinaclach garmonta po mieście, asfalcie nie da się w tym łazić, ale... plecak na grzbiet, śnieg pod butem i jest miodzio. Nigdy nie zastanawiałam się pod tym kątem, ale może coś w tym jest.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla